SQUASH PLAYER NEWS


The World of Squash
at Your Fingertips

HOME
NEWS
RESULTS 
CALENDAR
EVENTS
PLAYERS
CLUBS
RULES
LINKS
MAGAZINE
FEATURES
GEAR
DIRECTORY
WORKSHOP
PROMOTIONS
FEEDBACK
ARCHIVE
About SP
Squash on TV
Search
 
UK Counties
World Links

Online Store
Books, Subs, Videos

Squash Directory
Where to get it all

Classified Section
Job, Jobs, Jobs Something to sell ...

07/07/2019
European Junior U19 Open 2019

European Junior U19 Open 2019

LATEST

  • European Junior U19 Open 2019, ACR-Sportcenter-Köln, Cologne, Germany
    (also known as Pioneer U19 Junior Cup)
     
The indispensable magazine for serious Squash Players
Subscribe to Squash Player Magazine Now

European Junior U19 Open 2019
(also known as Pioneer U19 Junior Cup)
04 - 08 Jul
Cologne, Germany

RESULTS

Men's Event

Final:
[1] Viktor Byrtus (CZE) bt [2] Yannick Wilhelmi (SUI) 13-11, 11-8, 11-6

Third place play-off:
[3/4] Max Forster (ENG) bt [3/4] Ivan Perez (ESP) 11-4, 11-9, 13-15, 11-7 (54m)

Semi-finals:
[1] Viktor Byrtus (CZE) bt [3/4] Max Forster (ENG) 11-4, 5-11, 11-9, 5-11, 11-4 (63m)
[2] Yannick Wilhelmi (SUI) bt [3/4] Ivan Perez (ESP) 11-13, 11-8, 11-8, 6-11, 11-9 (96m)

Quarter-finals:
[1] Viktor Byrtus (CZE) bt [5/8] Augusto Ortigosa (ESP) 11-4, 1-11, 11-7, 9-11, 11-4 (85m)
[3/4] Max Forster (ENG) bt [5/8] Ben Smith (ENG) 13-11, 11-9, 11-8 (70m)
[3/4] Ivan Perez (ESP) bt [5/8] James Flynn (CAN) 9-11, 11-7, 11-4, 11-4 (79m)
[2] Yannick Wilhelmi (SUI) bt [5/8] Filip Jarota (POL) 11-4, 11-4, 11-5 (41m)

3rd round:
[1] Viktor Byrtus (CZE) bt [9/16] Imen Tack (BEL) 11-7, 11-7, 11-1
[5/8] Augusto Ortigosa (ESP) bt [9/16] Nils Schwab (GER) 11-9, 11-4, 11-3
[5/8] Ben Smith (ENG) bt Benjamin Sockett (ENG) 11-5, 11-9, 11-3
[3/4] Max Forster (ENG) bt [9/16] Campbell Wells (SUI) 11-8, 11-4, 11-9
[3/4] Ivan Perez (ESP) bt Kieran Hillman (WAL) 11-9, 11-6, 11-8
[5/8] James Flynn (CAN) bt [9/16] Petr Nohel (CZE) 11-3, 11-5, 11-6
[5/8] Filip Jarota (POL) bt [9/16] Victor Romer (BEL) 11-8, 11-6, 7-11, 11-5
[2] Yannick Wilhelmi (SUI) bt [9/16] Dries Verhaegen (BEL) 11-8, 11-6, 11-3

2nd round:
[1] Viktor Byrtus (CZE) bt Yukhym Bielikov (UKR) 11-6, 11-4, 11-0
[9/16] Imen Tack (BEL) bt Henrik Kurm (EST) 11-9, 11-6, 11-5
[9/16] Nils Schwab (GER) bt Neel Ismail (CAN) 11-8, 5-11, 11-7, 11-5
[5/8] Augusto Ortigosa (ESP) bt Emilio Jose Avila (COL) 11-3, 11-3, 11-2
[5/8] Ben Smith (ENG) bt Ned Gildea (USA) 11-3, 11-2, 11-3
Benjamin Sockett (ENG) bt [9/16] Alexandr Rozhanskiy (RUS) 11-2, 11-2, 11-5
[9/16] Campbell Wells (SUI) bt Alfie Lawes (ENG) 11-7, 11-7, 9-11, 11-5
[3/4] Max Forster (ENG) bt Jerry Bisschops (NED) 11-3, 11-3, 11-2
[3/4] Ivan Perez (ESP) bt Stan Al (NED) 15-13, 11-6, 11-0
Kieran Hillman (WAL) bt [9/16] Bogdan Vasile (ROM) 11-3, 11-3, 11-7
[9/16] Petr Nohel (CZE) bt Adam Sinkule (CZE) 5-11, 11-6, 11-9, 11-9
[5/8] James Flynn (CAN) bt Mattia Mulazzani (ITA) 11-1, 11-3, 11-2
[5/8] Filip Jarota (POL) bt Arón Astray (ESP) 10-12, 12-10, 11-8, 11-7
[9/16] Victor Romer (BEL) bt Tim Roesch (SUI) 11-7, 11-5, 12-10
[9/16] Dries Verhaegen (BEL) bt Antoine Riehl (FRA) 11-9, 11-6, 11-5
[2] Yannick Wilhelmi (SUI) bt Daniel O'Sullivan (SCO) 11-2, 11-3, 11-7

1st round:
[1] Viktor Byrtus (CZE) bye
Yukhym Bielikov (UKR) bt Raphaël Benamran (FRA) 12-10, 12-10, 12-10
Henrik Kurm (EST) bye
[9/16] Imen Tack (BEL) bye
[9/16] Nils Schwab (GER) bye
Neel Ismail (CAN) bt Nicholas Harbour (ENG) 11-4, 12-10, 11-7
Emilio Jose Avila (COL) bt Odysseas Menexelis (GRE) 11-9, 4-11, 7-11, 11-6, 11-9
[5/8] Augusto Ortigosa (ESP) bye
[5/8] Ben Smith (ENG) bye
Ned Gildea (USA) bt Tristan Verschuuren (BEL) 11-4, 9-11, 11-8, 6-11, 11-0
Benjamin Sockett (ENG) bt Rico Coetsee (RSA) 11-3, 11-4, 11-2
[9/16] Alexandr Rozhanskiy (RUS) bye
[9/16] Campbell Wells (SUI) bye
Alfie Lawes (ENG) bt Allaeldin Abdelkhalek (EGY) w/o
Jerry Bisschops (NED) bt Henry Culhane (USA) 11-5, 14-12, 11-4
[3/4] Max Forster (ENG) bye
[3/4] Ivan Perez (ESP) bye
Stan Al (NED) bt Travis Tatum (ENG) 12-10, 11-8, 11-9
Kieran Hillman (WAL) bt Lino Kaiser (SUI) 11-3, 11-2, 11-4
[9/16] Bogdan Vasile (ROM) bye
[9/16] Petr Nohel (CZE) bye
Adam Sinkule (CZE) bt Mathias Vancamp (BEL) 7-11, 11-4, 11-7, 11-7
Mattia Mulazzani (ITA) bt August Svensson (SWE) 11-4, 11-5, 4-11, 8-11, 11-6
[5/8] James Flynn (CAN) bye
[5/8] Filip Jarota (POL) bye
Arón Astray (ESP) bt Zac Ibrahim (USA) 11-1, 11-4, 11-6
Tim Roesch (SUI) bt Yanki Sapci (GER) 11-0, 11-5, 11-7
[9/16] Victor Romer (BEL) bye
[9/16] Dries Verhaegen (BEL) bye
Antoine Riehl (FRA) bye
Daniel O'Sullivan (SCO) bt Nicolas Santander (PER) 11-5, 5-11, 12-10, 11-9
[2] Yannick Wilhelmi (SUI) bye

Women's Event

Final:
Margot Prow (ENG) bt [1] Alina Bushma (UKR) 11-3, 14-12, 12-14, 9-11, 11-3 (51m)

Quarter-finals:
[1] Alina Bushma (UKR) bt [9/16] Lea Barbeau (FRA) 12-10, 11-5, 6-11, 11-3 (43m)
Margot Prow (ENG) bt [3/4] Evie Coxon (ENG) 11-8, 11-6, 9-11, 11-7 (64m)
[3/4] Fleur Maas (NED) bt [5/8] Klara Møller (DEN) 11-6, 9-11, 9-11, 13-11, 11-5 (71m)
[5/8] Alice Green (ENG) bt Avni Anand (USA) 11-1, 14-12, 8-11, 7-11, 11-9 (54m)

2nd round:
[1] Alina Bushma (UKR) bt Alina Poessl (SUI) 11-3, 11-3, 11-7
[9/16] Lea Barbeau (FRA) bt Kalina Tsoneva (BUL) 11-4, 11-2, 11-8
Margot Prow (ENG) bt [5/8] Madeleine Hylland (NOR) 12-14, 11-7, 11-4, 11-9
[3/4] Evie Coxon (ENG) bt Daniek Krukkert (NED) 11-5, 11-6, 11-6
[3/4] Fleur Maas (NED) bt Kiera Marshall (ENG) 11-7, 9-11, 11-2, 11-8
[5/8] Klara Møller (DEN) bt Lotti Taylor-French (ITA) 11-9, 11-9, 11-4
[5/8] Alice Green (ENG) bt [9/16] Julia Zhukovets (UKR) 11-4, 11-4, 11-5
Avni Anand (USA) bt Lily Taylor-French (ITA) 11-9, 11-4, 11-6

1st round:
[1] Alina Bushma (UKR) bt Maria Tseregkouni (GRE) 11-0, 11-2, 11-2
Alina Poessl (SUI) bt [9/16] Anastasia Kunitsin (RUS) w/o
[9/16] Lea Barbeau (FRA) bt Maria Dominguez Fernandez (ESP) 11-8, 11-4, 11-4
Kalina Tsoneva (BUL) bt [5/8] Cristina Tartarone (ITA) w/o
[5/8] Madeleine Hylland (NOR) bt Ana Castell Garcia (ESP) 11-1, 11-3, 11-5
Margot Prow (ENG) bt [9/16] Megan Thomas (WAL) 11-6, 11-1, 11-5
Daniek Krukkert (NED) bt [9/16] Simona Frevel (SUI) 3-11, 11-3, 11-9, 11-4
[3/4] Evie Coxon (ENG) bt Layla Sameh (EGY) 11-7, 11-7, 14-12
[3/4] Fleur Maas (NED) bt Sara Khan (CAN) 11-7, 11-1, 11-3
Kiera Marshall (ENG) bt [9/16] Marta Dominguez Fernandez (ESP) 11-9, 11-4, 4-11, 9-11, 11-4
Lotti Taylor-French (ITA) bt [9/16] Laura Deruyck (BEL) 11-9, 11-3, 11-6
[5/8] Klara Møller (DEN) bt Alexandra Kotkolik (GER) 11-6, 11-3, 11-9
[5/8] Alice Green (ENG) bt Klara Herzog (GER) 11-1, 11-2, 11-2
[9/16] Julia Zhukovets (UKR) bt Irene Fossen (NOR) 11-8, 11-5, 11-2
Avni Anand (USA) bt [9/16] Cassandra Fitze (SUI) 11-5, 11-6, 11-7
Lily Taylor-French (ITA) bt [2] Michaela Cepova (CZE) 11-4, 8-11, 9-11, 11-6, 11-8


 

 

 CONTACT:  SP Webmaster     Magazine Editor