Squash Player RESULTS


The World of Squash
at Your Fingertips

HOME
NEWS
RESULTS 
CALENDAR
EVENTS
PLAYERS
CLUBS
RULES
LINKS
MAGAZINE
FEATURES
PRODUCTS
DIRECTORY
WORKSHOP
OFFERS
FEEDBACK
CONTRIBUTORS
About SP
Squash on TV
Search
 
UK Counties
World Links
Online Store
Books, Subs, Videos

Squash Directory
Where to get it all

Classified Section
Job, Jobs, Jobs ...Something to sell...

22/08/2014
WORLD JUNIOR TEAM CHAMPIONSHIPS 2014
 

Egypt Win Third Successive World Junior Title



WSF World Junior Team Championships
16-21 August 2014

Wanderers Sports Club, Windhoek, Namibia

  Click to go to Singles Event

Reports
Day 6
Day 5
Day 4
 
 

Day 3 
Day 2
Day 1

 

Day 6

Egypt Win Third Successive World Junior Title

Egypt retained the WSF Men's World Junior Team Squash Championship title for the third time in a row after beating Pakistan 2/0 in the final of the biennial World Squash Federation championship being staged at the Wanderers Sports Club in Windhoek, the capital of Namibia.

But the favourites were pushed all the way by the second seeds in the sixth successive final between the world's two powerhouse squash nations - Egypt's eventual triumph equalling the five-title record of Australia, the event's first champions in 1980.

Egyptian number one Omar Elatmas put the defending champions into the driving seat with a 12-10, 12-10, 6-11, 11-8 victory in 74 minutes over Tayyab Aslam (pictured above, foreground, with Elatmus). It was a repeat of the 18-year-old from Cairo's quarter-final upset over the top Pakistani junior in the preceding world individual championship - which ultimately led to Elatmas reaching the final, as a 9/16 seed.

With resounding cheers from the Egyptian bench, second string Youssef Aboul-Makarim then twice repelled fightbacks by Syed Ali Mujtaba Shah Bokhari to beat his Pakistan opponent 11-7, 9-11, 11-3, 7-11, 11-9 in 62 minutes to clinch Egypt's historic 2/0 triumph.

Arguably, however, the event's heroes were Spain. Seeded sixth and appearing in the championship for the first time since finishing in 20th place in 2008, Spain followed up their quarter-final upset over 4th seeds India by beating Malaysia, the fifth seeds, 2/0 in the play-off for third-place - thereby outclassing their previous best finish of fifth in 1998.

Four-time champions England made up for the shock of losing out on a semi-final place for the first time in the 34-year history of the event by securing fifth place - but the third seeds were taken the full distance before overcoming India 2/1.

Plaudits also go to Ireland, the No8 seeds who beat Finland 2/0 in the play-off for seventh place to achieve their highest finish in the championship for 32 years!

Meanwhile, Finland's eighth place is also their best finish since 1994.

12th seeds USA also outperformed their seeding by finishing in ninth place following a 2/1 victory over Israel. But Israel, the 11th seeds, were making only their second ever appearance in the championships - having finished in 16th place in their 1988 debut!

Host Namibia celebrated their first appearance in the championship by finishing in 22nd place - ahead of fellow debutants Botswana.

Final:
[1] EGYPT bt [2] PAKISTAN 2/0
Omar Elatmas bt Tayyab Aslam 12-10, 12-10, 6-11, 11-8 (74m)
Youssef Aboul-Makarim bt Syed Ali Mujtaba Shah Bokhari 11-7, 9-11, 11-3, 7-11, 11-9 (62m)

3rd place play-off:
[6] SPAIN bt [5] MALAYSIA 2/0
Edmon Lopez Moller bt Mohd Syafiq Kamal 11-7, 11-9, 11-7 (44m)
Iker Pajares Bernabeu bt Eain Yow Ng 11-5, 11-9, 11-6 (33m)

5th place play-off:
[3] ENGLAND bt [4] INDIA 2/1
George Parker bt Kush Kumar 6-11, 11-8, 5-11, 11-6, 11-5 (62m)
Lyell Fuller lost to Madhav Dhingra 11-2, 7-11, 9-11, 11-13 (45m)
Patrick Rooney bt Velavan Senthilkumar 6-11, 11-8, 9-11, 11-3, 11-8 (65m)

7th place play-off:
[8] IRELAND bt [7] FINLAND 2/0
Michael Craig bt Jami Aijanen 11-7, 11-2, 11-5 (31m)
David Ryan bt Kristian Rautiainen 8-11, 11-9, 11-3, 7-11, 11-7 (77m)

9th place play-off:
[12] USA bt [11] ISRAEL 2/1
Mason Ripka lost to Daniel Poleshchuk 4-11, 4-11, 5-11 (24m)
Timothy Robert Brownell bt Roee Avraham 11-6, 11-13, 11-7, 11-8 (56m)
Max D Reed bt Noam Peer 9-11, 11-6, 11-2, 11-6 (38m)

11th place play-off:
[13/15] FRANCE bt [9] COLOMBIA 2/1
Auguste Dussourd bt Andres Felipe Herrera 9-11, 9-11, 11-8, 14-12, 11-6 (63m)
Enzo Corigliano lost to Dairo Sandoval 11-8, 6-11 dsq (29m)
Lucas Rousselet bt Nicolas Valderrama 11-2, 3-11, 11-4, 11-7 (37m)

13th place play-off:
[10] CANADA bt [13/15] ARGENTINA 2/0
David Baillargeon bt Federico Cioffi 3-11, 11-5, 8-11, 11-9, 11-6 (70m)
Carter Robitaille bt Franco Andres Romiglio 11-5, 11-3, 11-2 (18m)

15th place play-off:
[19/21] SWEDEN bt [16/18] KUWAIT w/o

17th place play-off:
[16/18] SOUTH AFRICA bt [16/18] NEW ZEALAND 2/1
Laurence Kuhn bt Scott Galloway 3-11, 12-10, 11-8, 13-11 (41m)
Aubrey Lawrence lost to Luke Jones 11-2, 5-11, 11-6, 6-11, 11-13 (60m)
Jean-Pierre van de Merwe bt Chapman Kutia 11-9, 9-11, 11-9, 9-11, 12-10 (63m)

19th place play-off:
[13/15] GERMANY bt [19/21] ZIMBABWE 2/0
Lucas Wirths bt Tafadzwa Mushunje 11-4, 11-0, 11-4 (29m)
Niklas Becher bt Innocent Mukumba 11-2, 11-5, 11-1 (21m)

21st place play-off:
[19/21] GUATEMALA bt [22/23] NAMIBIA 2/0
Ricardo Toscano bt Michael van Lingen 12-10, 8-11, 11-4, 11-8 (34m)
Qaini Bonilla bt Le Hugo van Rooyen 11-8, 11-4, 8-11, 11-4 (34m)

23rd place: [22/23] BOTSWANA
 

Day 5

Egypt & Pakistan To Contest Sixth World Junior Final

For the sixth time in a row, Egypt and Pakistan will line up in the final of the WSF Men's World Junior Team Squash Championship after the event's top two seeds survived testing semi-finals in the biennial World Squash Federation championship being staged at the Wanderers Sports Club in the Namibia capital Windhoek.

Both teams are poised to claim a record-equalling fifth title - favourites Egypt bidding to become the first nation since England in 2000 to win three titles in a row.

Egypt beat Spain 2/0, but were stretched to the limit by the sixth seeds who were making their first ever appearance in the event's semi-finals.

Top string Omar Elatmas put the defending champions ahead with a 10-12, 12-10, 11-4, 11-5 victory over Edmon Lopez Moller.

Egypt's No3 Karim El Hammamy then grinded out a 10-12, 11-6, 11-7, 10-12, 11-6 win in 85 minutes against the determined Bernat Jaume (pictured above in action with El Hammamy) in a match which was suspended for about 15 minutes after the Spaniard sustained a cut below his right knee.

Earlier 2008 champions Pakistan ended Malaysia's impressive run in the championship, beating the fifth seeds 2/0. The Malaysian team upset third seeds England in the previous round, denying the four-time champions a place in the last four for the first time in the 34-year history of the championship.

Pakistan number one Tayyab Aslam (pictured above in semi-final action) led the way with an 11-5, 5-11, 11-6, 11-8 win over Mohd Syafiq Kamal before third string Muhammad Asim Khan wrapped up his country's tenth appearance in the final by defeating Darren Chan 11-5, 11-7, 11-9.

"It's going to be a tough final against Egypt," said Pakistani official Gogi Alauddin. "But I am looking forward to it as I know that my boys have big hearts and can handle the pressure," added the former world No3.

Final:
[1] EGYPT v [2] PAKISTAN

3rd place play-off:
[6] SPAIN v [5] MALAYSIA

5th place play-off:
[3] ENGLAND v [4] INDIA

7th place play-off:
[7] FINLAND v [8] IRELAND

9th place play-off:
[11] ISRAEL v [12] USA

11th place play-off:
[9] COLOMBIA v [13/15] FRANCE

13th place play-off:
[10] CANADA v [13/15] ARGENTINA

15th place play-off:
[16/18] KUWAIT v [19/21] SWEDEN

17th place play-off:
[16/18] NEW ZEALAND v [16/18] SOUTH AFRICA

19th place play-off:
[13/15] GERMANY v [19/21] ZIMBABWE

21st place play-off:
[22/23] NAMIBIA v [19/21] GUATEMALA

Semi-finals Results:
[1] EGYPT bt [6] SPAIN 2/0
Omar Elatmas bt Edmon Lopez Moller 10-12, 12-10, 11-4, 11-5 (68m)
Karim El Hammamy bt Bernat Jaume 10-12, 11-6, 11-7, 10-12, 11-6 (85m)
[2] PAKISTAN bt [5] MALAYSIA 2/0
Tayyab Aslam bt Mohd Syafiq Kamal 11-5, 5-11, 11-6, 11-8 (48m)
Muhammad Asim Khan bt Darren Chan 11-5, 11-7, 11-9 (45m)

5th - 8th place play-offs:
[4] INDIA bt [8] IRELAND 2/0
Kush Kumar bt Michael Craig 5-11, 11-7, 11-1, 11-6 (39m)
Velavan Senthilkumar bt Oisin Logan 12-10, 11-9, 15-13 (44m)
[3] ENGLAND bt [7] FINLAND 2/0
George Parker bt Jami Aijanen 9-11, 11-2, 8-11, 11-3, 11-4 (50m)
Patrick Rooney bt Miko Aijanen 11-9, 11-1, 11-4 (26m)

9th - 12th place play-offs:
[11] ISRAEL bt [13/15] FRANCE 2/1
Daniel Poleshchuk bt Enzo Corigliano 11-2, 11-7, 11-6 (31m)
Noam Peer lost to Lucas Rousselet 6-11, 11-8, 9-11, 7-11 (42m)
Roee Avraham bt Benjamin Aubert 11-6, 13-11, 11-4 (42m)
[12] USA bt [9] COLOMBIA 2/1
Derek Hsue lost to Andres Felipe Herrera 5-11, 10-12, 6-11 (38m)
Max D Reed bt Dairo Sandoval 11-7, 6-11, 9-11, 11-6, 15-13 (55m)
Timothy Robert Brownell bt Santiago Orozco 11-5, 11-5, 11-5 (30m)

13th - 16th place play-offs:
[13/15] ARGENTINA bt [16/18] KUWAIT 2/1
Federico Cioffi bt Ali Alqallaf 11-6, 11-3, 11-5 (21m)
Juan Segundo Barreyro lost to Mohammad Alterki 9-11, 1-6 ret.
Franco Andres Romiglio bt Khaled Al-Jenaidel 8-11, 11-9, 11-9, 11-6
[10] CANADA bt [19/21] SWEDEN 3/0
David Baillargeon bt Pontus Rengbo 11-9, 11-8, 11-7 (30m)
Michael Thompson bt Alexander Lundqvist 11-8, 11-4, 15-13 (32m)
Jarryd Osborne bt Tor Christoffersen 14-12, 11-13, 11-3 (20m)

17th - 20th place play-offs:
[16/18] NEW ZEALAND bt [19/21] ZIMBABWE 3/0
Scott Galloway bt Tafadzwa Mushunje 11-4, 11-6, 11-6 (26m)
Chapman Kutia bt Bryn Turk 11-2, 11-3, 11-2 (19m)
Luke Jones bt Innocent Mukumba 11-0, 11-4 (16m)
[16/18] SOUTH AFRICA bt [13/15] GERMANY 2/1
Laurence Kuhn bt Lucas Wirths 13-11, 8-11, 11-7, 11-5 (43m)
Jean-Pierre van de Merwe bt Yannick Omlor 4-11, 13-15, 11-9, 11-5, 11-9 (60m)
Aubrey Lawrence lost to Niklas Becher 10-12, 8-11 (23m)

21st - 24th place play-off:
[19/21] GUATEMALA bt [22/23] BOTSWANA 3/0
Ricardo Toscano bt Theo Pelonomi 11-5, 11-4, 11-7 (20m)
Junior Alejandro Enriquez bt Micky Joseph 11-7, 11-5, 11-9 (26m)
Qaini Bonilla bt Elliot Msindisi Sibanda 11-5, 11-2 (12m)

 

Day 4

Malaysia Stun England In Major World Championship Upset

Malaysia produced a shock 2/1 win over England in the quarter-finals of the WSF Men's World Junior Team Squash Championship at the Wanderers Sports Club in the Namibia capital Windhoek to deny the four-time champions a last four finish for the first time in the 34-year history of the biennial World Squash Federation championships.

England, the only nation to have reached at least the semi-finals in every championship since the inaugural competition in 1980, were the event's third seeds.

George Parker put England ahead with a 3/1 win over Mohd Syafiq Kamal - but Eain Yow Ng drew level for the fifth seeds when he beat Lyell Fuller 14-12, 7-11, 6-11, 11-5, 11-9 in 68 minutes.

Malaysia then celebrated a sensational triumph when 17-year-old Darren Chan defeated Patrick Rooney 11-9, 11-5, 11-8 in 41 minutes.

Malaysia, who finished in a best-ever third place in 2006, now face Pakistan for a place in the final. Second seeds Pakistan, champions in 2008, eased to a 2/0 win over No7 seeds Finland.

There was a further significant quarter-final upset when Spain beat fourth seeds India 2/1. After the first two matches were shared, it was again the battle between the teams' third strings that settled the tie - when Barcelona-based 18-year-old Bernat Jaume defeated Indian Vijay Meena 11-7, 11-2, 6-11, 11-7 in 38 minutes to seal Spain's victory.

Spain, the sixth seeds who finished in 20th place in their last appearance in the championship and recorded a best-ever fifth place finish in 1998, will now face Egypt in the semi-finals.

Favourites and defending champions Egypt scored a resounding 3/0 win over 8th seeds Ireland.

1st - 12th place play-off:
[8] IRELAND bt [13/15] FRANCE 2/0
Oisin Logan bt Benjamin Aubert 6-11, 17-15, 11-4, 8-11, 11-8 (74m)
Michael Craig bt Auguste Dussourd 13-11, 7-11, 11-3, 3-11, 11-7 (63m)

Quarter-finals:
[1] EGYPT bt [8] IRELAND 3/0
Omar Elatmas bt Michael Craig 11-9, 11-4, 11-3 (37m)
Youssef Aboul-Makarim bt David Ryan 11-6, 11-3, 11-6 (30m)
Karim El Hammamy bt Oisin Logan 11-5, 5-11, 11-9
[6] SPAIN bt [4] INDIA 2/1
Edmon Lopez Moller lost to Kush Kumar 6-11, 11-8, 11-7, 3-11, 6-11 (73m)
Iker Pajares Bernabeu bt Madhav Dhingra 11-4, 11-9, 11-6 (31m)
Bernat Jaume bt Vijay Meena 11-7, 11-2, 6-11, 11-7 (38m)
[5] MALAYSIA bt [3] ENGLAND 2/1
Mohd Syafiq Kamal lost to George Parker 7-11, 12-10, 3-11, 9-11 (46m)
Eain Yow Ng bt Lyell Fuller 14-12, 7-11, 6-11, 11-5, 11-9 (68m)
Darren Chan bt Patrick Rooney 11-9, 11-5, 11-8 (41m)
[2] PAKISTAN bt [7] FINLAND 2/0
Tayyab Aslam bt Jami Aijanen 12-10, 11-7, 11-6 (30m)
Syed Ali Mujtaba Shah Bokhari bt Kristian Rautiainen 11-4, 11-9, 11-8 (41m)

13th - 20th place play-offs:
[13/15] ARGENTINA bt [19/21] ZIMBABWE 3/0
Federico Cioffi bt Tafadzwa Mushunje 11-3, 11-2, 11-5 (19m)
Franco Andres Romiglio bt Innocent Mukumba 11-3, 12-10, 9-11, 11-8 (47m)
Juan Segundo Barreyro bt Bryn Turk 11-2, 11-3 (11m)
[16/18] KUWAIT bt [16/18] NEW ZEALAND 2/1
Ali Alqallaf lost to Scott Galloway 1-11, 4-11, 4-11 (18m)
Khaled Al-Jenaidel bt Luke Jones 11-4, 11-4, 11-5 (31m)
Mohammad Alterki bt Max Trimble 11-4, 11-5, 11-9 (27m)
[10] CANADA bt [16/18] SOUTH AFRICA 3/0
David Baillargeon bt Laurence Kuhn 11-4, 11-8, 11-6 (49m)
Carter Robitaille bt Aubrey Lawrence 11-6, 11-7, 15-13 (50m)
Michael Thompson bt Jean-Pierre van de Merwe 11-7, 9-11, 11-7 (20m)
[19/21] SWEDEN bt [13/15] GERMANY 2/1
Pontus Rengbo bt Lucas Wirths 13-11, 11-9, 11-5 (40m)
Tor Christoffersen bt Niklas Becher 11-7, 9-11, 11-6, 6-11, 11-9
Nils Lindgren lost to Sean Redman 10-12 ret.

Semi-final line-up:
[1] EGYPT v [6] SPAIN
[2] PAKISTAN v [5] MALAYSIA

5th - 8th place play-offs:
[4] INDIA v [8] IRELAND
[3] ENGLAND v [7] FINLAND

9th - 12th place play-offs:
[13/15] FRANCE v [11] ISRAEL
[9] COLOMBIA v [12] USA

13th - 16th place play-offs:
[13/15] ARGENTINA v [16/18] KUWAIT
[10] CANADA v [19/21] SWEDEN
 

Day 3

Finland Flourish Marks Return To World Top Eight

Exactly 20 years after last making the quarter-finals of the WSF Men's World Junior Team Squash Championship, Finland marked their return to the top eight after beating Colombia 2/1 in the 1st-12th place play-offs in the biennial World Squash Federation event being staged at the Wanderers Sports Club in the Namibia capital Windhoek.

After his younger brother Miko Aijanen went down in five games to Colombia's Dairo Sandoval, Finnish number one Jami Aijanen led his team to success with a 61-minute 11-8, 9-11, 11-9, 11-9 win over Andres Felipe Herrera (both pictured above).

Finland, who finished in 16th place in their last appearance in the championship in 2008, will be hoping to emulate their fourth place finish in 1994 in New Zealand when they take on Pakistan in the quarter-finals.

Second seeds Pakistan, champions in 2008, are bidding to make the final for the seventh time in a row since 2002.

It was in 2000 that Spain last finished in the top eight, in Italy, equalling their best-ever fifth place finish. The team celebrated their return to the quarter-finals in Windhoek after seeing off Israel 2/1, following Spanish victories by Iker Pajares Bernabeu and Bernat Jaume.

1st - 12th place play-offs:
[8] IRELAND v [13/15] FRANCE (tie unfinished)
[6] SPAIN bt [11] ISRAEL 2/1
Edmon Lopez Moller lost to Daniel Poleshchuk 5-11, 6-11, 6-11 (29m)
Iker Pajares Bernabeu bt Roee Avraham 11-4, 11-9, 11-7 (41m)
Bernat Jaume bt Nir Cohen 11-4, 11-5, 11-4 (26m)
[5] MALAYSIA bt [12] USA 2/1
Mohd Syafiq Kamal bt Derek Hsue 9-11, 11-4, 11-7, 11-8 (42m)
Eain Yow Ng bt Mason Ripka 11-9, 11-3, 11-4 (35m)
Darren Chan lost to Timothy Robert Brownell 8-11, 3-11, 9-11 (39m)
[7] FINLAND bt [9] COLOMBIA 2/1
Jami Aijanen bt Andres Felipe Herrera 11-8, 9-11, 11-9, 11-9 (61m)
Kristian Rautiainen bt Santiago Orozco 11-6, 11-8, 11-3 (33m)
Miko Aijanen lost to Dairo Sandoval 8-11, 4-11, 11-9, 11-8, 8-11 (60m)

13th - 23rd place play-offs:
[16/18] NEW ZEALAND bt [22/23] NAMIBIA 3/0
Scott Galloway bt Michael van Lingen 11-6, 1-11, 11-2, 11-6 (26m)
Max Trimble bt Le Hugo van Rooyen 11-8, 13-11 (19m)
Chapman Kutia bt George Diederik Bekker 11-0, 11-1, 11-3
[16/18] SOUTH AFRICA bt [22/23] BOTSWANA 3/0
Aubrey Lawrence bt Theo Pelonomi 11-5, 11-7, 11-4
Jean-Pierre van de Merwe bt Elliot Msindisi Sibanda 11-1, 11-0 (9m)
Wayne Sithole bt Micky Joseph 11-2, 11-1, 11-7 (20m)
[19/21] SWEDEN bt [19/21] GUATEMALA 2/1
Pontus Rengbo bt Ricardo Toscano 11-8, 11-6, 6-11, 11-1 (41m)
Tor Christoffersen bt Qaini Bonilla 11-1, 11-4, 6-11, 11-6 (35m)
Alexander Lundqvist lost to Junior Alejandro Enriquez 11-7, 6-11, 5-11, 7-11 (34m)
 

Day 2

World Top 12 Finish Beckons For France In Namibia

Victory by England over 10th seeds Canada in the final qualifying rounds of the WSF Men's World Junior Team Squash Championship in Namibia ensured a place for France in the play-offs for the top 12 positions in the biennial World Squash Federation event being staged at the Wanderers Sports Club in the country's capital Windhoek.

France, seeded in the 13/15 group, upset Canada on the opening day - and will now take on eighth seeds Ireland in the knockout stages, certain to improve on their 14th place finish in the 2012 championship in Qatar.

Egypt, the defending champions looking for a third successive title, suffered a scare in their final qualifying tie against 12th seeds USA in Pool A. Mohamed Elgawarhy put the favourites ahead with a 3/0 win over Mason Ripka - but USA drew level when 17-year-old Timothy Robert Brownell battled to a straight games win over Egyptian No3 Youssef Aboul-Makarim in just under an hour.

2013 world junior champion Karim El Hammamy steadied the Egyptian ship however when he beat USA's Max D Reed 11-9, 11-9, 13-11 in 41 minutes to maintain his country's unbeaten run in the qualifiers.

1st-12th place play-offs:
[1] EGYPT bye
[8] IRELAND v [13/15] FRANCE
[4] INDIA bye
[6] SPAIN v [11] ISRAEL
[5] MALAYSIA v [12] USA
[3] ENGLAND bye
[7] FINLAND v [9] COLOMBIA
[2] PAKISTAN bye

Final qualifying rounds - Pool A:
[1] EGYPT bt [12] USA 2/1
Mohamed Elgawarhy bt Mason Ripka 11-5, 11-9, 11-7 (24m)
Youssef Aboul-Makarim lost to Timothy Robert Brownell 11-13, 4-11, 11-13 (59m)
Karim El Hammamy bt Max D Reed 11-9, 11-9, 13-11 (41m)
[13/15] ARGENTINA bt [22/23] BOTSWANA 3/0
Federico Cioffi bt Theo Pelonomi 11-4, 11-2, 11-7 (21m)
Juan Segundo Barreyro bt Micky Joseph 11-1, 11-4, 11-2 (19m)
Ivan Caucich bt Tebogo Thabologo 11-5, 11-2, 11-3 (15m)

Final positions: 1 Egypt, 2 USA, 3 Argentina, 4 Botswana

Pool B:
[2] PAKISTAN bt [11] ISRAEL 3/0
Tayyab Aslam bt Daniel Poleshchuk 11-7, 11-6, 11-8 (41m)
Syed Ali Mujtaba Shah Bokhari bt Roee Avraham 11-7, 11-6, 11-8 (17m)
Muhammad Asim Khan bt Noam Peer 11-3, 11-8, 11-2 (25m)
[13/15] GERMANY bt [22/23] NAMIBIA 3/0
Lucas Wirths bt Michael van Lingen 11-7, 11-3, 11-3 (21m)
Niklas Becher bt Le Hugo van Rooyen 11-4, 11-1, 11-2 (22m)
Yannick Omlor bt Gerhardus Lottering 11-2, 11-2, 11-7 (17m)

Final positions: 1 Pakistan, 2 Israel, 3 Germany, 4 Namibia

Pool C:
[3] ENGLAND bt [10] CANADA 3/0
George Parker bt Carter Robitaille 11-9, 11-5, 11-9 (28m)
Lyell Fuller bt Jarryd Osborne 11-3, 11-2, 11-6 (26m)
James Evans bt Michael Thompson 11-9, 6-11, 9-11, 11-3, 11-7 (61m)

Final positions: 1 England, 2 France, 3 Canada

Pool D:
[4] INDIA bt [9] COLOMBIA 3/0
Kush Kumar bt Andres Felipe Herrera 12-10, 11-1, 11-7 (36m)
Madhav Dhingra bt Santiago Orozco 11-4, 11-9, 11-6 (32m)
Vijay Meena bt Dairo Sandoval 11-5, 12-10, 9-11, 9-11, 14-12 (65m)
[16/18] KUWAIT bt [19/21] GUATEMALA 2/1
Ali Alqallaf lost to Ricardo Toscano 7-11, 7-11, 2-11 (25m)
Khaled Al-Jenaidel bt Qaini Bonilla 11-4, 11-7, 11-5 (30m)
Mohammad Alterki bt Alejandro Enriquez 11-2, 11-4, 11-6 (20m)

Final positions: 1 India, 2 Colombia, 3 Kuwait, 4 Guatemala

Pool E:
[16/18] SOUTH AFRICA bt [19/21] ZIMBABWE 3/0
Laurence Kuhn bt Tafadzwa Mushunje 11-4, 11-9, 11-7 (21m)
Aubrey Lawrence bt Innocent Mukumba 11-6, 11-4, 11-7 (24m)
Jean-Pierre van de Merwe bt Bryn Turk 11-7, 11-3, 11-5 (17m)
[5] MALAYSIA bt [8] IRELAND 2/1
Mohd Syafiq Kamal lost to Michael Craig 11-8, 11-9, 6-11, 9-11, 9-11 (70m)
Eain Yow Ng bt David Ryan 12-10, 6-11, 11-6, 11-5 (50m)
Darren Chan bt Oisin Logan 12-10, 11-2, 11-7 (28m)

Final positions: 1 Malaysia, 2 Ireland, 3 South Africa, 4 Zimbabwe

Pool F:
[6] SPAIN bt [16/18] NEW ZEALAND 3/0
Edmon Lopez Moller bt Scott Galloway 11-9, 6-11, 11-8, 9-11, 11-8 (53m)
Iker Pajares Bernabeu bt Luke Jones 11-3, 12-10, 11-3 (24m)
Bernat Jaume bt Chapman Kutia 11-7, 11-8, 11-3 (27m)
[7] FINLAND bt [19/21] SWEDEN 3/0
Jami Aijanen bt Pontus Rengbo 11-6, 9-11, 11-3, 11-9 (40m)
Kristian Rautiainen bt Tor Christoffersen 11-9, 11-2, 11-0 (30m)
Miko Aijanen bt Nils Lindgren 11-5, 11-1, 11-7 (20m)
[6] SPAIN bt [7] FINLAND 3/0
Edmon Lopez Moller bt Jami Aijanen 13-11, 11-4, 5-11, 9-11, 11-5 (71m)
Iker Pajares Bernabeu bt Kristian Rautiainen 11-2, 9-11, 11-8, 11-1
Bernat Jaume bt Miko Aijanen 10-12, 11-8, 9-11, 11-0, 11-5 (70m)
[16/18] NEW ZEALAND bt [19/21] SWEDEN 2/1
Luke Jones lost to Pontus Rengbo 8-11, 11-9, 5-11, 8-11 (39m)
Max Trimble bt Tor Christoffersen 16-14, 11-9, 11-9 (32m)
Chapman Kutia bt Alexander Lundqvist 11-9, 11-4, 11-6 (26m)

Final positions: 1 Spain, 2 Finland, 3 New Zealand, 4 Sweden

 

Day 1

Top Seeds Sail Through Opening Sorties In Namibia

Top seeds Egypt and Pakistan, who have contested the event's final over the past decade, claimed a pair of wins apiece on the opening day of action in the WSF Men's World Junior Team Squash Championship at the Wanderers Sports Club in the Namibia capital Windhoek.

Defending champions Egypt, the top seeds, brushed aside both Botswana and Argentina 3/0 in Pool A, while second seeds Pakistan - winners of the title for the fourth time in 2008 - despatched hosts Namibia and Germany by the same score to advance in Pool B.

France produced the only upset of the day after recovering from a match down to beat 10th seeds Canada 2/1 in Pool C. But, later in the day, the 13/15 seeds went down 3/0 to third seeds England, winners of the title in 2000.

RESULTS: WSF Men Qualifying rounds

Pool A:
[12] USA bt [13/15] ARGENTINA 2/1
Derek Hsue lost to Federico Cioffi 2-11, 6-11, 11-8, 11-3, 8-11
Mason Ripka bt Franco Andres Romiglio 11-7, 6-11, 11-4, 13-11
Timothy Robert Brownell bt Juan Segundo Barreyro 11-2, 11-5, 11-3
[1] EGYPT bt [22/23] BOTSWANA 3/0
Mohamed Elgawarhy bt Theo Pelonomi 11-0, 11-3, 11-2
Youssef Aboul-Makarim bt Elliot Msindisi Sibanda 11-1, 11-2, 11-1
Karim El Hammamy bt Micky Joseph 11-3, 11-4, 11-6
[1] EGYPT bt [13/15] ARGENTINA 3/0
Mohamed Elgawarhy bt Federico Cioffi 11-2, 11-2, 11-7
Youssef Aboul-Makarim bt Franco Andres Romiglio 11-0, 11-8, 11-6
Karim El Hammamy bt Juan Segundo Barreyro 11-5, 11-9, 11-6
[12] USA bt [22/23] BOTSWANA 3/0
Derek Hsue bt Theo Pelonomi 11-4, 11-0, 11-3
Mason Ripka bt Elliot Msindisi Sibanda 11-2, 11-2, 11-6
Max D Reed bt Micky Joseph 11-0, 11-0, 14-12

Pool B:
[11] ISRAEL bt [13/15] GERMANY 2/1
Daniel Poleshchuk bt Lucas Wirths 11-5, 11-7, 11-4
Roee Avraham bt Niklas Becher 11-7, 8-11, 11-2, 11-7
Nir Cohen lost to Yannick Omlor 9-11, 7-11, 11-7, 15-13, 10-12
[2] PAKISTAN bt [22/23] NAMIBIA 3/0
Tayyab Aslam bt Michael van Lingen 11-3, 11-7, 11-6
Syed Ali Mujtaba Shah Bokhari bt Le Hugo van Rooyen 11-1, 11-1, 11-0
Muhammad Asim Khan bt Gerhardus Lottering 11-1, 11-4, 11-4
[2] PAKISTAN bt [13/15] GERMANY 3/0
Tayyab Aslam bt Lucas Wirths 11-8, 11-7, 11-5
Syed Ali Mujtaba Shah Bokhari bt Niklas Becher 12-10, 12-10, 11-9
Muhammad Asim Khan bt Sean Redman 11-4, 11-6, 11-2
[11] ISRAEL bt [22/23] NAMIBIA 3/0
Daniel Poleshchuk bt Michael van Lingen 11-0, 11-2, 11-3
Noam Peer bt Le Hugo van Rooyen 5-11, 9-11, 11-2, 11-2, 11-4
Nir Cohen bt George Diederik Bekker 11-1, 11-1, 11-6

Pool C:
[13/15] FRANCE bt [10] CANADA 2/1
Auguste Dussourd lost to David Baillargeon 3-11, 7-11, 8-11
Enzo Corigliano bt Carter Robitaille 10-12, 11-5, 11-9, 8-11, 11-8
Benjamin Aubert bt Jarryd Osborne 11-8, 11-9, 11-9
[3] ENGLAND bt [13/15] FRANCE 3/0
George Parker bt Auguste Dussourd 4-11, 11-2, 11-7, 11-3
Lyell Fuller bt Enzo Corigliano 11-7, 11-8, 11-4
Patrick Rooney bt Lucas Rousselet 11-7, 11-5, 11-1

Pool D:
[9] COLOMBIA bt [16/18] KUWAIT 3/0
Andres Felipe Herrera bt Ali Alqallaf 11-3, 11-0, 11-4
Santiago Orozco bt Khaled Al-Jenaidel 3-11, 11-9 ret.
Dairo Sandoval bt Mohammad Alterki 11-8, 11-5, 11-6
[4] INDIA bt [19/21] GUATEMALA 3/0
Madhav Dhingra bt Ricardo Toscano 11-3, 11-4, 11-9
Vijay Meena bt Qaini Bonilla 11-4, 11-2, 11-1
Velavan Senthilkumar bt Alejandro Enriquez 11-7, 11-6, 11-2
[4] INDIA bt [16/18] KUWAIT 3/0
Kush Kumar bt Ali Alqallaf 11-6, 11-2, 11-6
Madhav Dhingra bt Khaled Al-Jenaidel 11-9, 11-8, 11-6
Vijay Meena bt Mohammad Ali 11-5, 11-4, 11-2
[9] COLOMBIA bt [19/21] GUATEMALA 3/0
Andres Felipe Herrera bt Ricardo Toscano 11-5, 11-7, 6-11, 11-3
Dairo Sandoval bt Qaini Bonilla 11-5, 11-8, 11-4
Nicolas Valderrama bt Alejandro Enriquez 8-11, 5-11, 11-3, 11-3, 11-9

Pool E:
[8] IRELAND bt [16/18] SOUTH AFRICA 2/1
Michael Craig bt Laurence Kuhn 9-11, 11-4, 11-6, 11-13, 11-2
David Ryan bt Aubrey Lawrence 11-5, 11-5, 11-4
Oisin Logan lost to Jean-Pierre van de Merwe 4-11, 13-11, 10-12, 11-9, 9-11
[5] MALAYSIA bt [19/21] ZIMBABWE 3/0
Mohd Syafiq Kamal bt Runyararo Kadyautumbe 11-4, 11-8, 12-10
Eain Yow Ng bt Tafadzwa Mushunje 11-4, 11-5, 11-7
Ong Sai Hung bt Bryn Turk 11-3, 11-3, 11-3
[5] MALAYSIA bt [16/18] SOUTH AFRICA 3/0
Mohd Syafiq Kamal bt Laurence Kuhn 11-8, 11-7, 10-12, 11-5
Eain Yow Ng bt Aubrey Lawrence 6-11, 13-11, 11-5, 11-9
Darren Chan bt Wayne Sithole 11-7, 11-5, 7-11, 11-5
[8] IRELAND bt [19/21] ZIMBABWE 3/0
Michael Craig bt Runyararo Kadyautumbe 11-6, 11-3, 11-7
David Ryan bt Innocent Mukumba 11-5, 11-2, 11-6
Oisin Logan bt Bryn Turk 11-2, 11-5, 11-4

Pool F:
[7] FINLAND bt [16/18] NEW ZEALAND 3/0
Jami Aijanen bt Scott Galloway 11-5, 11-5, 12-10
Kristian Rautiainen bt Luke Jones 11-9, 11-13, 11-8, 11-7
Miko Aijanen bt Max Trimble 7-11, 11-6, 11-5, 11-8
[6] SPAIN bt [19/21] SWEDEN 3/0
Edmon Lopez Moller bt Pontus Rengbo 11-7, 11-7, 9-11, 11-7
Iker Pajares Bernabeu bt Tor Christoffersen 11-8, 11-7, 11-1
Bernat Jaume bt Alexander Lundqvist 11-2, 11-5, 11-6