31/10/2021
English Junior U17 Championship 2021
- AJ Bell English Junior U17 Championship 2021, David Ross Sports
Village, Nottingham, England
|
English Junior U17 Championship 2021
Men's Draw
28 - 31 Oct
Nottingham, England |
Final:
[1] Jonah Bryant (Sussex) v [2] Abdallah Eissa (Warwicks)
Semi-finals:
[1] Jonah Bryant (Sussex) bt [5/8] Caleb Boy (Kent) 11-8, 11-4, 11-9
[2] Abdallah Eissa (Warwicks) bt [3/4] Yusuf Sheikh (Essex) 11-3, 11-9,
11-9
Quarter-finals:
[1] Jonah Bryant (Sussex) bt Kriss Kasunda (ENG) 11-3, 11-6, 11-3
[5/8] Caleb Boy (Kent) bt [3/4] Louis Murray (ENG) 11-9, 10-12, 9-11,
11-8, 11-5
[3/4] Yusuf Sheikh (Essex) bt [5/8] James Carman (ENG) 11-4, 11-9, 11-4
[2] Abdallah Eissa (Warwicks) bt Jamie Brown (ENG) 11-3, 11-8, 11-6
3rd round:
[1] Jonah Bryant (Sussex) bt Alec Tomlinson (ENG) 11-7, 11-4, 11-7
Kriss Kasunda (ENG) bt [5/8] Heston Malik (Sussex) 11-8, 11-6, 9-11,
7-11, 11-6
[5/8] Caleb Boy (Kent) bt Joe Pannell (ENG) 11-6, 11-2, 11-9
[3/4] Louis Murray (ENG) bt Billy Whalley (Devon) 11-9, 11-5, 11-2
[3/4] Yusuf Sheikh (Essex) bt James Averill (ENG) 11-1, 11-4, 11-5
[5/8] James Carman (ENG) bt Oliver Coulcher-Porter (Oxon) 10-12, 11-3,
11-5, 11-2
Jamie Brown (ENG) bt [5/8] Bailey Malik (Sussex) 11-7, 9-11, 3-11,
14-12, 11-7
[2] Abdallah Eissa (Warwicks) bt Matthew Bartley (Suffolk) 11-5, 11-0,
11-3
2nd round:
[1] Jonah Bryant (Sussex) bt Callum McGurk (ENG) 11-0, 11-5, 11-0
Alec Tomlinson (ENG) bt Sonny Flint (ENG) 9-11, 11-8, 7-11, 11-3, 11-6
Kriss Kasunda (ENG) bt Thomas Greengrass (ENG) 7-11, 11-6, 11-9, 11-5
[5/8] Heston Malik (Sussex) bt Joseph Royle (Yorks) 11-6, 11-4, 11-13,
11-8
[5/8] Caleb Boy (Kent) bt Sonny Maskell (ENG) 11-1, 11-6, 11-5
Joe Pannell (ENG) bt Harry Green (Warwicks) 11-4, 11-3, 11-5
Billy Whalley (Devon) bt James Kettle (ENG) 11-6, 9-11, 12-10, 11-6
[3/4] Louis Murray (ENG) bt Ethan Duncan (Herts) 11-3, 11-6, 11-5
[3/4] Yusuf Sheikh (Essex) bt James Rossiter (ENG) 11-3, 11-2, 11-3
James Averill (ENG) bt Daniel Caton (ENG) 5-11, 11-3, 11-4, 12-10
Oliver Coulcher-Porter (Oxon) bt Cory Harding (Merseyside) 11-5, 11-8,
12-14, 8-11, 11-7
[5/8] James Carman (ENG) bt Dominic Cox (ENG) 11-3, 11-3, 11-5
[5/8] Bailey Malik (Sussex) bt Michael Hillary (Yorks) 11-4, 11-8, 11-5
Jamie Brown (ENG) bt Arjan Virdi (ENG) 11-6, 11-2, 11-7
Matthew Bartley (Suffolk) bt Palmer Deville (Essex) 11-9, 8-11, 11-6,
11-8
[2] Abdallah Eissa (Warwicks) bt Samuel Bennett (ENG) 11-1, 11-5, 11-4
1st round:
[1] Jonah Bryant (Sussex) bye
Callum McGurk (ENG) bt Alex Banhidai (Essex) 11-9, 11-2, 11-4
Alec Tomlinson (ENG) bt Daanish Vine (ENG) 11-1, 11-1, 11-6
Sonny Flint (ENG) bye
Kriss Kasunda (ENG) bye
Thomas Greengrass (ENG) bt Jake Sim-Baskar (Sussex) 10-12, 11-9, 11-9,
11-7
Joseph Royle (Yorks) bt David Menzies (ENG) 11-5, 11-3, 11-2
[5/8] Heston Malik (Sussex) bye
[5/8] Caleb Boy (Kent) bye
Sonny Maskell (ENG) bt Dylan Beard (ENG) 11-2, 11-4, 11-2
Harry Green (Warwicks) bt Eddie Whalley (ENG) 11-1, 11-5, 11-7
Joe Pannell (ENG) bye
Billy Whalley (Devon) bye
James Kettle (ENG) bt Trystan Fleming (ENG) 11-3, 11-1, 11-1
Ethan Duncan (Herts) bt Fergus Hunt (ENG) 13-11, 11-5, 11-6
[3/4] Louis Murray (ENG) bye
[3/4] Yusuf Sheikh (Essex) bye
James Rossiter (ENG) bt Rohan Sahota (Warwicks) 11-7, 11-6, 11-6
Daniel Caton (ENG) bt Finlay Halton (ENG) 11-5, 11-4, 6-11, 11-4
James Averill (ENG) bye
Oliver Coulcher-Porter (Oxon) bye
Cory Harding (Merseyside) bt Ben Jones (J) (ENG) 11-2, 11-1, 11-5
Dominic Cox (ENG) bt Toby Suttle (ENG) 11-4, 11-3, 9-11, 11-7
[5/8] James Carman (ENG) bye
[5/8] Bailey Malik (Sussex) bye
Michael Hillary (Yorks) bt Charlie Jubbs (ENG) 11-5, 12-10, 7-11, 8-11,
11-7
Arjan Virdi (ENG) bt Max Newton (ENG) 11-1, 11-4, 11-7
Jamie Brown (ENG) bye
Palmer Deville (Essex) bye
Matthew Bartley (Suffolk) bt Cameron Tuck (ENG) 11-5, 11-6, 11-2
Samuel Bennett (ENG) bt Antoine Pucelle (ENG) 11-9, 11-4, 11-9
[2] Abdallah Eissa (Warwicks) bye
|
English Junior U17 Championship 2021
Women's Draw
28 - 31 Oct
Nottingham, England |
Final:
[1] Amelie Haworth (Hants) v [2] Meha Shah (Middx)
Semi-finals:
[1] Amelie Haworth (Hants) bt [3/4] Amy Campbell-Wynter (Dorset) 11-5,
11-6, 11-6
[2] Meha Shah (Middx) bt [3/4] Lara Newton (Essex) 11-9, 11-4, 11-8
Quarter-finals:
[1] Amelie Haworth (Hants) bt Amber Clarke (ENG) 11-5, 11-1, 11-2
[3/4] Amy Campbell-Wynter (Dorset) bt Natalie Main (Beds) 12-10, 14-16,
12-10, 11-4
[3/4] Lara Newton (Essex) bt [5/8] Olivia Owens (ENG) 11-4, 11-5, 11-5
[2] Meha Shah (Middx) bt [5/8] Isabel Sargent (Cheshire) 11-7, 11-3,
11-3
2nd round:
[1] Amelie Haworth (Hants) bt Mia Smith (Northumbria) 11-0, 11-1,
11-0
Amber Clarke (ENG) bt [5/8] Olivia Keefe (Hants) 11-8, 2-11, 13-11,
9-11, 11-5
Natalie Main (Beds) bt [5/8] Sophie Hill (ENG) 11-4, 11-4, 11-8
[3/4] Amy Campbell-Wynter (Dorset) bt Jasmine Thirst (Norfolk) 11-4,
7-11, 11-8, 11-8
[3/4] Lara Newton (Essex) bt Ella Grogan (ENG) 11-4, 11-2, 11-2
[5/8] Olivia Owens (ENG) bt Hannah Rowley (Glos) 6-11, 11-4, 11-2, 12-10
[5/8] Isabel Sargent (Cheshire) bt Eva Manson (ENG) 11-5, 11-7, 11-7
[2] Meha Shah (Middx) bt Renitha Srindran (Essex) 11-7, 12-10, 11-4
1st round:
[1] Amelie Haworth (Hants) bye
Mia Smith (Northumbria) bt Manuela Horscroft (Essex) 11-3, 11-1, 9-11,
7-11, 11-4
Amber Clarke (ENG) bt Rebecca Woolf (ENG) 11-9, 11-7, 11-6
[5/8] Olivia Keefe (Hants) bt Pia Shah (ENG) 11-2, 11-5, 11-4
[5/8] Sophie Hill (ENG) bt Sophie Evans (ENG) 11-7, 11-7, 11-7
Natalie Main (Beds) bt Zoe Shipsey (ENG) 11-3, 11-3, 11-1
Jasmine Thirst (Norfolk) bt Lily Main (ENG) 11-5, 11-6, 11-0
[3/4] Amy Campbell-Wynter (Dorset) bye
[3/4] Lara Newton (Essex) bye
Ella Grogan (ENG) bt Zoe Tanner (ENG) 11-5, 11-4, 11-7
Hannah Rowley (Glos) bt Lauren Brown (ENG) 8-11, 11-6, 11-3, 12-10
[5/8] Olivia Owens (ENG) bye
[5/8] Isabel Sargent (Cheshire) bt Emily Dickins (ENG) 11-2, 11-4, 11-4
Eva Manson (ENG) bt Millie McLeod (ENG) 11-5, 11-3, 11-4
Renitha Srindran (Essex) bt Amelie Brooke (ENG) 10-12, 11-8, 14-12,
7-11, 11-7
[2] Meha Shah (Middx) bye
|
|