Men's U19
- preliminary round:
Jim Bristow
(Devon) bt Steven Peever (Canada) 9-5, 9-0, 9-1 (21m)
Andrew
Widdison (Yorkshire) bt Jake Grayston (Warwickshire) 9-2, 9-3, 9-1 (31m)
Kelly Shannon
(Canada) bt William Newnham (Sussex) 9-7, 9-5, 9-10, 9-4 (45m)
Onyenwenu
Onyemechi (Nigeria) bt Simon Retter (Hampshire) w/o
Theo von
Aspern (South Africa) bt Sulieman Yakubu (Nigeria) w/o
Colin West
(Canada) bt Michael Duke (Essex) 9-5, 9-5, 9-0 (28m)
Moustafa
Assem (Egypt) bt Basit Samad (Pakistan) w/o
Karim AGA
Samy bt Richard Underhill (Nottinghamshire) 9-2, 9-3, 9-5 (39m)
1st
round:
1* Aamir
Atlas Khan (Pakistan) bt Theo von Aspern (South Africa) 9-0, 9-1, 9-0
(19m)
17/32*
Alistair Mutch (Wales) bt Omar Al Jaman (Kuwait) 9-3, 9-3, 9-5 (27m)
Dan West
(Avon) bt 17/32* Antonio Gonzalez Salas (Mexico) 3-9, 9-3, 1-9, 9-7, 9-6
(48m)
9/16* Elvinn
Keo (Malaysia) bt Thomas Reboul (France) 9-4, 9-1, 9-3 (24m)
9/16* Mohd
Asyraf Azan (Malaysia) bt Arnaud Dedecker (Belgium) 9-2, 9-2, 9-0
Wael Amr
Farag (Egypt) bt 17/32* Petr Martin (Czech Republic) 9-4, 9-6, 9-5 (30m)
17/32* Oliver
Pett (Sussex) bt Curtis Tomlinson (Shropshire) 9-1, 9-3, 9-4 (30m)
5/8* Nicolas
Mueller (Switzerland) bt Frederick Reid (Canada) 9-1, 9-4, 9-2 (29m)
5/8* Tom
Pashley (Surrey) bt Chris Sherman (Essex) 9-3, 9-0, 9-1 (19m)
9/16* Farzan
Rasheed (Pakistan) bt Karim AGA Samy 9-0, 9-4, 6-9, 9-4
9/16* James
Snell (Devon) bt Luke Butterworth (Yorkshire) 9-1, 9-0, 9-1 (24m)
Kelly Shannon
(Canada) bt 17/32* Mats Raemen (Belgium) 10-8, 9-2, 6-9, 9-3 (44m)
17/32* Sander
Kock (Netherlands) bt Jonathan Miller (Canada) 9-0, 9-0, 9-0 (15m)
3/4* Mohd Ali
Anwar Reda (Egypt) bt Khalid Khan (Pakistan) w/o
Joey Millman
(USA) bt 3/4* Farhan Mehboob (Pakistan) w/o
Simon Culver
(Somerset) bt 17/32* Jonathan Davies (Wales) w/o
Ben Molyneux
(Lancashire) bt 17/32* Bastiaan Meulenbelt (Netherlands) w/o
9/16* Choong
Kam Hing (Malaysia) bt Jim Bristow (Devon) 1-9, 9-3, 6-9, 9-4, 9-0 (54m)
9/16*
Kristian Olesen (Denmark) bt Harry Beeston (Surrey) 9-2, 9-2, 9-8 (32m)
17/32* Maxime
Moriamez (France) bt Imran Khan (Pakistan) 9-0, 9-0, 9-0 (10m)
17/32* Rudi
Willemse (South Africa) bt Simon Roach (Avon) 9-3, 9-6, 9-2 (21m)
5/8* Joe Lee
(Surrey) bt Jordon Jozefczyk (Derbyshire) 9-0, 9-0, 9-2 (18m)
5/8* Adrian
Waller (Hertfordshire) bt Richard Norton (Essex) 9-2, 9-0, 9-2 (22m)
Alex Phillips
(Hampshire) bt 17/32* Faizan Nawaz (Pakistan) 9-2, 9-2, 9-0 (19m)
17/32* Neil
Cordell (Yorkshire) bt Nico Dowsell (Wales) 9-0, 9-1, 9-0 (14m)
Andrew
Widdison (Yorkshire) bt 9/16* Keith Pritchard (Canada) 9-2, 7-9, 9-7, 9-4
(49m)
9/16* Max Lee
(Hong Kong) bt Strachan Jarvis (Canada) 9-0, 9-0, 9-7 (22m)
17/32* Lewis
Walters (Nottinghamshire) bt Hisham S Al-Swaidan (Kuwait) 9-2, 10-8, 9-1
(32m)
17/32*
Michael Harris (Devon) bt Eric Garson (Surrey) 9-3, 9-3, 9-3 (25m)
2* Omar
Mosaad (Egypt) bt Colin West (Canada) 9-1, 9-1, 9-2 (18m)
Men's U17
- preliminary round:
Ryan Moss
(South Africa) bt Alain Mudeen (Cayman Islands) 5-9, 9-5, 9-2, 9-5 (49m)
Josh Saysell
(Gloucestershire) bt Ash Egan (USA) 9-2, 9-1, 9-0 (20m)
Phillip Bull
(Hampshire) bt Stephanos Garas (South Africa) 9-4, 9-0, 9-3 (18m)
Ted Jeal
(Kent) bt Fausto Gomez (Spain) 9-6, 10-8, 9-1 (33m)
Brody
Vejprava (Canada) bt Samual Allan (Scotland) 2-9, 9-3, 9-4, 9-3 (44m)
Rory Brickell
(Cornwall) bt Garren-John Kent (South Africa) 3-9, 9-5, 9-2, 10-9 (43m)
Chris Rusling
(Yorkshire) bt Jacques Kruger (South Africa) 9-2, 10-8, 9-6 (30m)
Charles
Veerkamp (Netherlands) bt Josh Harris (Durham + Cleveland) 9-0, 7-9, 9-6,
10-8 (52m)
1st
round:
1* Mohamed El
Shorbagy (Egypt) bt Mick Gouweloos (South Africa) 9-1, 9-1, 9-0 (16m)
17/32* Paul
Rodrigues (South Africa) bt Sam Cantle (Gloucestershire) 9-0, 9-0, 9-0
(25m)
17/32* Sam
van Brusselen (Belgium) bt Charles Veerkamp (Netherlands) 9-2, 9-0, 9-1
(23m)
9/16* Raza
Yaqoob (Pakistan) bt Ryan Moss (South Africa) 9-0, 4-9, 9-5, 9-4 (44m)
9/16* Morgan
Hibberd (Lancashire) bt Louis Carr (South Africa) 9-3, 9-3, 9-6 (20m)
Chris Rusling
(Yorkshire) bt 17/32* Brian Hong (Canada) 7-9, 9-7, 9-7, 9-7 (50m)
17/32* Thomas
Toth (Slovakia) bt Brody Vejprava (Canada) 9-6, 9-2, 9-7 (39m)
5/8* Gregoire
Marche (France) bt Becerril Gutierrez (Mexico) 9-1, 9-0, 9-0 (13m)
5/8* Ivan Yuen
(Malaysia) bt Mamoon Abdul Qayyum (Pakistan) 9-5, 9-0, 9-0 (20m)
Ray Nevin
(Lancashire) bt 17/32* Zeeshan Khan (Pakistan) 9-5, 9-0, 9-2 (25m)
17/32* Cyril
Kuhn (India) bt Josh Saysell (Gloucestershire) 9-7, 9-10, 9-4, 9-8 (56m)
9/16* Omar
Magdy Ghanem (Egypt) bt Nigel Anthony (Scotland) 9-5, 9-3, 9-0 (18m)
9/16* Hywell
Robinson (Wales) bt Ben Coleman (Essex) 3-9, 9-1, 9-0, 9-1 (57m)
17/32* Oliver
Dixon (Hertfordshire) bt Xander Robinson (South Africa) 9-0, 9-0, 9-0
(14m)
Julius Krauss
(Australia) bt 17/32* Philip Tran (Denmark) 9-2, 9-1, 9-3 (22m)
3/4* Shohaib
Hassan (Pakistan) bt Ted Jeal (Kent) 9-2, 9-1, 6-9, 9-3 (46m)
3/4* Andrew
Wagih (Egypt) bt Dustin Paisley (Canada) 9-0, 9-1, 9-1 (20m)
17/32* Ky
Hibberd (Lancashire) bt Rory Brickell (Cornwall) 9-5, 9-10, 9-6, 9-0 (43m)
17/32* Tahir
Iqbal (Pakistan) bt Tarek Ismaeil (Egypt) 9-1, 9-7, 2-9, 9-1 (35m)
9/16* Adam
Murrills (Cheshire) bt Dominik Penkov (Switzerland) 9-3, 9-2, 9-0 (10m)
Ernest
Mohohlo (South Africa) bt 9/16* Intikhab Alam (Pakistan) 7-9, 9-3, 9-0, 5-0
ret. (24m)
17/32* Sammy
Chambers (Cambridgeshire) bt Chris Hanson (USA) 9-3, 7-9, 5-9, 9-3, 9-1
(54m)
Saqib Yousaf
(Pakistan) bt 17/32* Stephen Wykes (Sussex) 5-9, 9-5, 9-6, 9-0 (40m)
5/8* Alex
Ingham (Surrey) bt Philip Bull (Hampshire) 9-3, 9-0, 9-0 (23m)
5/8* Ahmed
Osama Hawas (Egypt) bt Hugo van Rensburg (South Africa) 9-0, 9-4, 9-7
(26m)
17/32*
Mohammad Harb (Jordon) bt Ben Rodgers (Devon) 6-9, 9-3, 9-0, 9-1 (31m)
17/32* Ian
Jubb (Scotland) bt Suneesh Kaul (India) 9-1, 9-0, 9-1 (22m)
9/16* Sam
Wileman (Yorkshire) bt Michael Wood (South Africa) 9-3, 9-0, 9-5 (25m)
9/16* Wian
Louwrens (South Africa) bt Ahmad Al Randi (Kuwait) 7-9, 10-8, 7-9, 9-3, 9-1
(76m)
17/32* Lucas
Vauzelle (France) bt Matthew Muller (Australia) 9-6, 7-9, 9-7, 10-8 (63m)
17/32* Kamran
Khan (Malaysia) bt Karan Malik (India) 9-5, 9-0, 9-3 (30m)
2* Waqar
Mehboob (Pakistan) bt Cameron Jamieson (New Zealand) 9-0, 9-7, 9-0 (22m)
Men's U15
- preliminary round:
Alexander
Hodgetts (Yorkshire) bt Oliver Horton (Essex) 10-9, 9-2, 4-9, 2-9, 9-5
(44m)
Tom de Mulder
(Belgium) bt Hussein Houta (Surrey) 9-4, 9-6, 9-5 (31m)
Declan James
(Nottinghamshire) bt Patrik Rohun (Czech Republic) 9-1, 9-4, 9-2 (18m)
Akshay Deepak
(India) bt Ross Brown (Essex) 9-4, 9-5, 4-9, 9-6 (31m)
Declan Osborn
(Bedfordshire) bt Wasiu Bello (Nigeria) w/o
Louis Ragou
(Lancashire) bt Joshua Taylor (Leicestershire) 5-9, 9-5, 9-1, 10-8 (35m)
Adam Engel
(Canada) bt Sion Jones (Wales) 9-3, 7-9, 9-6, 6-9, 9-6 (61m)
Niall Engerer
(Essex) bt Moses Ourosimi (Nigeria) w/o
1st
round:
1* Amr Khalid
Khalifa (Egypt) bt James Prendeville (Warwickshire) 9-0, 9-0, 9-1 (11m)
17/32* Peter
Dickinson (Cambridgeshire) bt Noor Ali Khan (Pakistan) 9-6, 9-0, 9-4 (48m)
17/32* Arbab
Dilawar (Pakistan) bt Benjamin Hodgetts (Yorkshire) 9-7, 9-1, 9-6 (23m)
9/16* Aditya
Jagtap (India) bt Adam Auckland (Lincolnshire) 9-4, 9-2, 9-3 (23m)
9/16* Phillip
Waller (Hertfordshire) bt Akshay Deepak (India) 9-3, 9-3, 9-2 (26m)
Alex Bowden
(Cheshire) bt 17/32* Loic Vercammen (Belgium) 9-1, 9-3, 9-5 (24m)
17/32* Zahed
Sherien (Egypt) bt Tom Ford (Gloucestershire) 9-0, 9-1, 9-1
5/8* Ali Amr
Farag (Egypt) bt Edward Shannon-Adams (Devon) 9-1, 9-0, 9-0 (12m)
5/8* James
Earles (Yorkshire) bt James Watkins (Gloucestershire) 9-0, 9-0, 9-0 (19m)
17/32* Owais
Khan (Pakistan) bt Fred Possegger (Sussex) 9-2, 9-0, 9-0
17/32* David
Wardle (Surrey) bt Browning Platt (USA) 9-0, 9-0, 9-0 (14m)
9/16* Daniel
Mekbib (Czech Republic) bt Sam Davidson (Gloucestershire) 9-7, 9-5, 9-2
(22m)
9/16* Tim van
der Pluijm (Netherlands) bt Laurence Bruggeman (Surrey) 6-9, 9-2, 9-0, 6-9,
9-1 (45m)
17/32* Karim
Sherief Essmat (Egypt) bt Michael Albinson (Nottinghamshire) 9-5, 9-1, 9-1
(25m)
17/32* Miled
Zarazua Ramirez (Mexico) bt Nicholas Mulvey (Hertfordshire) 9-1, 9-1, 9-0
(17m)
3/4*
Aurangzeb Mohmund (Pakistan) bt Declan Osborn (Bedfordshire) 9-0, 9-5, 7-9,
9-2 (34m)
3/4* Lucas
Serme (France) bt Yahia Houta (Surrey) 9-0, 9-0, 9-1 (23m)
George
Wileman (Yorkshire) bt 17/32* Mahad Javad (Pakistan) 9-6, 9-6, 5-9, 10-8
(43m)
Adam Engel
(Canada) bt 17/32* Zbynek Standera (Czech Republic) 5-9, 9-4, 9-2, 9-6
(38m)
9/16*
Nousherwan (Pakistan) bt Jacob Robinson (Cheshire) 9-0, 9-2, 9-0 (15m)
9/16* Mohamed
El Sherbeny (Egypt) bt Dominic Cole (Nottinghamshire) 9-0, 9-1, 9-2 (15m)
Alex Lemom
(Essex) bt 17/32* Ahsan Rasheed (Pakistan) w/o
17/32* Robert
Downer (Hampshire) bt Guy Pearson (Warwickshire) 9-1, 9-4, 9-2 (17m)
5/8* Ravi
Dixit (India) bt Declan James (Nottinghamshire) 9-2, 7-9, 9-4, 9-6 (39m)
5/8* Charles
Sharpes (Surrey) bt Tom de Mulder (Belgium) 9-0, 9-0, 9-1 (20m)
Nathan Lake
(Gloucestershire) bt 17/32* Safiullah Khan (Pakistan) w/o
17/32* Ramit
Tandon (India) bt Niall Engerer (Essex) 9-1, 9-2, 9-2 (27m)
9/16* Cheong
Kah Wah (Malaysia) bt Hugo Varela (Spain) 9-6, 9-3, 9-0 (20m)
9/16*
Nicholas Hopcroft (Surrey) bt Robert Dadds (Cambridgeshire) 9-1, 9-1, 9-5
(19m)
17/32* Sam
Fenwick (Wales) bt Declan Christie (Yorkshire) 9-0, 9-1, 9-0 (15m)
17/32* Marcus
Yuen (Malaysia) bt Alexander Hodgetts (Yorkshire) 9-4, 9-5, 9-0 (25m)
2* Danish
Atlas Khan (Pakistan) bt Louis Ragou (Lancashire) 9-2, 9-2, 9-1 (21m)
Men's U13
- 1st round:
17/32* Rishi
Tandon (India) bt Josh Masters (Kent) 9-6, 8-10, 4-9, 9-7, 9-4 (42m)
17/32* Robin
Gadola (Switzerland) bt Matt Boal (Gloucestershire) 9-2, 9-3, 9-0 (17m)
17/32* Al
Nick Ally (Malaysia) bt Joel Croucher (Sussex) 9-3, 9-5, 9-0 (21m)
Luke Dalton
(Warwickshire) bt 17/32* Joel Brickell (Cornwall) 9-1, 9-2, 9-6 (21m)
Saif Al
Braikat (Jordon) bt 17/32* Luke Willemse (South Africa) w/o
17/32* Peter
Joyce (Avon) bt Victor Reguera (Spain) 9-7, 9-2, 9-0 (20m)
17/32*
Taminda Gata-Aura (Yorkshire) bt Shravan Kaul (India) 9-7, 9-3, 9-1 (21m)
Ritchie
Fallows (Essex) bt 17/32* Shah Jahan Khan (Pakistan) 9-1, 9-1, 9-1 (18m)
Josh Anderson
Rose (Kent) bt 17/32* Umar Balaj (Pakistan) w/o
17/32* Osama
Khaled (Egypt) bt Harry Heathcock (Warwickshire) 9-3, 9-1, 9-3 (12m)
17/32* Shaun
Kwan (Malaysia) bt Cameron Western (Sussex) 5-9, 9-2, 9-3, 9-3 (29m)
17/32* Ahmad
Al Saraj (Jordon) bt Ashley Davies (Derbyshire) 9-5, 9-2, 9-2 (23m)
Alex Noakes
(Oxfordshire) bt 17/32* Fareedullah Khan (Pakistan) w/o
17/32* Edward
Fairhurst (Lancashire) bt William Vanston 9-4, 9-1, 9-6 (28m)
Brian Harvey
(Warwickshire) bt 17/32* Mohamed Amr (Egypt) 10-9, 9-5, 9-0
17/32* Joshua
Sekhar (Canada) bt David Smith (Surrey) 9-3, 9-4, ret. (10m)
Women's
U19 – 1st
round:
Coline Aumard
(France) bt Erika Dort (Canada) 7-9, 10-8, 4-9, 10-8, 9-2 (58m)
Bethan
Williams (Wales) bt Caroline Reigeluth (USA) 9-3, 9-7, 10-8
Kirsty West
(Cheshire) bt Jennifer Gemmell (Canada) 9-7, 9-3, 10-8
Heidi Walters
(Nottinghamshire) bt Nikki Sequeira (Canada) 1-6 ret.
Heather
Graham (Durham + Cleveland) bt Henrietta Ball (Yorkshire) 9-7, 8-10, 2-9,
9-7, 9-7 (42m)
Sian Sahd
(South Africa) bt Rachel Green (Wales) w/o
2nd
round:
1* Raneem El
Weleily (Egypt) bt Maggy Marshall (Australia) 9-1, 9-2, 9-1 (18m)
9/16* Kerry
Wickett (New Zealand) bt Julie de Bellefroid (Belgium) 9-5, 9-2, 9-7 (20m)
5/8* Shin Nga
Leung (Hong Kong) bt Anne Madeira (USA) 9-0, 9-0, 9-1
9/16* Deon
Saffery (Yorkshire) bt Coline Aumard (France) 9-0, 9-3, 9-4 (25m)
3/4* Joey
Chan (Hong Kong) bt Julie Peachey (Oxfordshire) 9-1, 9-0, 9-2 (21m)
Bethan
Williams (Wales) bt 9/16* Samantha Davies (Australia) 9-6, 0-9, 9-5, 4-9,
9-4 (33m)
5/8* Joelle
King (New Zealand) bt Lena Essam (Egypt) 9-3, 9-0, 9-0 (16m)
9/16* Lucie
Fialova (Czech Republic) bt Kirsty West (Cheshire) 9-4, 9-3, 9-7 (17m)
9/16* Amanda
Cranston (New Zealand) bt Heidi Walters (Nottinghamshire) 9-1, 9-0, 9-4
(18m)
5/8* Rachel
Willmott (Sussex) bt Nicole Walters (Derbyshire) 9-0, 9-1, 9-0 (14m)
9/16* Sina
Wall (Germany) bt Heather Graham (Durham + Cleveland) 9-3, 9-0, 9-0 (22m)
Melody
Francis (Australia) bt 3/4* Farah Momen (Egypt) 9-1, 6-9, 9-1, 6-9, 9-7
(45m)
9/16*
Victoria Lust (Bedfordshire) bt Sian Sahd (South Africa) 9-1, 9-0, 9-1
(15m)
5/8* Nour
Bahgat (Egypt) bt Kimberley Bessell (Australia) 9-3, 9-1, 7-9, 9-2 (34m)
9/16* Logan
Greer (USA) bt Irena Critchley (Dorset) 7-9, 0-9, 10-8, 9-5, 9-1 (54m)
2* Camille
Serme (France) bt Erica Olmstead (Canada) 9-0, 9-0, 9-0 (13m)
Women's
U17 – 1st
round:
1* Wee Wern
Low (Malaysia) bt Julianne Courtice (Gloucestershire) 9-3, 9-0, 9-0 (19m)
Lizane Vlok
(South Africa) bt Sasha Yong (Canada) 9-7, 9-2, 9-5 (16m)
9/16* Sara Al
Nouamany (Egypt) bt Zoya Khalid (Pakistan) 9-4, 0-9, 9-0, 9-4 (43m)
Anthea Yung
(Hong Kong) bt Gabrielle de Lavison (France) 2-9, 9-7, 9-5, 9-5 (29m)
5/8*
Sarah-Jane Perry (Warwickshire) bt Rebecca Palmer (Avon) 9-2, 9-2, 9-3
(22m)
Kerrie Sample
(Buckinghamshire) bt Robyn Craig (South Africa) 9-3, 9-1, 9-7 (14m)
9/16* Natalie
Pritchard (Wales) bt Emma Molyneux (Lancashire) 9-6, 9-4, 9-4 (27m)
Katherine
Quarterman (Oxfordshire) bt Hannah Vaughan (Derbyshire) 9-2, 9-2, 9-1
(18m)
3/4* Heba
Alaa El Torky (Egypt) bt Senade Haupt (South Africa) 9-0, 9-2, 9-2 (17m)
Natalie
Coombs (Somerset) bt Hannah Anthony (Scotland) 9-6, 4-9, 2-9, 9-5, 9-2
(58m)
9/16* Jasmin
Ballman (Switzerland) bt Rachael Goh (Malaysia) 10-8, 6-9, 9-4, 9-10, 9-3
(53m)
Jamie Laird
(Canada) bt Ashleigh Ditchfield (South Africa) 9-2, 9-2, 9-4 (17m)
5/8* Dipika
Pallikal (India) bt Zoe Petrovansky (Australia) 9-2, 9-4, 10-9 (38m)
Milou van der
Heijden (Netherlands) bt Jane Allman (Surrey) 9-5, 9-1, 5-9, 10-8 (34m)
9/16* Misaki
Kobayashi (Japan) bt Macy Coltman (Nottinghamshire) 9-0, 9-1, 9-2 (13m)
Danielle van
Niekerk (South Africa) bt Natasha Townley (Cheshire) 9-2, 9-4, 9-5 (18m)
Chloe
Marshall (Oxfordshire) bt Simone Sahd (South Africa) 9-1, 9-0, 9-4 (19m)
9/16* Nihal
Bayoumy (Egypt) bt Eleanor Wright (Avon) 9-0, 9-0, 9-0 (12m)
Maria Toor
Pakay (Pakistan) bt Elodie Mahieu (Belgium) 9-0, 9-0, 9-1 (12m)
5/8* Victoria
Bell (Cumbria) bt Bryony Johnson (Sussex) 9-4, 9-4, 9-4 (17m)
Merhan
Mahmoud (Egypt) bt Sophie Yorke (Wales) 9-2, 9-0, 9-0 (17m)
9/16*
Zulhijjah Azan (Malaysia) bt Rebecca Smolinski (Gloucestershire) 9-2, 9-0,
9-1 (12m)
Emma Wardle
(Surrey) bt Cigany Sierveld (Netherlands) w/o
3/4* Laura
Gemmell (Canada) bt Phillipa Lodge (South Africa) 9-3, 9-1, 9-1 (17m)
Emily
Strickland (Wales) bt Caryn Rogers (South Africa) 9-0, 9-2, 9-2 (16m)
9/16*
Kimberley Hay (Northumbria) bt Cheri-Ann Parris (Barbados) 9-3, 9-1, 9-2
(15m)
Klara
Janoskova (Czech Republic) bt Alexandra Marley (Warwickshire) 9-1, 9-2, 9-7
(17m)
5/8* Liu Tsz
Ling (Hong Kong) bt Samantha Cornett (Canada) 1-9, 9-1, 9-7, 5-9, 9-3
(53m)
Carrie Ramsey
(Yorkshire) bt Kate Pearson (South Africa) 9-3, 9-1, 9-1 (17m)
Nessrine
Ariffin (Malaysia) bt 9/16* Surbhi Misra (India) 9-3, 9-4, 9-3 (21m)
Faustine
Giles (France) bt Leandri Sieberhagen (South Africa) 9-3, 9-3, 9-0 (18m)
2* Alia
Balbaa (Egypt) bt Lana Harrison (New Zealand) 9-0, 9-4, 9-3 (22m)