30/12/2018
Scottish Junior Open 2018
LATEST
Scottish Junior U19
Open 2018
Men's Draw
28 - 30 Dec
Edinburgh, Scotland |
ROUND TWO
28
DEC |
QUARTERS
28 DEC |
SEMIS
29
DEC |
FINAL
30
DEC |
[1] Darosham Khan (CAN)
11-1, 11-4, 11-6
[9/16] Evann Tan (SGP) |
Darosham Khan
11-8, 11-8, 8-11, 11-6
Aaron Liang |
Darosham Khan
11-9, 11-7, 11-3
Max Forster |
Darosham Khan
11-8, 11-8, 13-11
Rutvik Rau |
[5/8] Aaron Liang (SGP)
11-5, 11-8, 11-2
Andrew Hill (SCO) |
[5/8] Max Forster (ENG)
11-6, 11-6, 11-1
Saad Khatri (AUS) |
Max Forster
11-7, 11-5, 11-7
Christopher Murphy |
[3/4] Christopher Murphy (SCO)
11-5, 11-8, 11-5
Taylor Carrick (BER) |
[3/4] Rutvik Rau (IND)
11-2, 11-5, 11-5
[9/16] Abdul Muqaddam Khan (ENG) |
Rutvik Rau
12-10, 9-11, 11-2, 11-6
Maaz Khatri |
Rutvik Rau
11-9, 11-9, 11-7
Alasdair Prott |
[9/16] Maaz Khatri (AUS)
11-8, 11-8, 11-7
[5/8] John Meehan (SCO) |
Harry Barron (SCO)
8-11, 11-8, 11-9, 9-11, 11-5
Leonard Lee (SGP) |
Harry Barron
11-3, 11-8, 11-5
Alasdair Prott |
Kevin Schön (AUT)
11-3, 11-7, 11-1
[2] Alasdair Prott (SCO) |
Scottish Junior U19
Open 2018
Women's Draw
28 - 30 Dec
Edinburgh, Scotland |
ROUND ONE
28
DEC |
QUARTERS
28 DEC |
SEMIS
29
DEC |
FINAL
30
DEC |
[1] Sneha Sivakumar (SGP)
bye |
Sneha Sivakumar
11-1, 11-6, 11-7
Emma McGugan |
Sneha Sivakumar
11-3, 11-1, 11-4
Eleanor White |
Sneha Sivakumar
11-6, 2-11, 11-8, 11-7
Georgia Adderley |
[5/8] Emma McGugan (IRL)
11-8, 6-11, 9-11, 11-8, 11-8
Chloe Foster (ENG) |
Valentina Portieri (ARG)
9-11, 12-10, 9-11, 11-6, 11-5
[5/8] Katie Jones (WAL) |
Valentina Portieri
11-2, 6-11, 11-5, 11-7
Eleanor White |
[3/4] Eleanor White (ENG)
bye |
[3/4] Laura Neill (IRL)
bye |
Laura Neill
13-11, 11-5, 12-14,
11-0
Helena Coetzee |
Helena Coetzee
9-11, 13-11, 11-5, 11-7
Georgia Adderley |
[5/8] Helena Coetzee (RSA)
11-7, 7-11, 11-8, 11-7
Lowri Waugh (ENG) |
Laura Deruyck (BEL)
11-5, 3-11, 9-11, 11-9, 11-7
[5/8] Casey Miller (ENG) |
Laura Deruyck
11-7, 11-2, 11-4
Georgia Adderley |
[2] Georgia Adderley (SCO)
bye |
Under
17 Event |
Boys U17 Final:
[3/4] Ben Smith (ENG) bt [1] Haris Qasim (PAK) 5-11, 11-7,
11-5, 10-12, 11-7 (62m)
Third place play-off:
[5/8] Muhammad Farhan Hashmi (PAK) bt [3/4] Adam Goad (ENG) 6-11, 13-11,
11-8, 13-11 (51m)
Semi-finals:
[1] Haris Qasim (PAK) bt [3/4] Adam Goad (ENG) 12-10, 11-7, 11-7
[3/4] Ben Smith (ENG) bt [5/8] Muhammad Farhan Hashmi (PAK) 11-6, 11-9,
11-5
Quarter-finals:
[1] Haris Qasim (PAK) bt [5/8] Alfie Lawes (ENG) 11-5, 11-5, 11-4
[3/4] Adam Goad (ENG) bt [9/16] Lewis Harding (ENG) 11-6, 11-5, 11-4
[3/4] Ben Smith (ENG) bt [5/8] Andrew Glen (SCO) 11-7, 11-4, 11-6
[5/8] Muhammad Farhan Hashmi (PAK) bt [9/16] Adam Hunter (SCO) 12-10,
11-3, 11-7Girls U17 Final:
[5/8] Yoshna Singh (IND) bt [5/8] Sze Yu Lee (AUS) 11-6,
8-11, 11-4, 13-11 (25m)
Third place play-off:
[5/8] Lucy Murchie (SCO) bt [9/16] Amna Fayyaz (PAK) 14-12, 11-9, 11-8
(42m)
Semi-finals:
[5/8] Yoshna Singh (IND) bt [5/8] Lucy Murchie (SCO) 9-11, 11-4, 9-11,
11-2, 11-4
[5/8] Sze Yu Lee (AUS) bt [9/16] Amna Fayyaz (PAK) 12-14, 12-10, 7-11,
11-7, 13-11
|
|