Premier League 2017/18


The World of Squash
at Your Fingertips

HOME
NEWS
RESULTS 
CALENDAR
EVENTS
PLAYERS
CLUBS
RULES
LINKS
MAGAZINE
FEATURES
GEAR
DIRECTORY
WORKSHOP
PROMOTIONS
FEEDBACK
ARCHIVE
About SP
Squash on TV
Search
 
UK Counties
World Links

Online Store
Books, Subs, Videos

Squash Directory
Where to get it all

Classified Section
Job, Jobs, Jobs Something to sell ...

SCHEDULE   |   TABLE   |   TEAMS   |    NEWS    |    ARCHIVE

REPORTS & RESULTS BY ROUND 

Round
1

Round
2
Round
3
Round
4
Round
5
Round
6
Round
7
Round
8
Round
9
Round
10
Semi Finals Final

 Latest News

TABLE

Ties

Matches

Games

Points

Group A P W L W L W L  
Nottingham 8 7 1 26 14 92 64 127
Pontefract 8 5 3 27 13 93 60 118
Warwick 8 4 4 19 21 76 81 96
Birmingham 8 2 6 15 25 63 87 73
Bristol 8 3 5 13 27 62 94 72

Group B

RAC 8 7 1 28 12 97 58 132
St George's 8 5 3 23 17 84 74 109
Coolhurst  7 3 4 19 16 72 62 87
Bexley 7 3 4 17 18 66 70 81
Chichester 8 1 7 8 32 46 101 51

Semi FInals

Final

University of Nottingham 2-3 Luxfords St George’s Hill
Nick Matthew 2-3 Mohamed Elshorbagy 11-8, 11-9, 11-13, 9-11, 8-11
Declan James 2-3 Tom Richards 11-6, 8-11, 9-11, 11-9, 9-11
Richie Fallows 3-2 Charlie Lee 6-11, 11-5, 6-11, 11-5, rtd
Adam Auckland 3-2 Carlos Cornes 11-5, 9-11, 11-9, 4-11, 11-9
Hana Ramadan 0-3 Joelle King 5-11, 9-11,7-11

Tradition@RAC 3-2 Team Pontefract
Paul Coll 3-0 James Willstrop 11-3, 11-3, 11-6
Daryl Selby 3-2 Saurav Ghosal 9-11, 11-5, 9-11, 11-7, 11-6
Alan Clyne 1-3 Chris Simpson 10-12, 11-9, 2-11, 9-11
Ben Coleman 3-2 Patrick Rooney 6-11,11-7, 4-11, 11-7, 11-7
Alison Waters 1-3 Laura Massaro 2-11, 6-11, 12-10, 6-11
 

Luxfords St George's Hill 3-2 Tradition @ RAC
Mohamed ElShorbagy 3-0 Daryl Selby 11-7, 11-7, 11-3 (35m)
Tom Richards 3-0 Alan Clyne 11-4, 11-6, 11-3 (31m)
Charlie Lee 2-3 Ben Coleman 9-11, 11-6, 10-12, 11-1, 9-11 (70m)
Dylan Bennett 0-3 George Parker 3-11, 5-11, 7-11 (31m)
Joelle King 3-0 Alice Green 11-7 , 11-3, 11-3 (21m)

ARCHIVE

2005/06

2006/07

2007/08

2008/09

2009/10

2010/11

2011/12

2012/13

2013/14

2014/15

2015/16

2016/17

 
FINAL
It's St George's at last

Ten teams started out on the quest for the PSL title, just two remained with Tradition @ RAC and Luxfords St George's Hill contesting the final tonight at St George's Hill - broadcast live on BBC Sport - and it was the home side who triumphed with a 3-2 win sealed by World #1 Mohamed Elshorbagy

Luxfords St George's Hill 3-2 Tradition @ RAC
Mohamed ElShorbagy 3-0 Daryl Selby 11-7, 11-7, 11-3 (35m)
Tom Richards 3-0 Alan Clyne 11-4, 11-6, 11-3 (31m)
Charlie Lee 2-3 Ben Coleman 9-11, 11-6, 10-12, 11-1, 9-11 (70m)
Dylan Bennett 0-3 George Parker 3-11, 5-11, 7-11 (31m)
Joelle King 3-0 Alice Green 11-7 , 11-3, 11-3 (21m)

Although technically a neutral venue, St George's Hill LTC hosted a final involving their own team for the second time in three years, and it was the home side who opened the scoring with Commonwealth champion Joelle King beating Alice Green, a late replacement for the injured Alison Waters, in three games.

Meanwhile on the side court RAC's George Parker beat Dylan Bennett, also in three, to level the match.

On world rankings RAC's Ben Coleman was heavy favourite for the next match, but St George's own Charlie Lee pushed Coleman all the way, cruising through the fourth game 11-1 to set up a decider only for Coleman to take the fifth 11-9 to put RAC 2-1 ahead.

Another home grown talent, Tom Richards restored parity with a comprehensive three-nil win over Alan Clyne, setting up the decider that had looked likely from the outset.

St George's had world #1 and world champion Mohamed ElShorbagy in their corner, up against RAC's Daryl Selby, who had beaten ElShorbagy in the 2016 Channel VAS Champs on this court. There was to be no repeat of that upset though, as ElShorbagy took two close opening games and then powered through the third to give St George's Hill their first win in five PSL Final appearances.

"It's been a long journey," said St George's manager Danny Lee, who won the National League title in 1986 as a player but suffered four PSL final defeats as manager.

"I just pick the players now, but what a great team we have, it's all down to them, very proud of them. I wasn't sure Mohamed would be able to even walk after last week, but he played well, he and they all put in so much effort.

"And of course thanks to our sponsor Luxfords, and well done to Lee [Davies] for getting RAC to the final in their first season, I'm sure they'll continue to do well."

 
Semi Finals
RAC To Meet St Georges In PSL Final

RAC make the final at the first attempt
The first semi-final started at 6pm in London’s Pall Mall, but it was visitors Pontefract who enjoyed the better start as Laura Massaro beat England team-mate Alison Waters to put the Division A runners-up ahead. Patrick Rooney threatened to double their lead, but Ben Coleman took the first men’s match in five to level the tie.

In the top string Paul Coll beat James Willstrop in straight games to put RAC ahead, but Pontefract levelled as Chris Smpson beat Alan Clyne in four close games.

In the decider Pontefract’s Saurav Ghosal led two games to one, but Daryl Selby dug in for TRADS to take the next two games and clinch a place in the final for the PSL first-timers.

St George’s pip Nottingham
The second semi-final went to an even more dramatic decider as St’ George’s made it an all-Southern final as they beat defending champions Nottingham in a match that went to the very wire.

Commonwealth Gold Medalist Joelle King put the visitors ahead with a three-nil win over Hana Ramadan, but Nottingham fought back with two five-game wins from Adam Auckland and Richie Fallows. Nottingham were just two points away from the final when Declan James was edged out 11-9 in the fifth by Tom Richards, setting up an enticing decider between Nick Matthew and Mohamed ElShorbagy.

Matthew surged into a two-game lead, and had match balls at 10-9 and 11-10 in the third, but world #1 and world champion ElShorbagy refused to be beaten, levelling the match and then fighting back from 2-7 down in the fifth to put St George’s into their third final in four years, one that will as two years ago, played on their home courts.

University of Nottingham 2-3 Luxfords St George’s Hill
Nick Matthew 2-3 Mohamed Elshorbagy 11-8, 11-9, 11-13, 9-11, 8-11
Declan James 2-3 Tom Richards 11-6, 8-11, 9-11, 11-9, 9-11
Richie Fallows 3-2 Charlie Lee 6-11, 11-5, 6-11, 11-5, rtd
Adam Auckland 3-2 Carlos Cornes 11-5, 9-11, 11-9, 4-11, 11-9
Hana Ramadan 0-3 Joelle King 5-11, 9-11,7-11
Tradition@RAC 3-2 Team Pontefract
Paul Coll 3-0 James Willstrop 11-3, 11-3, 11-6
Daryl Selby 3-2 Saurav Ghosal 9-11, 11-5, 9-11, 11-7, 11-6
Alan Clyne 1-3 Chris Simpson 10-12, 11-9, 2-11, 9-11
Ben Coleman 3-2 Patrick Rooney 6-11,11-7, 4-11, 11-7, 11-7
Alison Waters 1-3 Laura Massaro 2-11, 6-11, 12-10, 6-11
 

ROUND 10 REPORT 27 Mar 2018
Pontefract and St George's secure semi-final spots

The final round of league matches saw Team Pontefract and Luxfords St George's Hill both with home fixtures and a points target to claim second spot in Divisions A and B.
In Division A Pontefract, at home to University of Birmingham Lions, needed 12 points - or more realistically any sort of win - to reach the playoffs for the first time, and although Eliot Ridge and Chris Simpson dropped games in the opening matches, they still put Pontefract two up. Patrick Rooney, Laura Massaro and James Willstrop completed the rout with three-nil wins to the delight of the home crowd.

Meanwhile at UWE / Elite Squash Bristol, visitors University of Warwick/Kenilworth Squash knew that they had to better Pontefract's points tally by nine to reach the semis in their first season in the league, and although Sarah-Jane Perry and Guy Pearson won for the visitors at the bottom of the order, Bristol's top trio of Marwan ElShorbagy, Youssef Soliman and Josh Masters all won in straight games to give Bristol the win - but the still finish bottom of the table, by one point.
The Division B match saw St George's take on bottom of the table Chichester needing a 4-1 win to put themselves out of reach of Coolhurst and Bexley, who play on Thursday.

Dominique Lloyd-Walter put the home side ahead but Kyle Finch levelled the match to inject some nerves into the home crowd. Carlos Cornes came from a game down to win, and Tom Richards swept to victory leaving St George's needing just one point from Mohamed ElShorbagy. The World #1 and World Champion duly delivered as he took the opening game, but Chichester's Olli Pett put in a spectacular performance, eventually losing out in the fifth as St George's made the semis for the sixth time.

The semi-finals will take place on Tue 8th May with Nottingham at home to St George's, and Trads RAC at home to Pontefract.

10th Round (27 Mar 2018)
Group A:
Pontefract Woodfield bt University of Birmingham Lions
5/0
James Willstrop bt Jan van den Herrewegen 11-5, 11-7, 11-5
Chris Simpson bt Jaymie Haycocks 8-11, 11-2, 11-6, 11-7
Patrick Rooney bt Stuart MacGregor 11-9, 11-4, 11-3
Elliot Ridge bt Michael Mattimore 11-5, 9-11, 11-7, 11-4
Laura Massaro bt Millie Tomlinson 12-10, 11-7, 11-9

UWE/Elitesquash Bristol bt University of Warwick Kenilworth 3/2
Marwan Elshorbagy bt Mahesh Mangaonkar 11-9, 11-5, 11-7
Youssef Soliman bt Mark Fuller 3-11, 11-5, 11-6, 11-7
Joshua Masters bt Harry Falconer 11-8, 12-10, 11-5
Jethro Binns lost to Guy Pearson 4-11, 12-10, 11-9, 2-11, 6-11
Kip Quiney lost to Sarah-Jane Perry 5-11, 2-11, 4-11

Group B:
Luxfords St George's Hill bt Team Chichester
4/1
Mohamed Elshorbagy bt Oliver Pett 11-6, 9-11, 11-9, 7-11, 11-7
Tom Richards bt Tim Vail 11-7, 11-2, 11-4
Dylan Bennett lost to Kyle Finch 4-11, 9-11, 11-8, 4-11
Carlos Cornes bt Miles Jenkins 9-11, 11-7, 13-11, 11-6
Dominique Lloyd-Walter bt Amy Jones 11-6, 14-12, 11-8

Coolhurst London lost to Bexley 1/4
Adrian Waller bt Bernat Jaume 11-6, 6-11, 12-10, 11-8
Angus Gillams lost to Rui Soares 11-8, 7-11, 8-11, 12-10, 6-11
Joe Green lost to Robert Downer 6-11, 6-11, 9-11
Sam Levin lost to Bradley Masters 4-11, 5-11, 9-11
Katie Malliff lost to Kace Bartley 5-11, 11-4, 8-11, 4-11
 
ROUND 9 REPORT 13 Mar 2018
Nottingham and RAC claim divisional titles

Playing their last matches of the league season, divisional leaders University of Nottingham and Tradition @ RAC recorded contrasting away wins to secure the Divisional titles and preferential semi-final draws.

RAC, in their first PSL season, needed just four points from their away match at bottom of the table Chichester, and came away with a thumping 5-0 win and 20 points.

The result puts RAC clear at the top of Division B, Chichester adrift at the bottom, with Coolhurst, St George’s and Bexley battling it out for second spot and a semi-final place.

Round 9 concludes on Friday as Bexley entertain St George’s Hill, both looking for a win to boost their playoff hopes in a three-way race with Coolhurst.

In Division A Defending Champions Nottingham travelled to University of Birmingham Lions needing a win - or possibly a close defeat – to clinch their semi-final place, but the home side took a two-nil advantage with wins from Jaymie Haycocks and Millie Tomlinson, who came from two games down to beat Coline Aumard.

Nottingham struck back though with wins from Richie Fallows and Declan James, leaving it to Nick Matthew to secure the win and top spot.

Meanwhile, PSL newcomers University of Warwick / Kenilworth Squash hosted Pontefract, and with just one point between them the winners would be in pole position for second spot.

The visitors, fielding their strongest-ever team, secured the win as they took the first four matches – although Chris Simpson and Saurav Ghosal were both taken the full distance – before Sarah-Jane Perry got a consolation win for WarKen over Laura Massaro.

The win puts Pontefract 9 points ahead, with round ten’s Pontefract v Birmingham and Bristol v WarKen matches left to confirm the final positions.

Division A:
Warwick / Kenilworth 1-4 Pontefract (8-18)
Iker Pajares 1-3 James Willstrop 8-11, 11-5, 5-11, 3-11
Mahesh Mangaonkar 2-3 Saurav Ghosal 11-7, 9-11, 8-11, 11-5, 8-11
Mark Fuller 2-3 Chris Simpson 12-10, 6-11, 10-12, 11-6, 9-11
Guy Pearson 0-3 Patrick Rooney 9-11, 9-11, 5-11
Sarah-Jane Perry 3-1 Laura Massaro 11-9, 12-14, 11-5, 11-7

University of Birmingham Lions 2-3 University of Nottingham (8-17)
Joel Makin 1-2 Nick Matthew 10-12, 6-11, 11-8, 5-11
Peter Creed 1-3 Declan James 11-8, 6-11, 9-11 5,-11
Jan vd Herrewegen 0-3 Richie Fallows 9-11, 9-11, 9-11
Jaymie Haycocks 3-1 Owain Taylor 11-8, 11-4, 6-11, 12-10
Millie Tomlinson 3-2 Coline Aumard 4-11, 8-11, 11-4, 11-8, 11-5

Division B:
Chichester 0-5 Tradition @ RAC (3-20)
Omar Abdel Meguid 1-3 Paul Coll 11-8, 2-11, 10-12, 4-11
Ollie Pett 1-3 Ben Coleman 7-11, 11-6, 5-11, 4-11
Tim Vale 0-3 George Parker 7-11, 4-11, 7-11
Tom Walsh 1-3 Piedro Schweertman 9-11, 11-5, 4-11, 6-11
Amy Jones 0-3 Alison Waters 2-11, 1-11, 2-11

Bexley lost to Luxfords St George's Hill 2/3
Mazen Hesham lost to Borja Golan 10-12, 11-5, 11-6, 2-11, 9-11
Olli Tuominen bt Dylan Bennett 10-12, 11-7, 13-11, 11-4
Rui Soares bt Henrik Mustonen 11-4, 11-8, 14-12
Robert Downer lost to Robbie Temple 14-12, 9-11, 7-11, 11-8, 8-11
Kace Bartley lost to Julianne Courtice 5-11, 7-11, 2-11
 
ROUND 8 REPORT 27 Feb
WarKen and St George's take comeback victories as Pontefract charge up the table

With Clubs having just two or three League matches to play before the semi-final places are decided, Round Eight had the potential to produce some pivotal results, and while little was decided for certain, it was a night of high drama at Nottingham and St George's.

In Division A, leaders University of Nottingham put their 13-match winning streak on the line at home to second placed University of Warwick/Kenilworth Squash.

It looked as though the defending champions would increase their lead as they went 2-0 up courtesy of a straight-games win for Hana Ramadan and a tough 3-2 victory for Lewis Walters over Mark Fuller.
The visitors fought back though, forcing a decider as Nick Wall came from two games down to beat Matt Broadberry and Mahesh Mangaonkar came from one down to defeat Adam Auckland.

In the deciding match Nottingham's Declan James took the lead, but Iker Pajares recovered to go two-one ahead, and had a match ball in the fourth before James edged it on extra points. The Spaniard then fought back from 2-6 down in the fifth to take the victory, ending Nottingham's winning sequence.

Pontefract played hosts to UWE/Elite Squash Bristol, needing a good win against their bottom of the table visitors to boost their playoff prospects, and the team duly delivered as they stormed into a 4-0 win thanks to wins from Fiona Moverley, Abhay Singh, Patrick Rooney and Chris Simpson.

James Willstrop took the opening game of the final match, but Youssef Soliman fought back to take the next three and reduce the damage for Bristol.

Bristol, with one match to play, cannot now reach the playoffs, and University of Birmingham Lions would need some extraordinary results to make it. Pontefract's win lifts them into third, just one point behind WarKen with Nottingham still top by 29 points and almost certainly playoff bound.

In Division B, Luxfords St George's Hill and Coolhurst, fourth and second in the table, both knew a win would keep their playoff prospects very much alive, and when the visitors went 2-0 ahead thanks to a 3-0 win for Donna Urquhart over debutante Sarah Broadberry and a comeback from 0-2 down from Nathan Lake over Carlos Cornes, it looked as though it would be their night.

Lance Beddoes pulled one back for St George's as he prevailed in five against Joe Green, then Dylan Bennett produced one of his best-ever wins as he beat Adrian Waller in four to set up a decider, and it was Tom Richards who completed the comeback win for St George's as be beat Greg Lobban in four fast-paced games.

Coolhurst stay in second place, but St George's, with a match in hand, are breathing down their necks. Bottom of the table Chichester are out of the playoff race.

To complete Round Eight, leaders Tradition @ RAC take on handily placed Bexley on Thu 1st March - after which we'll list out the remaining fixtures and permutations.

Division A
PONTEFRACT 4-0 BRISTOL (18-5)
James Willstrop 1-3 Youssef Soliman 11-8, 3-11, 8-11, 8-11
Chris Simpson 3-0 Josh Masters 11-9, 11-5, 11-9
Patrick Rooney 3-1 Sean Conroy 11-13, 11-8, 11-4, 11-9
Abhay Singh 3-1 Theis Houlberg 10-12, 11-6, 11-5, 11-9
Fiona Moverley 3-0 Laura Neill 11-2, 11-2, 11-5

NOTTINGHAM 2-3 WARKEN (11-16)
Declan James 2-3 Iker Pajares 11-6, 4-11, 7-11, 15-13, 8-11
Adam Auckland 1-3 Mahesh Mangaonkar 11-6, 3-11, 7-11, 5-11
Lewis Walters 3-2 Mark Fuller 11-7, 6-11, 11-6, 3-11, 11-8
Matt Broadberry 2-3 Nick Wall 17-15, 11-6, 3-11, 5-11, 8-11
Hana Ramadan 3-0 Grace Gear 11-5, 11-8, 12-10

Division B
ST GEORGE’S 3-2 COOLHURST (16-10)
Tom Richards 3-1 Greg Lobban 11-9, 11-9, 8-11, 11-9
Dylan Bennett 3-1 Adrian Waller 11-2, 8-11, 11-4, 11-4
Carlos Cornes 2-3 Nathan Lake 11-8, 11-9, 8-11, 5-11, 6-11
Lance Beddoes 3-2 Joe Green 7-11, 11-8, 11-5, 6-11, 11-6
Sarah Broadberry 0-3 Donna Urquhart 4-11, 2-11, 4-11

RAC 5-0  BEXLEY 01-Mar
Paul Coll bt Mazen Hesham 7-11, 11-4, 11-5, 11-8
Daryl Selby bt Rui Soares 11-9, 12-10, 11-8
Ben Coleman bt Robert Downer 11-7, 11-7, 11-7
George Parker bt Ben Ford 11-6, 11-7, 14-12
Alison Waters bt Misaki Kobayashi 12-10, 11-5, 11-9
 
ROUND 7 REPORT 30 Jan 2018
Nottingham march on as WarKen leapfrog the Lions

Round Seven (of Ten) started with two Division A matches on Tuesday, and wins for University of Nottingham and University of Warwick / Kenilworth Squash saw them take the top two spots in the Division.

Nottingham extended their unbeaten run to 13 matches with a comprehensive away win at bottom of the table UWE / Elite Squash Bristol, the home side’s only points coming as Brian Byrne and Josh Masters stretched Nottingham’s top two of Adam Murrills and Declan James to five games.

Warwick/Kenilworth hosted University of Birmingham Lions in a match that went to a deciding tie thanks to an impressive comeback win from Birmingham’s Jaymie Haycocks over Nafiizwan Adnan. The home side had a ‘secret weapon’ though, with world #3 Ali Farag making his debut and the Egyptian duly clinched the match with a three-nil win.

Nottingham lead the table by a massive 34 points, but the win for WarKen takes them above Birmingham into second, with all the teams still in playoff contention.

On Friday the Division B teams are in action, Bexley looking to jump back up the table as they host struggling Chichester, while Coolhurst are putting out a very strong team at home to unbeaten Tradition @ RAC.


University of Warwick/Kenilworth Squash 3-2 University of Birmingham Lions (16-6)
Ali Farag 3-0 Jan vd Hereweggen 11-9, 11-5, 11-7
Nafiizwan Adnan 2-3 Jaymie Haycocks 11-4, 5-11, 11-7, 9-11, 9-11
Mahesh Mangaonkar 3-0 Chris Ryder 11-6, 11-3, 11-5
Nick Wall 3-0 Elliot Morris 11-9, 11-9, 11-1
Lucy Green 0-3 Emilia Korhornen 17-19, 4-11, 10-12

UWE/Elite Squash Bristol 0-5 University of Nottingham (4-20)
Josh Masters 2-3 Declan James 11-8, 5-11, 11-6, 4-11, 7-11
Brian Byrne 2-3 Adam Murrills 10-12, 11-9, 11-9, 7-11, 4-11
James Peach 0-3 Adam Auckland 7-11, 6-11, 3-11
Theis Houlberg 0-3 Lewis Walters 2-11, 11-13, 11-13
Karina Tyma 0-3 Coline Aumard 0-11, 4-11, 8-11

Fri 2nd Feb, Division B
Bexley 3-2 Team Chichester
Bernat Jaume bt Tim Vail 13-11, 7-11, 13-11, 11-4
Rui Soares bt Kyle Finch 11-8, 8-11, 12-10, 12-10
Bradley Masters lost to Miles Jenkins 11-6, 4-11, 3-11, 7-11
Peter Marshall lost to Tom Walsh 7-11, 6-11, 6-11
Kace Bartley bt Amy Jones 11-7, 12-14, 11-9, 11-1

Coolhurst London bt Tradition @ RAC 4/1
Cameron Pilley lost to Daryl Selby 10-12, 5-11, 13-11, 11-8, 8-11
Greg Lobban bt Ben Coleman 12-10, 11-8, 2-11, 11-6
Adrian Waller bt Piedro Schweertman 6-11, 10-12, 11-7, 11-8, 11-9
Joe Green bt Peter Barker 11-6, 11-9, 10-12, 11-4
Donna Urquhart bt Nele Gilis 9-11, 11-8, 11-7, 11-6
 

ROUND SIX REPORT 30 Jan 2018
Group A:
University of Birmingham Lions bt UWE/Elitesquash Bristol 4/1
Joel Makin bt Marwan Elshorbagy 11-8, 15-13, 9-5 ret.
Peter Creed bt Todd Harrity 11-6, 11-4, 11-7
Jan van den Herrewegen lost to Youssef Soliman 12-10, 11-6, 10-12, 9-11, 5-11
Jaymie Haycocks bt Joshua Masters 11-13, 11-7, 11-9, 9-11, 11-7
Lucy Turmel bt Karina Tyma 6-11, 11-6, 12-10, 12-10
University of Nottingham bt Pontefract Woodfield 4/1
Nick Matthew bt James Willstrop 12-10, 11-9, 11-8
Declan James bt Chris Simpson 11-9, 4-11, 7-11, 12-10, 11-8
Nicolas Müller bt Patrick Rooney 20-18, 11-5, 11-4
Richie Fallows bt Abhay Singh 9-11, 11-8, 12-10, 11-5
Hana Ramadan lost to Laura Massaro 4-11, 7-11, 5-11

Group B:
Team Chichester lost to Coolhurst London 0/5
Tim Vail lost to Greg Lobban 4-11, 6-11, 8-11
Miles Jenkins lost to Adrian Waller 7-11, 5-11, 5-11
Tom Walsh lost to Vini Rodrigues 10-12, 8-11, 8-11
Louie Martin lost to Paddy Harrison 6-11, 10-12, 9-11
Amy Jones lost to Katie Malliff 11-13, 6-11, 6-11
Tradition @ RAC bt Luxfords St George's Hill 3/2
Paul Coll lost to Mohamed Elshorbagy 11-4, 9-11, 6-11, 11-2, 8-11
Daryl Selby bt Tom Richards 5-11, 11-8, 12-10, 7-11, 14-12
Alan Clyne bt Dylan Bennett 11-5, 11-4, 11-9
Ben Coleman bt Carlos Cornes 11-6, 11-6, 11-6
Alice Green lost to Julianne Courtice 6-11, 2-11, 1-11
 
ROUND FIVE REPORT 5 Dec 2017
Pontefract and St George’s boost playoff hopes

The first half of the PSL League season draws to a close this week, with four matches involving the teams trying to narrow the gap to divisional leaders University of Nottingham and Tradition @ RAC, both secure in top spots after winning their four opening matches.

In Division A Pontefract Woodfield, who lost the opening match at home to Nottingham 2-3, registered a 5-0 away win at University of Birmingham Lions.

Hollie Naughton and PSL debutant Sam Todd put the Yorkshire team ahead, Patrick Rooney and Chris Simpson wrapped up the win and James Willstrop made it a clean sweep as Birmingham’s Ryan Cuskelly retired with a back injury early in the second game.

The victory closes the gap to just 6 points - despite Pontefract’s W2 L2 record compared to Nottingham’s W4.

PSL newcomers University of Warwick / Kenilworth Squash (WarKen seems to be the preferred ‘short’ name) went 3-0 up in their home clash against UWE/Elite Squash Bristol, thanks to wins from Mark Fuller, Victor Crouin and Sahah-Jane Perry - who saved match ball in the decider against Welsh warrior Tesni Evans.

Josh Masters pulled one back for the visitors with a 3-2 win over AshleyDavies, and in a late finish Bristol’s number onme Youssef Soliman was leading when Iker Pajares pulled up injured.

In Division B Chichester hosted Luxfords St George’s Hill, both one one win and needing another to boost their playoff prospects. The visitors wrapped up the points by going 3-0 ahead courtesy of wins form Joelle King, Lance Beddoes and Charlie Lee.

Tom Richards made it four with a five-game win over Omar Abdel Megiud, and world #2 Mohamed Elshorbagy, making his first St George’s outing, completed a 5-0 win that takes the Surrey side into second place - although Bexley will probably overtake them when they conclude the first half with their home match against Coolhurst on Friday.

Round Five Results:

Division A
University of Warwick / Kenilworth Squash 3-2 UWE / Elite Squash Bristol (17-9)
Iker Pajares v Youssef Soliman 11-13, 11-9, 3-11, 0-6 rtd
Ashley Davies 2-3 Josh Masters 8-11, 5-11, 11-7, 11-8, 2-11
Victor Crouin 3-0 James Peach 11-8, 11-2, 11-7
Mark Fuller 3-1 Roshan Bharos 11-5, 8-11, 11-6, 11-7
Sarah-Jane Perry 3-2 Tesni Evans 16-14, 9-11, 11-4, 7-11, 12-10

University of Birmingham Lions 0-5 Pontefract Woodfield (3-20)
Ryan Cuskelly 0-3 James Willstrop 12-14, 5-2 rtd
Peter Creed 1-3 Chris Simpson 11-13, 11-8, 8-11, 4-11
Jaymie Haycocks 0-3 Patrick Rooney 5-11, 3-11, 4-11
Joshua Owen 2-3 Sam Todd 11-8, 5-11, 3-11, 14-12, 3-11
Lucy Turmell 0-3 Hollie Naughton 6-11, 6-11, 10-12

Division B
Chichester 0-5 Luxfords St George’s Hill (4-20)
Mathieu Castagnet 1-3 Mohamed Elshorbagy 11-7, 7-11, 7-11, 12-14
Omar Abdel Meguid 2-3 Tom Richards 11-8, 9-11, 6-11, 11-9, 11-13
Olly Pett 0-3 Charlie Lee 7-11, 3-11, 9-11
Miles Jenkins 1-3 Lance Beddoes 11-7, 6-11, 10-12, 7-11
Jasmine Hutton 0-3 Joelle King 7-11, 4-11, 5-11

 

ROUND FOUR  REPORT 21 Nov 2017
Four out of Four for Nottingham and RAC

PSL champions University of Nottingham and newcomers Tradition @ RAC made it four wins out of four – in contrasting fashions – to head into their mid-season breaks well in control of their respective divisions.

University of Nottingham, at home to University of Birmingham Lions, staged a dramatic comecack from two-nil down to take their streak of match wins to eleven.

Ex-Nottingham player Millie Tomlinson and Belgian Jan Van Den Herrewegen put the visitors two-nil up, but Nottingham levelled with 3-2 wins from Richie Fallows and Declan James – the latter saving match ball in the decider against Peter Creed. That left NickMatthew to wrap up the win for the hosts as he beat Joel Makin in straight games.

University of Warwick / Kenilworth Squash travelled to Pontefract Woodfield and took a quick lead courtesy of Nick Wall. The match ebbed and flowed as Chris Simpson levelled for Pontefract, Sarah-Jane Perry put Warwick back in front, and Mark Fuller survived a five-game encounter with Patrick Rooney to give the new entrants heir first win.

In Division B Tradition @ RAC, also in their first season, continued their winning start as they thumped visitors Chichester 5-0, despite losing Paul Coll and Nele Gilis to air travel problems at the beginning of the day.

Bexley, in their second PSL season, moved clear into second place with a 4-1 away win at four-time finalists Luxfords St George’s Hill, the 4-1 win sealed by Egyptian Mazen Hesham with a 3-1 win over St George’s top Spaniard Borja Golan.

Round Five sees the conclusion of the first half of the leagues season on 5th and 8th December.

Division A:

PONTEFRACT (9) 2-3 WARWICK (16)
James Willstrop 3-1 Nafiizwan Adnan 11-7, 8-11, 11-6, 11-8
Chris Simpson 3-1 Mahesh Mangaonkar 11-7, 5-11, 11-9, 11-4
Patrick Rooney 2-3 Mark Fuller 9-11, 11-9, 11-9, 10-12, 9-11
Lewis Doughty 0-3 Nick Wall 3-11, 9-11, 7-11
Fiona Moverley 1-3 Sarah-Jane Perry 11-6, 4-11, 1-11, 6-11

NOTTINGHAM (15) 3-2 BIRMINGHAM (10)
Nick Matthew 3-0 Joel Makin 11-8, 11-8, 11-6
Declan James 3-2 Peter Creed 11-8, 11-5, 5-11, 10-12, 14-12
Richie Fallows 3-2 Jaymie Haycocks 9-11, 11-9, 7-11, 11-8, 11-8
Lewis Walters 0-3 Jan vd Herrewegen 7-11, 8-11, 6-11
Hana Ramadan 1-3 Millie Tomlinson 11-6, 12-14, 3-11, 5-11

Division B:

ST GEORGE’S (7) 1-4 BEXLEY (18)
Borja Golan 1-3 Mazen Hesham 5-11, 11-9, 2-11, 5-11
Tom Richards 3-1 Olli Tuominen 11-7, 8-11, 11-4, 11-9
Carlos Cornes 1-3 Rui Soares 9-11, 11-7, 12-14, 10-12
Tristan Eysele 0-3 Rob Downer 6-11, 5-11, 9-11
Dom Lloyd-Walter 2-3 Kace Bartley 4-11, 5-11, 11-4, 11-8, 6-11

RAC (20) 5-0 CHICHESTER (3)
Daryl Selby 3-1 Olli Pett 11-6, 11-8, 1-11, 11-9
Alan Clyne 3-0 Kyle Finch 11-6, 11-9, 11-3
Ben Coleman 3-0 Miles Jenkins 11-4, 11-7, 11-8
Peter Barker 3-1 Tom Walsh 12-10, 11-6, 6-11, 11-4
Alice Green 3-1 Jasmine Hutton 15-17, 11-5, 11-5 rtd

 
ROUND THREE REPORT 7 Nov 2017
Nottingham take a grip in Division A
as St George’s get going down South

Round Three’s Tuesday matches saw defending champions NSRC Nottingham Universitymaintain their unbeaten start to the season to take a grip in Division A, while Luxfords St George’s Hill scored a narrow away win at Coolhurst to get their season going.

University of Warwick / Kenilworth Squash welcomed Nottingham for their first home PSL match and got off to a flying start as Sarah-Jane Perry gave them the lead. After Owain Taylor had levelled for the visitors as great comeback from 0-2 down saw PSL debutant Victor Crouin put the home side back in front, but Richie Fallows levelled the match with a feisty five-game win over Ashley Davies, leaving it to Declan James to seal the win for Nottingham.

Having narrowly lost to Nottingham in their opening match, Pontefract Woodfield bounced back with a comprehensive away win at UWE / Elite Squash Bristol. The visitors went 4-0 up, although Laura Massaro and Patrick Rooney were both taken the distance, before young Egyptian Youssef Soliman impressed for Bristol with a five-game win over James Willstrop at top string.

The Division B match at Coolhurst went the full distance, St George’s Hill taking the bottom string matches with wins from Joelle King and Charlie Lee, Coolhurst levelling as Charles Sharpes and Cameron Pilley setting up a decider. It was a nailbiting finish as Angus Gillams and Carlos Cornes shared the first four games, St George’s Cornes coming out on top in the fifth to leave Coolhurst winless after three matches.

It was an unusual night at Coolhurst for some of the players with no referees on hand (the match was originally scheduled for this Friday) so the players themselves had to perform the refereeing duties!

Division A:
Warwick University / Kenilworth Squash 2-3 NSRC Nottingham University (9-16)
Iker Pajares 0-3 Declan James 6-11, 4-11, 7-11
Ashley Davies 2-3 Richie Fallows 3-11, 12-10, 8-11, 11-8, 7-11
Victor Crouin 3-2 Adam Auckland 7-11, 4-11, 11-8, 11-2, 11-0
Mark Fuller 1-3 Owain Taylor 7-11, 7-11, 11-9, 10-12
Sarah-Jane Perry 3-0 Coline Aumard 12-10, 13-11, 11-8

UWE / Elite Squash Bristol 1-4 Pontefract Woodfield (8-19)
Youssef Soliman 3-2 James Willstrop 11-6, 6-11, 12-10, 5-11, 11-9
Tom Ford 2-3 Patrick Rooney 11-13, 11-6, 11-4, 10-12, 5-11
James Peach 0-3 Laurens Jan Anjema 5-11, 9-11, 12-14
Theis Houlberg 1-3 Joeri Hapers 11-9, 8-11, 5-11, 9-11
Tesni Evans 2-3 Laura Massaro 11-9, 9-11, 11-4, 12-14, 6-11

Division B:
Coolhurst 2-3 Luxfords St George’s Hull (8-15)
Cameron Pilley 3-0 Tom Richards 14-12, 11-6, 11-2
Charles Sharpes 3-1 Dylan Bennett 12-10, 11-9, 8-11, 12-10
Angus Gillams 2-3 Carlos Cornes 9-11, 11-4, 7-11, 11-9, 6-11
Joe Green 0-3 Charlie Lee 5-11, 10-12, 4-11
Haley Mendez 0-3 Joelle King 5-11, 5-11, 3-11
Fri 10th Nov, Bexley v Tradition @ RAC
 
ROUND 2 REPORT 24 Oct 2017

Nottingham and Birmingham win round two deciders

The second round of the Premier Squash League saw reigning champions Nottingham make it two wins out of two in Division A, while RAC and Bexley took the spoils in Division B.

Nottingham were at home - at Nottingham SRC - to Bristol, and it was the visitors who took an early lead thanks to wins from Tesni Evans and Tom Ford. Nottingham recovered tom take the next three matches with Nick Matthew clinching the win with a 3-1 victory over Marwan Elshorbagy to keep Nottingham at the top of the table.

The battle of the Universities went Birmingham’s way as they beat Warwick/Kenilworth in another match that went to a decider. After the late withdrawal of Al Farag for their first ever PSL match, Warwick/Kenilworth led 2-1 but at the top of the order Birmingham’s Joel Makin and Ryan Cuskelly both won in straight games to secure the win.

In Division B Bexley opened their campaign with an emphatic 4-1 away win at Chichester, going 3-0 up before Mohamed Abouelghar rounded off the win in the final match, while newcomers RAC made it two wins out of two at they went three-nil up against London rivals Coolhurst, who reduced the arrears by winning the last two matches.


Division A

BIRMINGHAM (16) 3 - 2 WARWICK (7)
Ryan Cuskelly 3-0 Iker Pajares 11-5, 11-9, 11-7
Joel Makin 3-0 Dougie Kempsell 12-10, 11-3, 11-6
Jaymie Haycocks 2-3 Ashley Davies 10-12, 11-9, 12-10, 4-11, 9-11
Jan vd Herrewegen 3-1 Harry Falconer 9-11, 11-6, 11-7, 11-4
Lucy Turmel 0-3 Sarah-Jane Perry 8-11, 2-11, 7-11

NOTTINGHAM (15) 3 - 2 BRISTOL (8)
Nick Matthew 3-1 Marwan Elshorbagy 12-14, 11-5, 12-10, 11-7
Declan James 3-1 Youssef Soliman 3-11, 20-18 rtd
Richie Fallows 3-0 Josh Masters 11-7, 11-4, 11-9
Lewis Walters 0-3 Tom Ford 3-11, 2-11, 8-11
Hana Ramadan 1-3 Tesni Evans 9-11, 10-12, 11-9, 5-11

Division B

CHICHESTER (8) 1 - 4 BEXLEY (18)
Mathieu Castagnet 2-3 Mohamed Abouelghar 9-11, 11-9, 8-11, 13-11, 7-11
Omar Abdel Meguid 1-3 Olli Tuominen 11-6, 11-13, 10-12, 9-11
Tim Vail 0-3 Rui Soares 3-11, 11-13, 7-11
Miles Jenkins 3-1 Brad Masters 12-10, 14-12, 6-11, 11-4
Jasmine Hutton 2-3 Kace Bartley 5-11, 11-5, 11-6, 7-11, 5-11

RAC (16) 3 - 2 COOLHURST (9)
Paul Coll 3-0 Adrian Waller 14-12, 11-7, 11-3
Daryl Selby 2-3 Greg Lobban 9-11, 11-4, 11-9, 10-12, 6-11
Ben Coleman 3-1 Nathan Lake 10-12, 11-5, 11-9, 11-9
George Parker 0-3 Charles Sharpes 2-11, 7-11, 9-11
Nele Gilis 3-2 Donna Urquhart 4-11, 11-9, 9-11, 11-7, 16-14

 

Round 1 Report 02 & 03 Oct 2017

First Round Results

Group A:
Pontefract Woodfield lost to Nottingham 2/3
Chris Simpson bt Declan James 12-10, 11-4, 11-9 (27m)
Laurens Jan Anjema bt Richie Fallows 11-5, 11-5, 7-11, 7-11, 11-9 (53m)
Patrick Rooney lost to Lewis Walters 11-8, 10-12, 9-11, 11-2, 4-11 (57m)
Lewis Doughty lost to Adam Auckland 6-11, 3-11, 7-11 (30m)
Katie Smith lost to Hana Ramadan 5-11, 9-11, 4-11 (21m)

UWE/Elitesquash Bristol
bt University of Birmingham Lions 3/2
Joshua Masters lost to Joel Makin 12-10, 6-11, 5-11, 9-11 (46m)
Tom Ford bt Jaymie Haycocks 9-11, 11-13, 11-9, 11-6, 11-8 (64m)
Sean Conroy bt Jan van den Herrewegen 11-7, 11-8, 11-7 (31m)
James Peach bt Stuart MacGregor 11-3, 5-11, 13-11, 11-1 (44m)
Lily Taylor lost to Lucy Turmel 2-11, 11-8, 5-11, 5-11 (35m)

Group B:
Luxfords St George's Hill lost to Tradition at the RAC 2/3
Borja Golan bt Daryl Selby 11-4, 11-8, 9-11, 12-14, 12-10
Dylan Bennett lost to Ben Coleman 4-11, 3-11, 11-4, 11-6, 4-11
Charlie Lee bt George Parker 7-11, 13-11, 11-7, 11-7
Tristan Eysele lost to Lyell Fuller 11-9, 9-11, 1-11, 11-9, 5-11
Yathreb Adel lost to Alison Waters 7-11, 8-11, 7-11

Coolhurst London lost to Team Chichester 1/4
Angus Gillams lost to Tim Vail 8-11, 6-11, 8-11
Joe Green lost to Kyle Finch 11-8, 11-9, 10-12, 4-11, 9-11
Alex Noakes lost to Miles Jenkins 3-11, 3-11, 7-11
Ondrej Uherka bt Tom Walsh 11-6, 11-4, 7-11, 11-3
Katie Malliff lost to Jasmine Hutton 5-11, 6-11, 8-11



 

PReview

Two new teams for 2017/18

The Premier Squash League is excited to announce the inclusion of two new teams into the 2017/18 season.

The first new team is University of Warwick – Kenilworth, a joint venture between the two venues, creating a real hotbed of elite squash within the Midlands.

Steve Townsend, Head Squash Coach at Kenilworth Squash Club, said: “This is tremendously exciting for both The University of Warwick, and Kenilworth Squash Club. It gives the students of the University, and the members at Kenilworth world-class squash to see on their doorstep, and also the juniors something to aspire to.

“We hope it will help attract elite squash playing students to our programme at Warwick, and know it will inspire our juniors at Kenilworth and in Warwickshire. We can’t wait to get going!”

The second team is Tradition @ The Royal Automobile Club, based at Pall Mall in London.

With this venue being of such historic relevance within squash and being in Central London, it offers an exciting expansion of the league to reach a new audience.

Lee Davies, the Team Manager, said: “Tradition and The Royal Automobile Club are delighted to have formed a partnership to introduce a team for this season’s PSL. We are honoured to bring squash back to the capital and look forward to some great evenings ahead.”
 

Schedule

ROUND

DATE

GROUP A

GROUP B

One

02 Oct

Pontefract v Nottingham

 

 

03 Oct

Bristol v Birmingham

St George's v R.A.C.

 

 

 

Coolhurst v Chichester

       

Two

24 Oct

Birmingham v Warwick

Chichester v Bexley

 

 

Nottingham v Bristol

R.A.C. v Coolhurst

 

 

 

 

Three

07 Nov

Warwick v Nottingham

 

 

 

Bristol v Pontefract

 

 

10 Nov

 

Bexley v R.A.C.

 

 

 

Coolhurst v St George's

       

Four

21 Nov

Pontefract vWarwick

St George's v Bexley

 

 

Nottingham v Birmingham

R.A.C. v Chichester

 

 

 

 

Five

O5 Dec

Warwick v Bristol

Chichester v St George's

 

 

Birmingham v Pontefract

 

 

08 Dec

 

Bexley v Coolhurst

 

 

 

 

ROUND

DATE

GROUP A

GROUP B

Six

07 Jan

Birmingham v Bristol

 

 

09 Jan

Nottingham v Pontefract

Chichester v Coolhurst

 

 

 

 R.A.C. V St George's

 

 

 

 

Seven

30 Jan

Warwick bt Birmingham

 

   

Bristol lost to Nottingham

 
 

02 Feb

 

Bexley v Chichester

 

 

 

Coolhurst v R.AC.

 

 

 

 

Eight

27 Feb

Pontefract v Bristol

St George's v Coolhurst

 

 

Nottingham v Warwick

R.A.C. v Bexley

 

 

 

 

Nine

13 Mar

Warwick v Pontefract

Chichester v RA.C

 

16 Mar

Birmingham v Nottingham

Bexley v St George's

 

 

 

 

Ten

27 Mar 

Pontefract v Birmingham

Bristol v Warwick

 

 

St George's v Chichester

 

 

29 Mar

 

Coolhurst v Bexley

 

 

 

 

Semi-Finals: w/c 07 May
Finals: May: Date and Venue
To be confirmed