Results
Egypt Flourishes In British Junior Open
Egypt
clinched six of the eight titles in the Tecnifibre British Junior Open Squash
Championships for the fifth time since 2001 - with men's U19 champion
Mohamed El Shorbagy winning his fourth title in a row in the world's most
prestigious junior squash event in the English city of Sheffield.
Top seed El Shorbagy, who began his unbeaten run
in the event in January 2006, conquered five opponents on his way to the Men's
U19 final where he faced Malaysian Ivan Yuen, a 5/8 seed.
But the UK-based 17-year-old from Alexandria,
the reigning world junior champion, needed only 34 minutes to retain his title,
beating 18-year-old Yuen 11-8, 11-7, 13-11 to claim the prestigious Drysdale
Cup.
The women's U19 title returned to Malaysia for
the first time since 1999 (when it was won by the reigning World Open
champion Nicol David) after top seed Low Wee Wern beat India's 3/4
seed Dipika Pallikal 11-2, 11-8, 8-11, 11-8. The triumph marks the
maiden British Junior Open success for the 18-year-old Asian Junior champion
from Penang.
Egyptian favourite Amr Khaled Khalifa
scored his first success in the Men's U17 event with an 11-5, 11-3, 14-12
victory in the final over Danish Atlas Khan, the second seed from
Pakistan. It was the 16-year-old from Cairo's second Sheffield success after
winning the U15 crown in 2007.
The top-seeded Egyptian also prevailed in the
women's event where Nour El Tayeb added the U17 title to U15 and U13
triumphs she achieved in previous visits to Yorkshire. In one of three
all-Egyptian finals, the 15-year-old from Cairo defeated Nouran El Torky,
a 3/4 seed, 12-10, 11-8, 11-6.
Mahesh Mangaonkar,
a 3/4 seed, crowned India's best ever performance in the championships by
winning the Men's U15 title. India boasted three finalists for the first time -
but Mangaonkar was the only winner as the 14-year-old from Mumbai beat the
hosts' Oliver Holland 11-5, 7-11, 11-7, 12-10 in 40 minutes. It was a
disappointing outcome for Holland, the second seed from Nottingham, who was
celebrating England's first finalist for three years.
The only upset of the day came in the Women's
U15 event when second seed Nour El Sherbeny battled to an 11-6, 11-6,
10-12, 4-11, 11-4 win over fellow Egyptian Kanzy Emad El-Defrawy, the
favourite. The success marked El Sherbeny's third title in a row in Sheffield
after winning the U13 trophy in 2007 and 2008.
Egypt cleaned up in the U13 events - 9/16 seed
Amr Aboul Souad beating India's 5/8 seed Kush Kumar 11-8, 7-11,
9-11, 11-9, 11-7 in the men's final and favourite Yathreb Adel overcoming
compatriot Salma Hani 11-7, 11-3, 8-11, 11-8 in the women's climax. Both
players were celebrating their maiden success in the event.
Results
Men's Under 19 quarter-finals:
[1] Mohamed El Shorbagy (EGY) bt [5/8] Kamran Khan (MAS) 11-5,
11-3, 10-12, 11-9 (39m)
[5/8] Karim Abdel Gawad (EGY) bt [3/4] Waqar Mehboob (PAK) 11-2,
8-11, 11-6, 11-5 (32m)
[5/8] Ivan Yuen (MAS) bt [9/16] Chris Fuller (ENG) 8-11, 11-2,
11-6, 8-11, 11-9 (70m)
[17/32] Alfredo Avila (MEX) bt [5/8] Mohd Shoaib Hassan (PAK)
9-11, 11-6, 11-5, 11-6 (50m)
Semi-finals:
[1] Mohamed El Shorbagy (EGY) bt [5/8] Karim Abdel Gawad (EGY)
11-2, 11-8, 7-11, 11-13, 11-8 (69m)
[5/8] Ivan Yuen (MAS) bt [17/32] Alfredo Avila (MEX) 11-8, 11-3,
11-8 (32m)
Final:
[1] Mohamed El Shorbagy (EGY) bt [5/8] Ivan Yuen (MAS) 11-8,
11-7, 13-11 (34m)
Men's Under 17 quarter-finals:
[1] Amr Khaled Khalifa (EGY) bt [5/8] Nasir Iqbal (PAK) 11-4,
11-8, 13-11 (41m)
[5/8] Lucas Serme (FRA) bt [3/4] Karim Ali Fathi (EGY) 11-5,
11-13, 12-10, 11-9 (54m)
[9/16] Charles Sharpes (ENG) bt [9/16] Nicholas Hopcroft (ENG)
8-11, 11-3, 11-9, 11-4 (49m)
[2] Danish Atlas Khan (PAK) bt [5/8] Mohamed El Sherbeny (EGY)
9-11, 11-8, 11-9, 5-11, 11-4 (87m)
Semi-finals:
[1] Amr Khaled Khalifa (EGY) bt [5/8] Lucas Serme (FRA) 11-2,
11-4, 11-2 (26m)
[2] Danish Atlas Khan (PAK) bt [9/16] Charles Sharpes (ENG)
11-5, 11-6, 7-11, 11-7 (46m)
Final:
[1] Amr Khaled Khalifa (EGY) bt [2] Danish Atlas Khan (PAK)
11-5, 11-3, 14-12 (40m)
Men's Under 15 quarter-finals:
[5/8] Mazen Gamal (EGY) bt [9/16] Bilal Zakir (PAK) 6-11, 11-7,
11-9, 11-9 (45m)
[3/4] Mahesh Mangaonkar (IND) bt [5/8] Osama Khalid Khalifa (EGY)
11-1, 12-10, 11-9 (32m)
[9/16] Fares Desouky (EGY) bt [5/8] Ali Bokhari (PAK) 11-7,
10-12, 11-9, 12-10 (48m)
[2] Oliver Holland (ENG) bt Ahmad Alsaraj (JOR) 11-6, 11-2, 11-9
(24m)
Semi-finals:
[3/4] Mahesh Mangaonkar (IND) bt [5/8] Mazen Gamal (EGY) 7-11,
11-2, 11-9, 11-4 (36m)
[2] Oliver Holland (ENG) bt [9/16] Fares Desouky (EGY) 11-6,
11-8, 4-0 ret. (22m)
Final:
[3/4] Mahesh Mangaonkar (IND) bt [2] Oliver Holland (ENG) 11-5,
7-11, 11-7, 12-10 (40m)
Men's Under 13 quarter-finals:
[1] Omar El Atmas (EGY) bt [17/32] Bradley Smith (ENG) 11-4,
11-4, 11-5 (19m)
[5/8] Kush Kumar (IND) bt [3/4] Daniel Polichuk (ISR) 8-11,
8-11, 11-5, 11-9, 11-9 (70m)
[9/16] Amr Aboul Souad (EGY) bt [3/4] Mohamed Hossam El Gawarhy (EGY)
8-11, 11-1, 11-7, 12-10 (40m)
[9/16] Abdel Rahman Zaher (EGY) bt [5/8] Tse Man Ho (HKG) 12-10,
8-11, 13-11, 13-11 (38m)
Semi-finals:
[5/8] Kush Kumar (IND) bt [1] Omar El Atmas (EGY) 11-7, 11-7,
11-7 (25m)
[9/16] Amr Aboul Souad (EGY) bt [9/16] Abdel Rahman Zaher (EGY)
12-10, 11-8, 11-6 (24m)
Final:
[9/16] Amr Aboul Souad (EGY) bt [5/8] Kush Kumar (IND) 11-8,
7-11, 9-11, 11-9, 11-7 (41m)
Women's Under 19 quarter-finals:
[1] Low Wee Wern (MAS) bt [5/8] Misaki Kobayashi (JPN) 14-12,
11-2, 11-8 (35m)
[3/4] Laura Gemmell (CAN) bt [5/8] Sarah-Jane Perry (ENG) 8-11,
11-5, 14-12, 11-5 (54m)
[3/4] Dipika Pallikal (IND) bt [5/8] Kimberley Hay (ENG) 11-6,
5-11, 11-9, 11-4 (24m)
[2] Heba El Torky (EGY) bt [5/8] Liu Tsz-Ling (HKG) 11-7, 12-10,
11-8 (25m)
Semi-finals:
[1] Low Wee Wern (MAS) bt [3/4] Laura Gemmell (CAN) 9-11, 12-10,
13-15, 11-8, 11-7 (66m)
[3/4] Dipika Pallikal (IND) bt [2] Heba El Torky (EGY) 12-10,
14-12, 9-11, 14-12 (47m)
Final:
[1] Low Wee Wern (MAS) bt [3/4] Dipika Pallikal (IND) 11-2,
11-8, 8-11, 11-8 (41m)
Women's Under 17 quarter-finals:
[1] Nour El Tayeb (EGY) bt [5/8] Tong Tsz-Wing (HKG) 11-4, 11-6,
11-7 (25m)
[5/8] Salma Hany (EGY) bt [3/4] Low Wee Nee (MAS) 11-9, 9-11,
14-12, 11-4 (45m)
[3/4] Nouran El Torky (EGY) bt [5/8] Tan Yan Xin (MAS) 11-5,
11-6, 11-6 (21m)
[2] Olivia Blatchford (USA) bt [5/8] Millie Tomlinson (ENG)
11-7, 11-3, 6-11, 16-14 (43m)
Semi-finals:
[1] Nour El Tayeb (EGY) bt [5/8] Salma Hany (EGY) 7-11, 11-9,
11-5, 11-5 (37m)
[3/4] Nouran El Torky (EGY) bt [2] Olivia Blatchford (USA)
12-10, 11-5, 8-11, 6-11, 11-7 (46m)
Final:
[1] Nour El Tayeb (EGY) bt [3/4] Nouran El Torky (EGY) 12-10,
11-8, 11-6 (24m)
Women's Under 15 quarter-finals:
[1] Kanzy Emad El-Defrawy (EGY) bt [9/16] Saumya Karki (IND)
11-5, 13-11, 11-7 (20m)
[3/4] Ho Ka Po (HKG) bt [9/16] Farida Emad Khailifa (EGY) 11-7,
12-10, 11-7 (29m)
[9/16] Michelle Gemmell (CAN) bt [3/4] Emily Whitlock (ENG)
11-9, 11-2, 9-11, 3-11, 12-10 (36m)
[2] Nour El Sherbeny (EGY) bt [5/8] Anaka Alankamony (IND) 11-3,
11-6, 11-6 (17m)
Semi-finals:
[1] Kanzy Emad El-Defrawy (EGY) bt [3/4] Ho Ka Po (HKG) 11-3,
11-1, 11-8 (17m)
[2] Nour El Sherbeny (EGY) bt [9/16] Michelle Gemmell (CAN)
11-3, 11-6, 11-8 (16m)
Final:
[2] Nour El Sherbeny (EGY) bt [1] Kanzy Emad El-Defrawy (EGY)
11-6, 11-6, 10-12, 4-11, 11-4 (42m)
Women's Under 13 quarter-finals:
[1] Yathreb Adel (EGY) bt [5/8] Kristina Alexova (CZE) 11-5,
11-3, 11-6 (14m)
[3/4] Mariam Ibrahim Metwaly (EGY) bt [9/16] Nele Gilis (BEL)
11-5, 11-3, 11-3 (14m)
[9/16] Radwa Adel (EGY) bt [5/8] Lucy Beecroft (ENG) 3-11, 11-7,
9-11, 11-9, 11-9 (33m)
[2] Salma Hani (EGY) bt [5/8] Laila Omar (EGY) 11-9, 11-7, 11-3
(12m)
Semi-finals:
[1] Yathreb Adel (EGY) bt [3/4] Mariam Ibrahim Metwaly (EGY)
11-7, 11-6, 11-4 (20m)
[2] Salma Hani (EGY) bt [9/16] Radwa Adel (EGY) 11-4, 11-2, 11-3
Final:
[1] Yathreb Adel (EGY) bt [2] Salma Hani (EGY) 11-7, 11-3, 8-11,
11-8 (39m)
|