Squash Player RESULTS


The World of Squash
at Your Fingertips

HOME
NEWS
RESULTS 
CALENDAR
EVENTS
PLAYERS
CLUBS
RULES
LINKS
MAGAZINE
FEATURES
PRODUCTS
DIRECTORY
WORKSHOP
OFFERS
FEEDBACK
CONTRIBUTORS
About SP
Squash on TV
Search
 
UK Counties
World Links
Online Store
Books, Subs, Videos

Squash Directory
Where to get it all

Classified Section
Job, Jobs, Jobs ...Something to sell...

19/05/2011
EUROPEAN U15 & U17 TEAM CHAMPS 2011
 

England Do The Double In Germany

European Junior U15 & U17 Team Championships, Germering, Germany

England Do The Double In Germany

England scored a notable junior squash double in Germany, winning both titles in the European U15 & U17 Team Championships in Germering in commanding style - for the fifth year in a row.

The favourites faced second seeds France in the U15 final. England debutant Adam Turner survived a five-game battle against Adrien Grondin in the opening match, winning 12-10, 11-5, 10-12, 6-11, 11-6 to put the defending champions ahead.

British U15 champion Lucy Beecroft then clinched victory by beating Marion Andriamifidy 12-10, 15-13, 6-11, 11-4.

In the best-of-three 'dead rubber', James Peach beat Adrien's twin brother Mathias Grondin 11-7, 11-7 to give England a 3/0 victory.

Top seeds England also faced the No2 seeds in the U17 final - Czech Republic celebrating their first time in the final. In his fourth successive European junior championships appearance for his country, Nottingham's Oliver Holland defeated Martin Svec 11-8, 11-6, 11-2 to put England ahead.

But the Czechs fought back when Kristina Alexova beat the top English girl Victoria Temple-Murray 11-7, 11-7, 7-11, 11-9 to draw level.

However, Matthew Sidaway restored England's pride with a confident 11-7, 11-6, 11-2 victory over Jan Ryba to keep the trophy in English hands.

England Junior High Performance Coach Fiona Geaves was delighted with her players' success: "I'm so pleased that we've retained the titles - the team has worked so hard and the spirit amongst the group has been excellent. It was a little tense during both finals but full credit to the players for their professionalism and commitment to bring both titles home!

"It's fantastic for England Squash & Racketball to have a clean sweep of all European titles from U15 through to senior level," added the former world No5.

Wales were surprise bronze medal winners in both events - in the U17 play-off upsetting third seeds Switzerland.
 

U15 Final:
[1] ENGLAND bt [2] FRANCE 3/0

Lucy Beecroft bt Marion Andriamifidy 12-10, 15-13, 6-11, 11-4
Adam Turner bt Adrien Grondin 12-10, 11-5, 10-12, 6-11, 11-6
James Peach bt Mathias Grondin 11-7, 11-7

3rd place play-off:
[3] WALES bt [12] DENMARK 2/1
Elin Harlow bt Matilde Lauridsen 11-8, 11-5, 5-11, 11-7
Callum Davidson bt Jens Christian Wegeberg 8-11, 11-2, 11-5, 9-11, 11-5
Ralph Pompeus lost to Casper Kloster 8-11, 9-11, 12-14

5th place play-off:
[8] IRELAND bt [4] FINLAND 2/1
Fiona Power bt Riina Koskinen 14-12, 11-9, 11-6
David Ryan bt Miko Aijanen 11-3, 11-2, 11-4
Ryan Luther lost to Matias Hanninen 6-11, 2-11, 9-11

7th place play-off:
[11] SPAIN bt [10] BELGIUM 3/0
Christina Gomez bt Tinne Gilis 6-11, 11-4, 11-8, 11-2
Edmon Lopez bt Menaud Swartenbroeckx 11-6, 11-6, 11-8
Miguel Gonzalez bt John Atyeo 11-3, 11-7, 14-12

9th place play-off:
[5] GERMANY bt [6] SCOTLAND 2/1
Saskia Beinhard lost to Kirsty Lobban 6-11, 12-10, 5-11, 12-14
Lucas Wirths bt Rory Stewart 11-3, 8-11, 11-3, 11-5
Yannik Omlor bt Findlay MacDonald 11-9, 4-11, 11-3, 10-12, 11-7

11th place play-off:
[7] CZECH REPUBLIC bt [16] SWEDEN 2/1
Eliska Jiraskova bt Linnea Wallsten 13-11, 11-8, 11-7
Marek Lapacek lost to Tor Christoffersen 11-6, 14-12, 3-11, 7-11, 7-11
Vit Lipovsky bt Nils Marnfeldt 11-9, 11-8, 12-14, 9-11, 11-7

13th place play-off:
[15] PORTUGAL bt [13] NETHERLANDS 2/1
Catarina Nunes lost to Beatrijs Kuipers 10-12, 4-11, 5-11
Tomas Silva bt Tess Jutte 11-3, 11-6, 11-7
Alfonso Silva bt Peter Fritsche 11-9, 11-6, 11-3

15th place: [9] SWITZERLAND

16th place play-off:
[14] ISRAEL bt [17] TURKEY 3/0
Yaara Orlev bt Hazal Ekici 11-0, 11-0, 11-0
Noam Peer bt Kaan Hamdioglu 11-2, 11-0, 11-2
Nadav Raziel bt Bahadir First 11-1, 11-1, 11-3

U17 Final:
[1] ENGLAND bt [2] CZECH REPUBLIC 2/1

Victoria Temple-Murray lost to Kristina Alexova 7-11, 7-11, 11-7, 9-11
Oliver Holland bt Martin Svec 11-8, 11-6, 11-2
Matthew Sidaway bt Jan Ryba 11-7, 11-6, 11-2

3rd place play-off:
[4] WALES bt [3] SWITZERLAND 2/1
Fiona Murphy bt Kate Gadola 11-6, 11-7, 11-7
Jordan Davies bt Manuel Wanner 11-5, 8-11, 11-3, 11-6
Joel Makin lost to Remo Handl 9-11, 6-11

5th place play-off:
[5] ISRAEL bt [11] PORTUGAL 2/1
Eden Yona bt Sara Neves 11-3, 11-4, 11-1
Daniel Poleshchuk bt Claudio Pinto 11-3, 11-4, 11-1
Roee Avraham lost to Pedro Pinto 6-11, 11-8, 9-11

7th place play-off:
[7] GERMANY bt [8] HUNGARY 2/1
Maike Paschke lost to Csenge Kiss-Mate 10-12, 6-11, 5-11
Andre Ergenz bt Nandor Papp 8-11, 11-5, 11-7, 11-5
Felix Auer bt Daniel Kiss 13-11, 11-7, 11-7

9th place play-off:
[6] FRANCE bt [16] SPAIN 2/1
Marie Stephan lost to Marina Lopez 9-11, 2-11, 10-12
Baptiste Masotti bt David Antolin 11-9, 11-2, 12-10
Antoine Poulaine bt Iker Pajares 12-10, 5-11, 19-17, 11-5

11th place play-off:
[12] FINLAND bt [15] IRELAND 2/1
Emilia Soini bt Breanne Flynn 11-8, 11-5, 11-8
Tommi Ekholm lost to Sean Conroy 11-5, 11-13, 0-11, 4-11
Jami Aijanen bt Gillian Dunne 11-6, 11-7, 11-9

13th place play-off:
[14] DENMARK bt [9] NETHERLANDS 2/1
Christine Christoffersen lost to Tessa ter Sluis 0-11, 4-11, 7-11
Thomas Laursen bt Roshan Bharos 11-2, 11-9, 11-9
Emil Gross Jeppesen bt Christoph Winzer 11-13, 11-5, 15-13, 11-7

15th place play-off:
[10] BELGIUM bt [13] SCOTLAND 3/0
Nele Gilis bt Claire Gadsby 11-3, 11-1, 11-2
Toon van Baekel bt Fergus Richards 11-9, 11-4, 11-5
Thomas Mahieu bt Douglas MacMillan 11-5, 11-6

17th place play-off:
[17] SWEDEN bt [19] ITALY 2/1
Linnea Gronlund Bengtsson bt Laura Cibiroli 11-7, 11-7, 11-4
Pontus Rengbo bt Yuri Farneti 11-8, 11-8, 11-5
Nils Lindgren lost to Michael Cecchini 11-9, 5-11, 10-12, 8-11

19th place play-off:
[18] NORWAY bt [20] TURKEY 3/0
Alvilde Sonju bt Damla Sirbudak 11-0, 11-0, 11-3
Morten G Wold bt Cengizhan Ayan 11-1, 11-1, 11-0
Trym Akerstrom Aasness bt Levent Ugurlu 11-4, 11-3, 11-3

England On Course For European Junior Double

England are on course to successfully defend their European U15 & U17 Team Squash Championships titles in the European Squash Federation event inGermering, Germany.

Bidding to secure the U17 trophy for the fifth year in a row, England despatched fourth seeds Wales 3/0 in the semi-finals and will now face Czech Republic in the final.

The second seeds will celebrate their first ever appearance in the final after prevailing 2/1 over Switzerland, the No3 seeds, in the other semi-final.

England's U15 squad is also looking for a fifth title in a row. It was also a 3/0 semi-final victory over Wales which took the top seeds into the final for the 10th year in a row.

And England will face France in the U15 final. With a team comprising three players from the Reunion Islands, including twins Adrien Grondin and Mathias Grondin, France defeated surprise opponents Denmark, the 12th seeds, 3/0.

U15 quarter-finals:
[1] ENGLAND bt [10] BELGIUM 3/0
Lily Taylor bt Toke Verwilt 11-4, 11-3, 11-1
Adam Turner bt John Atyeo 11-3, 11-7, 11-2
James Peach bt Yvi Roggen 11-2, 11-3, 11-2

[3] WALES bt [4] FINLAND 2/1
Elin Harlow bt Riina Koskinen 13-11, 11-4, 11-0
Callum Davidson lost to Miko Aijanen 10-12, 11-5, 11-3, 3-11, 3-11
Emyr Evans bt Matias Hanninen 3-11, 11-6, 11-2, 11-5

[12] DENMARK bt [11] SPAIN 2/1
Matilde Lauridsen bt Christina Gomez 11-8, 7-11, 5-11, 11-7, 11-9
Jens Christian Wegeberg lost to Edmon Lopez 11-8, 4-11, 3-11, 4-11
Casper Kloster bt Miguel Gonzalez 11-9, 9-11, 11-8, 11-8

[2] FRANCE bt [8] IRELAND 2/1 
Marion Andriamifidy bt Fiona Power 11-2, 11-6, 11-5
Adrien Grondin lost to David Ryan 3-11, 2-11, 3-11
Mathias Grondin bt Philip McSweeney 11-9, 11-5, 11-5

Semi-finals:
[1] ENGLAND bt [3] WALES 3/0
Lucy Beecroft bt Elin Harlow 11-4, 11-9
Adam Turner bt Callum Davidson 11-8, 11-4, 11-0
James Peach bt Emyr Evans 8-11, 11-8, 11-7, 11-3

[2] FRANCE bt [12] DENMARK 3/0
Marion Andriamifidy bt Matilde Lauridsen 11-8, 11-6
Adrien Grondin bt Jens Christian Wegeberg 11-7, 11-5, 12-10
Mathias Grondin bt Casper Kloster 11-8, 11-5, 11-3

5th - 8th place play-offs:
[4] FINLAND bt [10] BELGIUM 2/1
Riina Koskinen lost to Tinne Gilis 7-11, 2-11, 4-11
Miko Aijanen bt Menaud Swartenbroeckx 11-1, 11-5, 11-6
Matias Hanninen bt John Atyeo 11-4, 12-10, 11-7

[8] IRELAND bt [11] SPAIN 2/1
Griffin Gillanders lost to Ines Gomez 1-11, 4-11, 15-13, 4-11
David Ryan bt Edmon Lopez 11-8, 9-11, 11-4, 11-2
Philip McSweeney bt Alberto Rodriguez 11-8, 8-11, 15-13, 11-9

U17 quarter-finals:
[1] ENGLAND bt [7] GERMANY 3/0
Chloe Pearson bt Maike Paschke 11-3, 11-4
Matthew Sidaway bt Andre Ergenz 11-7, 11-3, 11-3
Richie Fallows bt Felix Auer 11-7, 11-5, 11-9

[4] WALES bt [11] PORTUGAL 2/1
Fiona Murphy bt Sara Neves 11-6, 11-6, 11-5
Jordan Davies bt Claudio Pinto 11-2, 9-11, 11-6, 11-5
Owain Taylor lost to Pedro Pinto 8-11, 11-9, 7-11, 10-12

[3] SWITZERLAND bt [5] ISRAEL 2/1
Kate Gadola bt Eden Yona 11-9, 11-6, 9-11, 11-4
Robin Gadola lost to Daniel Poleshchuk 8-11, 8-11, 6-11
Manuel Wanner bt Roee Avraham 11-9, 11-4, 12-10

[2] CZECH REPUBLIC bt [8] HUNGARY 3/0
Kristina Alexova bt Gabriella Csokasi 11-5, 11-8
Martin Svec bt Lenard Puski 11-3, 11-7, 11-1 
Jan Ryba bt Daniel Kiss 11-9, 11-4, 11-1

Semi-finals:
[1] ENGLAND bt [4] WALES 3/0
Victoria Temple-Murray bt Fiona Murphy 11-7, 11-5
Oliver Holland bt Jordan Davies 11-4, 11-4, 11-5
Matthew Sidaway bt Joel Makin 5-11, 11-6, 11-5, 11-6

[2] CZECH REPUBLIC bt [3] SWITZERLAND 2/1
Kristina Alexova bt Kate Gadola 11-6, 11-3, 11-5
Martin Svec bt Manuel Wanner 11-6, 11-7, 17-15
Jan Ryba lost to Remo Handl 8-11, 11-8, 6-11, 4-11

5th - 8th place play-offs:
[11] PORTUGAL bt [7] GERMANY 2/1
Sara Neves lost to Maike Paschke 3-11, 7-11
Claudio Pinto bt Andre Ergenz 6-11, 11-8, 11-9, 11-5
Pedro Pinto bt Felix Auer 11-6, 9-11, 11-9, 4-11, 11-9

[5] ISRAEL bt [8] HUNGARY 2/1
Eden Yona lost to Csenge Kiss-Mate 4-11, 8-11
Daniel Poleshchuk bt Lenard Puski 11-7, 11-6, 11-8
Roee Avraham bt Nandor Papp 8-11, 12-10, 12-10, 10-12, 11-9