Final qualifying round:
Pool A
[1] Egypt bt [8]
Netherlands 3/0
(Ramy Ashour bt
Bastiaan Meulenbelt 9-0 9-0 9-2; Omar Mosaad bt Sander Kock 9-1
9-4 10-8; Mohd Ali Anwar Reda bt Frank Hartkoren 9-4 9-1 9-1)
[9] Hong Kong bt
[16] Finland 3/0
(Max Lee bt Pyry
Poikolainen 9-7 9-4 9-0; Leo Au bt Karri Salonen 9-0 9-1 9-0; Fung
Ji Yang bt Aatos Mannroos 9-1 9-1 9-1)
[9] Hong Kong bt
[8] Netherlands 2/1
(Max Lee bt Tom Hoevenaars 4-9 4-9 9-3 9-5 9-2; Leo Au bt Bastiaan
Meulenbelt 9-3 9-6 10-8; Alan Tsang lost to Sander Kock 3-9 2-9
1-9)
[17] Japan bt [16]
Finland 3/0
(Yuuta Fukui bt Pyry Poikolainen 5-9 9-1 9-1 9-5; Bumpei Kawano bt
Petteri Siren 9-0 9-0 9-1; Shinnosuke Tsukue bt Aatos Mannroos 9-3
9-4 9-7)
Final placings:
1 Egypt ; 2 Hong Kong; 3 Netherlands ; 4 Japan ; 5 Finland
Pool B:
[7] India bt [10]
South Africa 2/1
(Sandeep Jangra bt
Richard Colburn 9-7 9-5 9-2; Harinder Pal Sandhu bt Jason Cole
Niven 9-3 7-9 9-5 9-7; Naresh Kumar lost to Rudi Willemse 9-5 1-9
5-9 4-9)
[15] Ireland bt
[18] Zimbabwe 3/0
(Rory Byrne bt Deepesh Patel 9-4 9-5 9-6; Conor O'Hare bt Ahmed
Hassan 9-2 9-6 7-9 9-2; Chris O'Kane bt Ainsley Gannaway 9-1 9-0
9-2)
[2] Pakistan bt
[7] India 3/0
(Aamir Atlas Khan
bt Sandeep Jangra 9-0 9-0 9-4; Yasir Butt bt Naresh Kumar 9-2 9-0
9-0; Bilal Zaman bt Vikram Malhotra 9-6 9-0 9-8)
[10] South Africa
bt [15] Ireland 2/1
(Richard Colburn lost to Rory Byrne 9-7 7-9 9-1 3-9 1-9; Richard
Dodd bt Chris O'Kane 9-1 7-9 9-5 9-5; Rudi Willemse bt Conor
O'Hare 7-9 9-0 9-3 9-3)
Final placings:
1 Pakistan ; 2 India ; 3 South Africa ; 4 Ireland ; 5 Zimbabwe
Pool C:
[3] England bt
[14] USA 3/0
(Joe Lee bt Trevor
McGuinness 9-3 9-5 9-0; James Snell bt Reed Endresen 9-3 9-1 9-4;
Adrian Waller bt Todd Harrity 9-1 9-3 9-2)
[6] Germany bt
[11] Switzerland 3/0
(Simon Rosner bt Nicolas Mueller 9-6 9-5 9-5; Norman Junge bt
Benjamin Fischer 9-10 2-9 10-8 9-6 9-0; Florian Silbernagl bt
Reiko Peter 9-0 9-7 9-0)
Final placings:
1 England ; 2 Germany ; 3 Switzerland ; 4 USA
Pool D:
[4] Malaysia bt
[5] Canada 2/1
(Choong Kam Hing lost to Keith Pritchard 4-9 5-9 6-9; Ivan Yuen bt
David Letourneau 10-8 9-4 9-1; Mohd Asyraf Azan bt Andrew
McDougall 9-2 10-8 9-0)
[12] Australia bt
[13] New Zealand 2/1
(Nathan Stevenson lost to Evan Williams 9-3 3-9 5-9 6-9; Matt
Reece bt Josh Thom 5-9 9-6 9-1 9-2; Rex Hedrick bt Christopher
Lloyd 1-9 10-8 9-5 6-9 9-1)
Final placings: 1 Malaysia ; 2 Canada ; 3 Australia ; 4 New
Zealand
Pools stage 1 (day 2)
RESULTS - MONDAY 24
JULY
(Team seedings in brackets)
POOL A
(1) Egypt 3 (16) Finland 0
Omar Mosaad(EGY) beat Pyry Poikolainen(FIN) 9-2 9-4 9-0 [19mins]
Tarek Momen(EGY) beat Karri Salonen(FIN) 9-0 9-4 9-0 [15mins]
Mohd Ali Anwar Reda(EGY) beat Petteri Siren(FIN) 9-0 9-0 9-1
[13mins]
(9) Hong Kong 2 (17) Japan 1
Max Lee(HKG) beat Yuuta Fukui(JPN) 9-7 9-4 4-9 9-7 [48mins]
Leo Au(HKG) beat Bumpei Kawano(JPN) 9-6 9-1 3-9 9-1 [49mins]
Shinnosuke Tsukue(JPN) beat Alan Tsang(HKG) 9-4 9-3 6-9 9-5
[44mins]
(8) Netherlands 3 (16) Finland 0
Tom Hoevenaars(NED) beat Pyry Poikolainen(FIN) 9-2 9-3 9-2
[17mins]
Sander Kock(NED) beat Petteri Siren(FIN) 9-0 9-0 9-1 [15mins]
Frank Hartkoren(NED) beat Aatos Mannroos(FIN) 9-0 9-1 9-0
[13mins]
(1) Egypt 3 (17) Japan 0
Omar Mosaad(EGY) beat Yuuta Fukui(JPN) 9-0 9-4 9-3 [19mins]
Tarek Momen(EGY) beat Bumpei Kawano(JPN) 9-0 9-0 9-0 [11mins]
Mohd Ali Anwar Reda(EGY) beat Tatsuya Shinkubo(JPN) 9-0 9-0 9-0
[9mins]
POOL B
(2) Pakistan 3 (15) Ireland 0
Aamir Atlas Khan(PAK) beat Rory Byrne(IRL) 9-5 9-0 9-0 [18mins]
Yasir Butt(PAK) beat Conor O'Hare(IRL) 9-0 9-1 9-0 [14mins]
Farhan Mehboob(PAK) beat Chris O'Kane(IRL) 9-1 9-0 9-2 [20mins]
(10) South Africa 3 (18)
Zimbabwe 0
Jason Cole Niven(RSA) beat Deepesh Patel(ZIM) 9-3 9-1 9-0
[18mins]
Rudi Willemse(RSA) beat Ahmed Hassan(ZIM) 9-3 9-5 9-6 [32mins]
Richard Dodd(RSA) beat Zardeen Wazir(ZIM) 9-0 9-1 9-0 [18mins]
(7) India 3 (15) Ireland 0
Harinder Pal Sandhu(IND) beat Rory Byrne(IRL) 9-4 4-9 9-1 9-3
[52mins]
Naresh Kumar(IND) beat Conor O'Hare(IRL) 9-1 9-5 9-4 [26mins]
Vikram Malhotra(IND) beat Chris O'Kane(IRL) 9-1 6-9 9-2 9-3
[42mins]
(2) Pakistan 3 (18) Zimbabwe 0
Yasir Butt(PAK) beat Deepesh Patel(ZIM) 9-0 9-2 9-6 [19mins]
Farhan Mehboob(PAK) beat Ahmed Hassan(ZIM) 9-1 9-6 9-0 [20mins]
Bilal Zaman(PAK) beat Ainsley Gannaway(ZIM) 9 -4 9-0 9-0 [15mins]
POOL C
(3) England 2 (6) Germany 1
Simon Rösner(GER) beat Tom Pashley(ENG) 9-2 1-0 Retired [13mins]
Joe Lee(ENG) beat Norman Junge(GER) 9-7 6-9 9-7 9-0 [74mins]
James Snell(ENG) beat Florian Silbernagl(GER) 9-1 9-6 9-4
[35mins]
(11) Switzerland 2
(14) United States 1
Nicolas Mueller(SUI) beat Trevor McGuinness(USA) 9-0 9-0 9-7
[27mins]
Benjamin Fischer(SUI) beat Mark Froot(USA) 6-9 9-0 9-5 10-8
[43mins]
Todd Harrity(USA) beat Livio Catenazzi(SUI) 9-3 9-3 10-8 [35mins]
POOL D
(4) Malaysia 2 (12) Australia 1
Zac Alexander(AUS) beat Elvinn Keo(MAS) 3-9 9-3 9-7 9-10 9-4
[61mins]
Ivan Yuen(MAS) beat Nathan Stevenson(AUS) 5-9 9-1 10-8 9-6
[49mins]
Muhd Asyraf Azan(MAS) beat Matt Reece(AUS) 9-7 9-5 9-10 4-9 9-4
[97mins]
(5) Canada 3 (13) New Zealand 0
Keith Pritchard(CAN) beat Josh Thom(NZL) 2-9 9-6 9-2 9-2 [44mins]
Andrew McDougall(CAN) beat Christopher Lloyd(NZL) 9-5 9-4 6-9 9-4
[52mins]
Dave Glass(CAN) beat Lui Syder(NZL) 9-5 9-0 10-8 [39mins]
Pools stage 1
RESULTS - SUNDAY 23 JULY
(Team seedings in brackets)
POOL A
(1)
Egypt 3 (9) Hong Kong 0
Ramy Ashour (EGY) bt Max Lee (HKG) 9-5 9-1 9-3
Tarek Momen (EGY) bt Leo Au (HKG) 9-1 9-3 9-6
Mohd Ali Anwar Reda (EGY) bt Alan Tsang (HKG) 9-1 9-0 9-0
(8) Netherlands 2 (17) Japan 1
Tom
Hoevenaars (NED) bt Yuuta Fukui (JAP) 9-3 9-1 9-2
Bastiaan Meulen (NED) bt Bumpei Kawano (JAP) 9-1 9-3 9-1
Shinnosuke Tsukue (JAP) bt Frank Hartkoon (NED) 9-10 5-9 9-5 9-6 9-7
POOL B
(2)
Pakistan 3 (10) South Africa 0
Aamir Atlas Khan (PAK) bt Richard Colburn (RSA) 9-2 9-2 9-1
Yasir Butt (PAK) bt Rudi Willemse (RSA) 9-1 9-0 9-0
Farhan Nehboob (PAK) bt Richard Dodd (RSA) 9-6 9-0 9-2
(7) India 3 (18) Zimbabwe 0
Sandeep Jangra (IND) bt Deepesh Patel (ZIM) 9-6 9-1 9-5
Harinder Pal Sandhu (IND) bt Ahmed Hassan (ZIM) 9-2 9-5 9-6
Naresh Kumr (IND) bt Zardeen Wazir (ZIM) 9-4 9-1 9-0
POOL C
(3)
England 3 (11) Switzerland 0
Adrian Waller (ENG) bt Reiko Peter (SUI) 9-0 9-7 9-1
Joe
Lee (ENG) bt Benjamin Fischer (SUI) 9-1 9-5 9-2
Tom
Pashley (ENG) bt Nicolas Mueller (SUI) 9-6 9-5 9-4
(6)
Germany 3 (14) United States 0
Simon Rosner (GER) bt Trevor McGuinness (USA) 9-3 9-0 9-0
Norman Junge (GER) bt Mark Froot (USA) 8-10 10-9 9-6 3-9 9-6
Florian Sibernagl (GER) bt Reed Endresen (USA) 9-3 1-9 7-9 9-3 9-5
POOL D
(4) Malaysia 3 (13) New Zealand 0
Choong Kam Hing (MAS) bt Josh Thom (NZL) 9-2 9-0 9-3
Elvinn Keo (MAS) bt Evan Williams (NZL) 9-10 9-5 9-3 5-9 9-4
Ivan Yuen (MAS) bt Christopher Lloyd (NZL) 9-0 8-10 9-0 9-3
(5) Canada 2 (12) Australia 1
Keith Pritchard (CAN) bt Zac Alexander (AUS) 9-6 9-2 9-4
Nathan Steveson (AUS) bt David Letourneau (CAN) 9-3 9-5 4-9 8-10 9-1
Andrew McDougall (CAN) bt Matt Reece (AUS) 9-6 9-5 9-3
|