SQUASH PLAYER NEWS


The World of Squash
at Your Fingertips

HOME
NEWS
RESULTS 
CALENDAR
EVENTS
PLAYERS
CLUBS
RULES
LINKS
MAGAZINE
FEATURES
GEAR
DIRECTORY
WORKSHOP
PROMOTIONS
FEEDBACK
ARCHIVE
About SP
Squash on TV
Search
 
UK Counties
World Links

Online Store
Books, Subs, Videos

Squash Directory
Where to get it all

Classified Section
Job, Jobs, Jobs Something to sell ...

30/11/2016
Women's World Team Championship 2016

LATEST

The indispensable magazine for serious Squash Players
click here for your Subscription to Squash Player Magazine

WSF Women's World Team Squash Championship

Women's World Team Championship 2016
28 Nov - 3 Dec
Paris, France
Results
Women's World Team Championship, Palais Des Sports Robert Charpentier, Paris, France

Final:

[1] EGYPT bt [2] ENGLAND 2/1

Nour El Sherbini lost to Laura Massaro 11-9, 5-11, 6-11, 6-11 (49m)
Nouran Gohar bt Alison Waters 11-6, 11-4, 12-10 (41m)
Raneem El Welily bt Sarah-Jane Perry 12-10, 11-4, 11-6 (31m)

3rd place:
[5] FRANCE & [4] HONG KONG CHINA


5th place play-off:
[7] USA bt [3] MALAYSIA 2/0

Amanda Sobhy bt Nicol David 11-6, 5-11, 11-7, 6-11, 11-9 (53m)
Reeham Sedky bt Delia Arnold 11-7, 9-11, 11-13, 12-10, 11-8 (77m)
Sabrina Sobhy v Rachel Arnold (match withdrawn)

7th place play-off:
[8] NEW ZEALAND bt [6] AUSTRALIA 2/1

Joelle King bt Donna Urquhart 11-6, 12-10, 11-9 (32m)
Megan Craig lost to Rachael Grinham 11-6, 10-12, 8-11, 11-9, 4-11 (46m)
Amanda Landers-Murphy bt Tamika Saxby 11-6, 12-10, 11-1 (26m)

9th place play-off:
[9] INDIA bt [10] CANADA 2/0

Joshna Chinappa bt Hollie Naughton 13-11, 11-5, 7-11, 11-7 (32m)
Dipika Pallikal Karthik bt Samantha Cornett 11-7, 11-5, 11-2 (24m)
Akanksha Salunkhe v Danielle Letourneau (match withdrawn)

11th place play-off:
[12] JAPAN bt [11] NETHERLANDS 2/1

Misaki Kobayashi bt Natalie Grinham 11-8, 10-12, 11-7, 11-7 (32m)
Satomi Watanabe bt Milou van der Heijden 13-11, 11-7, 19-17 (43m)
Risa Sugimoto lost to Tessa ter Sluis 12-10, 8-11, 12-14, 13-15 (44m)

13th place play-off:
[17] SPAIN bt [15] GERMANY 2/0

Xisela Aranda bt Sharon Sinclair 11-6, 8-11, 11-6, 11-8 (42m)
Cristina Gomez bt Franziska Hennes 12-10, 11-9, 11-9 (31m)
Marina de Juan Gallach v Saskia Beinhard (match withdrawn)

15th place play-off:
[13] MEXICO bt [14] WALES w/o


17th place play-off:
[16] AUSTRIA bye
 


Semi-finals:

[1] EGYPT v [5] FRANCE
Nour El Sherbini v Camille Serme
Raneem El Welily v Laura Pomportes
Nouran Gohar v Coline Aumard

[2] ENGLAND v [4] HONG KONG CHINA
Laura Massaro v Annie Au
Sarah-Jane Perry v Liu Tsz-Ling
Alison Waters v Joey Chan

5th - 8th place play-offs:
[7] USA bt [6] AUSTRALIA 2/0
Amanda Sobhy bt Donna Urquhart 11-7, 11-5, 11-6 (34m)
Sabrina Sobhy bt Christine Nunn 11-6, 11-1, 11-4 (22m)
Olivia Blatchford v Rachael Grinham

[3] MALAYSIA bt [8] NEW ZEALAND 2/0
Nicol David bt Joelle King 11-3, 11-3, 11-5 (23m)
Sivasangari Subramaniam bt Amanda Landers-Murphy 11-5, 11-8, 8-11, 11-6 (36m)
Delia Arnold v Megan Craig

9th - 12th place play-offs:
[9] INDIA bt [11] NETHERLANDS 3/0
Dipika Pallikal Karthik bt Tessa ter Sluis 11-5, 11-7, 11-5 (21m)
Joshna Chinappa bt Milou van der Heijden 5-11, 12-10, 11-7, 11-8 (36m)
Sunayna Kuruvilla bt Milja Dorenbos 11-8, 11-5, 11-4

[10] CANADA bt [12] JAPAN 2/1
Samantha Cornett bt Satomi Watanabe 11-7, 11-2, 6-11, 11-4
Hollie Naughton lost to Misaki Kobayashi 12-10, 4-11, 2-11, 8-11 (30m)
Danielle Letourneau bt Risa Sugimoto 8-11, 11-2, 13-11, 11-6 (33m)

[9] INDIA bt [12] JAPAN 2/1
Joshna Chinappa bt Misaki Kobayashi 11-4, 11-6, 11-9 (23m)
Sunayna Kuruvilla lost to Risa Sugimoto 7-11, 13-11, 11-6, 10-12, 6-11 (47m)
Dipika Pallikal Karthik bt Satomi Watanabe 11-5, 11-7, 11-9 (31m)

[10] CANADA bt [11] NETHERLANDS 3/0
Hollie Naughton bt Natalie Grinham 7-11, 11-6, 9-11, 11-6, 11-5 (49m)
Nikki Todd bt Tessa ter Sluis 11-8, 9-11, 8-11, 11-9, 11-7 (42m)
Samantha Cornett bt Milou van der Heijden 11-7, 8-11, 7-11, 11-3, 11-8 (48m)
[9] INDIA v [10] CANADA
[11] NETHERLANDS v [12] JAPAN

15th - 17th place play-offs:
[15] GERMANY bt [13] MEXICO 2/0
Sharon Sinclair bt Nayelly Hernandez 7-11, 11-9, 11-8, 6-11, 11-7 (51m)
Sina Wall bt Diana Garcia 11-8, 11-6, 11-9 (25m)
Franziska Hennes v Luz López Dominguez

[17] SPAIN bt [14] WALES 2/1
Cristina Gomez bt Hannah Davies 11-5, 11-3, 11-8 (22m)
Xisela Aranda lost to Tesni Evans 4-11, 5-11, 6-11 (25m)
Marina de Juan Gallach bt Lowri Roberts 11-9, 11-8, 11-9 (26m)

[15] GERMANY bt [16] AUSTRIA 3/0
Sharon Sinclair bt Sandra Polak 12-10, 11-0, 11-7 (20m)
Sina Wall bt Birgit Coufal 8-11, 11-8, 11-6, 11-8 (32m)
Franziska Hennes bt Sabrina Rehman 11-3, 11-9 (14m)

[13] MEXICO bt [14] WALES 2/1
Diana Garcia lost to Tesni Evans 4-11, 5-11, 6-11 (24m)
Dina Anguiano Gomez bt Nia Davies 11-4, 11-5, 11-4 (18m)
Luz López Dominguez bt Hannah Davies 10-12, 11-8, 11-9, 10-12, 11-4 (60m)
[16] AUSTRIA v [14] WALES
[13] MEXICO v [16] AUSTRIA
 

Quarter-finals:

[1] EGYPT bt [7] USA 3/0
Nouran Gohar bt Olivia Blatchford 11-3, 11-4, 11-7 (27m)
Nour El Sherbini bt Amanda Sobhy 11-7, 11-9, 4-11, 13-11 (42m)
Raneem El Welily bt Reeham Sedky 12-10, 11-5 (19m)
[5] FRANCE v [6] AUSTRALIA

[3] MALAYSIA v [4] HONG KONG CHINA
Delia Arnold v Joey Chan
Nicol David v Annie Au
Sivasangari Subramaniam v Tong Tsz-Wing

[2] ENGLAND bt [8] NEW ZEALAND 3/0
Sarah-Jane Perry bt Megan Craig 11-7, 4-11, 11-6, 11-9 (39m)
Laura Massaro bt Joelle King 11-6, 11-8, 11-3 (27m)
Victoria Lust bt Amanda Landers-Murphy 11-5, 11-7 (11m)


9th - 12th place play-offs:
[9] INDIA bt [11] NETHERLANDS 3/0

Dipika Pallikal Karthik bt Tessa ter Sluis 11-5, 11-7, 11-5 (21m)
Joshna Chinappa bt Milou van der Heijden 5-11, 12-10, 11-7, 11-8 (36m)
Sunayna Kuruvilla bt Milja Dorenbos 11-8, 11-5, 11-4

[10] CANADA bt [12] JAPAN 2/1
Samantha Cornett bt Satomi Watanabe 11-7, 11-2, 6-11, 11-4
Hollie Naughton lost to Misaki Kobayashi 12-10, 4-11, 2-11, 8-11 (30m)
Danielle Letourneau bt Risa Sugimoto 8-11, 11-2, 13-11, 11-6 (33m)
[9] INDIA v [12] JAPAN
[10] CANADA v [11] NETHERLANDS
[9] INDIA v [10] CANADA
[11] NETHERLANDS v [12] JAPAN


15th - 17th place play-offs:
[15] GERMANY bt [13] MEXICO 2/0
Sharon Sinclair bt Nayelly Hernandez 7-11, 11-9, 11-8, 6-11, 11-7 (51m)
Sina Wall bt Diana Garcia 11-8, 11-6, 11-9 (25m)
Franziska Hennes v Luz López Dominguez

[17] SPAIN bt [14] WALES 2/1
Cristina Gomez bt Hannah Davies 11-5, 11-3, 11-8 (22m)
Xisela Aranda lost to Tesni Evans 4-11, 5-11, 6-11 (25m)
Marina de Juan Gallach bt Lowri Roberts 11-9, 11-8, 11-9 (26m)

[15] GERMANY v [16] AUSTRIA
Sharon Sinclair v Sandra Polak
Sina Wall v Birgit Coufal
Franziska Hennes v Sabrina Rehman

 

Qualifying Rounds -

Pool A:
[1] EGYPT bt [9] INDIA 3/0
Omneya Abdel Kawy bt Sunayna Kuruvilla 11-7, 11-7, 11-2 (18m)
Nour El Sherbini bt Joshna Chinappa 11-5, 11-6, 15-13 (34m)
Nouran Gohar bt Dipika Pallikal Karthik 4-11, 11-7, 11-4, 11-9 (39m)

[8] NEW ZEALAND bt [13] MEXICO 3/0
Amanda Landers-Murphy bt Luz López Dominguez 11-7, 11-4, 11-7 (25m)
Joelle King bt Diana Garcia 11-5, 11-5, 11-4 (19m)
Megan Craig bt Nayelly Hernandez 11-7, 11-3, 11-3 (14m)

[1] EGYPT bt [8] NEW ZEALAND 3/0
Omneya Abdel Kawy bt Emma Millar 11-9, 11-9, 11-7 (21m)
Raneem El Welily bt Amanda Landers-Murphy 11-5, 11-8, 11-2 (39m)
Nour El Sherbini bt Megan Craig 11-6, 12-10, 11-3 (22m)

[9] INDIA bt [13] MEXICO 3/0
Sunayna Kuruvilla bt Dina Anguiano Gomez 11-9, 11-9, 11-7 (21m)
Dipika Pallikal Karthik bt Luz López Dominguez 11-4, 11-7, 11-7 (22m)
Joshna Chinappa bt Diana Garcia 11-7, 11-8, 11-8 (25m)

[1] EGYPT bt [13] MEXICO 3/0
Raneem El Welily bt Nayelly Hernandez 11-9, 11-6, 11-2 (21m)
Nouran Gohar bt Diana Garcia 11-6, 11-6, 11-5 (21m)
Omneya Abdel Kawy bt Dina Anguiano Gomez 11-5, 11-4, 11-8 (13m)

[8] NEW ZEALAND bt [9] INDIA 2/1
Megan Craig lost to Dipika Pallikal Karthik 6-11, 7-11, 5-11 (26m)
Joelle King bt Joshna Chinappa 11-5, 11-3, 5-11, 13-11 (45m)
Amanda Landers-Murphy bt Sunayna Kuruvilla 11-9, 11-8, 11-7 (24m)
Final positions: 1 Egypt, 2 New Zealand, 3 India, 4 Mexico


Pool B:
[2] ENGLAND bt [10] CANADA 3/0
Sarah-Jane Perry bt Nikki Todd 11-7, 12-10, 11-7 (22m)
Laura Massaro bt Samantha Cornett 12-10, 11-9, 11-5 (28m)
Alison Waters bt Danielle Letourneau 11-4, 11-6, 11-5 (23m)

[7] USA bt [14] WALES 3/0
Reeham Sedky bt Lowri Roberts 11-3, 8-11, 11-5, 11-1 (34m)
Amanda Sobhy bt Tesni Evans 6-11, 11-4, 11-6, 7-11, 11-6 (55m)
Olivia Blatchford bt Hannah Davies 11-6, 11-2, 11-3 (19m)

[2] ENGLAND bt [7] USA 2/1
Sarah-Jane Perry bt Reeham Sedky 9-11, 11-4, 11-7, 10-12, 11-4 (58m)
Alison Waters bt Olivia Blatchford 11-8, 11-3, 11-8 (28m)
Laura Massaro lost to Amanda Sobhy 11-13, 11-8, 8-11, 12-14 (49m)

[10] CANADA bt [14] WALES 2/1
Danielle Letourneau bt Lowri Roberts 11-3, 11-3, 11-8 (17m)
Samantha Cornett bt Hannah Davies 11-9, 11-5, 11-6 (23m)
Hollie Naughton lost to Tesni Evans 12-10, 11-7, 3-11, 4-11, 2-11 (50m)

[2] ENGLAND bt [14] WALES 2/1
Sarah-Jane Perry bt Hannah Davies 11-1, 11-5, 11-3 (19m)
Alison Waters lost to Tesni Evans 13-15, 9-11, 5-11 (41m)
Victoria Lust bt Nia Davies 11-2, 11-6, 11-6 (17m)

[7] USA bt [10] CANADA 2/1
Olivia Blatchford lost to Samantha Cornett 8-11, 7-11, 7-11 (37m)
Amanda Sobhy bt Hollie Naughton 11-2, 11-5, 11-3 (19m)
Sabrina Sobhy bt Danielle Letourneau 11-5, 11-6, 6-11, 11-2 (37m)
Final positions: 1 England, 2 USA, 3 Canada, 4 Wales


Pool C:
[3] MALAYSIA bt [11] NETHERLANDS 3/0
Sivasangari Subramaniam bt Tessa ter Sluis 11-4, 11-7, 11-7 (24m)
Nicol David bt Natalie Grinham 11-6, 11-3, 11-1
Delia Arnold bt Milou van der Heijden 9-11, 11-7, 11-5, 8-11, 11-5 (43m)

[6] AUSTRALIA bt [16] AUSTRIA 3/0
Tamika Saxby bt Judith van der Merwe 11-1, 11-3, 11-4 (15m)
Donna Urquhart bt Birgit Coufal 11-8, 11-3, 11-6 (19m)
Rachael Grinham bt Sandra Polak 11-2, 11-4, 11-3 (14m)

[3] MALAYSIA bt [6] AUSTRALIA 3/0
Sivasangari Subramaniam bt Christine Nunn 12-10, 9-11, 15-13, 11-8 (51m)
Delia Arnold bt Rachael Grinham 11-9, 11-9, 11-7 (36m)
Nicol David bt Donna Urquhart 11-8, 11-4, 11-5 (27m)

[11] NETHERLANDS bt [16] AUSTRIA 3/0
Tessa ter Sluis bt Sabrina Rehman 11-5, 12-10, 11-6 (21m)
Milou van der Heijden bt Sandra Polak 11-2, 11-6, 11-3 (18m)
Natalie Grinham bt Birgit Coufal 11-2, 11-5, 11-3 (15m)

[3] MALAYSIA bt [16] AUSTRIA 3/0
Delia Arnold bt Sabrina Rehman 11-3, 11-3, 11-8 (21m)
Nicol David bt Sandra Polak 11-3, 11-2, 11-1 (17m)
Rachel Arnold bt Judith van der Merwe 11-7, 11-3, 11-6 (19m)

[6] AUSTRALIA v [11] NETHERLANDS


Pool D:
[4] HONG KONG CHINA bt [12] JAPAN 3/0
Liu Tsz-Ling bt Risa Sugimoto 11-4, 11-7, 11-8 (24m)
Annie Au bt Misaki Kobayashi 11-4, 11-5, 11-5 (21m)
Joey Chan bt Satomi Watanabe 11-4, 7-11, 8-11, 11-7, 11-7 (44m)

[5] FRANCE bt [17] SPAIN 3/0
Laura Pomportes bt Marina de Juan Gallach 13-11, 11-5, 11-6 (32m)
Camille Serme bt Xisela Aranda 11-4, 11-1, 11-4 (20m)
Coline Aumard bt Cristina Gomez 13-11, 11-8, 9-11, 11-6 (56m)

[5] FRANCE bt [15] GERMANY 3/0
Laura Pomportes bt Saskia Beinhard 11-5, 11-6, 11-4 (20m)
Camille Serme bt Sina Wall 11-3, 11-4, 11-1 (17m)
Coline Aumard bt Sharon Sinclair 11-6, 11-2, 8-11, 6-11, 11-3 (48m)

[4] HONG KONG CHINA bt [17] SPAIN 2/1
Tong Tsz-Wing bt Marina de Juan Gallach 11-8, 11-9, 11-0 (30m)
Annie Au bt Xisela Aranda 11-1, 11-9, 11-9 (23m)
Liu Tsz-Ling lost to Cristina Gomez 7-11, 11-7, 10-12, 9-11 (60m)

[4] HONG KONG CHINA bt [15] GERMANY 3/0
Tong Tsz-Wing bt Franziska Hennes 11-2, 11-3, 11-6 (27m)
Joey Chan bt Sharon Sinclair 11-9, 11-7, 11-4 (27m)
Annie Au bt Sina Wall 11-7, 11-4, 11-5 (20m)

[12] JAPAN bt [17] SPAIN 2/1
Risa Sugimoto bt Marina de Juan Gallach 11-8, 11-4, 11-8 (32m)
Satomi Watanabe lost to Cristina Gomez 7-11, 5-11, 11-4, 3-11 (41m)
Misaki Kobayashi bt Xisela Aranda 4-11, 13-11, 11-6, 11-6 (42m)

[5] FRANCE bt [12] JAPAN 2/1
Laura Pomportes bt Mami Sakai 11-3, 11-5, 11-4 (19m)
Chloe Mesic lost to Risa Sugimoto 9-11, 11-2, 3-11, 4-11 (33m)
Camille Serme bt Misaki Kobayashi 11-4, 11-4, 11-6 (21m)

[17] SPAIN bt [15] GERMANY 2/1
Marina de Juan Gallach lost to Franziska Hennes 13-11, 8-11, 11-6, 10-12, 3-11 (59m)
Cristina Gomez bt Sharon Sinclair 11-5, 11-8, 10-12, 11-2 (36m)
Xisela Aranda bt Sina Wall 5-11, 11-7, 10-12, 11-7, 11-0 (46m)

[12] JAPAN bt [15] GERMANY 2/1
Satomi Watanabe bt Franziska Hennes 11-1, 11-7, 11-5 (20m)
Misaki Kobayashi bt Sina Wall 11-5, 11-5, 11-3 (18m)
Risa Sugimoto lost to Saskia Beinhard 8-11, 11-8, 18-20, 13-15 (44m)

[4] HONG KONG CHINA v [5] FRANCE
Joey Chan v Coline Aumard
Annie Au v Camille Serme
Liu Tsz-Ling v Laura Pomportes

 

 
REPORTS
WSF Women’s World Team Championships Squad Announced

The squad to represent England in the WSF Women’s World Team Squash Championships 2016 has been announced by the England Squash national coaching team.

The Team England quartet includes: Laura Massaro (Captain), Alison Waters, Sarah-Jane Perry and Victoria Lust.

Currently boasting four players in the world top 20, and led by World No.2 and 2014 World Champion Laura Massaro, Team England will be striving to defend the title they won in 2014 when the event was last held in Canada. 

David Campion, National Senior Coach at England Squash commented, “We have selected a team we believe are strong contenders and have every chance of successfully defending our title. Laura and Alison have vast experience in World Team events, and both are in excellent form leading into these Championships. Sarah-Jane has recent back to back victories against two top 5 players, and Victoria Lust deservedly earns her selection having been a consistent performer on the World Tour throughout 2016.”

Team Captain Laura Massaro said, "I'm really looking forward to competing in France with the team. We compete as individuals most of the time so it's great coming together as a team and supporting each other. Going in as defending champions means the pressure’s on us, but we are ready for the challenge."

The event, due to be staged in Paris from 28 November to 3 December 2016 will see 19 nations compete for the coveted title including Egypt, Australia and Malaysia.

The event will take place at the historic Jeu De Paume and St Cloud Squash clubs, with final stages being held on an all-glass court at the Palais Des Sports Robert Charpentier.
 


 

 

 CONTACT:  SP Webmaster     Magazine Editor