SQUASH PLAYER NEWS


The World of Squash
at Your Fingertips

HOME
NEWS
RESULTS 
CALENDAR
EVENTS
PLAYERS
CLUBS
RULES
LINKS
MAGAZINE
FEATURES
GEAR
DIRECTORY
WORKSHOP
PROMOTIONS
FEEDBACK
ARCHIVE
About SP
Squash on TV
Search
 
UK Counties
World Links

Online Store
Books, Subs, Videos

Squash Directory
Where to get it all

Classified Section
Job, Jobs, Jobs Something to sell ...

31/10/2018
British Junior U19 Nationals 2018

British Junior U19 Nationals 2018
LATEST
The indispensable magazine for serious Squash Players
Subscribe to Squash Player Magazine Now

British Junior U19 Nationals 2018
Men's Draw
26 - 28 Oct
Nottingham, England

ROUND TWO
25 OCT
QUARTERS
26 OCT
SEMIS
27 OCT
FINAL
28 OCT
[1] Nick Wall (Yorks)
11-5, 11-8, 11-7
Jack Mitterer (Kent)
Nick Wall
11-6, 12-10, 11-9
Lewis David Poole
Nick Wall
11-3, 11-4, 9-11,
11-2
Alasdair Prott
Nick Wall
11-8, 8-11, 9-11, 11-3, 11-9
 
Lewis Anderson
[8] Lewis David Poole (Wales)
11-5, 11-7, 11-9
[9] Ben Merchant (Yorks)
[6] Josh Owen (Warwicks)
12-10, 8-11, 11-8, 11-6
[12] Simon Herbert (Leics)
Josh Owen
12-10, 9-11, 12-10, 12-10
Alasdair Prott
[4] Alasdair Prott (Scotland)
11-4, 11-5, 11-3
Kieran Hillman (Wales)
[3] Lewis Anderson (Warwicks)
12-14, 11-9, 11-8, 11-7
[14] Nicholas Harbour (Bucks)
Lewis Anderson
11-7, 11-7, 8-11, 11-9
Benjamin Sockett
Lewis Anderson
11-7, 4-11, 11-7,
11-6
 Jared Carter
[5] Benjamin Sockett (Yorks)
11-4, 11-7, 6-11, 11-5
[11] Perry Malik (Sussex)
[10] Oscar Beach (Lancs)
7-11, 11-5, 11-6, 11-4
[7] Christopher Murphy (Scotland)
Oscar Beach
10-12, 11-6, 11-4, 11-5
Jared Carter
Owen Ledger (Herts)
11-7, 11-4, 11-5
[2] Jared Carter (Hants)
ROUND ONE
[1] Nick Wall (Yorks) bye
Jack Mitterer (Kent) bt David Taylor (S) (Scotland) 11-3, 11-3, 11-6
[9] Ben Merchant (Yorks) bt Noah Meredith (Sussex) 11-2, 11-8, 11-3
[8] Lewis David Poole (Wales) bt Zach Marshall (Warwicks) 11-4, 11-5, 11-2
[6] Josh Owen (Warwicks) bt Daniel O'Sullivan (Scotland) 11-7, 10-12, 11-5, 11-9
[12] Simon Herbert (Leics) bt Fraser Steven (Scotland) 11-7, 11-1, 11-3
Kieran Hillman (Wales) bt [13] Ed Miles (Kent) 12-14, 11-2, 11-9, 11-8
[4] Alasdair Prott (Scotland) bt Samuel Davey (Yorks) 11-5, 11-1, 11-6
[3] Lewis Anderson (Warwicks) bye
[14] Nicholas Harbour (Bucks) bt Harry Kitchens (Essex) 11-5, 11-6, 11-5
[11] Perry Malik (Sussex) bt Srikar Mummidi (Wales) 11-0, 8-11, 12-10, 11-4
[5] Benjamin Sockett (Yorks) bt James Riches (Scotland) 11-2, 11-1, 11-4
[7] Christopher Murphy (Scotland) bt Canaan Brown (Wales) 13-11, 11-7, 11-3
[10] Oscar Beach (Lancs) bt Kai Bentick (SVG) 11-9, 11-3, 11-8
Owen Ledger (Herts) bt [15] Samuel Gibbon (D & C) 10-12, 11-4, 11-5, 11-7
[2] Jared Carter (Hants) bye

British Junior U19 Nationals 2018
Women's Draw
26 - 28 Oct
Nottingham, England

ROUND TWO
25 OCT
QUARTERS
26 OCT
SEMIS
27 OCT
FINAL
28 OCT
[1] Alice Green (Essex)
11-4, 11-5, 11-7
Megan Thomas (Wales)
Alice Green
11-8, 12-10, 11-1
Brieanna Burki
Alice Green
11-4, 11-8, 11-9
Evie Coxon
Alice Green
11-4, 11-8, 5-11, 11-7
 
Georgia Adderley
Brieanna Burki (Surrey)
11-7, 11-6, 11-8
[7] Laura Neill (Northumbria)
[8] Ciara Richards (Wales)
11-6, 11-3, 9-11, 11-3
Jasmin Kalar (Berks)
Ciara Richards
11-9, 11-1, 11-7
Evie Coxon
[4] Evie Coxon (Oxon)
11-7, 11-6, 11-7
Casey Miller (Cambs)
[3] Katie Wells (Lincs)
11-6, 11-9, 11-4
Polly Clark (Yorks)
Katie Wells
11-9, 11-4, 8-11, 11-9
Grace Clark
Katie Wells
11-5, 7-11, 11-7, 11-1
 
Georgia Adderley
Grace Clark (Yorks)
11-3, 11-8, 15-13
[5] Lucy Green (Warwicks)
[6] Sophie O'Rourke (Ireland)
11-3, 11-6, 11-2
Katie Cox (Norfolk)
Sophie O'Rourke
11-8, 11-8, 11-9
 
Georgia Adderley
Phoebe Colman (Surrey)
11-4, 11-3, 11-2
[2] Georgia Adderley (Scotland)
ROUND ONE
[1] Alice Green (Essex) bye
Megan Thomas (Wales) bt India Webb (Essex) 11-3, 6-11, 11-5, 11-6
Brieanna Burki (Surrey) bt Aramelia Prothero (Cambs) 12-10, 11-2, 11-6
[7] Laura Neill (Northumbria) bt Aisha Forster (Yorks) 11-8, 6-11, 11-7, 10-12, 11-5
[8] Ciara Richards (Wales) bt Sofia Aveiro-Pita (Cambs) 11-4, 11-8, 11-5
Jasmin Kalar (Berks) bt Elli Barrott (Essex) 11-4, 11-6, 11-5
Casey Miller (Cambs) bt Piper Rose Tatum (Essex) 11-6, 11-5, 13-11
[4] Evie Coxon (Oxon) bye
[3] Katie Wells (Lincs) bye
Polly Clark (Yorks) bt Natalie Chak (Surrey) 11-4, 11-4, 11-3
Grace Clark (Yorks) bt Chloe Foster (Bucks) 11-5, 11-1, 11-4
[5] Lucy Green (Warwicks) bye
[6] Sophie O'Rourke (Ireland) bt Sarah Broadberry (Surrey) 11-3, 11-5, 11-2
Katie Cox (Norfolk) bt Nyah Williams (Herts) 11-8, 3-11, 11-4, 11-13, 11-5
Phoebe Colman (Surrey) bt Amy Aspinall (Essex) 11-2, 11-1, 11-8
[2] Georgia Adderley (Scotland) bye
REPORTS
British junior champions crowned on enthralling
Finals day

Report Courtesy Donna Helmer

The third and final day of the Dunlop British Junior Championships 2018 saw 10 players crowned across seven English counties as the junior tournament in Nottingham drew to a close for another year.

Winning performances from Scotland’s Georgia Adderley and Ireland’s Denis Gilevskiy also ensured that their respective countries topped the podium on one of the most prestigious tournaments on the junior squash circuit.

The top two seeds from each age category dominated each of the finals – with Lewis Anderson and Emma Bartley the only third-seeds to contest for silverware on the final day of the competition.

And it was Warwickshire’s Anderson, last year’s BU17 champion, who pushed Yorkshire’s Nick Wall all the way in a five-game epic in the BU19, before the Yorkshireman secured his maiden BU19 title.

Wall recovered a two-game deficit – and defied a resurgent Anderson – to secure an 11-8, 8-11, 9-11, 11-3, 11-9 victory in his second appearance in as many years in the age-grade final.

The result saw Wall justify his top seeding in the tournament – and walk away with the title after finishing runner-up in last year’s tournament.

“I didn’t play my finest squash but I was happy that I still managed to get the win,” said Wall.

“It means a lot to win the Don Sanderson and I’m happy that I could gain my third British title in a match where I was behind and not playing my best, but managed to dig in and get the win.”


Essex’s Alice Green was denied the GU19 title by Scotland’s [2] Adderley, who added to her GU17 crown last year with an 11-4, 11-8, 5-11, 11-7 triumph over top seed Green.

“I’m really happy to win my second BJC title and overall, I’m really pleased with how the event went,” said Adderley.

“It was a good match today and I managed to deal with the pressure Alice was putting me under well.

“It was really great to have so much support and can’t wait for next year.”

Elsewhere, last year’s BU15 champion Sam Todd showed little trouble in transitioning up a category in the BU17 draw, the Yorkshire teenager securing a comprehensive 11-2, 11-9, 11-9 victory over Lincolnshire’s [2] Ben Smith. Todd said:

“It was great to win another British Championships without conceding a game.”

“I’m pleased on my performance throughout the tournament.”

Meanwhile, Middlesex’s [2] Margot Prow stormed to the GU17 title after beating top seed Maia Pannell (Hamps) in straight games, recording a 13-11, 11-7, 11-7 win.

Ireland's Denis Gilevskiy powered to an enthralling five-game triumph over Sussex’s Jonah Bryant in the BU15.

The Irishman defied a comeback from a valiant Bryant to secure a 12-10, 11-5, 9-11, 8-11, 11-9 win.

And Sussex’s [2] Torrie Malik tasted victory in the GU17 after overcoming Sulfolk’s [3] Emma Bartley 11-6 11-3 11-7.

Yusuf Sheikh took the BU13 title after battling from two games down to overpower third seed Abd-Allah Eissa (Warks) in a five-game thriller.

Essex’s Sheikh recovered a two-game deficit after going down 12-14, 5-11 to win three consecutive games 11-7, 11-9, 11-5 and secure his maiden BJC crown.

In the GU13, second seed Amelie Haworth added to the English junior title she won in March with an impressive win over current England number one and the tournament’s top seed, Meha Shah (Warks).

The result sees Hampshire hitter Howarth power to her maiden British title, after securing an 11-7, 11-1, 11-9 victory.

Surrey’s Ronnie Hickling claimed the BU11 title with an 11-3, 11-9, 11-5 win over Berkshire’s [2] Dylan Kalar, while second seed Mariam Eissa (Warks) was victorious in the GU11 final, edging out top seed Emily Coucher-Porter 11-9, 8-11, 11-7, 11-1 to take home her first title.

Final results
B11: [1] Ronnie Hickling 3-0 Dylan Kalar 11-3, 11-9, 11-5
G11: [2] Mariam Eissa 3-1 [1] Emily Coulcher-Porter 11-9, 8-11, 11-7, 11-1
B13: [1] Yusuf Sheikh 3-2 Abd-Allah Eissa 12-14, 5-11, 11-7, 11-9, 11-5
G13: [1] Amelia Haworth 3-0 [2] Meha Shah 11-7, 11-1, 11-9
B15: [1] Denis Gilevskiy 3-2 [2] Jonah Bryant 12-10, 11-5, 9-11, 8-11, 11-9
G15: [2] Torrie Malik 3-0 Emma Bartley 11-6, 11-3, 11-7
B17: [1] Sam Todd 3-0 [2] Ben Smith 11-2, 11-9, 11-9
G17: [2] Margot Prow 3-0 [1] Maia Pannell 13-11, 11-7, 11-6
B19: [1] Nick Wall 3-0 Lewis Anderson 11-8, 8-11, 9-11, 11-3, 11-9
G19: [2] Georgia Adderley 3-1 [1] Alice Green 11-4, 11-8, 5-11, 11-7

click images for larger view

Age Group Winners

U19 Winners
History repeats itself as top GU19
Seeds do battle again

Report Courtesy Luke McFarland

Alice Green took a step closer to securing her third British Junior Championship title as the Essex player stormed into the GU19 of the tournament – where she will face Scotland’s Georgia Adderley.

The final showdown in the GU19 will be a repeat of last year’s GU17 final, which saw Adderley victorious.

Top seed Green defeated [3/4] seed Eve Coxon in straight sets (11-4 11-8 11-9) on the second day of the championships in Nottingham, while Adderley overcame a stern challenge from [3/4] Katie Wells (Lincs).

“I’m really pleased to be through to the final against Georgia tomorrow,” said Green, speaking after her match.

“It was my first time playing on this glass court but I felt comfortable and in control.
“I’m looking forward to the final and I would be very proud to become British Champion.”
The BU19 final looks set to be an entertaining encounter between last year’s BU17 champion, [3/4] Lewis Anderson (Warks), who overcame second seed Jared Carter (Hamps).

Anderson will be up against top seed and favourite Nick Wall (Yorks), after the Sheffield hitter saw off Alasdair Prott to earn revenge over losing to the talented Scottish player in what was a repeat of last year’s BU19 final.

“It’s always tough against Jared,” said Anderson, who was pleased with his composure on the court.

“He is a very solid player physically and mentally and is hard to break down.
“I knew against him that I had to keep my discipline and keep errors to a minimum because otherwise he would have a very good chance of beating me.

“I had to be mentally very strong because I have never beaten him so he always has that psychological edge.

“Nick and I have only ever played once I think as under-11’s, so I can’t really remember it. It is going to be a very tough game for me as he is very strong around the middle.”

Speaking after the semi-final, Wall was pleased with how he executed his game plan and is relishing the chance to have another shot at the BU19 title.

“I feel like I played well and exactly how I wanted to against Alasdair and played a controlled game where he was doing most of the work,” he said.

“I’m happy with how I’m playing and feeling good going into the final against Lewis.

“He’s somebody who I haven’t played very much but I think it will be an entertaining match and interesting to play as we are both lefties.

“I’m very hungry to win the title this year after falling short in the final last year.”

In the GU17, top seed Maia Pannell (Hamps) powered to victory over [5] Lauren Robinson (Yorks) to set up a final clash with second seed Margot Prow (Middx).

Meanwhile Yorkshire’s Sam Todd has the opportunity to clinch the BU17 crown at the first time of asking after the top seed overpowered a valiant [11] Franklyn Smith (Sussex).

Todd will face third seed Max Forster (Northumbria), who saw off second seed Ben Smith (Lincs).

The biggest shock of the day came in the GU15 as Suffolk’s [3] Emma Bartley overcame determined top seed Asia Harris in a five-game thriller (9-11 11-7 7-11 11-9 11-7) to seal her place in the last two.

Third seed Bartley will lock horns with Sussex’s [2] Torie Malik, who defeated [4] Saran Nghiem (Lancs) in straight games.
“It was a tough five-gamer but it was good to win,” said a relieved Bartley.

“I feel confident going into the final. I haven’t played Torie in a while so it will be a good match.
“Hopefully I can play as well as I did today.”

Meanwhile, Denis Gilevskiy is one win away from adding to the BU13 title he secured last year after the Irishman stormed into the BU15 final after overcoming [6] Thomas Ramsay (Cambs).

Standing in Gilevskiy’s way will be second seed Jonah Bryant (Sussex), who overcame Finnlay Withington (Lancs) in straight games.

In the GU13, it will be another battle between the top two seeds as [1] Meha Shah (Warks) will face [2] Amelie Howarth (Hamps) face each other for the title.

In the BU13, third seed Abd-Allah Eissa (Warks) knocked out second seed Alexander Broadbridge (Hamps) in straight games (11-2 11-2 11-6) to set up a last-two clash with top seed Yusuf Sheikh (Essex), who overcame Merseyside’s [4] Cory Harding.

A stage behind the other draws in the GU11, [7] Isabella Hutton (Sussex) and top seed Emily Coucher-Porter (Oxford) will go head-to-head in the first semi-final, while Jaspeet-Kour Nahal (Yorks) will face [2] Mariam Eissa (Warks) in the other.

And in the BU11, top seed Ronnie Hickling (Surrey) faces [4] Jake Johnston in an all-Surrey semi-final clash, while [3] George Griffiths (Hamps) will challenge Berkshire’s [2] Dylan Kalar for a place in the final.
Top seeds cruise into British Junior Championships quarter-finals
Report Courtesy Donna Helmer

Yorkshire’s Nick Wall powered into the Boys Under 19s quarter-final of the Dunlop British Junior Championships (BJC) as the three-day event saw lift-off across Nottingham.

The 18-year-old from Sheffield overcame [20] Jack Mitterer (Kent) 11-5, 11-8, 11-7 to book his place in the last eight, where he will face Welshman [9] Lewis Poole.

The result means top seed Wall remains on course to amend the BU19 heartache he suffered at last year’s tournament, when he finished runner-up to Tom Walsh (Sussex) at Manchester’s National Squash Centre.

And following his straight-game victory, the teenager is relishing the opportunity to do battle with Poole in an intriguing first match-up between the pair.

“It’s good to get a match under my belt and I’m happy to get a three-nil win – it’s always nice to get that in the first round,” said English Junior BU19 champion Wall.

“I’ve tried to keep it quite light this week so I’m fresh going into the tournament.

“I’m feeling confident going into the quarters, I’m playing well.

“I haven’t played Lewis before as he’s from Wales.

“You can never take any match for granted especially in the under-19s as everyone’s so physical, which can make it quite close.”

Wall's triumph was an exciting glimpse of the hot crop of home talent gracing the junior circuit – some of whom are already impressing on the senior stage.

Elsewhere in the BU19, Wall’s fellow Yorkshireman [5] Ben Sockett also booked his place in the last eight, where he will face last year’s BU17 champion, [3/4] Lewis Anderson (Warks).

Fourth seed Alasdair Prott – one of three Scots to be left in draw – will lock horns with [6] Joshua Owen (Warks) while [30] Kai Bentick (Middx) faces [18] Samuel Gibbon (Durham & Cleve).

In the GU19, two-time BJC winner and top seed Alice Green (Essex) cruised into the last eight after overcoming [16] Megan Thomas (Hamps) 11-4, 11-5, 11-7 to tee up a tie with [18] Brieanna Boo Burki (Surrey).

“It’s always an enjoyable game against Megan and I’m now looking forward to my match tomorrow,” said 17-year-old Green, whose successful year on the court has seen her chalk up an impressive PSA ranking of 122.

“I feel confident in my preparation for this tournament and hopefully this will show in my upcoming games.”

It is a strong quarter-final showing from Essex players, with [25] Amy Aspinall, [29] India Webb, [26] Piper-Rose Tatum all progressing.

But hot on Green’s heels is Scotland’s [2] Georgia Adderley, who saw off [15] Phoebe Colman (Surrey) to draw Ireland’s [7] Sophie O’Rourke in the last eight.

Meanwhile, Yorkshire’s Sam Todd marked his debut in the BU17 with a straight-game victory over Sion Evans (Wales), to later dispatch Daniel Haggarty (Warks) in three and set up a quarter-final showdown with Scot [8] Andrew Glen.

“I felt very comfortable during my match and kept my consistency throughout,” said Todd.

“I’m feeling very confident going into the quarters and I’m hoping for a good performance.

“My preparation has been the best I could hope for, with good support along the way.”

The two-time BJC winner will be joined by [11] Franklyn Smith (Sussex), who faces [4] Adam Goad (Cumbria).

Sixth seed Hassan Khalil (Warks) will do battle with [3] Max Forster (Nbria) and [29] Toby Ponting (Hamps) will face [31] Billy Miles, among the other last-eight matches.

In the GU17, [1] Maia Pannell (Hants) safely progressed to play Scot [7] Lucy Murchie, while second seed Margot Prow (Middx) will face [11] Amy Pullen (Bucks).

Intriguingly, players from a total of 11 different English counties will feature in the GU17 last eight – a testament to the wealth of talent across the country.

In the BU15, Ireland's Denis Gilevskiy [1] remains on course to earn consecutive BJC silverware, with the European number one cruising into the last eight, where he will meet Welshman [7] Lewis Daniel.

Second seed Jonah Bryant [2] faces [10] Ashley Hughes in a crunch all-Sussex encounter, while [4] Finlay Withington and [5] Ben Beachill will battle it out in a Lancashire-Yorkshire contest.

The GU15 will see top seed Asia Harris take on [8] Layla Johnson in an all-Yorkshire tie, while [2] Torrie Malik (Sussex) will play [6] Amy Royle, also of Yorkshire.

Meanwhile, Torrie’s younger brother [5] Bailey safely progressed to face top seed Yusuf Sheik (Essex) in the BU13 while the top GU13 seed, Hampshire’s Amelie Haworth, will face Scot [7] Robyn McAlpine.

And a year on after it was introduced at the BJC, there were no major upsets in the Boys Under 11s, with top seed Ronnie Hickling (Surrey) safely progressing through.

 
PREVIEW

Best of British set to descend on Nottingham
for the British Junior Championships 2018


The finest juniors from across Britain will compete at the 2018 edition of the Dunlop British Junior Championships with former champions Nick Wall and Alice Green headlining the boys and girls Under 19 draws respectively from 26-28 October in Nottingham after the draws were revealed today.

The three-day event, now established as one of the biggest domestic junior tournaments on the British circuit, will see players as young as eight battling across ten categories at the University of Nottingham, Nottingham Squash Rackets Club and Duffield Squash Club.

Two-time champion Nick Wall (Yorks) tops a hotly contested Boys Under 19 draw and is seeded to lock horns with England No.1 and second seed Jared Carter (Hants) in the title decider in what could be a repeat of the Boys Under 17 final two years ago in which Wall prevailed. Looking to challenge the top seeds is last year’s Boys Under 17 champion [3/4] Lewis Anderson (Warks), the current Dutch Junior Open 2018 Under 19 champion.

Two-time champion [1] Alice Green (Essex) and [2] Georgia Adderley (Scot) are seeded to meet in the Girls Under 19 final in what could be a repeat of last year’s Girls Under 17 final which saw Adderley emerge victorious. Hot on their heels will be 15-year-old Katie Malliff (Bucks), seeded 3/4 who sensationally overpowered Green in the Girls Under 17 final of the English Junior Championships (EJC) back in March.

Last year’s Boys Under 15 champion Sam Todd (Yorks) moves up to the Under 17 category and tops the draw. Challenging the two-time British Junior Open (BJO) champion and looking to clinch his first British National title is second seed Ben Smith (Lincs) - the current England number one and EJC Boys Under 17 champion. Meanwhile, [3] Max Forster (Northd), the 2016 British National Boys Under 15 champion will be lying in wait and looking to upset the proceedings.

In the Girls Under 17 category, [1] Maia Pannell (Hants) is in prime position to take the title but will face stiff competition from [2] Margot Prow (Middx) who has overcome Pannell in all previous head-to-heads.

The Boys Under 15s looks set to be a fierce affair between the current European number one [1] Denis Gilevskiy (Ire) - winner of the BJO Boys Under 13 2017 title, and second seed Jonah Bryant (Sussex), the current Boys Under 13 BJO champion.

In what promises to be a hotly contested draw, the Girls Under 15 sees [1] Asia Harris (Yorks) seeded to lock horns with [2] Torrie Malik (Sussex) - the current European number one. September’s South West Gold event saw Harris sensationally edge Malik in the Girls Under 15 final and exact her revenge after falling to her back in March at the English Junior Championships final.

Hot favourite to claim the Boys Under 13s is last year’s runner-up [1] Yusuf Sheikh (Essex), the current England number one. Sheikh is likely to face a titanic challenge from 3/4 seed Abd-Allah Eissa (Warks) – the European number one, current Dutch Junior Open and South West Gold Under 13 champion, as well as Hampshire’s [2] Alexander Broadbridge, a former English Junior Under 11 champion.

Girls Under 13 top seed Amelie Haworth (Hants) will be looking to clinch her first British maiden title after claiming the EJC Girls Under 13 title in March. However, South West Gold 2018 champion [2] Meha Shah (Warks) – the current England No.1 will be looking to mount a challenge alongside Welsh No.1 [3] Ellie Breach.

If all goes to seeding, the Boys Under 11 title decider could be a repeat of last month’s South West Gold final with [1] Ronnie Hinkling (Surrey) and [2] Dylan Kylar (Berks) set to do battle once again - where Hinkling, the current England number one triumphed.

England number one Emily Coulcher-Porter (Oxon) tops the Girls Under 11s draw and is seeded to meet second seed Mariam Eissa (Warks) in what could be another thrilling showdown. Last month saw Coulcher-Porter edge Eissa, the current English Junior Under 11 champion in five in September’s South West Gold final.
Main draw action starts at 9am on Friday 26th October. Finals are scheduled for Sunday 28th October on the all-glass show court at the University of Nottingham. All spectators wishing to see the best of British are welcome free of charge.

View the draws at: www.englandsquash.com/bjc 

For further information contact Donna Helmer: donna.helmer@englandsquash.com 
 

 

 

 CONTACT:  SP Webmaster     Magazine Editor