Squash Player RESULTS


The World of Squash
at Your Fingertips

HOME
NEWS
RESULTS 
CALENDAR
EVENTS
PLAYERS
CLUBS
RULES
LINKS
MAGAZINE
FEATURES
PRODUCTS
DIRECTORY
WORKSHOP
OFFERS
FEEDBACK
CONTRIBUTORS
About SP
Squash on TV
Search
 
UK Counties
World Links
Online Store
Books, Subs, Videos

Squash Directory
Where to get it all

Classified Section
Job, Jobs, Jobs ...Something to sell...

05/10/2009
WORLD TEAM CHAMPIONSHIPS
 

Egypt Clinch World Team Championship Title In Denmark


The first ever Men's Squash World Championships in Denmark

 

Official website: www.squashwmt2009.com
 

Final:

[1] EGYPT bt [3] FRANCE 2/1

  Karim Darwish lost to Gregory Gaultier 11-8, 5-11, 8-11, 2-11 (53m)

  Ramy Ashour bt Renan Lavigne 11-3, 11-4, 11-5 (23m)

  Amr Shabana bt Thierry Lincou 11-6, 7-11, 12-10, 12-10 (66m)

 

3rd place play-off:

[4] AUSTRALIA bt [2] ENGLAND 2/1

  David Palmer lost to James Willstrop 8-11, 2-11, 13-11, 2-11 (43m)

  Cameron Pilley bt Alister Walker 10-12, 15-13, 11-3, 6-11, 11-4 (94m)

  Stewart Boswell bt Peter Barker 11-9, 10-12, 11-7, 12-10 (56m)

 

5th place play-off:

[6] PAKISTAN bt [11] SOUTH AFRICA 2/0

  Aamir Atlas Khan bt Stephen Coppinger 7-11, 11-9, 11-6, 11-4 (39m)

  Yasir Butt bt Clinton Leeuw 11-5, 11-9, 12-14, 6-11, 11-7 (55m)

 

7th place play-off:

[8] ITALY bt [7] CANADA 2/0

  Marcus Berrett bt Shahier Razik 14-12, 11-8, 11-1 (36m)

  Jose Facchini bt David Phillips 11-5, 11-8, 8-11, 11-5 (41m)

 

9th place play-off:

[5] MALAYSIA bt [10] NEW ZEALAND 2/0

  Mohd Azlan Iskandar bt Kashif Shuja 9-11, 11-4, 11-9, 11-6 (47m)

  Mohd Nafiizwan Adnan bt Martin Knight 11-9, 11-9, 12-10 (52m)

 

11th place play-off:

[15] GERMANY bt [12] USA 2/0

  Simon Rosner bt Julian Illingworth 11-5, 11-5, 10-12, 6-11, 11-4 (58m)

  Stefan Leifels bt Preston Quick 7-11, 11-8, 11-5, 12-10 (41m)

 

13th place play-off:

[17/24] SCOTLAND bt [13] NETHERLANDS 2/1

  Alan Clyne lost to Laurens Jan Anjema 10-12, 5-11, 6-11 (38m)

  Chris Small bt Sebastian Weenink 10-12, 11-6, 11-6, 10-12, 11-8 (59m)

  Stuart Crawford bt Piedro Schweertman 5-11, 11-2, 10-12, 11-6, 11-9 (50m)

 

15th place play-off:

[17/24] KUWAIT bt [14] IRELAND 2/0

  Abdullah Almezayen bt Liam Kenny 11-6, 11-8, 11-4 (29m)

  Bader Al Hussaini bt Keith Moran 9-11, 11-5, 11-5, 11-5 (33m)

 

Egypt Clinch World Team Championship Title In Denmark

 

Favourites Egypt clinched the 22nd Men's World Team Squash Championship title in Denmark - but the three-man team, which included three of the world's top four players, was taken the full distance before beating third seeds France 2/1 in the climax of the biennial World Squash Federation event at Squash Center Denmark in the city of Odense.

 

French number one Gregory Gaultier, the world number two, put the underdogs into an unexpected lead when he recovered from a game down to beat world number one Karim Darwish 8-11, 11-5, 11-8, 11-2 in 53 minutes - a win which avenged the 26-year-old from Aix-en-Provence's defeat in last week's final of the PSA Super Series Platinum Sky Open in Cairo.

 

Ramy Ashour, the 2008 world champion from Cairo, soon brought Egypt back into contention by defeating France's third string Renan Lavigne 11-3, 11-4, 11-5 in just 23 minutes.

 

The decider featured Egypt's Amr Shabana and Frenchman Thierry Lincou, both former world champions and world number ones, and two of the game's most respected players.  And the match could not have been more dramatic - with both players calling upon all their vast experience in an attempt clinch the title for their countries.

 

Honours were shared after the first two games - and Lincou had game balls from 10-7 in the third and 10-5 in the fourth.

 

But determined Shabana - a man not previously known for producing his best in team competitions - dug deeper than ever before to overcome his French opponent 11-6, 7-11, 12-10, 12-10 after 66 long minutes to claim the title for Egypt.

 

It was the Egyptians fourth time in the final since 1999, but only the second time that the now dominant nation in world squash has won the prestigious men's world title.

 

"There was so much pressure on us, everybody was telling us, you must win, you must win," an exhilarated Shabana said afterwards.  "So it’s such a relief to actually win the competition, after so many years trying - especially against France, a team with an amazing spirit.

 

"It means the world to me to win that title, after 10 years not winning it."

 

Ramy Ashour, the 22-year-old world number four who - incredibly - found himself playing third string for his country, added:  "This is such a crucial moment for us, this is going to be a turning point for Egyptian Squash - and for Shabana, Karim, Wael, and myself, this is massive for us.

 

"We are so proud to have taken the title today, and we hope we are going to keep the cup for many, many years to come!"

 

Defending champions England, beaten by France in the semi-finals, suffered further ignominy in the play-off for third place when losing to fourth seeds Australia.  The second seeds were weakened during the event by an ankle injury sustained by squad number one Nick Matthew, which ultimately ruled the world No5 out of the rest of the competition.

 

But James Willstrop put the title-holders into the lead with an 11-8, 11-2, 11-13, 11-2 win over David Palmer, the Australian number one who barely more than 12 hours earlier had endured an 86-minute marathon with Karim Darwish in the semi-finals.

 

But Australia bounced back when third string Cameron Pilley outlasted England reserve player Alister Walker 10-12, 15-13, 11-3, 6-11, 11-4 after 94 minutes - then Stewart Boswell clinched victory for the underdogs by beating England's Peter Barker 11-9, 10-12, 11-7, 12-10 in 56 minutes.

 

Pakistan beat South Africa 2/1 in the play-off for fifth place - thus producing their best result since finishing as runners-up in 1995.  But it was also a courageous performance by South Africa, the 11th seeds who celebrated their best finish for eight years.

 

Italy also had cause for rejoicing after beating seventh seeds Canada in the 7th place play-off.  Featuring two players making their debut for the country, the eighth seeds had only once before finished in the top 16.

 

USA lost to Germany in the play-off for 11th place - but their 12th place finish represented the country's best result since 1983.

 

But Kuwait also had much to celebrate in Denmark.  Winners of the 15th place play-off against Ireland, the Kuwaitis recorded their best result in 14 appearances in the competition since 1979.

 

Semi-finals:

[1] EGYPT bt [4] AUSTRALIA 3/0

  Ramy Ashour bt Cameron Pilley 13-11, 8-11, 11-8, 11-9 (60m)

  Karim Darwish bt David Palmer 11-6, 4-11, 14-16, 11-8, 11-5 (86m)

  Amr Shabana bt Stewart Boswell 12-10, 11-7 (20m)

[3] FRANCE bt [2] ENGLAND 2/1

  Renan Lavigne lost to Adrian Grant 11-9, 5-11, 4-11, 3-11 (52m)

  Gregory Gaultier bt James Willstrop 12-10, 6-11, 11-6, 12-10 (76m)

  Thierry Lincou bt Peter Barker 11-6, 11-8, 7-11, 11-8 (60m)

 

5th - 8th place play-offs:

[6] PAKISTAN bt [7] CANADA 3/0

  Yasir Butt bt David Phillips 11-6, 11-9, 5-11, 4-11, 11-8 (43m)

  Aamir Atlas Khan bt Shahier Razik 11-5, 8-11, 11-7, 9-11, 11-3 (62m)

  Farhan Mehboob bt Shawn Delierre 11-8, 11-2 (18m)

[11] SOUTH AFRICA bt [8] ITALY 2/1

  Jesse Engelbrecht lost to Amr Swelim 8-11, 6-11, 3-11 (28m)

  Stephen Coppinger bt Davide Bianchetti 11-9, 8-11, 11-5, 11-8 (61m)

  Rodney Durbach bt Marcus Berrett 7-11, 11-4, 6-11, 11-5, 11-6 (43m)

 

9th - 12th place play-offs:

[5] MALAYSIA bt [15] GERMANY 3/0

  Mohd Nafiizwan Adnan bt Raphael Kandra 11-5, 4-11, 11-8, 11-7 (42m)

  Mohd Azlan Iskandar bt Jens Schoor 11-5, 11-8, 11-4 (30m)

  Ong Beng Hee bt Stefan Leifels 11-13, 11-6, 11-6 (26m)

[10] NEW ZEALAND bt [12] USA 2/1

  Martin Knight bt Preston Quick 11-3, 11-3, 11-8 (39m)

  Kashif Shuja lost to Julian Illingworth 7-11, 11-9, 5-11, 10-12 (55m)

  Campbell Grayson bt Gilly Lane 11-4, 11-9, 11-4 (40m)

 

13th - 16th place play-offs:

[17/24] SCOTLAND bt [14] IRELAND 2/1

  Chris Small lost to Derek Ryan 11-6, 6-11, 8-11, 3-11 (42m)

  Alan Clyne bt Liam Kenny 9-11, 11-6, 11-4, 11-2 (52m)

  Stuart Crawford bt Arthur Gaskin 8-11, 11-5, 11-6, 11-5 (42m)

[13] NETHERLANDS bt [17/24] KUWAIT 2/1

  Rene Mijs lost to Bader Al Hussaini 9-11, 7-11, 11-3, 5-11 (40m)

  Laurens Jan Anjema bt Abdullah Almezayen 11-8, 8-11, 8-11, 11-3, 11-6 (54m)

  Piedro Schweertman bt Salem Fayez Mohammed 5-11, 11-2, 11-5, 11-1 (29m)

 

17th place play-off:

[16] HONG KONG bt [9] INDIA 2/1

  Leo Au bt Gaurav Nandrajog 9-11, 11-7, 11-8, 11-2 (45m)

  Dick Lau bt Ritwik Bhattacharya 5-11, 10-12, 12-10, 11-5, 11-6 (57m)

  Max Lee lost to Harinder Pal Sandhu 6-11, 11-9, 8-11 (27m)

 

19th place play-off:

[17/24] FINLAND bt [17/24] DENMARK 2/1

  Hameed Ahmed bt Danny Knudsen 11-3, 11-6, 11-7 (30m)

  Olli Tuominen bt Rasmus Nielsen 9-11, 10-12, 11-6, 11-5, 11-6 (38m)

  Matias Tuomi lost to Kristian Frost Olesen 10-12, 11-4, 9-11 (43m)

 

21st place play-off:

[17/24] WALES bt [17/24] SWEDEN 2/1

  Nic Birt bt Andre Vikstrom 9-11, 11-8, 11-5, 11-4 (45m)

  Rob Sutherland lost to Rasmus Hult 8-11, 12-10, 11-8, 8-11, 10-12 (74m)

  Jethro Binns bt Carl-Johan Lofvenborg 11-4, 11-7, 11-7 (31m)

 

23rd place play-off:

[17/24] SPAIN bt [17/24] AUSTRIA 2/1

  Eduardo Gonzales De Chaves bt Stefan Brauneis 11-8, 8-11, 11-8, 11-8 (51m)

  David Vidal lost to Aqeel Rehman 8-11, 9-11, 9-11 (43m)

  Alejandro Garbi Caro bt Jakob Dirnberger 5-11, 9-11, 11-7, 11-5, 11-6 (55m)

 

25th - 28th place play-offs:

[25/28] JAPAN bt [25/28] SERBIA 2/1

  Shimizu Takanori bt Ivan Djordjevic 11-8, 11-6, 11-7 (23m)

  Yuta Fukui lost to Dennis Drenjovski 11-13, 12-14, 11-9, 4-11 (34m)

  Tsukue Shinnosuke bt Daniel Zilic 11-3, 13-11, 12-10 (26m)

[25/28] KENYA bt [25/28] VENEZUELA 2/1

  Hartaj Bains bt Juan Pablo Sanchez 11-8, 11-3, 11-3 (16m)

  Hardeep Reel bt Francisco Valecillo 11-6, 8-11, 11-4, 11-6 (30m)

  Rajdeep Bains lost to Juan Pablo Rothie 8-11, 11-4, 5-11, 11-7, 11-13 (34m)

        Final positions: 25 Japan, 26 Kenya, 27 Serbia, 28 Venezuela

 

Egypt & France To Contest World Championship Final In Denmark

 

Top seeds Egypt and third seeds France will meet in the final of the 22nd Men's World Team Squash Championship in Denmark for the first time after dramatic victories over Australia and England, respectively, in the semi-finals of the biennial World Squash Federation event at Squash Center Denmark in the city of Odense.

 

England, bidding to win the title for the third time in a row, began well against their European rivals - third string Adrian Grant recovering from a game down to beat Frenchman Renan Lavigne 9-11, 11-5, 11-4, 11-3.

 

But the battle between the top strings was always going to be crucial - and so it proved to be when France's world number two Gregory Gaultier fought for 76 minutes to overcome his career-long rival James Willstrop, ranked five places below, 12-10, 6-11, 11-6, 12-10.

 

With the balance of power evenly poised, it was down to French stalwart Thierry Lincou and relative England newcomer Peter Barker to settle the account - and after leading 2/0 and 5-0 in the third, it looked as if the former world individual champion from Marseille had the winning post clearly in sight.

 

But Londoner Barker had famously come from behind to beat Lincou in the 2008 European Team Championship final - and mounted a mighty comeback to take the third game.

 

Lincou had more to offer, however, and reasserted his authority on the match - and, after exactly one hour, clinched victory by beating Barker 11-6, 11-8, 7-11, 11-8.

 

It was only the second time in the history of the championships that France had come out on top over four-time champions England - six years after the first, in the world semi-finals in Austria.

 

France, finalists in 2003 but yet to win the title, will face Egypt after the event favourites reached the final for the fourth time since 1999.

 

Boasting a squad featuring three of the world's top four players, Egypt could have been expected to steamroll any opposition.  But Australia's world No17 Cameron Pilley stretched Egypt's third string Ramy Ashour for 60 minutes before the world No4 finally prevailed 13-11, 8-11, 11-8, 11-9.

 

Then Australian number one David Palmer called upon all his vast experience to extend world number one Karim Darwish for 86 minutes in the crucial second match.  But the wily 28-year-old from Cairo eventually recovered from 2/1 down to win 11-6, 4-11, 14-16, 11-8, 11-5 - and put Egypt into the final.

 

Final:  [1] EGYPT v [3] FRANCE

 

3rd place play-off: [2] ENGLAND v [4] AUSTRALIA

5th place play-off: [6] PAKISTAN v [11] SOUTH AFRICA

7th place play-off: [7] CANADA v [8] ITALY

9th place play-off: [5] MALAYSIA v [10] NEW ZEALAND

11th place play-off: [12] USA v [15] GERMANY

13th place play-off: [13] NETHERLANDS v [17/24] SCOTLAND

15th place play-off: [14] IRELAND v [17/24] KUWAIT

Quarter-finals:

[1] EGYPT bt [7] CANADA 3/0

  Amr Shabana bt Jonathon Power 11-9, 4-11, 11-6, 11-7 (52m)

  Ramy Ashour bt Shahier Razik 11-9, 7-11, 11-5, 11-9 (38m)

  Wael El Hindi bt David Phillips 7-11, 11-6, 14-12 (39m)

[4] AUSTRALIA bt [6] PAKISTAN 3/0

  David Palmer bt Farhan Mehboob 11-5, 11-9, 11-6 (35m)

  Stewart Boswell bt Yasir Butt 11-5, 12-10, 11-5 (45m)

  Cameron Pilley bt Mansoor Zaman 11-6, 11-7 (17m)

[3] FRANCE bt [11] SOUTH AFRICA 3/0

  Gregory Gaultier bt Rodney Durbach 11-5, 12-14, 11-4, 11-5 (45m)

  Thierry Lincou bt Jesse Engelbrecht 11-6, 11-7, 11-6 (29m)

  Julien Balbo bt Clinton Leeuw 7-11, 11-0, 11-5 (34m)

[2] ENGLAND bt [8] ITALY 3/0

  James Willstrop bt Marcus Berrett 11-3, 12-10, 11-6 (26m)

  Peter Barker bt Amr Swelim 11-4, 11-4, 11-5 (28m)

  Adrian Grant bt Jose Facchini 11-5, 11-9 (24m)

 

9th - 16th place play-offs:

[15] GERMANY bt [17/24] SCOTLAND 3/0

  Simon Rosner bt Alan Clyne 11-9, 11-8, 7-11, 11-5 (57m)

  Jens Schoor bt Stuart Crawford 7-11, 11-5, 7-11, 14-12, 11-7 (51m)

  Stefan Leifels bt Chris Small 13-11, 13-11 (23m)

[5] MALAYSIA bt [14] IRELAND 3/0

  Mohd Azlan Iskandar bt Liam Kenny 11-9, 11-7, 11-2 (47m)

  Ong Beng Hee bt Arthur Gaskin 11-4, 10-12, 11-1, 7-11, 11-6 (59m)

  Ivan Yuen bt Derek Ryan 11-2, 11-7 (15m)

[12] USA bt [13] NETHERLANDS 2/1

  Julian Illingworth lost to Laurens Jan Anjema 1-11, 5-11, 4-11 (28m)

  Gilly Lane bt Piedro Schweertman 11-8, 12-10, 11-4 (34m)

  Christopher Gordon bt Sebastian Weenink 15-13, 8-11, 11-8, 11-8 (66m)

[10] NEW ZEALAND bt [17/24] KUWAIT 2/1

  Kashif Shuja lost to Abdullah Almezayen 3-11, 3-11, 8-11 (24m)

  Campbell Grayson bt Salem Fayez Mohammed 11-5, 11-5, 11-3 (28m)

  Martin Knight bt Bader Al Hussaini 6-11, 11-7, 11-8, 11-7 (69m)

 

17th - 20th place play-offs:

[16] HONG KONG bt [17/24] FINLAND 2/1

  Dick Lau lost to Olli Tuominen 10-12, 1-11, 1-11 (30m)

  Max Lee bt Henrik Mustonen 14-12, 13-11, 11-4 (40m)

  Anson Kwong bt Matias Tuomi 11-3, 11-6, 11-9 (32m)

[9] INDIA bt [17/24] DENMARK 2/1

  Ritwik Bhattacharya bt Rasmus Nielsen 4-11, 10-12, 11-9, 11-9, 11-8 (52m)

  Harinder Pal Sandhu lost to Kristian Frost Olesen 10-12, 9-11, 2-11 (45m)

  Gaurav Nandrajog bt Kim Povlsen 12-10, 11-3, 11-6 (30m)

 

21st - 24th place play-offs:

[17/24] WALES bt [17/24] SPAIN 3/0

  Rob Sutherland bt David Vidal 11-7, 11-7, 9-11, 11-5 (48m)

  Peter Creed bt Alejandro Garbi Caro 6-11, 11-5, 12-14, 11-9, 13-11 (60m)

  Nic Birt bt Eduardo Gonzales De Chaves 4-11, 11-7, 11-4 (35m)

[17/24] SWEDEN bt [17/24] AUSTRIA 3/0

  Rasmus Hult bt Aqeel Rehman 11-6, 11-9, 11-9 (27m)

  Carl-Johan Lofvenborg bt Jakob Dirnberger 11-6, 11-3, 11-7 (28m)

  Joakim Larsson bt Christian Coufal 11-9, 11-7 (20m)

 

25th - 28th place play-offs:

[25/28] KENYA bt [25/28] SERBIA 2/1

  Hardeep Reel bt Dennis Drenjovski 11-6, 11-0, 11-8 (27m)

  Hartaj Bains bt Daniel Zilic 11-8, 12-10, 13-11 (36m)

  Joseph Ndungu Karigithe lost to Ivan Djordjevic 11-9, 5-11, 7-11, 7-11 (34m)

[25/28] JAPAN bt [25/28] VENEZUELA 3/0

  Yuta Fukui bt Francisco Valecillo 10-12, 11-4, 11-2, 11-2 (23m)

  Tsukue Shinnosuke bt Juan Pablo Rothie 11-6, 11-9, 11-3 (19m)

  Shimizu Takanori bt Gabriel Teran 11-2, 11-2, 11-4 (15m)

 

Top Four Seeds Sail Into World Semi-Finals In Denmark

 

The top four seeds have taken their anticipated places in the semi-finals of the 22nd Men's World Team Squash Championship in Denmark after straightforward quarter-final wins in the biennial World Squash Federation event at Squash Center Denmark in the city of Odense.

 

Two of the game's most admired players took to the court in the opening match between favourites Egypt and seventh seeds Canada.  It was the first meeting between 30-year-old Cairo-based Amr Shabana, the world No3, and Toronto's 35-year-old retired former world number one Jonathon Power for almost four years. 

 

And the packed gallery were not disappointed when veteran Power, displaying the racket magic which brought him 37 Tour titles during his illustrious career, fought back to draw level after the second game.

 

But Shabana's superior fitness ultimately shone through as the three-time world champion went on to claim an 11-9, 4-11, 11-6, 11-7 victory.  Successes by world No4 Ramy Ashour and world No13 Wael El Hindi gave Egypt the 3/0 win which takes the team through to a semi-final against eight times champions Australia, the fourth seeds.

 

Twice world individual champion David Palmer beat Farhan Mehboob 11-5, 11-9, 11-6 to lead Australia to a 3/0 win over sixth seeds Pakistan – but the six-time champions will no doubt be pleased to be guaranteed a top eight finish after ending their 2007 campaign in ninth place.

 

Defending champions England again had to contend without squad number one Nick Matthew, the world No5 who was sidelined earlier in the week by a serious ankle injury.  But fellow Yorkshireman James Willstrop led the second-seeded team to victory over a resurgent Italy, beating former Englishman Marcus Berrett 11-3, 12-10, 11-6 in 26 minutes. 

 

Team-mates Peter Barker and Adrian Grant also overcame Italian opposition without dropping games – but Italy will be rejoicing at their success in reaching the last eight for the first time in six attempts since 1989.

 

England will now face formidable European rivals France, the cross-channel opponents who they have faced in nine European Team Championships' finals this decade.  Led by world number two Gregory Gaultier, third seeds France despatched outsiders South Africa, the 11th seeds, 3/0. 

 

But Gaultier was stretched to four games by South African stalwart Rodney Durbach before beating the 37-year-old former touring pro 11-5, 12-14, 11-4, 11-5 in 45 minutes.

 

However, South Africa - who now face Italy - are sure to record their best finish since 2001.

 

Semi-final line-up:

[1] EGYPT v [4] AUSTRALIA

[2] ENGLAND v [3] FRANCE

 

5th - 8th place play-offs:

[7] CANADA v [6] PAKISTAN

[8] ITALY v [11] SOUTH AFRICA

 

9th - 12th place play-offs:

[5] MALAYSIA v [15] GERMANY

[12] USA v [10] NEW ZEALAND

 

13th - 16th place play-offs:

[14] IRELAND v [17/24] SCOTLAND

[13] NETHERLANDS v [17/24] KUWAIT

 

Last sixteen round:

[1] EGYPT bt [15] GERMANY 3/0

  Amr Shabana bt Stefan Leifels 11-4, 11-9, 11-4 (25m)

  Karim Darwish bt Simon Rosner 6-11, 11-9, 11-7, 11-7 (38m)

  Wael El Hindi bt Raphael Kandra 11-7, 11-6 (17m)

[7] CANADA bt [17/24] SCOTLAND 3/0

  Shahier Razik bt Stuart Crawford 11-2, 11-3, 11-3 (25m)

  Jonathon Power bt Alan Clyne 11-5, 11-8, 3-11, 6-11, 11-2 (63m)

  Shawn Delierre bt Chris Small 11-7, 16-14 (23m)

[4] AUSTRALIA bt [14] IRELAND 3/0

  Stewart Boswell bt Arthur Gaskin 11-4, 11-3, 11-5 (36m)

  David Palmer bt Liam Kenny 11-7, 11-4, 11-9 (44m)

  Cameron Pilley bt Derek Ryan 11-7, 11-3 (16m)

[6] PAKISTAN bt [5] MALAYSIA 2/1

  Farhan Mehboob bt Ong Beng Hee 11-7, 11-2, 9-11, 11-5 (51m)

  Aamir Atlas Khan lost to Mohd Azlan Iskandar 10-12, 6-11 ret. (27m)

  Yasir Butt bt Mohd Nafiizwan Adnan 7-11, 11-2, 12-10, 11-9 (57m)

[11] SOUTH AFRICA bt [12] USA 2/1

  Rodney Durbach bt Gilly Lane 7-11, 11-9, 11-7, 13-11 (65m)

  Stephen Coppinger lost to Julian Illingworth 15-13, 9-11, 9-11, 10-12 (66m)

  Clinton Leeuw bt Christopher Gordon 11-8, 9-11, 11-9, 12-10 (72m)

[3] FRANCE bt [13] NETHERLANDS 3/0

  Renan Lavigne bt Rene Mijs 11-3, 11-4, 11-8 (31m)

  Gregory Gaultier bt Piedro Schweertman 11-6, 11-5, 11-9 (23m)

  Julien Balbo bt Sebastian Weenink 11-7, 11-5 (23m)

[8] ITALY bt [10] NEW ZEALAND 2/1

  Marcus Berrett bt Campbell Grayson 11-13, 11-6, 8-11, 12-10, 11-5 (71m)

  Davide Bianchetti lost to Kashif Shuja 10-12, 11-8, 5-11, 11-6, 7-11 (68m)

  Amr Swelim bt Martin Knight 11-4, 11-7, 11-4 (47m)

[2] ENGLAND bt [17/24] KUWAIT 2/1

  Peter Barker bt Salem Fayez Mohammed 11-4, 11-2, 11-8 (24m)

  James Willstrop bt Abdullah Almezayen 11-9, 11-7, 9-11, 11-6 (43m)

  Adrian Grant lost to Bader Al Hussaini 11-6, 13-15, 9-11 (50m)

 

17th - 24th place play-offs:

[16] HONG KONG bt [17/24] SPAIN 3/0

  Max Lee bt Alejandro Garbi Caro 11-8, 11-5, 9-11, 11-4 (46m)

  Dick Lau bt David Vidal 14-12, 11-2, 11-9 (40m)

  Anson Kwong bt Eduardo Gonzales De Chaves 11-9, 11-7 (19m)

[17/24] FINLAND bt [17/24] WALES 2/1

  Henrik Mustonen bt Jethro Binns 11-2, 2-11, 11-7, 5-11, 11-7 (42m)

  Olli Tuominen bt Rob Sutherland 11-3, 11-9, 6-11, 11-4 (45m)

  Matias Tuomi lost to Peter Creed 9-11, 6-11 (42m)

[17/24] DENMARK bt [17/24] SWEDEN 2/1

  Kristian Frost Olesen bt Joakim Larsson 11-5, 11-9, 11-4 (43m)

  Rasmus Nielsen bt Carl-Johan Lofvenborg 11-5, 11-8, 16-14 (41m)

  Danny Knudsen lost to Andre Vikstrom 6-11, 9-11 (22m)

[9] INDIA bt [17/24] AUSTRIA 2/1

  Harinder Pal Sandhu bt Jakob Dirnberger 11-5, 13-11, 11-9 (27m)

  Ritwik Bhattacharya lost to Aqeel Rehman 8-11, 9-11, 9-11 (30m)

  Gaurav Nandrajog bt Stefan Brauneis 11-7, 11-3, 11-5 (24m)

 

25th - 28th place play-offs:

[25/28] SERBIA bt [25/28] VENEZUELA 3/0

  Daniel Zilic bt Juan Pablo Rothie 12-10, 11-4, 9-11, 7-11, 11-8 (48m)

  Dennis Drenjovski bt Francisco Valecillo 11-4, 11-8, 11-5 (19m)

  Ivan Djordjevic bt Juan Pablo Sanchez 11-0, 11-6, 11-0 (17m)

[25/28] JAPAN bt [25/28] KENYA 2/1

  Tsukue Shinnosuke bt Rajdeep Bains 11-6, 11-6, 11-1 (21m)

  Yuta Fukui bt Hardeep Reel 11-7, 11-9, 11-4 (40m)

  Shimizu Takanori lost to Hartaj Bains 6-11, 11-9, 8-11, 5-11 (35m)

 

Pakistan Power Back Into World's Top Eight In Denmark

 

After suffering a shock defeat in the final qualifying round in the 22nd Men's World Team Squash Championship in Denmark, former champions Pakistan powered back into contention by beating higher-seeded Malaysia to earn a surprise place in the quarter-finals of the World Squash Federation event at Squash Center Denmark in the city of Odense.

 

Farhan Mehboob showed the class that has marked him out as a future world-beater by beating Malaysia's world No19 Ong Beng Hee 11-7, 11-2, 9-11, 11-5 in 51 minutes to put the sixth seeds into the lead.  Mohd Azlan Iskandar then levelled the tie for Malaysia, the No5 seeds, when Pakistan's top string Aamir Atlas Khan retired injured after two games.

 

The decider saw a dramatic battle between Yasir Butt, the world No48 from Lahore, and Malaysian Mohd Nafiizwan Adnan, ranked 15 places lower.  Adnan took the opening game, but Butt battled back to win the match 7-11, 11-2, 12-10, 11-9 after 57 minutes to ensure an improvement on their ninth place finish last time.

 

Six times champions Pakistan will face Australia - winner of the world title a record eight times - after the third seeds had a straightforward 3/0 win over Ireland.  After losing his first ever match for his country 24 hours earlier, Australian number one David Palmer was back to his best to beat Australian-born Irishman Liam Kenny in straight games.

 

Italy is another team making great waves in the 2009 championship:  From a best-ever 16th finish in 1991, the revitalised squad made it into the quarter-finals for the first time with an impressive 2/1 win over former runners-up New Zealand.

 

Unranked former Englishman Marcus Berrett, one of two new additions to the Italian squad, defied current form by overcoming world-ranked Kiwi Campbell Grayson 11-13, 11-6, 8-11, 12-10, 11-5 in a 71-minute battle.  New Zealand number one Kashif Shuja brought the 10th seeds back into contention after another five-game clash, edging out Italian number one Davide Bianchetti after 68 minutes.

 

But Italy's hero of the day was Amr Swelim, a former Egyptian who switched allegiance to the European nation early in the year.  The 25-year-old played the game of his life to beat experienced Martin Knight 11-4, 11-7, 11-4 to claim Italy's place in the last eight.

 

The eighth seeds will face second seeds England after the defending champions - without the services of top string Nick Matthew, who is sidelined following an ankle injury - eased to a 2/1 win over outsiders KuwaitPeter Barker and James Willstrop were England's victors, with wins over Salem Fayez Mohammed and Abdullah Almezayen, respectively.

 

Seventh seeds Canada, boosted by the return from retirement of the nation's most distinguished player Jonathon Power, reached the quarter-finals for the eighth time in a row with a 3/0 win over Scotland.  But 35-year-old Power, from Montreal, had to call upon all his experience to fight off a spirited challenge from Alan Clyne to beat the Scottish number one 11-5, 11-8, 3-11, 6-11, 11-2 in 63 minutes.

 

Canada will move on to face Egypt after the favourites despatched 15th seeds Germany 3/0.

 

Another team fielding a former stalwart of the PSA World Tour is South Africa.  Buoyed by their unexpected pool win over Pakistan, the 11th seeds beat USA, seeded one place below, 2/1 to make the last eight for the first time since 2001.

 

But it was 37-year-old Rodney Durbach, a former world number 23 who retired four years ago, who put South Africa in a commanding position in the tie, beating full-timer Gilly Lane 7-11, 11-9, 11-7, 13-11 in the 65-minute opening match.  US number one Julian Illingworth levelled the tie with a marathon victory over Stephen Coppinger - but Cape Town's world No91 Clinton Leeuw clinched victory for his side after beating Christopher Gordon, ranked more than ten places higher, 11-8, 9-11, 11-9, 12-10 in 72 minutes.

 

Quarter-final line-up:

[1] EGYPT v [7] CANADA

[4] AUSTRALIA v [6] PAKISTAN

[3] FRANCE v [11] SOUTH AFRICA

[2] ENGLAND v [8] ITALY

 

9th - 16th place play-offs:

[15] GERMANY v [17/24] SCOTLAND

[14] IRELAND v [5] MALAYSIA

[13] NETHERLANDS v [12] USA

[17/24] KUWAIT v [10] NEW ZEALAND

 

17th - 20th place play-offs:

[16] HONG KONG v [17/24] FINLAND

[9] INDIA v [17/24] DENMARK

 

21st - 24th place play-offs:

[17/24] SPAIN v [17/24] WALES

[17/24] AUSTRIA v [17/24] SWEDEN

Final qualifying round - Pool A:

[1] EGYPT bt [25/28] SERBIA 3/0

  Wael El Hindi bt Ivan Djordjevic 11-6, 11-0, 11-8 (20m)

  Karim Darwish bt Dennis Drenjovski 11-7, 11-5, 11-5 (18m)

  Ramy Ashour bt Daniel Zilic 11-2, 11-5, 11-9 (16m)

[17/24] KUWAIT bt [16] HONG KONG 2/1

  Bader Al Hussaini bt Leo Au 11-3, 11-9, 11-8 (47m)

  Abdullah Almezayen bt Dick Lau 11-6, 14-12, 11-6 (49m)

  Salem Fayez Mohammed lost to Max Lee 6-11, 11-8, 8-11, 8-11 (35m)

        Final positions: 1 Egypt, 2 Kuwait, 3 Hong Kong, 4 Serbia

 

Pool B:

[2] ENGLAND bt [15] GERMANY 2/1

  Adrian Grant bt Raphael Kandra 11-5, 11-7, 11-7 (32m)

  Nick Matthew lost to Simon Rosner 11-4, 3-3 ret. (20m)

  Peter Barker bt Jens Schoor 11-6, 11-4, 11-2 (29m)

[17/24] AUSTRIA bt [25/28] JAPAN 2/1

  Stefan Brauneis bt Shimizu Takanori 3-11, 11-6, 12-10, 11-5 (44m)

  Aqeel Rehman bt Yuta Fukui 4-11, 11-3, 11-9, 4-11, 11-9 (65m)

  Jakob Dirnberger lost to Tsukue Shinnosuke 6-11, 10-12, 10-12 (25m)

        Final positions: 1 England, 2 Germany, 3 Austria, 4 Japan

 

Pool C:

[3] FRANCE bt [14] IRELAND 3/0

  Renan Lavigne bt Keith Moran 11-8, 11-3, 11-4 (27m)

  Gregory Gaultier bt Liam Kenny 11-9, 11-4, 11-6 (37m)

  Thierry Lincou bt Arthur Gaskin 11-9, 11-1, 11-8 (28m)

        Final positions: 1 France, 2 Ireland, 3 Denmark

 

Pool D:

[4] AUSTRALIA bt [13] NETHERLANDS 2/1

  Aaron Frankcomb bt Rene Mijs 8-11, 8-11, 11-9, 11-5, 11-6 (68m)

  David Palmer lost to Laurens Jan Anjema 6-11, 11-8, 8-11, 10-12 (75m)

  Cameron Pilley bt Piedro Schweertman 11-0, 11-6, 13-11 (31m)

        Final positions: 1 Australia, 2 Netherlands, 3 Wales

 

Pool E:

[5] MALAYSIA bt [12] USA 3/0

  Mohd Nafiizwan Adnan bt Preston Quick 11-3, 15-13, 12-10 (41m)

  Mohd Azlan Iskandar bt Julian Illingworth 11-6, 10-12, 11-9, 11-6 (48m)

  Ong Beng Hee bt Gilly Lane 10-12, 11-4, 11-7, 11-9 (51m)

        Final positions: 1 Malaysia, 2 USA, 3 Finland

 

Pool F:

[11] SOUTH AFRICA bt [6] PAKISTAN 2/1

  Clinton Leeuw bt Yasir Butt 11-8, 9-11, 6-11, 11-5, 11-8 (51m)

  Stephen Coppinger bt Aamir Atlas Khan 10-12, 2-11, 11-9, 11-1, 12-10 (55m)

  Rodney Durbach lost to Farhan Mehboob 7-11, 2-11, 5-11 (25m)

[17/24] SWEDEN bt [25/28] KENYA 3/0

  Joakim Larsson bt Hartaj Bains 11-5, 9-11, 11-9, 11-4 (43m)

  Rasmus Hult bt Hardeep Reel 11-1, 11-4, 11-8 (29m)

  Carl-Johan Lofvenborg bt Rajdeep Bains 11-9, 11-5, 11-5 (27m)

        Final positions: 1 South Africa, 2 Pakistan, 3 Sweden, 4 Kenya

 

Pool G:

[7] CANADA bt [10] NEW ZEALAND 3/0

  Shawn Delierre bt Martin Knight 7-11, 8-11, 11-8, 11-3, 11-7 (75m)

  Jonathon Power bt Kashif Shuja 11-4, 11-6, 11-6 (34m)

  Shahier Razik bt Campbell Grayson 11-6, 11-9, 11-3 (41m)

        Final positions: 1 Canada, 2 New Zealand, 3 Spain

 

Pool H:

[8] ITALY bt [9] INDIA 2/1

  Jose Facchini bt Gaurav Nandrajog 11-7, 11-7, 11-5 (32m)

  Davide Bianchetti bt Ritwik Bhattacharya 13-11, 11-7, 11-8 (35m)

  Amr Swelim lost to Harinder Pal Sandhu 9-11, 9-11, 9-11 (42m)

[17/24] SCOTLAND bt [25/28] VENEZUELA 3/0

  Chris Small bt Juan Pablo Sanchez 11-3, 11-4, 11-4 (16m)

  Alan Clyne bt Francisco Valecillo 11-0, 11-3, 11-1 (15m)

  Stuart Crawford bt Juan Pablo Rothie 11-4, 7-11, 11-0, 11-3 (25m)

        Final positions: 1 Italy, 2 Scotland, 3 India, 4 Venezuela

 

Kuwait & Scotland Make World Championship Top 16 Play-Offs

 

Kuwait and Scotland earned unexpected places in the last sixteen play-offs in the 22nd Men's World Team Squash Championship after wins over Hong Kong and Venezuela, respectively, in the final qualifying round of the World Squash Federation event at Squash Center Denmark in the city of Odense in Denmark.

 

In a further remarkable upset, 11th seeds South Africa beat sixth seeds and six-time champions Pakistan to finish as winners of Pool F.

 

But it was outsiders Kuwait's day as the 17/24 seeds toppled Hong Kong 2/1 in Pool A - banishing the 15th seeds to the play-offs for the 17-24th place play-offs.  Bader Al Hussaini put Kuwait in the driving seat with an 11-3, 11-9, 11-8 win over Hong Kong's rising star Leo Au, the 19-year-old Asian Junior champion.

 

Kuwaiti number one Abdullah Almezayen clinched his country's success by beating Dick Lau 11-6, 14-12, 11-6.  Kuwait will now face defending champions England for a place in their first quarter-final.

 

Scotland, also 17/24 seeds, made their breakthrough in Pool H by beating India, the No9 seeds, on the first day.  The former semi-finalists, who finished in 18th place last time, had no trouble beating outsiders Venezuela 3/0, with Chris Small, Alan Clyne and Stuart Crawford wrapping up victory in less than an hour to take second place in the Pool behind Italy.  Scotland will now line up against Canada.

 

It was a powerful performance from South Africa which saw the team which finished in 11th place last time battle from behind to beat a strong Pakistan team led by world No14 Aamir Atlas KhanClinton Leeuw began the rout, recovering from 2/1 down to beat Pakistani Yasir Butt, ranked more than 40 places higher in the world, 11-8, 9-11, 6-11, 11-5, 11-8.

 

But it was Stephen Coppinger who claimed the biggest scalp, the world No57 battling to a 10-12, 2-11, 11-9, 11-1, 12-10 win in 55 minutes over Atlas Khan.  Farhan Mehboob restored some pride in the Pakistani squad with a straight games win over the now retired South African stalwart Rodney Durbach.

 

There were notable individual performances on the day - none more so than Dutchman Lauren Jan Anjema's first ever win over distinguished Australian David Palmer, a two-time world individual champion.  The win boosted the confidence of the squad - but Netherlands went on to lose 2/1 to fourth seeds Australia, but finished in second place in Pool D. 

 

Anjema's 75-minute 11-6, 8-11, 11-8, 12-10 victory over Palmer marked the Australian number one's first ever defeat for his country since making his debut in 2001.

 

Defending champions England suffered a major setback when squad number one Nick Matthew (Left) twisted his ankle midway through his second game against top-ranked German Simon Rosner.  The world No5 from Sheffield was rushed to hospital for an X-ray, which showed that nothing was broken. 

 

Second seeds England carried on to beat Germany 2/1 - but further participation in the event by the squad's top string looks bleak.

 









Last sixteen round:

[1] EGYPT v [15] GERMANY

[7] CANADA v [17/24] SCOTLAND

[4] AUSTRALIA v [14] IRELAND

[5] MALAYSIA v [6] PAKISTAN

[11] SOUTH AFRICA v [12] USA

[3] FRANCE v [13] NETHERLANDS

[8] ITALY v [10] NEW ZEALAND

[2] ENGLAND v [17/24] KUWAIT

 

    17th - 24th place play-offs:

[16] HONG KONG v [17/24] SPAIN

[17/24] WALES v [17/24] FINLAND

[17/24] DENMARK v [17/24] SWEDEN

[17/24] AUSTRIA v [9] INDIA

 

    25th - 28th place play-offs:

[25/28] SERBIA v [25/28] VENEZUELA

[25/28] JAPAN v [25/28] KENYA

 

Official website: www.squashwmt2009.com

Qualifying rounds -
 Pool A:

[1] EGYPT bt [17/24] KUWAIT 3/0

  Amr Shabana bt Abdullah Almezayen 11-7, 11-4, 11-2 (21m)

  Wael El Hindi bt Bader Al Hussaini 11-6, 11-7, 11-4 (31m)

  Ramy Ashour bt Salem Fayez Mohammed 11-4, 11-4, 12-10 (18m)

[16] HONG KONG bt SERBIA 3/0

  Dick Lau bt Dennis Drenjovski 11-9, 11-7, 11-5 (26m)

  Anson Kwong bt Marko Matanovic 11-3, 11-1, 11-2 (18m)

  Max Lee bt Ivan Djordjevic 10-12, 11-5, 11-3, 11-7 (25m)

[1] EGYPT bt [16] HONG KONG 3/0

  Amr Shabana bt Dick Lau 11-5, 11-2, 11-1 (24m)

  Wael El Hindi bt Anson Kwong 12-10, 11-7, 12-10 (31m)

  Ramy Ashour bt Max Lee 11-7, 11-7, 12-10 (26m)

[17/24] KUWAIT bt SERBIA 3/0

  Abdullah Almezayen bt Daniel Zilic 11-6, 11-3, 11-1 (25m)

  Bader Al Hussaini bt Marko Matanovic 11-2, 11-0, 11-1 (17m)

  Salem Fayez Mohammed bt Ivan Djordjevic 11-5, 11-7, 11-2 (11m)

 

Pool B:

[2] ENGLAND bt JAPAN 3/0

  Nick Matthew bt Yuta Fukui 6-11, 11-4, 11-6, 11-3 (37m)

  Adrian Grant bt Shimizu Takanori 11-5, 11-2, 11-2 (26m)

  James Willstrop bt Tsukue Shinnosuke 11-1, 11-5, 11-3 (43m)

[15] GERMANY bt [17/24] AUSTRIA 3/0

  Simon Rosner bt Aqeel Rehman 11-6, 11-4, 11-8 (29m)

  Stefan Leifels bt Stefan Brauneis 11-8, 11-8, 11-9 (24m)

  Jens Schoor bt Jakob Dirnberger 15-13, 11-3, 11-8 (33m)

[2] ENGLAND bt [17/24] AUSTRIA 3/0

  James Willstrop bt Aqeel Rehman 11-3, 13-11, 9-11, 11-6 (39m)

  Adrian Grant bt Christian Coufal 11-4, 11-5, 11-0 (22m)

  Peter Barker bt Jakob Dirnberger 11-7, 11-5, 11-3 (25m)

[15] GERMANY bt JAPAN 3/0

  Simon Rosner bt Yuta Fukui 11-5, 11-8, 11-2 (23m)

  Stefan Leifels bt Jun Matsumoto 11-7, 11-8, 11-7 (28m)

  Jens Schoor bt Tsukue Shinnosuke 6-11, 11-9, 9-11, 11-4, 11-6 (50m)

 

Pool C:

[14] IRELAND bt [17/24] DENMARK 3/0

  Liam Kenny bt Rasmus Nielsen 5-11, 13-11, 11-6, 11-8 (57m)

  Derek Ryan bt Danny Knudsen 11-8, 12-10, 11-5 (44m)

  Arthur Gaskin bt Kristian Frost Olesen 11-8, 11-1, 8-11, 11-5 (40m)

[3] FRANCE bt [17/24] DENMARK 3/0

  Thierry Lincou bt Rasmus Nielsen 11-9, 11-3, 11-5 (27m)

  Julien Balbo bt Kim Povlsen 11-3, 11-2, 11-6 (26m)

  Renan Lavigne bt Kristian Frost Olesen 11-6, 7-11, 11-7, 11-7 (57m)

 

Pool D:

[13] NETHERLANDS bt [17/24] WALES 2/1

  Laurens Jan Anjema bt Rob Sutherland 11-3, 11-5, 11-4 (37m)

  Sebastian Weenink lost to Peter Creed 5-11, 6-11, 11-3, 9-11 (39m)

  Piedro Schweertman bt Jethro Binns 11-8, 11-6, 11-6 (38m)

[4] AUSTRALIA bt [17/24] WALES 3/0

  Stewart Boswell bt Rob Sutherland 11-4, 11-7, 11-3 (31m)

  Aaron Frankcomb bt Nic Birt 11-4, 11-5, 11-5 (25m)

  Cameron Pilley bt Peter Creed 11-7, 9-11, 11-2, 11-3 (43m)

 

Pool E:

[12] USA bt [17/24] FINLAND 2/1

  Julian Illingworth lost to Olli Tuominen 7-11, 11-7, 8-11, 4-11 (48m)

  Christopher Gordon bt Matias Tuomi 10-12, 9-11, 12-10, 11-9, 11-7 (81m)

  Gilly Lane bt Henrik Mustonen 11-9, 11-2, 11-3 (30m)

[5] MALAYSIA bt [17/24] FINLAND 2/1

  Mohd Azlan Iskandar lost to Olli Tuominen 8-11, 11-8, 6-11, 6-11 (51m)

  Mohd Nafiizwan Adnan bt Hameed Ahmed 11-8, 11-8, 11-1 (29m)

  Ong Beng Hee bt Henrik Mustonen 8-11, 12-10, 11-7, 11-4 (40m)

 

Pool F:

[6] PAKISTAN bt KENYA 3/0

  Aamir Atlas Khan bt Hardeep Reel 11-3, 11-6, 11-6 (19m)

  Yasir Butt bt Joseph Ndungu Karigithe 11-2, 11-5, 11-2 (18m)

  Farhan Mehboob bt Rajdeep Bains 11-2, 11-6, 11-6 (20m)

[11] SOUTH AFRICA bt [17/24] SWEDEN 2/1

  Stephen Coppinger lost to Rasmus Hult 11-9, 5-11, 9-11, 7-11 (55m)

  Clinton Leeuw bt Joakim Larsson 11-3, 11-4, 11-5 (26m)

  Jesse Engelbrecht bt Carl-Johan Lofvenborg 11-6, 11-4, 11-5 (30m)

[6] PAKISTAN bt [17/24] SWEDEN 3/0

  Aamir Atlas Khan bt Rasmus Hult 11-7, 11-9, 11-4 (30m)

  Mansoor Zaman bt Andre Vikstrom 11-8, 11-3, 11-0 (24m)

  Farhan Mehboob bt Carl-Johan Lofvenborg 11-2, 11-8, 11-7 (21m)

[11] SOUTH AFRICA bt KENYA 3/0

  Rodney Durbach bt Hardeep Reel 11-6, 11-2, 11-6 (23m)

  Clinton Leeuw bt Joseph Ndungu Karigithe 11-7, 11-3, 11-5 (27m)

  Jesse Engelbrecht bt Hartaj Bains 11-6, 11-3, 11-7 (20m)

 

Pool G:

[10] NEW ZEALAND bt [17/24] SPAIN 2/1

  Kashif Shuja lost to David Vidal 11-0, 11-7, 8-11, 8-11, 6-11 (53m)

  Martin Knight bt Eduardo Gonzales De Chaves 11-2, 11-4, 11-4 (37m)

  Campbell Grayson bt Alejandro Garbi Caro 9-11, 11-4, 6-11, 11-7, 11-3 (60m)

[7] CANADA bt [17/24] SPAIN 3/0

  Jonathon Power bt David Vidal 11-6, 11-4, 11-1 (28m)

  Shawn Delierre bt Carlos Cornes Ribadas 11-8, 11-3, 11-7 (28m)

  Shahier Razik bt Alejandro Garbi Caro 11-5, 11-8, 11-7 (35m)

 

Pool H:

[8] ITALY bt VENEZUELA 3/0

  Marcus Berrett bt Francisco Valecillo 11-2, 11-0, 11-0 (13m)

  Jose Facchini bt Juan Pablo Sanchez 11-3, 11-5, 11-1 (19m)

  Amr Swelim bt Juan Pablo Rothie 11-5, 11-4, 11-5 (20m)

[17/24] SCOTLAND bt [9] INDIA 3/0

  Alan Clyne bt Ritwik Bhattacharya 11-7, 11-4, 11-5 (29m)

  Chris Small bt Gaurav Nandrajog 11-8, 11-9, 11-5 (43m)

  Stuart Crawford bt Harinder Pal Sandhu 12-10, 11-4, 11-6 (30m)

[8] ITALY bt [17/24] SCOTLAND 3/0

  Davide Bianchetti bt Alan Clyne 7-11, 11-7, 11-6, 11-9 (68m)

  Amr Swelim bt Chris Small 11-7, 11-7, 11-8 (35m)

  Marcus Berrett bt Stuart Crawford 9-11, 11-7, 11-5, 11-5 (40m)

[9] INDIA bt VENEZUELA 3/0

  Ritwik Bhattacharya bt Juan Pablo Rothie 11-8, 12-10, 11-8 (23m)

  Gaurav Nandrajog bt Gabriel Teran 11-1, 11-3, 11-5 (16m)

  Harinder Pal Sandhu bt Juan Pablo Sanchez 11-5, 11-3, 11-1 (18m)

 

Scotland Trounce India In World Team Championship Upset

 

After two days of toil between 28 nations competing in the 22nd Men's World Team Squash Championship in Denmark, Scotland recorded the only significant upset when they beat ninth seeds India in the qualifying rounds of the World Squash Federation event at the Squash Center Denmark in the city of Odense.

 

Seeded outside the top 16 and featuring a squad each ranked below their equivalent opponents, Scotland went into the tie led by Alan Clyne, the world No83 from Edinburgh, who beat India's Ritwik Bhattacharya - ranked almost 20 places higher - 11-7, 11-4, 11-5. 

 

The British side sealed victory when unranked Chris Small, a 31-year-old from Dunfermline, beat Gaurav Nandrajog 11-8, 11-9, 11-5.  The Scots celebrated a 3/0 win when squad number two, the world No 132 from Edinburgh, beat Harinder Pal Sandhu, from Chennai, 12-10, 11-4, 11-6.

 

India restored some pride later in Pool H by beating outsiders Venezuela 3/0, while Scotland went down 3/0 to Pool favourites Italy, the eighth seeds.

 

Defending champions England scored straightforward 3/0 wins over Japan and Austria in Pool B, while event favourites Egypt were also untroubled against Hong Kong and Kuwait.

 

Egypt Seeded To Reclaim World Team Title In Denmark

 

Defending champions England are seeded to reach the final of the 2009 Men's World Team Squash Championship in Denmark next month - but Egypt are expected to win the title for the first time for ten years, according to the seedings announced by the World Squash Federation.

 

The championship, in its 22nd edition since the inaugural event in 1967, will be held in Denmark for the first time, from 27 September to 3 October.  The venue will be the Squash Center Denmark in the city of Odense, the birth city of Hans Christian Andersen.

 

Led by world number one Karim Darwish, Egypt will be keen to make amends for a shock fourth place finish in the previous championship (in 2007) as they bid to repeat their 1999 success at this year's event.

 

England, bidding to become the first country since Pakistan in 1987 to win the biennial title three times in a row, will be led by the new British Open champion Nick Matthew.  The world No5 clinched the title for the second time this week in the event's first all-English final for 70 years.

 

France and Australia are seeded three and four, respectively.  France, runners-up in 2003, have yet to win the title – whilst Australia, beaten finalists in 2007, boast eight title triumphs between 1967 and 2003.

 

Six-time champions Pakistan are seeded six - behind Malaysia - and thus expected to record their best finish since 1997.

 

Italy, who will be making their first appearance in the event since 2003, are named as eighth seeds.  Led by Davide Bianchetti, the Italian squad will include former Englishman Marcus Berrett and ex-Egyptian Amr Swelim – both of whom will be making their debuts for their new country.

 

Serbia will be making their debut in the championship which was launched 42 years ago. 

 

Pools line-up:

 

POOL A:  [1] EGYPT; [16] HONG KONG; KUWAIT; SERBIA

POOL B:  [2] ENGLAND; [15] GERMANY; AUSTRIA; JAPAN

POOL C:  [3] FRANCE; [14] IRELAND; DENMARK;

POOL D:  [4] AUSTRALIA; [13] NETHERLANDS; WALES;

POOL E:  [5] MALAYSIA; [12] USA; FINLAND

POOL F:  [6] PAKISTAN; [11] SOUTH AFRICA; SWEDEN; KENYA

POOL G:  [7] CANADA; [10] NEW ZEALAND; SPAIN

POOL H:  [8] ITALY; [9] INDIA; SCOTLAND; VENEZUELA