Squash Player RESULTS


The World of Squash
at Your Fingertips

HOME
NEWS
RESULTS 
CALENDAR
EVENTS
PLAYERS
CLUBS
RULES
LINKS
MAGAZINE
FEATURES
PRODUCTS
DIRECTORY
WORKSHOP
OFFERS
FEEDBACK
CONTRIBUTORS
About SP
Squash on TV
Search
 
UK Counties
World Links
Online Store
Books, Subs, Videos

Squash Directory
Where to get it all

Classified Section
Job, Jobs, Jobs ...Something to sell...

08/08/2010
WORLD JUNIOR TEAM CHAMPIONSHIPS
 

Egypt Reclaim World Junior Team Title In Quito

World Junior Team Championship, Quito, Ecuador
Results   Qualifying Rounds  Official WebSite

Egypt Reclaim World Junior Team Title In Quito

In a dramatic climax to the 2010 Men's World Junior Team Squash Championship in the Ecuador capital Quito, top seeds Egypt beat defending champions Pakistan 2/1 to win the World Squash Federation title for the third time since 1994.

New world individual champion Amr Khaled Khalifa put the favourites into a commanding position in the tie after beating Pakistan number one Danish Atlas Khan 11-3, 11-9, 11-3 in a victory which marked his tenth successive win in the two-week-long championships.

But second seeds Pakistan charged back into contention when Nasir Iqbal ended Ali Farag's unbeaten run in the team event by overcoming the individual championship runner-up 11-8, 6-11, 11-7, 2-11, 11-8 in a 65-minute encounter to level the tie.

But it took a further nail-biting 50 minutes before the destination of the title was resolved - when 17-year-old Marwan El Shorbagy repeated his individual championship bronze medal win over Farhan Zaman to beat the 18-year-old Pakistani 11-5, 4-11, 11-9, 11-9.

It was a glorious conclusion to the championships for Egypt - who not only claimed all the medals in the individual championship, but now hold all four main world team titles, the men's and women's senior and junior crowns.

Fifth seeds Canada celebrated their best finish in the championship since 1992 after upsetting third seeds and former champions England 2/1 in the bronze medal play-off for third place.

India also claimed a 2/1 victory in the fifth place play-off - but it proved a notable conclusion for runners-up New Zealand, the 11th seeds whose 6th place is their best finish for 18 years.

There was further cause for celebration in the Korea camp when the 16th-seeded team, in only their second appearance in the championship, beat Colombia in the play-off for 13th place - thus finishing 16 places higher than in their 2000 debut.

Top Seeds Egypt & Pakistan To Contest World Junior Team Final

Egypt and Pakistan will line up in the Men's World Junior Team Squash Championship final for the fourth time in a row since 2004 after the two top seeded teams survived the semi-finals of the World Squash Federation event in the Ecuador capital Quito in contrasting styles.

Favourites Egypt - with a squad featuring the players who won the gold, silver and bronze medals in the earlier individual completion - defeated surprise opponent Canada, the fifth seeds, 3/0.

New world individual champion Amr Khaled Khalifa recovered from a game down to beat Canadian number one Andrew Schnell 7-11, 11-7, 11-7, 11-4 before bronze medallist Marwan El Shorbagy took out the third string Canadian Arjun Gupta 11-13, 11-6, 11-3, 11-9.

Ali Farag, individual championship runner-up, ensured maximum points for Egypt by despatching Nick Sachvie 11-1, 11-8 in the best-of-three dead rubber.

The win takes Egypt, champions in 1994 and 2006, into the world final for the eighth time since 1994.

Title-holders Pakistan had a harder time claiming their anticipated place in the climax, having to fight back from a match down to beat former champions England, the third seeds, 2/1.

Squad number one Charles Sharpes raised England's hopes with a battling 9-11, 11-5, 4-11, 11-5, 13-11 win over Pakistan's Danish Atlas Khan in the opening clash. Farhan Zaman restored order for the second seeds when he beat England's James Earles 11-7, 9-11, 11-9, 11-4.

The decider was a dramatic 55-minute affair which lasted four games - but it was the Pakistan number two Nasir Iqbal who prevailed, defeating Nathan Lake 11-8, 11-5, 11-13, 11-7 to put the four-time champions into the final for the eighth time since the inaugural championships in 1980.

Canada Crash Into World Junior Semis In Quito

Canada upset fourth seeds India in the quarter-finals of the Men's World Junior Team Squash Championship in the Ecuador capital Quito to ensure a top four finish in the World Squash Federation event for the first time since 1992.

Squad number one Andrew Schnell, 18, from Calgary, put the fifth seeds into the driving seat with a commanding 11-5, 11-9, 11-4 win over India's Aditya Jagtap. Team-mate Nick Sachvie clinched Canada's place in the semi-finals by beating Ravi Dixit 11-7, 11-7, 11-4.

India gained a consolation point when third string Ramit Tandon dismissed Canadian Arjun Gupta 11-2 11-1 in the 'dead' third rubber.

Canada now face favourites Egypt for a place in the final. Fielding the players who won the gold. silver and bronze medals in the earlier individual completion - Amr Khaled Khalifa, Ali Farag and Marwan El Shorbagy, respectively - Egypt brushed aside seventh seeds France 3/0.

Defending champions Pakistan and former champions England will line up in the other semi-final. Pakistan, the second seeds, crushed Germany 3/0, while four-time champions England, the third seeds, defeated outsiders New Zealand 3/0 - but only after Nathan Lake survived a dramatic second string battle against Lance Beddoes, coming back from two games down to beat the 17-year-old Kiwi 10-12, 7-11, 11-3, 11-9, 11-5.

New Zealand Charge Into World Quarter-Finals In Quito

Eleventh seeds New Zealand stormed into the quarter-finals of the Men's World Junior Team Squash Championship after defeating Venezuela 3/0 in the first day of knockout action in the World Squash Federation event in the Ecuador capital Quito.

Bryce Redman was first on court and made short work of Wilfredo Arcia, winning 11-4, 11-2, 11-6. Paul Coll then accounted for Venezuelan number one Daniel Prato 11-6, 11-5, 10-12, 11-6, leaving Lance Beddoes to mop up the dead rubber 11-0, 11-1 against Alejandro Suarez.

Already guaranteed to record their best finish since 2004, New Zealand will now face third seeds England in the last eight. England, winners of the title for the fourth time ten years ago, beat British rivals Wales 3/0.

Egypt and Pakistan, expected to face each other in the final for the fourth successive time, eased into the last eight. Top seeds Egypt defeated Colombia, the 15th seeds, 3/0 - while second seeds Pakistan conquered Korea, the 16th seeds, by the same margin.

Germany also exceeded their seedings to make sure of a top eight finish. The ninth seeds beat former champions Australia, the tenth seeds, 2/1.

Venezuela Earn Place In Last 16 In Quito

Making only their fourth ever appearance in the Men's World Junior Team Squash Championship, Venezuela ensured a top 16 finish for the first time after upsetting South Africa in the final qualifying round of the World Squash Federation event in the Ecuador capital Quito.

South Africa, the 12th seeds, took the lead against 17/24 seeds Venezuela when squad number one Paul Rodrigues beat Daniel Prato in straight games in Pool E.

But after it was realised that South Africa had lodged an incorrect team order, the remaining two matches were handed to Venezuela - leaving the 12th seeds the ignominy of a finish outside the top 16 for the first time since 1998, and Venezuela the chance to achieve their best ever result.

New Zealand also exceeded their seeded expectations after beating sixth seeds Mexico 2/1 in Pool F. Paul Coll gave the 11th seeds the best start with a 6-11, 11-6, 6-11, 11-8, 11-5 win over Mexican Miled Zarazua. Mexico fought back when Mario Yanez beat Kiwi Michael Sunderland in four games - then Ricardo Lopez took a 2/0 lead in the deciding match.

But Lance Beddoes is made of sterner stuff. The 17-year-old from Auckland battled back to draw level, before clinching the deciding game to beat Lopez 6-11, 3-11, 11-6, 11-9, 11-8 and put New Zealand into a commanding position in the last 16 play-off line-up.

Egypt Start Strongly In World Junior Team Championship In Quito

After claiming gold, silver and bronze medals in the individual competition, favourites Egypt made a powerful start in the Men's World Junior Team Squash Championship with two 3/0 victories on the opening day of qualifying action in the World Squash Federation event in the Ecuador capital Quito.

Led both times by individual championship runner-up Ali Farag, Egypt brushed aside Ireland and South Korea to ensure a winning finish in Pool A.

Third seeds England also began well, storming to 3/0 wins over Kuwait and Netherlands in Pool C.
 

Results
Final:
[1] EGYPT bt [2] PAKISTAN 2/1
Amr Khaled Khalifa bt Danish Atlas Khan 11-3, 11-9, 11-3 (43m)
Ali Farag lost to Nasir Iqbal 8-11, 11-6, 7-11, 11-2, 8-11 (65m)
Marwan El Shorbagy bt Farhan Zaman 11-5, 4-11, 11-9, 11-9 (50m)

3rd place play-off:
[5] CANADA bt [3] ENGLAND 2/1
Andrew Schnell lost to Charles Sharpes 5-11, 7-11, 9-11
Nick Sachvie bt Nathan Lake 11-6, 11-3, 5-11, 10-12, 11-9
Arjun Gupta bt James Earles 11-9, 6-11, 3-11, 13-11, 12-10

5th place play-off:
[4] INDIA bt [11] NEW ZEALAND 2/1
Aditya Jagtap lost to Paul Coll 10-12, 6-11, 5-11
Ravi Dixit bt Lance Beddoes 15-17, 11-5, 11-8, 11-3
Ramit Tandon bt Bryce Redman 11-9, 11-5, 11-5

7th place play-off:
[7] FRANCE bt [9] GERMANY 2/0
Lucas Serme bt Sven Lemmermann 11-8, 11-3, 11-5
Damien Volland bt Johannes Thurauf 8-11, 11-2, 11-6, 11-8

9th place play-off:
[10] AUSTRALIA bt [6] MEXICO 2/0
Jacob Alexander bt Miled Zarazua 11-8, 8-11, 5-11, 11-7, 11-9
Sam Fife bt Ricardo Lopez 11-8, 11-5, 11-7

11th place play-off:
[13] WALES bt [8] USA 2/0
David Haley bt Dylan Murray 12-10, 8-11, 11-8, 12-10
Sam Fenwick bt Ash Egan 11-4, 11-4, 11-5

13th place play-off:
[16] KOREA bt [15] COLOMBIA 2/0
Go Young-Jo bt Juan Vargas 11-5, 3-11, 11-5, 11-5
JaeJin Yoo bt Alfonso Marroquin 11-3, 11-5, 11-7

15th place play-off:
[14] NETHERLANDS bt [17/24] VENEZUELA 2/0
Rick Penders bt Daniel Prato 11-8, 11-5, 11-3
Tim van der Pluijm bt Alejandro Suarez 11-7, 11-0, 11-4

17th place play-off:
[12] SOUTH AFRICA bt [17/24] IRELAND 2/0
Paul Rodrigues bt Gary Power 11-4, 11-4, 11-5
Athan Page bt Rory Birtwistle 11-6, 7-11, 10-12, 11-7, 11-6

19th place play-off:
[17/24] JAPAN bt [17/24] ECUADOR 2/1
Ryosei Kobayashi lost to Ernesto Davila 8-11, 7-11, 10-12
Gunjl Hayate bt Alejandro Castro 11-8, 11-0, 11-4
Tomotaka Endo bt Rodrigo Merino 11-5, 11-4, 11-3

21st place play-off:
[17/24] GUATEMALA bt [17/24] KUWAIT 2/1
Bryan Bonilla bt Hasan Al-Taqi 11-7, 11-8, 9-11, 11-4
Luis Pedro Flores lost to Nasser Al-Rashid 3-11, 5-11, 7-11
Antonio de la Torre bt Yousef Saleh 11-6, 11-6, 11-7

23rd place play-off:
[17/24] BRAZIL bt [17/24] CAYMAN ISLANDS 2/0
Josimar Silva bt Cameron Stafford 7-11, 11-9, 11-8, 16-14
Pedro Veiga bt Alex Frazer 11-4, 11-9, 11-4

Semi-finals:
[1] EGYPT bt [5] CANADA 3/0
Amr Khaled Khalifa bt Andrew Schnell 7-11, 11-7, 11-7, 11-4 (43m)
Marwan El Shorbagy bt Arjun Gupta 11-13, 11-6, 11-3, 11-9 (46m)
Ali Farag bt Nick Sachvie 11-1, 11-8 (17m)

[2] PAKISTAN bt [3] ENGLAND 2/1
Danish Atlas Khan lost to Charles Sharpes 11-9, 5-11, 11-4, 5-11, 11-13 (72m)
Farhan Zaman bt James Earles 11-7, 9-11, 11-9, 11-4 (36m)
Nasir Iqbal bt Nathan Lake 11-8, 11-5, 11-13, 11-7 (55m)

5th - 8th place play-offs:
[4] INDIA bt [7] FRANCE 2/1; [11] NEW ZEALAND bt [9] GERMANY 2/1

9th - 12th place play-offs:
[6] MEXICO bt [8] USA 3/0
Miled Zarazua bt Brandon McLaughlin 11-7, 11-3, 12-10
Luis Quintal Valdiva bt Christopher Jung 11-9, 13-11, 11-6
Mario Yanez bt Dylan Murray 6-11, 11-1, 11-8

[10] AUSTRALIA bt [13] WALES 3/0
Jacob Alexander bt David Haley 11-4, 11-7, 11-7
Walter Koteka bt Nyall Driscoll 7-11, 11-7, 11-8, 11-8
Sam Fife bt Sam Fenwick 9-11, 11-9, 11-2

13th - 16th place play-offs:
[15] COLOMBIA bt [14] NETHERLANDS 2/1
Juan Vargas lost to Rick Penders 7-11, 11-5, 9-11, 4-11
Simon Martinez bt Tomas de Paauw 5-11, 5-11, 11-9, 11-8, 11-7
Alfonso Marroquin bt Tim van der Pluijm 13-11, 12-10, 3-11, 9-11, 11-7

[16] SOUTH KOREA bt [17/24] VENEZUELA 3/0
Go Young-Jo bt Daniel Prato 11-3, 11-2, 6-11, 11-2
Daegil Her bt Wilfredo Arcia 11-6, 11-6, 11-3
Jeong Dae-Hoon bt Alejandro Suarez 11-5, 11-7

17th - 20th place play-offs:
[17/24] IRELAND bt [17/24] ECUADOR 3/0; [12] SOUTH AFRICA bt [17/24] JAPAN 3/0

21st - 24th place play-offs:
[17/24] GUATEMALA bt [17/24] CAYMAN ISLANDS 2/1; [17/24] KUWAIT v [17/24] BRAZIL 2/1

Quarter-finals:
[1] EGYPT bt [7] FRANCE 3/0
Amr Khaled Khalifa bt Lucas Serme 11-3, 11-2, 11-0
Ali Farag bt Arthur Moineau 11-9, 11-0, 11-3
Marwan El Shorbagy bt Alexandre Cogno 11-4, 11-1

[5] CANADA bt [4] INDIA 2/1
Andrew Schnell bt Aditya Jagtap 11-5, 11-9, 11-4
Nick Sachvie bt Ravi Dixit 11-7, 11-7, 11-4
Arjun Gupta lost to Ramit Tandon 2-11, 1-11

[3] ENGLAND bt [11] NEW ZEALAND 3/0
Charles Sharpes bt Paul Coll 11-5, 11-5, 11-8
Nathan Lake bt Lance Beddoes 10-12, 7-11, 11-3, 11-9, 11-5
James Earles bt Bryce Redman 11-8, 11-6

[2] PAKISTAN bt [9] GERMANY 3/0
Danish Atlas Khan bt Rudi Rohrmuller 11-7, 11-5, 11-0
Nasir Iqbal bt Sven Lemmermann 11-6, 11-5, 11-0
Waqas Mehboob bt Johannes Thurauf 11-6, 11-7

9th - 16th place play-offs:
[8] USA bt [15] COLOMBIA 3/0

[6] MEXICO bt [14] NETHERLANDS 3/0
Miled Zarazua bt Rick Penders 11-6, 11-6, 11-5
Ricardo Lopez bt Tim van der Pluijm 11-4, 11-7, 11-4
Mario Yanez bt Marc ter Sluis 11-13, 11-2, 11-8

[13] WALES bt [17/24] VENEZUELA 3/0
David Haley bt Daniel Prato 11-6, 11-3, 11-3
Nyall Driscoll bt Alejandro Suarez 11-2, 11-4, 11-3
Sam Huxtable bt Wilfredo Arcia 11-4, 11-6

[10] AUSTRALIA bt [16] KOREA 2/1
Jacob Alexander bt Go Young-Jo 11-9, 11-7, 14-12
Sam Fife bt JaeJin Yoo 12-10, 11-7, 11-1
Jack Molloy lost to Jeong Dae-Hoon 10-12, 9-11

17th - 24th place play-offs:
[17/24] IRELAND bt [17/24] CAYMAN ISLANDS 3/0
Gary Power bt Cameron Stafford 11-6, 7-11, 11-8, 10-12, 11-9
Rory Birtwistle bt Alex Frazer 11-5, 11-2, 11-6
Conor O'Shea bt Matthew Mudeen 11-6, 11-2

[17/24] ECUADOR bt [17/24] GUATEMALA 2/1
Ernesto Davila bt Bryan Bonilla 11-2, 11-9, 11-6
Santiago Sevilla lost to Luis Pedro Flores 9-11, 7-11, 9-11
Alejandro Castro bt Antonio de la Torre 11-9, 5-11, 11-7, 11-9

[12] SOUTH AFRICA bt [17/24] KUWAIT 2/1
Paul Rodrigues bt Hasan Al-Taqi 8-11, 11-3, 11-6, 11-5
Athan Page bt Nasser Al-Rashid 10-12, 2-11, 11-8, 11-9, 11-3
Craig Stephens lost to Yousef Saleh 5-11, 1-11

[17/24] JAPAN bt [17/24] BRAZIL 2/1
Ryosei Kobayashi bt Josimar Silva 11-9, 5-11, 4-11, 11-4, 14-12
Tomotaka Endo lost to Pedro Veiga 5-11, 11-5, 5-11, 8-11
Taiki Kaido w/o[/b]

Last sixteen round:
[1] EGYPT bt [15] COLOMBIA 3/0
Zahed Mohamed bt Simon Martinez 11-5, 11-4, 11-5
Amr Khaled Khalifa bt Juan Vargas 11-4, 11-7, 11-9
Marwan El Shorbagy bt Alfonso Marroquin 12-10, 16-14

[7] FRANCE bt [8] USA 3/0
Alexandre Cogno bt Ash Egan 12-10, 11-4, 11-7
Lucas Serme bt Brandon McLaughlin 11-1, 11-5, 12-10
Damien Volland bt Dylan Murray 11-6, 3-11, 11-8

[4] INDIA bt [14] NETHERLANDS 3/0
Mahesh Mangaonkar bt Tomas de Paauw 11-3, 11-4, 11-7
Aditya Jagtap bt Rick Penders 11-7, 10-12, 8-11, 12-10, 11-6
Ravi Dixit bt Tim van der Pluijm 11-3, 11-3

[5] CANADA bt [6] MEXICO 2/1
Arjun Gupta bt Luis Quintal Valdiva 11-9, 11-5, 9-11, 8-11, 11-9
Andrew Schnell bt Miled Zarazua 11-7, 11-7, 11-8
Nick Sachvie lost to Mario Yanez 11-8, 4-11, 0-11

[11] NEW ZEALAND bt [17/24] VENEZUELA 3/0
Bryce Redman bt Wilfredo Arcia 11-4, 11-2, 11-6
Paul Coll bt Daniel Prato 11-6, 11-5, 10-12, 11-6
Lance Beddoes bt Alejandro Suarez 11-0, 11-1

[3] ENGLAND bt [13] WALES 3/0
James Earles bt Nyall Driscoll 11-2, 11-4, 11-4
Charles Sharpes bt David Haley 11-2, 11-8, 16-14
Nathan Lake bt Sam Fenwick 11-1, 11-4

[9] GERMANY bt [10] AUSTRALIA 2/1
Sven Lemmermann bt Walter Koteka 13-11, 11-8, 13-11
Rudi Rohrmuller bt Jacob Alexander 11-1, 9-11, 11-4, 11-5
Valentin Rapp lost to Sam Fife 11-8, 5-11, 9-11

[2] PAKISTAN bt [16] KOREA 3/0
Farhan Zaman bt Daegil Her 11-6, 11-7, 11-6
Danish Atlas Khan bt Go Young-Jo 11-6, 11-3, 11-5
Nasir Iqbal bt Jeong Dae-Hoon 11-4, 12-10

Qualifying Rounds
Final qualifying rounds - Pool A:
[16] SOUTH KOREA bt [17/24] IRELAND 2/1
Go Young-Jo lost to Gary Power 6-11, 9-11, 11-8, 4-11
Jeong Dae-Hoon bt Michael Stewart 11-7, 11-8, 12-10
JaeJin Yoo bt Rory Birtwistle 11-7, 7-11, 11-2, 11-3
Final positions: 1 Egypt, 2 South Korea, 3 Ireland

Pool B:
[2] PAKISTAN bt [15] COLOMBIA 3/0
Danish Atlas Khan bt Alfonso Marroquin 11-8, 11-5, 11-6
Waqas Mehboob bt Andrews Felipe de Frutos 11-2, 11-3, 11-1
Nasir Iqbal bt Simon Martinez 11-7, 11-3, 11-5
Final positions: 1 Pakistan, 2 Colombia, 3 Japan

Pool C:
[14] NETHERLANDS bt [17/24] KUWAIT 2/1
Rick Penders bt Hasan Al-Taqi 8-11, 11-0, 11-3, 11-6
Marc ter Sluis lost to Yousef Saleh 3-11, 11-3, 6-11, 3-11
Tim van der Pluijm bt Nasser Al-Rashid 11-9, 11-9, 7-11, 6-11, 11-9
Final positions: 1 England, 2 Netherlands, 3 Kuwait

Pool D:
[4] INDIA bt [13] WALES 2/1
Aditya Jagtap bt David Haley 7-11, 11-9, 11-9, 11-6
Ramit Tandon bt Sam Huxtable 11-8, 11-7, 11-6
Ravi Dixit lost to Sam Fenwick 6-11, 11-7, 0-11, 0-11
Final positions: 1 India, 2 Wales, 3 Ecuador

Pool E:
[5] CANADA bt [12] SOUTH AFRICA 2/1
Andrew Schnell bt Paul Rodrigues 11-7, 11-4, 11-9
Arjun Gupta lost to Craig Stephens 11-5, 10-12, 7-11, 9-11
Nick Sachvie bt Athan Page 11-9, 11-8, 11-5
[17/24] VENEZUELA bt [12] SOUTH AFRICA 2/1
Daniel Prato lost to Paul Rodrigues 3-11, 1-11, 3-11
Wilfredo Arcia bt Craig Stephens w/o
Alejandro Suarez bt Durandt Martin w/o
Final positions: 1 Canada, 2 Venezuela, 3 South Africa

Pool F:
[6] MEXICO bt [17/24] GUATEMALA 3/0
Miled Zarazua bt Luis Pedro Flores 11-2, 11-5, 11-2
Luis Quintal Valdiva bt Josue Enriquez 11-9, 11-3, 11-4
Mario Yanez bt Antonio de la Torre 11-7, 11-6, 11-4
[11] NEW ZEALAND bt [6] MEXICO 2/1
Paul Coll bt Miled Zarazua 6-11, 11-6, 6-11, 11-8, 11-5
Michael Sunderland lost to Mario Yanez 12-10, 3-11, 3-11, 6-11
Lance Beddoes bt Ricardo Lopez 6-11, 3-11, 11-6, 11-9, 11-8
Final positions: 1 New Zealand, 2 Mexico, 3 Guatemala

Pool G:
[7] FRANCE bt [10] AUSTRALIA 2/1
Lucas Serme bt Jacob Alexander 11-7, 11-5, 11-8
Damien Volland bt Walter Koteka 11-7, 11-7, 9-11, 11-4
Arthur Moineau lost to Sam Fife 9-11, 5-11, 1-11
[10] AUSTRALIA bt [17/24] BRAZIL 3/0
Jacob Alexander bt Josimar Silva 17-15, 11-5, 11-7
Walter Koteka w/o
Sam Fife bt Pedro Veiga 11-6, 11-4, 11-0
Final positions: 1 France, 2 Australia, 3 Brazil

Pool H:
[8] USA bt [17/24] CAYMAN ISLANDS 3/0
Brandon McLaughlin bt Cameron Stafford 11-8, 11-4, 11-6
Ash Egan bt Nicholas Cameron 11-4, 11-3, 11-1
Dylan Murray bt Alex Fraser 11-6, 11-6, 11-2
[9] GERMANY bt [8] USA 2/1
Rudi Rohrmuller bt Brandon McLaughlin 11-2, 11-4, 11-9
Sven Lemmermann bt Christopher Jung 12-10, 9-11, 7-11, 11-7, 11-8
Valentin Rapp lost to Dylan Murray 9-11, 3-11, 4-11
Final positions: 1 Germany, 2 USA, 3 Cayman Islands

Qualifying rounds -
Pool A:
[1] EGYPT bt [17/24] IRELAND 3/0
Zahed Mohamed bt Conor O'Shea 11-2, 11-2, 11-6
Ali Farag bt Rory Birtwistle 11-8, 11-4, 11-7
Marwan El Shorbagy bt Michael Stewart 11-5, 11-3, 11-5

[1] EGYPT bt [16] SOUTH KOREA 3/0
Zahed Mohamed bt Daegil Her 11-5, 13-11, 11-6
Ali Farag bt JaeJin Yoo 11-6, 11-6, 11-6
Marwan El Shorbagy bt Jeong Dae-Hoon 11-5, 11-5, 11-3

Pool B:
[15] COLOMBIA bt [17/24] JAPAN 2/1
Simon Martinez lost to Tomotaka Endo 4-11, 4-11, 5-11
Juan Vargas Heredia bt Ryosei Kobayashi 6-11, 11-5, 11-4, 11-8
Alfonso Marroquin bt Gunjl Hayate 11-5, 5-11, 11-3, 12-14, 11-3

[2] PAKISTAN bt [17/24] JAPAN 3/0
Waqas Mehboob bt Taiki Kaido 11-7, 11-4, 11-1
Danish Atlas Khan bt Ryosei Kobayashi 11-4, 11-2, 11-6
Nasir Iqbal bt Tomotaka Endo 11-4, 11-5, 11-8

Pool C:
[3] ENGLAND bt [17/24] KUWAIT 3/0
Declan James bt Yousef Saleh 12-10, 11-8, 11-6
Nathan Lake bt Hasan Al-Taqi 11-8, 11-4, 11-2
James Earles bt Yousef Gharib 11-5, 11-1, 11-1

[3] ENGLAND bt [14] NETHERLANDS 3/0
James Earles bt Tomas de Paauw 11-7, 11-5, 11-6
Charles Sharpes bt Rick Penders 11-2, 11-5, 11-2
Nathan Lake bt Tim van der Pluijm 11-5, 11-3, 11-9

Pool D:
[13] WALES bt [17/24] ECUADOR 3/0
Sam Huxtable bt Alejandro Castro 11-6, 11-9, 7-11, 9-11, 11-9
Sam Fenwick bt Ernesto Davila 11-6, 11-9, 11-4
Nyall Driscoll bt Santiago Sevilla 11-8, 11-5, 11-3

[4] INDIA bt [17/24] ECUADOR 3/0
Mahesh Mangaonkar bt Rodrigo Merino 11-2, 11-3, 11-4
Ravi Dixit bt Ernesto Davila 12-10, 11-5, 11-1
Ramit Tandon bt Alejandro Castro 11-5, 11-2, 11-2

Pool E:
[5] CANADA bt [17/24] VENEZUELA 3/0
Tyler Osborne bt Wilfredo Arcia 11-7, 11-3, 11-3
Andrew Schnell bt Daniel Prato 11-0, 11-0, 11-3
Nick Sachvie bt Alejandro Suarez 11-1, 11-2, 11-3

Pool F:
[11] NEW ZEALAND bt [17/24] GUATEMALA 3/0
Bryce Redman bt Antonio de la Torre 11-2, 11-5, 11-2
Paul Coll bt Bryan Bonilla 11-3, 12-10, 11-4
Lance Beddoes bt Luis Pedro Flores 11-3, 11-2, 11-8

Pool G:
[7] FRANCE bt [17/24] BRAZIL 3/0
Alexandre Cogno w/o
Lucas Serme bt Josimar Silva 11-7, 11-9, 13-15, 11-7
Damien Volland bt Pedro Veiga 11-4, 11-8, 11-3

Pool H:
[9] GERMANY bt [17/24] CAYMAN ISLANDS 3/0
Johannes Thurauf bt Nicholas Cameron 11-1, 11-2, 11-4
Rudi Rohrmuller bt Cameron Stafford 11-6, 11-8, 11-0
Sven Lemmermann bt Alex Fraser 11-1, 11-3, 11-2