Squash Player NEWS


The World of Squash
at Your Fingertips

HOME
NEWS
RESULTS 
CALENDAR
EVENTS
PLAYERS
CLUBS
RULES
LINKS
MAGAZINE
FEATURES
PRODUCTS
DIRECTORY
WORKSHOP
OFFERS
FEEDBACK
CONTRIBUTORS
About SP
Squash on TV
Search
 
UK Counties
World Links
Online Store
Books, Subs, Videos

Squash Directory
Where to get it all

Classified Section
Job, Jobs, Jobs ...Something to sell...

LATEST News

In the PAPERS

News Archive

NEWSFEED

SEARCH News

GOOGLE

NewsNOW

Ananova

08/01/2009
BRITISH JUNIOR OPEN

Egypt Flourishes In British Junior Open

The British Junior Open is the most prestigious and longest-established junior open on the world calendar and attracts in excess of 450 of the very best players from all corners of the world.

Latest scores and results from England Squash
Tecnifibre British Junior Open click on link

 

Results

 

Egypt Flourishes In British Junior Open

 

Egypt clinched six of the eight titles in the Tecnifibre British Junior Open Squash Championships for the fifth time since 2001 - with men's U19 champion Mohamed El Shorbagy winning his fourth title in a row in the world's most prestigious junior squash event in the English city of Sheffield.

 

Top seed El Shorbagy, who began his unbeaten run in the event in January 2006, conquered five opponents on his way to the Men's U19 final where he faced Malaysian Ivan Yuen, a 5/8 seed.

 

But the UK-based 17-year-old from Alexandria, the reigning world junior champion, needed only 34 minutes to retain his title, beating 18-year-old Yuen 11-8, 11-7, 13-11 to claim the prestigious Drysdale Cup.

 

The women's U19 title returned to Malaysia for the first time since 1999 (when it was won by the reigning World Open champion Nicol David) after top seed Low Wee Wern beat India's 3/4 seed Dipika Pallikal 11-2, 11-8, 8-11, 11-8.  The triumph marks the maiden British Junior Open success for the 18-year-old Asian Junior champion from Penang.

 

Egyptian favourite Amr Khaled Khalifa scored his first success in the Men's U17 event with an 11-5, 11-3, 14-12 victory in the final over Danish Atlas Khan, the second seed from Pakistan.  It was the 16-year-old from Cairo's second Sheffield success after winning the U15 crown in 2007.

 

The top-seeded Egyptian also prevailed in the women's event where Nour El Tayeb added the U17 title to U15 and U13 triumphs she achieved in previous visits to Yorkshire.  In one of three all-Egyptian finals, the 15-year-old from Cairo defeated Nouran El Torky, a 3/4 seed, 12-10, 11-8, 11-6.

 

Mahesh Mangaonkar, a 3/4 seed, crowned India's best ever performance in the championships by winning the Men's U15 title.  India boasted three finalists for the first time - but Mangaonkar was the only winner as the 14-year-old from Mumbai beat the hosts' Oliver Holland 11-5, 7-11, 11-7, 12-10 in 40 minutes.  It was a disappointing outcome for Holland, the second seed from Nottingham, who was celebrating England's first finalist for three years.

 

The only upset of the day came in the Women's U15 event when second seed Nour El Sherbeny battled to an 11-6, 11-6, 10-12, 4-11, 11-4 win over fellow Egyptian  Kanzy Emad El-Defrawy, the favourite.  The success marked El Sherbeny's third title in a row in Sheffield after winning the U13 trophy in 2007 and 2008.

 

Egypt cleaned up in the U13 events - 9/16 seed Amr Aboul Souad beating India's 5/8 seed Kush Kumar 11-8, 7-11, 9-11, 11-9, 11-7 in the men's final and favourite Yathreb Adel overcoming compatriot Salma Hani 11-7, 11-3, 8-11, 11-8 in the women's climax.  Both players were celebrating their maiden success in the event.

 

 

 

Results
Men's Under 19 quarter-finals:

[1] Mohamed El Shorbagy (EGY) bt [5/8] Kamran Khan (MAS)  11-5, 11-3, 10-12, 11-9 (39m)

[5/8] Karim Abdel Gawad (EGY) bt [3/4] Waqar Mehboob (PAK)  11-2, 8-11, 11-6, 11-5 (32m)

[5/8] Ivan Yuen (MAS) bt [9/16] Chris Fuller (ENG)  8-11, 11-2, 11-6, 8-11, 11-9 (70m)

[17/32] Alfredo Avila (MEX) bt [5/8] Mohd Shoaib Hassan (PAK)  9-11, 11-6, 11-5, 11-6 (50m)

    Semi-finals:

[1] Mohamed El Shorbagy (EGY) bt [5/8] Karim Abdel Gawad (EGY)  11-2, 11-8, 7-11, 11-13, 11-8 (69m)

[5/8] Ivan Yuen (MAS) bt [17/32] Alfredo Avila (MEX)  11-8, 11-3, 11-8 (32m)

    Final:

[1] Mohamed El Shorbagy (EGY) bt [5/8] Ivan Yuen (MAS)  11-8, 11-7, 13-11 (34m)

 

Men's Under 17 quarter-finals:

[1] Amr Khaled Khalifa (EGY) bt [5/8] Nasir Iqbal (PAK)  11-4, 11-8, 13-11 (41m)

[5/8] Lucas Serme (FRA) bt [3/4] Karim Ali Fathi (EGY)  11-5, 11-13, 12-10, 11-9 (54m)

[9/16] Charles Sharpes (ENG) bt [9/16] Nicholas Hopcroft (ENG)  8-11, 11-3, 11-9, 11-4 (49m)

[2] Danish Atlas Khan (PAK) bt [5/8] Mohamed El Sherbeny (EGY)  9-11, 11-8, 11-9, 5-11, 11-4 (87m)

    Semi-finals:

[1] Amr Khaled Khalifa (EGY) bt [5/8] Lucas Serme (FRA)  11-2, 11-4, 11-2 (26m)

[2] Danish Atlas Khan (PAK) bt [9/16] Charles Sharpes (ENG)  11-5, 11-6, 7-11, 11-7 (46m)

    Final:

[1] Amr Khaled Khalifa (EGY) bt [2] Danish Atlas Khan (PAK)  11-5, 11-3, 14-12 (40m)

 

Men's Under 15 quarter-finals:

[5/8] Mazen Gamal (EGY) bt [9/16] Bilal Zakir (PAK)  6-11, 11-7, 11-9, 11-9 (45m)

[3/4] Mahesh Mangaonkar (IND) bt [5/8] Osama Khalid Khalifa (EGY)  11-1, 12-10, 11-9 (32m)

[9/16] Fares Desouky (EGY) bt [5/8] Ali Bokhari (PAK)  11-7, 10-12, 11-9, 12-10 (48m)

[2] Oliver Holland (ENG) bt Ahmad Alsaraj (JOR)  11-6, 11-2, 11-9 (24m)

    Semi-finals:

[3/4] Mahesh Mangaonkar (IND) bt [5/8] Mazen Gamal (EGY)  7-11, 11-2, 11-9, 11-4 (36m)

[2] Oliver Holland (ENG) bt [9/16] Fares Desouky (EGY)  11-6, 11-8, 4-0 ret. (22m)

    Final:

[3/4] Mahesh Mangaonkar (IND) bt [2] Oliver Holland (ENG)  11-5, 7-11, 11-7, 12-10 (40m)

 

Men's Under 13 quarter-finals:

[1] Omar El Atmas (EGY) bt [17/32] Bradley Smith (ENG)  11-4, 11-4, 11-5 (19m)

[5/8] Kush Kumar (IND) bt [3/4] Daniel Polichuk (ISR)  8-11, 8-11, 11-5, 11-9, 11-9 (70m)

[9/16] Amr Aboul Souad (EGY) bt [3/4] Mohamed Hossam El Gawarhy (EGY)  8-11, 11-1, 11-7, 12-10 (40m)

[9/16] Abdel Rahman Zaher (EGY) bt [5/8] Tse Man Ho (HKG)  12-10, 8-11, 13-11, 13-11 (38m)

    Semi-finals:

[5/8] Kush Kumar (IND) bt [1] Omar El Atmas (EGY)  11-7, 11-7, 11-7 (25m)

[9/16] Amr Aboul Souad (EGY) bt [9/16] Abdel Rahman Zaher (EGY)  12-10, 11-8, 11-6 (24m)

    Final:

[9/16] Amr Aboul Souad (EGY) bt [5/8] Kush Kumar (IND)  11-8, 7-11, 9-11, 11-9, 11-7 (41m)

 

Women's Under 19 quarter-finals:

[1] Low Wee Wern (MAS) bt [5/8] Misaki Kobayashi (JPN)  14-12, 11-2, 11-8 (35m)

[3/4] Laura Gemmell (CAN) bt [5/8] Sarah-Jane Perry (ENG)  8-11, 11-5, 14-12, 11-5 (54m)

[3/4] Dipika Pallikal (IND) bt [5/8] Kimberley Hay (ENG)  11-6, 5-11, 11-9, 11-4 (24m)

[2] Heba El Torky (EGY) bt [5/8] Liu Tsz-Ling (HKG)  11-7, 12-10, 11-8 (25m)

    Semi-finals:

[1] Low Wee Wern (MAS) bt [3/4] Laura Gemmell (CAN)  9-11, 12-10, 13-15, 11-8, 11-7 (66m)

[3/4] Dipika Pallikal (IND) bt [2] Heba El Torky (EGY)  12-10, 14-12, 9-11, 14-12 (47m)

    Final:

[1] Low Wee Wern (MAS) bt [3/4] Dipika Pallikal (IND)  11-2, 11-8, 8-11, 11-8 (41m)

 

Women's Under 17 quarter-finals:

[1] Nour El Tayeb (EGY) bt [5/8] Tong Tsz-Wing (HKG)  11-4, 11-6, 11-7 (25m)

[5/8] Salma Hany (EGY) bt [3/4] Low Wee Nee (MAS)  11-9, 9-11, 14-12, 11-4 (45m)

[3/4] Nouran El Torky (EGY) bt [5/8] Tan Yan Xin (MAS)  11-5, 11-6, 11-6 (21m)

[2] Olivia Blatchford (USA) bt [5/8] Millie Tomlinson (ENG)  11-7, 11-3, 6-11, 16-14 (43m)

    Semi-finals:

[1] Nour El Tayeb (EGY) bt [5/8] Salma Hany (EGY)  7-11, 11-9, 11-5, 11-5 (37m)

[3/4] Nouran El Torky (EGY) bt [2] Olivia Blatchford (USA)  12-10, 11-5, 8-11, 6-11, 11-7 (46m)

    Final:

[1] Nour El Tayeb (EGY) bt [3/4] Nouran El Torky (EGY)  12-10, 11-8, 11-6 (24m)

 

Women's Under 15 quarter-finals:

[1] Kanzy Emad El-Defrawy (EGY) bt [9/16] Saumya Karki (IND)  11-5, 13-11, 11-7 (20m)

[3/4] Ho Ka Po (HKG) bt [9/16] Farida Emad Khailifa (EGY)  11-7, 12-10, 11-7 (29m)

[9/16] Michelle Gemmell (CAN) bt [3/4] Emily Whitlock (ENG)  11-9, 11-2, 9-11, 3-11, 12-10 (36m)

[2] Nour El Sherbeny (EGY) bt [5/8] Anaka Alankamony (IND)  11-3, 11-6, 11-6 (17m)

    Semi-finals:

[1] Kanzy Emad El-Defrawy (EGY) bt [3/4] Ho Ka Po (HKG)  11-3, 11-1, 11-8 (17m)

[2] Nour El Sherbeny (EGY) bt [9/16] Michelle Gemmell (CAN)  11-3, 11-6, 11-8 (16m)

    Final:

[2] Nour El Sherbeny (EGY) bt [1] Kanzy Emad El-Defrawy (EGY)  11-6, 11-6, 10-12, 4-11, 11-4 (42m)

 

Women's Under 13 quarter-finals:

[1] Yathreb Adel (EGY) bt [5/8] Kristina Alexova (CZE)  11-5, 11-3, 11-6 (14m)

[3/4] Mariam Ibrahim Metwaly (EGY) bt [9/16] Nele Gilis (BEL)  11-5, 11-3, 11-3 (14m)

[9/16] Radwa Adel (EGY) bt [5/8] Lucy Beecroft (ENG)  3-11, 11-7, 9-11, 11-9, 11-9 (33m)

[2] Salma Hani (EGY) bt [5/8] Laila Omar (EGY)  11-9, 11-7, 11-3 (12m)

    Semi-finals:

[1] Yathreb Adel (EGY) bt [3/4] Mariam Ibrahim Metwaly (EGY)  11-7, 11-6, 11-4 (20m)

[2] Salma Hani (EGY) bt [9/16] Radwa Adel (EGY)  11-4, 11-2, 11-3

    Final:

[1] Yathreb Adel (EGY) bt [2] Salma Hani (EGY)  11-7, 11-3, 8-11, 11-8 (39m)

 

 

   

 CONTACT:  SP Webmaster     Magazine Editor