Squash Player RESULTS


The World of Squash
at Your Fingertips

HOME
NEWS
RESULTS 
CALENDAR
EVENTS
PLAYERS
CLUBS
RULES
LINKS
MAGAZINE
FEATURES
PRODUCTS
DIRECTORY
WORKSHOP
OFFERS
FEEDBACK
CONTRIBUTORS
About SP
Squash on TV
Search
 
UK Counties
World Links
Online Store
Books, Subs, Videos

Squash Directory
Where to get it all

Classified Section
Job, Jobs, Jobs ...Something to sell...

17/06/2013
SOUTH AUSTRALIAN OPEN (Women) 2013
 

Tsz-Ling Claims South Australia Title

South Australian Open
Women
 Plympton Park, Australia

Tsz-Ling Claims South Australia Title

Liu Tsz-Ling ended a 13-month wait for her third WSA World Tour title after claiming the South Australian Open at the Revive Fitness Centre in Plympton Park, Australia

The 21-year-old from Hong Kong made a shaky start to the Tour5 event, dropping the first two games of her round one match against Ahn Eun Chan, before coming back to win in five games. 

Her form improved her form throughout the event however, as she claimed a deceptively close three-game win over Alexandra Fuller of South Africa in round two, followed by quick 13-minute win over eleventh seed Natalie Newton.  In the semi-final she faced compatriot Tong Tsz-Wing, defeating the younger player in four games to set up a final with home hopeful Lisa Camilleri

The former world No.28 was in good form through the early stages of the competition, defeating Korean Kim Ga-Hye, local Lakeesha Rarere and unseeded Kiwi Eleanor Epke in straight games to reach the semi-final. 

A five-game battle with top seeded Amanda Landers-Murphy ended in the Australian’s favour, sending Camilleri into her 25th WSA final.  It was the Hong Kong international who was on form in the final however, making up for her disappointing semi-final exit in last week’s Barossa Valley Open with a three-love win to claim her third career final.  

Final:
[2] Liu Tsz-Ling (HKG) bt [3] Lisa Camilleri (AUS)           11-7, 11-8, 11-9 (32m)
 
Semi-finals:
[3] Lisa Camilleri (AUS) bt [1] Amanda Landers-Murphy (NZL)            11-4, 11-7, 6-11, 2-11, 11-4 (48m)
[2] Liu Tsz-Ling (HKG) bt [4] Tong Tsz-Wing (HKG)        11-4, 11-5, 3-11, 11-8 (39m)
 
Quarter-finals:
[1] Amanda Landers-Murphy (NZL) bt [6] Tamika Saxby (AUS)           5-11, 12-10, 11-9, 11-6 (42m)
[3] Lisa Camilleri (AUS) bt Eleanor Epke (NZL)    11-9, 11-9, 11-4 (24m)
[4] Tong Tsz-Wing (HKG) bt Hayley Hughes (NZL)          11-4, 11-4, 11-4 (30m)
[2] Liu Tsz-Ling (HKG) bt [11] Natalie Newton (AUS)      11-4, 11-3, 11-5 (13m)
 
2nd round:
[1] Amanda Landers-Murphy (NZL) bt [10] Selena Shaikh (AUS)         11-2, 11-6, 11-4 (15m)
[6] Tamika Saxby (AUS) bt Julie Lee (RSA)           11-9, 11-6, 10-12, 11-7 (36m)
[3] Lisa Camilleri (AUS) bt [14] Lakeesha Rarere (AUS)  11-0, 11-2, 11-2 (14m)
Eleanor Epke (NZL) bt Ar Huyn Kim (KOR)          11-4, 11-5, 11-5 (16m)
Hayley Hughes (NZL) bt [12] Jennifer Brown (AUS)        6-11, 11-9, 11-2, 11-7 (40m)
[4] Tong Tsz-Wing (HKG) bt Abbie Palmer (NZL)            11-3, 11-3, 11-2 (14m)
[11] Natalie Newton (AUS) bt [8] Taylor Flavell (AUS)    11-9, 7-11, 11-4, 11-7 (26m)
[2] Liu Tsz-Ling (HKG) bt Alexandra Fuller (RSA)            11-9, 13-11, 11-8 (26m)
 
1st round:
[1] Amanda Landers-Murphy (NZL) bt Bae Chan Mi (KOR)       11-4, 12-10, 11-4 (21m)
[10] Selena Shaikh (AUS) bt Jasmin Burnard (AUS)        11-5, 11-7, 11-3 (16m)
[6] Tamika Saxby (AUS) bt Jacinta Matson (NZL) 11-7, 11-2, 11-4 (18m)
Julie Lee (RSA) bt [15] Stacey Cope (AUS)            11-9, 11-6, 11-3 (21m)
[3] Lisa Camilleri (AUS) bt Kim Ga-Hye (KOR)      12-10, 11-8, 11-6 (29m)
[14] Lakeesha Rarere (AUS) bt [Q] Juee Bhide (NZL)      11-8, 11-7, 11-5 (19m)
Ar Huyn Kim (KOR) bt [5] Cheyna Tucker (RSA) 8-11, 6-11, 11-7, 11-7, 11-7 (34m)
Eleanor Epke (NZL) bt [13] Nicole Stoneham (AUS)        11-6, 11-7, 11-6 (17m)
[12] Jennifer Brown (AUS) bt Belen Etchechoury (ARG) 11-5, 8-11, 11-4, 11-8 (36m)
Hayley Hughes (NZL) bt [16] Heather Pilley (AUS)          14-16, 7-11, 11-6, 11-3, 11-5 (46m)
Abbie Palmer (NZL) bt [7] Karman Siu (HKG)      14-12, 7-11, 11-8, 10-12, 11-7 (48m)
[4] Tong Tsz-Wing (HKG) bt Eloise O'Connor (AUS)        11-2, 11-1, 11-2 (17m)
[11] Natalie Newton (AUS) bt Melissa Bonello (AUS)       11-6, 11-3, 11-1 (15m)
[8] Taylor Flavell (AUS) bt Iritana Gray (AUS)      11-4, 11-0, 11-3 (21m)
Alexandra Fuller (RSA) bt [9] Julia Lecoq (FRA)   11-8, 11-3, 11-8 (19m)
[2] Liu Tsz-Ling (HKG) bt Ahn Eun Chan (KOR)   8-11, 10-12, 11-6, 11-3, 11-3 (38m)