Squash Player RESULTS


The World of Squash
at Your Fingertips

HOME
NEWS
RESULTS 
CALENDAR
EVENTS
PLAYERS
CLUBS
RULES
LINKS
MAGAZINE
FEATURES
PRODUCTS
DIRECTORY
WORKSHOP
OFFERS
FEEDBACK
CONTRIBUTORS
About SP
Squash on TV
Search
 
UK Counties
World Links
Online Store
Books, Subs, Videos

Squash Directory
Where to get it all

Classified Section
Job, Jobs, Jobs ...Something to sell...

14/05/2009
EUROPEAN U15 & U17 Team Champs
 

England Reign In Spain

European U15 & U17 Junior Team Squash Championships, Girona, Spain

 

England Reign In Spain

 

England successfully retained their titles in the European U15 & U17 Junior Team Squash Championships in Spain - beating second seeds Czech Republic 3/0 in the U15 final, and overcoming surprise opponents Scotland 2/0 in the U17 climax of the European Squash Federation event in Girona.

 

Emily Whitlock, the 15-year-old from Cheshire who was in last year's winning U15 squad, led England to success in the U17 final with an 11-9, 11-1, 11-5 win over Scotland's Mhairi Charlton.  Team-mate James Earles, 16, from Hull, clinched the title when he beat Greg Lobban 11-1, 11-7, 12-10 leaving the final 'dead' rubber un-played.

 

However, reaching the final was a notable achievement for Scotland, the ninth seeds who upset second seeds France and third seeds Wales en-route to the climax and recorded their best success since 6th place in 2007!

 

Portugal marked their maiden appearance in the event by winning the play-off for 13th place.

 

Top seeds England were equally dominant in the U15 final, which they also reached without dropping a game.  It was 14-year-old Victoria Temple-Murray who led the way with an 11-3, 11-7, 11-5 win over Czech Kristina Alexova.  Team-mate Oliver Holland, the British U15 National champion from Nottinghamshire, put the result beyond the Czech opponents' reach after beating Martin Svec 11-4, 11-4, 12-10.

 

Lancashire's Matthew Sidaway gave England maximum points after an 11-4, 11-6 victory over Jan Ryba.

 

Spain, the 11th seeds, celebrated their best-ever finish event taking fourth place after losing to third seeds Wales in the third-place play-off.



U17 Quarter-finals:

[1] ENGLAND bt [7] NETHERLANDS 3-0

  Sophie Lemom bt Nikki van der Heijden 11-6, 11-3, 11-1

  James Earles bt Guido Ploem 11-2, 11-1, 11-3

  Nicholas Hopcroft bt Richard Schrader 11-2, 11-6

[4] BELGIUM bt [6] GERMANY 2-1

  Nathalie Philipsen lost to Caroline Sayegh 6-11, 6-11, 6-11

  Tom de Mulder bt Simon Vaclahovsky 11-7, 11-6, 11-3

  Laurens Mostmans bt Valentin Rapp 11-6, 11-5, 11-2

[3] WALES bt [5] CZECH REPUBLIC 2-1

  Tesni Evans bt Denisa Peleskova 11-4, 11-8, 11-4

  Sam Davidson lost to Daniel Mekbib 7-11, 11-9, 3-11, 13-15

  Sam Huxtable bt Lukas Levinsky 13-11, 11-3, 11-2

[9] SCOTLAND bt [2] FRANCE 2-1

  Morgan McGuire lost to Melissa Alves 11-9, 9-11, 4-11, 6-11

  Greg Lobban bt Arthur Moineau 12-10, 11-6, 9-11, 1-11, 11-8

  Douglas Kempsell bt Yoan Autret 11-6, 12-10, 14-12

 

Semi-finals:

[1] ENGLAND bt [4] BELGIUM 3-0

  Emily Whitlock bt Annemie van Lauter 11-2, 11-2, 11-1

  James Earles bt Tom de Mulder 11-6, 11-1, 11-6

  Nathan Lake bt Cedric Peeters 11-3, 11-0

[9] SCOTLAND bt [3] WALES 2-1

  Mhairi Charlton lost to Tesni Evans 2-11, 8-11, 11-9, 8-11

  Greg Lobban bt Sam Davidson 11-3, 11-7, 11-7

  Douglas Kempsell bt Nyall Driscoll 11-8, 11-7, 11-6

 

Final:

[1] ENGLAND bt [9] SCOTLAND 2-0

  Emily Whitlock bt Mhairi Charlton 11-9, 11-1, 11-5

  James Earles bt Greg Lobban 11-1, 11-7, 12-10

  Nathan Lake v Douglas Kempsell (dead rubber - match not played)

      3rd place play-off:

[3] WALES bt [4] BELGIUM 3-0

  Tesni Evans bt Nathalie Philipsen 8-11, 11-4, 11-9, 11-8

  Sam Davidson bt Tom de Mulder 11-8, 12-10, 11-3

  Nyall Driscoll bt Laurens Mostmans 11-8, 11-6, 11-8

 

5th place play-off:  [2] FRANCE bt [6] GERMANY 2-0

7th place play-off:  [7] NETHERLANDS bt [5] CZECH REPUBLIC 2-1

9th place play-off:  [11] HUNGARY bt [8] SWITZERLAND 2-1

11th place play-off:  [12] FINLAND bt [10] SPAIN 2-1

13th place play-off:  [18] PORTUGAL bt [17] ITALY 2-1

15th place play-off:  [13] DENMARK bt [14] SWEDEN 2-0

17th place play-off:  [15] IRELAND bt [16] ISRAEL 2-1

 

U15 Quarter-finals:

[1] ENGLAND bt [7] BELGIUM 3-0

  Victoria Temple-Murray bt Nikita Brant 11-7, 11-6, 11-7

  Oliver Holland bt Lowie Brabantis 11-2, 11-7, 11-2

  Matthew Sidaway bt Thomas Mahieu 11-3, 11-2

[11] SPAIN bt [5] HUNGARY 2-1

  Ana Arosa Rodriguez bt Gabriella Csokassy 11-9, 11-0, 12-10

  Pascal Gomez bt Peter Racz 13-11, 12-10, 11-5

  Victor Manuel Reguera lost to Lenard Puski 11-4, 8-11, 8-11

[3] WALES bt [13] FINLAND 3-0

  Fiona Murphy bt Emilia Sioni 11-9, 11-7, 11-0

  Jordan Davies bt Tommi Ekholm 8-11, 11-8, 11-3, 11-4

  Emyr Evans bt Miko Aijanen 15-13, 11-8

[2] CZECH REPUBLIC bt [9] GERMANY 3-0

  Kristina Alexova bt Josephine Kraus 6-11, 7-11, 11-6, 11-6, 11-4

  Martin Svec bt Bastian Basel 11-8, 11-7, 11-4

  Michal Valenta bt Andre Ergenz 11-5, 3-11, 18-16

 

Semi-finals:

[1] ENGLAND bt [11] SPAIN 3-0

  Chloe Pearson bt Marina Lopez 11-4, 11-3, 11-1

  Oliver Holland bt Victor Manuel Reguera 11-5, 11-4, 11-4

  Ritchie Fallows bt Bernat Jaume 11-6, 11-9

[2] CZECH REPUBLIC bt [3] WALES 2-1

  Kristina Alexova lost to Fiona Murphy 8-11, 5-11, 0-11

  Martin Svec bt Jordan Davies 8-11, 11-7, 11-8, 11-4

  Michal Valenta bt Alex Pendleton 4-11, 11-9, 11-6, 11-3

 

Final:

[1] ENGLAND bt [2] CZECH REPUBLIC 3-0 

  Victoria Temple-Murray bt Kristina Alexova 11-3, 11-7, 11-5

  Oliver Holland bt Martin Svec 11-4, 11-4, 12-10

  Matthew Sidaway bt Jan Ryba 11-4, 11-6

      3rd place play-off:

[3] WALES bt [11] SPAIN 2-0

  Fiona Murphy bt Ana Arosa Rodriguez 8-11, 8-11, 11-4, 11-4, 11-5

  Jordan Davies bt Pascal Gomez 8-11, 11-9, 12-14, 11-7, 11-9

 

5th place play-off:  [9] GERMANY bt [7] BELGIUM 2-1

7th place play-off:  [5] HUNGARY bt [13] FINLAND 2-1

9th place play-off:  [6] ISRAEL bt [12] SCOTLAND 2-1

11th place play-off:  [10] SWITZERLAND bt [15] IRELAND 3-0

13th place play-off:  [14] DENMARK bt [8] NETHERLANDS 2-1

15th place: [17] ITALY; 16th place: [4] FRANCE; 17th place: [16] SWEDEN