Squash Player RESULTS


The World of Squash
at Your Fingertips

HOME
NEWS
RESULTS 
CALENDAR
EVENTS
PLAYERS
CLUBS
RULES
LINKS
MAGAZINE
FEATURES
PRODUCTS
DIRECTORY
WORKSHOP
OFFERS
FEEDBACK
CONTRIBUTORS
About SP
Squash on TV
Search
 
UK Counties
World Links
Online Store
Books, Subs, Videos

Squash Directory
Where to get it all

Classified Section
Job, Jobs, Jobs ...Something to sell...

09/04/2006
EUROPEAN JUNIOR U19 CHAMPIONSHIPS
 

Rosner & Serme In Record-Breaking European Junior Title Triumphs

Tournment
European Junior (U19) Squash Championships, Langnau, Switzerland

Rosner & Serme In Record-Breaking European Junior Title Triumphs
History was made in the 17th European Junior U19 Squash Championships in Langnau, Switzerland, when Simon Rosner became the first German to win the men's title and Camille Serme the first French player to triumph in the women's event.

English defeats in both finals also led to the first occasion since 1992 that neither European title was claimed a player from England.

Simon Rosner had beaten surprise opponent Joel Hinds twice before in European Junior Team competitions since 2002 and only last month defeated the Derbyshire 18-year-old in the English Premier League.

After finishing as runner-up twelve months ago, the 18-year-old top seed from Wurzburg made sure of going one better in Langnau by beating Hinds, a 3/4 seed, 9-6, 9-4, 9-2 to take the title for the first time.

England's British Junior National champion Rachel Willmott was unable to reproduce the form which saw her fight back from two games down to beat Germany's Pamela Hathway in the women's semi-finals.

Favourite Camille Serme, 17, was too strong for the second seed from Sussex who is also 17 - winning 9-3 9-0 9-2. The victory marks the first win by a French woman one step better than compatriot Isabelle Stoehr who was runner-up in 1998.

Willmott Fights Back To Reach European Final
England's British Junior National champion Rachel Willmott staged a remarkable fightback from two games behind and match-ball down in the third game to beat Germany's Pamela Hathway in the women's semi-finals of the European Junior (U19) Squash Championships in Langnau, Switzerland.

Second seed Willmott, whose victory in the British U19 championships in February marked the 17-year-old's seventh national junior title, defeated the 5/8 seed 7-9, 6-9, 10-8, 9-1, 9-3. A quarter-finalist in 2004 and a semi-finalist last year, Willmott will now compete in the European final for the first time where she will face French favourite Camille Serme.

The 17-year-old from Creteil took just three games to overcome Lucie Fialova, a 5/8 seed from the Czech Republic, 10-8, 9-4, 9-0 to mark her maiden appearance in the final.

Both men's finalists have reached the climax without dropping a game. German favourite Simon Rosner cruised to a 9-0, 9-1, 9-2 win over 3/4 seed Tom Hoevenaars, from the Netherlands.

The 18-year-old from Wurzburg runner-up twelve months ago will now meet the other 3/4 seed Joel Hinds, from England.

Hinds, 18, from Duffield in Derbyshire, removed compatriot Chris Tasker-Grindley 9-4, 9-5, 9-5 to celebrate his first appearance in the final. Tasker-Grindley, from Gloucestershire, reached the last four after beating fellow 9/16 seed Joe Lee the 16-year-old from Surrey who caused the event's biggest upset by knocking out Germany's second seed Jens Schoor in the previous round.

Men's final:
[1] Simon Rosner (GER) bt [3/4] Joel Hinds (ENG) 9-6, 9-4, 9-2

Men's semi-finals:
[1] Simon Rosner (GER) bt [3/4] Tom Hoevenaars (NED) 9-0, 9-1, 9-2
[3/4] Joel Hinds (ENG) bt [9/16] Chris Tasker-Grindley (ENG) 9-4, 9-5, 9-5

Quarter-finals:
[1] Simon Rosner (GER) bt [9/16] James Snell (ENG) 9-6, 9-0, 9-4
[3/4] Tom Hoevenaars (NED) bt [5/8] Tom Pashley (ENG) 9-1, 9-0, 9-1
[3/4] Joel Hinds (ENG) bt [5/8] Nicolas Mueller (SUI) 9-5, 9-4, 9-3
[9/16] Chris Tasker-Grindley (ENG) bt [9/16] Joe Lee (ENG) 9-7, 3-9, 9-10, 9-1, 9-7

Men's 3rd round:
[1] Simon Rosner (GER) bt [9/16] Sander Kock (NED) 9-3, 9-0, 9-1
[9/16] James Snell (ENG) bt [5/8] Ondrej Ertl (CZE) 9-7, 9-0, 9-3
[5/8] Tom Pashley (ENG) bt [9/16] Benjamin Fischer (SUI) 9-2, 9-2, 9-5
[3/4] Tom Hoevenaars (NED) bt [9/16] Lukas Jelinek (CZE) 9-0, 9-0, 9-2
[3/4] Joel Hinds (ENG) bt [9/16] Pedro Espeleta (ESP) 9-4, 9-2, 9-4
[5/8] Nicolas Mueller (SUI) bt [9/16] Gregoire Marche (FRA) 9-6, 9-7, 9-6
[9/16] Chris Tasker-Grindley (ENG) bt Norman Junge (GER) 9-1, 9-1, 9-3
[9/16] Joe Lee (ENG) bt [2] Jens Schoor (GER) 9-7, 9-3, 9-1

2nd round:
[1] Simon Rosner (GER) bt Eduardo Gonzalez (ESP) 9-0, 9-2, 9-2
[9/16] Sander Kock (NED) bt Ben Hardwidge (WAL) 9-3, 9-0, 9-0
[9/16] James Snell (ENG) bt Kevin Schwentner (GER) 9-7, 9-1, 1-9, 9-6
[5/8] Ondrej Ertl (CZE) bt Joakim Larsson (SWE) 9-7, 9-1, 9-3
[5/8] Tom Pashley (ENG) bt Alistair Mutch (WAL) 9-3, 9-3, 9-2
[9/16] Benjamin Fischer (SUI) bt Florent Pontiere (FRA) 9-3, 9-1, 9-6
[9/16] Lukas Jelinek (CZE) bt Adrian Waller (ENG) 10-8, 9-4, 9-7
[3/4] Tom Hoevenaars (NED) bt Conor O'Hare (IRL) 9-4, 9-5, 9-5
[3/4] Joel Hinds (ENG) bt Livio Catenazzi (SUI) 9-4, 9-7, 9-4
[9/16] Pedro Espeleta (ESP) bt Rory Byrne (IRL) 7-9, 9-6, 9-4, 9-1
[9/16] Gregoire Marche (FRA) bt Petr Martin (CZE) 9-6, 9-6, 9-4
[5/8] Nicolas Mueller (SUI) bt Giel Kreemers (BEL) 9-0, 9-2, 9-5
Norman Junge (GER) bt [5/8] Kristian Frost Olesen (DEN) 9-6, 5-9, 3-9, 9-5, 9-5
[9/16] Chris Tasker-Grindley (ENG) bt Diego Lopez (ESP) 9-3, 9-0, 9-0
[9/16] Joe Lee (ENG) bt Frank Hartkoren (NED) 9-3, 9-4, 9-2
[2] Jens Schoor (GER) bt Jonathan Barnes (FRA) 9-4, 9-3, 9-3

Men's 1st round:
[1] Simon Rosner (GER) bt Markus Gubler (SUI) 9-2, 9-4, 9-1
Eduardo Gonzalez (ESP) bt Roni Berg (FIN) 9-2, 9-8, 9-4
Ben Hardwidge (WAL) bt Riccardo Ruscello (ITA) 9-1, 9-3, 9-1
[9/16] Sander Kock (NED) bt Fabian Signer (SUI) 10-8, 9-0, 9-2
[9/16] James Snell (ENG) bt Claudio Merlo (SUI) 9-1, 9-2, 9-0
Kevin Schwentner (GER) bt Chris O'Kane (IRL) 9-2, 2-9, 9-7, 9-2
Joakim Larsson (SWE) bt Jonathan Davies (WAL) 10-8, 9-2, 9-1
[5/8] Ondrej Ertl (CZE) bt Marco Graziotti (SUI) 9-2, 9-1, 9-7
[5/8] Tom Pashley (ENG) bt Kevin Siewerdt (SUI) 9-0, 9-0, 9-0
Alistair Mutch (WAL) bt Maxime Moriamez (FRA) 9-0, 3-9, 3-9, 9-5, 9-7
Florent Pontiere (FRA) bt Sam van Brusselen (BEL) 9-1, 9-2, 9-10, 9-5
[9/16] Benjamin Fischer (SUI) bt Alberto Matteazzi (ITA) 9-0, 9-0, 9-0
[9/16] Lukas Jelinek (CZE) bt Nicolas Bundi (SUI) 9-1, 9-0, 9-4
Adrian Waller (ENG) bt Hywel Robinson (WAL) w/o
Conor O'Hare (IRL) bt Mats Raemen (BEL) 9-6, 9-1, 9-0
[3/4] Tom Hoevenaars (NED) bt Olivier Bachem (SUI) 9-0, 9-0, 9-5
[3/4] Joel Hinds (ENG) bt Patrick Miescher (SUI) 9-1, 9-0, 9-1
Livio Catenazzi (SUI) bt Reiko Peter (SUI) 9-2, 9-2, 9-4
Rory Byrne (IRL) bt Michelangelo Bertocchi (ITA) 9-0, 9-10, 9-5, 10-8
[9/16] Pedro Espeleta (ESP) bt Luca Castiglioni (SUI) 9-6, 9-0, 9-0
[9/16] Gregoire Marche (FRA) bt Jonas Dahler (SUI) 9-1, 9-0, 9-2
Petr Martin (CZE) bt Henrik Mustonen (FIN) 3-9, 9-2, 9-4, 9-1
Giel Kreemers (BEL) bt Alen Ivsec (CRO) 9-2, 9-1, 9-4
[5/8] Nicolas Mueller (SUI) bt Damian Arosa (ESP) 9-2, 9-4, 9-3
[5/8] Kristian Frost Olesen (DEN) bt Dominik Penkov (SUI) 9-2, 9-2, 9-6
Norman Junge (GER) bt Ahmed Abdel Aziz (SWE) 9-4, 9-1, 9-2
Diego Lopez (ESP) bt Vittorio Gargiulo (ITA) 5-9, 1-9, 9-0, 9-7, 9-0
[9/16] Chris Tasker-Grindley (ENG) bt Nicolas Schuler (SUI) 9-1, 9-0, 9-1
[9/16] Joe Lee (ENG) bt David Gloor (SUI) 9-1, 9-2, 9-1
Frank Hartkoren (NED) bt Pontus Olsson (SWE) 9-0, 9-5, 9-1
Jonathan Barnes (FRA) bt Thomas Harding Pilak (DEN) 9-4, 9-4, 7-9, 9-2
[2] Jens Schoor (GER) bt Lukas Burkart (SUI) 9-0, 9-1, 9-0

Women's final:
[1] Camille Serme (FRA) bt [2] Rachel Willmott (ENG) 9-3, 9-0, 9-2

Women's semi-finals:
[1] Camille Serme (FRA) bt [5/8] Lucie Fialova (CZE) 10-8, 9-4, 9-0
[2] Rachel Willmott (ENG) bt [5/8] Pamela Hathway (GER) 7-9, 6-9, 10-8, 9-1, 9-3

Women's Quarter-finals:
[1] Camille Serme (FRA) bt [5/8] Emma Chorley (ENG) 9-2, 9-1, 9-2
[5/8] Lucie Fialova (CZE) bt [3/4] Deon Saffery (ENG) 10-8, 9-6, 9-6
[5/8] Pamela Hathway (GER) bt [3/4] Soraya Renai (FRA) 9-7, 3-9, 9-6, 9-4
[2] Rachel Willmott (ENG) bt [9/16] Louise Clark (ENG) 9-3, 9-4, 9-2

Women's 3rd round:
[1] Camille Serme (FRA) bt Victoria Lust (ENG) 9-6, 9-3, 9-10, 9-6
[5/8] Emma Chorley (ENG) bt [9/16] Jasmin Ballman (SUI) 9-5, 9-5, 9-1
[5/8] Lucie Fialova (CZE) bt [9/16] Sina Wall (GER) 9-2, 9-5, 9-7
[3/4] Deon Saffery (ENG) bt [9/16] Lisa Kho (NED) 9-6, 10-8, 9-7
[3/4] Soraya Renai (FRA) bt [9/16] Victoria Bell (ENG) 9-2, 0-9, 9-3, 9-1
[5/8] Pamela Hathway (GER) bt Milou van der Heijden (NED) 9-1, 9-1, 9-1
[9/16] Louise Clark (ENG) bt [5/8] Chantal Moros-Pitarch (ESP) 9-2, 2-9, 3-9, 9-4, 9-2
[2] Rachel Willmott (ENG) bt Julie de Bellefroid (BEL) 9-2, 9-1, 9-1

Women's 2nd round:
[1] Camille Serme (FRA) bt Gabrielle de Lavison (FRA) 9-6, 9-4, 9-4
Victoria Lust (ENG) bt [9/16] Linda Hruzikova (SVK) 9-3, 9-2, 9-5
[9/16] Jasmin Ballman (SUI) bt Joseta Bertilsson (SWE) 10-8, 9-0, 9-0
[5/8] Emma Chorley (ENG) bt Caroline Bachem (SUI) 9-0, 9-0, 9-2
[5/8] Lucie Fialova (CZE) bt Melissa Meulenbelt (NED) 9-2, 9-3, 9-4
[9/16] Sina Wall (GER) bt Coline Aumard (FRA) 9-6, 9-5, 9-5
[9/16] Lisa Kho (NED) bt Bethan Williams (WAL) 9-7, 9-7, 9-10, 9-3
[3/4] Deon Saffery (ENG) bt Tiia Knuutila (FIN) 9-1, 9-0, 9-2
[3/4] Soraya Renai (FRA) bt Esther Jongerden (NED) 9-3, 9-3, 9-3
[9/16] Victoria Bell (ENG) bt Nina Broschart (GER) 9-0, 9-5, 9-5
Milou van der Heijden (NED) bt [9/16] Tereza Ctvrtnickova (CZE) 9-2, 9-10, 10-9, 5-9, 10-8
[5/8] Pamela Hathway (GER) bt Toke Vanwesemael (BEL) 9-1, 9-3, 9-2
[5/8] Chantal Moros-Pitarch (ESP) bt Linda Paj (HUN) 9-0, 9-4, 9-0
[9/16] Louise Clark (ENG) bt Melanie Kunzli (SUI) 9-3, 9-0, 9-6
Julie de Bellefroid (BEL) bt [9/16] Gemma Davies (WAL) 9-6, 3-9, 10-8, 3-9, 9-2
[2] Rachel Willmott (ENG) bt Astrid Kern (GER) 9-1, 9-3, 9-2

Women's 1st round:
Gabrielle de Lavison (FRA) bt Sabrina Triacca (SUI) 9-1, 9-1, 9-3
Joseta Bertilsson (SWE) bt Selina Barmet (SUI) 9-0, 9-1, 9-1
Caroline Bachem (SUI) bt Saara Valtola (FIN) 1-9, 9-7, 9-2, 9-3
Melissa Meulenbelt (NED) bt Jennifer Ross (IRL) 9-3, 9-0, 9-2
Coline Aumard (FRA) bt Laura Aalto-Setala (FIN) 9-5, 9-7, 9-7
Tiia Knuutila (FIN) bt Seraina Kazamia (SUI) w/o
Esther Jongerden (NED) bt Ciara Moloney (IRL) 6-9, 9-4, 9-3, 9-3
Milou van der Heijden (NED) bt Maren Myhre (NOR) w/o
Toke Vanwesemael (BEL) bt Lovisa Forstadius (SWE) 6-9, 9-7, 9-3, 9-4
Linda Paj (HUN) bt Zahira Font (ESP) 9-3, 10-9, 9-10, 9-7
Melanie Kunzli (SUI) bt Fabienne Oppliger (SUI) 9-1, 9-4, 9-0
Astrid Kern (GER) bt Agapi Kazamia (SUI) 10-9, 9-0, 9-2