SQUASH PLAYER NEWS


The World of Squash
at Your Fingertips

HOME
NEWS
RESULTS 
CALENDAR
EVENTS
PLAYERS
CLUBS
RULES
LINKS
MAGAZINE
FEATURES
GEAR
DIRECTORY
WORKSHOP
PROMOTIONS
FEEDBACK
ARCHIVE
About SP
Squash on TV
Search
 
UK Counties
World Links

Online Store
Books, Subs, Videos

Squash Directory
Where to get it all

Classified Section
Job, Jobs, Jobs Something to sell ...

31/05/2015
European Individual Championship 2015 (Men)

  European Individual Championship 2015
Men
Men's European Individual Championship 2015,
Eurovea Shopping Park, Bratislava, Slovakia

27-30 May 2015

Final:
[1] Gregory Gaultier (FRA) bt [2] Borja Golan (ESP) 11-3, 5-11, 11-7, 11-5 (50m)

Third place play-off:
[5/8] Raphael Kandra (GER) bt [3/4] Gregoire Marche (FRA) 11-5, 10-12, 11-9, 10-12, 11-6 (81m)

Semi-finals:
[1] Gregory Gaultier (FRA) bt [5/8] Raphael Kandra (GER) 11-5, 11-3, 11-8 (34m)
[2] Borja Golan (ESP) bt [3/4] Gregoire Marche (FRA) 11-7, 11-1, 11-4 (30m)

Quarter-finals:
[1] Gregory Gaultier (FRA) bt [9/16] Edmon Lopez Moller (ESP) 11-3, 11-4, 11-6 (21m)
[5/8] Raphael Kandra (GER) bt [3/4] Lucas Serme (FRA) 11-6, 11-8, 12-14, 11-6 (66m)
[3/4] Gregoire Marche (FRA) bt [5/8] Carlos Cornes Ribadas (ESP) 11-7, 6-11, 11-2, 12-10 (55m)
[2] Borja Golan (ESP) bt [9/16] Jakob Dirnberger (AUT) 11-6, 13-11, 11-5 (28m)

3rd round:
[1] Gregory Gaultier (FRA) bt [9/16] Lenard Puski (HUN) 11-6, 11-5, 11-5 (18m)
[9/16] Edmon Lopez Moller (ESP) bt [5/8] Ondrej Uherka (CZE) 11-9, 11-7, 11-9 (44m)
[5/8] Raphael Kandra (GER) bt [9/16] Martin Svec (CZE) 11-7, 11-8, 11-4 (32m)
[3/4] Lucas Serme (FRA) bt Benedek Sebok (HUN) 11-1, 11-4, 11-5 (20m)
[3/4] Gregoire Marche (FRA) bt [9/16] Petr Martin (CZE) 13-11, 11-5, 11-4 (30m)
[5/8] Carlos Cornes Ribadas (ESP) bt [9/16] Michael Craig (IRL) 11-9, 11-1, 11-3 (32m)
[9/16] Jakob Dirnberger (AUT) bt [5/8] Miroslav Celler (SVK) 10-12, 11-7, 13-11, 11-2 (41m)
[2] Borja Golan (ESP) bt [9/16] Daniel Mekbib (CZE) 11-4, 11-9, 11-9 (23m)

2nd round:
[1] Gregory Gaultier (FRA) bt Stelian Stankov (BUL) 11-2, 11-3, 11-5 (16m)
[9/16] Lenard Puski (HUN) bt Marek Manik (SVK) 11-7, 8-11, 11-6, 11-4 (46m)
[9/16] Edmon Lopez Moller (ESP) bt Yuri Farneti (ITA) 11-7, 11-2, 11-8 (33m)
[5/8] Ondrej Uherka (CZE) bt Tomas Toth (SVK) 8-11, 12-10, 11-3, 11-3 (43m)
[5/8] Raphael Kandra (GER) bt Charalampos Leontarakis (GRE) 11-9, 11-4, 11-2 (23m)
[9/16] Martin Svec (CZE) bt Ruslan Sorochinskiy (UKR) 11-1, 11-3, 11-9 (32m)
Benedek Sebok (HUN) bt [9/16] Lukasz Stachowski (POL) 11-5, 9-11, 11-9, 6-11, 11-6 (52m)
[3/4] Lucas Serme (FRA) bt Peter Hruzik (SVK) 11-2, 11-7, 11-2 (21m)
[3/4] Gregoire Marche (FRA) bt Dimitri Steinmann (SUI) 11-7, 11-2, 5-11, 11-3 (35m)
[9/16] Petr Martin (CZE) bt Marcin Karwowski (POL) 11-8, 11-4, 9-11, 11-5 (33m)
[9/16] Michael Craig (IRL) bt Peter Kviecinsky (SVK) 11-2, 11-4, 11-8 (24m)
[5/8] Carlos Cornes Ribadas (ESP) bt Julian Kischel (POL) 13-11, 11-9, 11-4 (26m)
[5/8] Miroslav Celler (SVK) bt Kostadin Simeonov (BUL) 11-5, 11-4, 11-1 (15m)
[9/16] Jakob Dirnberger (AUT) bt Przemyslaw Atras (POL) 11-5, 11-7, 11-1 (31m)
[9/16] Daniel Mekbib (CZE) bt Valeriy Fedoruk (UKR) 11-9, 11-5, 11-6 (40m)
[2] Borja Golan (ESP) bt David Kubicek (SVK) 11-3, 11-5, 11-6 (21m)

1st round:
[1] Gregory Gaultier (FRA) bye
Stelian Stankov (BUL) bt Florian Mader (AUT) 11-6, 11-4, 12-10
Marek Manik (SVK) bye
[9/16] Lenard Puski (HUN) bye
[9/16] Edmon Lopez Moller (ESP) bye
Yuri Farneti (ITA) bye
Tomas Toth (SVK) bt Aleksandar Sofranac (SRB) 11-3, 11-4, 11-5
[5/8] Ondrej Uherka (CZE) bye
[5/8] Raphael Kandra (GER) bye
Charalampos Leontarakis (GRE) bt Dimitar Zhilev (BUL) 7-11, 11-6, 11-8, 12-10
Ruslan Sorochinskiy (UKR) bye
[9/16] Martin Svec (CZE) bye
[9/16] Lukasz Stachowski (POL) bye
Benedek Sebok (HUN) bye
Peter Hruzik (SVK) bt Roko Voncina (CRO) 11-8, 12-10, 11-9
[3/4] Lucas Serme (FRA) bye
[3/4] Gregoire Marche (FRA) bye
Dimitri Steinmann (SUI) bt Vuk Brcanski (SRB) 11-1, 11-2, 11-1
Marcin Karwowski (POL) bye
[9/16] Petr Martin (CZE) bye
[9/16] Michael Craig (IRL) bye
Peter Kviecinsky (SVK) bye
Julian Kischel (POL) bt Stoil Zhilev (BUL) 5-11, 11-2, 10-12, 12-10, 11-5
[5/8] Carlos Cornes Ribadas (ESP) bye
[5/8] Miroslav Celler (SVK) bye
Kostadin Simeonov (BUL) bt Karlis Pekstins (LAT) 11-7, 11-5, 11-8
Przemyslaw Atras (POL) bye
[9/16] Jakob Dirnberger (AUT) bye
[9/16] Daniel Mekbib (CZE) bye
Valeriy Fedoruk (UKR) bye
David Kubicek (SVK) bt Vedran Svonja (CRO) 11-8, 11-5, 11-7
[2] Borja Golan (ESP) bye
 

 


 

 

 CONTACT:  SP Webmaster     Magazine Editor