SQUASH PLAYER NEWS


The World of Squash
at Your Fingertips

HOME
NEWS
RESULTS 
CALENDAR
EVENTS
PLAYERS
CLUBS
RULES
LINKS
MAGAZINE
FEATURES
GEAR
DIRECTORY
WORKSHOP
PROMOTIONS
FEEDBACK
ARCHIVE
About SP
Squash on TV
Search
 
UK Counties
World Links

Online Store
Books, Subs, Videos

Squash Directory
Where to get it all

Classified Section
Job, Jobs, Jobs Something to sell ...

09/09/2017
Pan American Team Championship 2017

LATEST

  • Pan American Doubles Championship, Tortugas Country Club, Buenos Aires, Argentina
     

The indispensable magazine for serious Squash Players
click here for your Subscription to Squash Player Magazine
Pan American Championship 2017
Team Results

06 - 09 Sep
Buenos Aires, Argentina

Men's Results

Final
[2] MEXICO bt [1] ARGENTINA 2/0
Cesar Salazar bt Leandro Romiglio 11-8, 11-7, 11-8 (41m)
Arturo Salazar bt Rodrigo Pezzota 7-11, 12-10, 14-12, 11-7 (61m)
Alfredo Avila v Gonzalo Miranda (match withdrawn)

3rd place:
[3/4] COLOMBIA & [3/4] USA
*****
Semi-finals:
[1] ARGENTINA bt [3/4] COLOMBIA 2/1
Leandro Romiglio lost to Miguel Angel Rodriguez 5-11, 9-11, 2-11 (27m)
Robertino Pezzota bt Juan Camilo Vargas 11-5, 12-10, 11-7 (30m)
Gonzalo Miranda bt Andrés Herrera 11-9, 8-11, 11-3, 11-8 (63m)
[2] MEXICO bt [3/4] USA 2/1
Arturo Salazar bt Christopher Gordon 11-7, 11-4, 11-1 (23m)
Alfredo Avila lost to Chris Hanson 10-12, 2-11, 3-11 (34m)
Eric Galvez bt Faraz Khan 11-9, 11-3, 11-4 (42m)
*****
Quarter-finals:
[1] ARGENTINA bt [5/8] GUATEMALA 2/0
Leandro Romiglio bt Josue Enriquez 11-4, 11-2, 11-4 (23m)
Gonzalo Miranda bt Alejandro Enriquez 7-11, 11-8, 11-4, 11-3 (51m)
Robertino Pezzota v Mauricio Sedano (match withdrawn)
[3/4] COLOMBIA bt [5/8] BRAZIL 2/1
Miguel Angel Rodriguez bt Diego Gobbi 11-5, 11-6, 11-4 (26m)
Andrés Herrera lost to Pedro Mometto 7-11, 9-11, 11-7, 6-11 (64m)
Juan Camilo Vargas bt Rafael Alarcon 11-4, 10-12, 12-10, 11-5 (46m)
[3/4] USA bt [5/8] CAYMAN ISLANDS 3/0
Chris Hanson bt Cameron Stafford 11-6, 11-7, 9-11, 11-7 (39m)
Timothy Brownell bt Alexander Frazer 11-4, 11-5, 11-2 (32m)
Faraz Khan bt Jake Kelly 11-5, 11-9 (18m)
[2] MEXICO bt CHILE 2/0
Cesar Salazar bt Jaime Pinto 11-9, 11-6, 11-8 (29m)
Eric Galvez bt Rafael Allendes 11-5, 11-5, 11-4 (33m)
Arturo Salazar v Sebastian Gallegos (match withdrawn)
*****
Last sixteen round:
[1] ARGENTINA bye
[5/8] GUATEMALA bt BERMUDA 2/1
Josue Enriquez lost to Micah Franklin 8-11, 11-8, 7-11, 9-11 (43m)
bye
Mauricio Sedano bt Noah Browne 11-9, 11-6, 11-9 (30m)
[5/8] BRAZIL bt [5/8] DOMINICAN REPUBLIC 2/0
Rafael Alarcon bt Christopher Fernandez 11-4, 11-6, 11-8 (26m)
Ronivaldo Santos bt Freddy Hernandez 11-9, 11-3, 11-5 (19m)
Pedro Mometto v Amado Hernández (match withdrawn)
[3/4] COLOMBIA bye
[3/4] USA bye
[5/8] CAYMAN ISLANDS bt BARBADOS 2/0
Cameron Stafford bt Shawn Simpson 11-1, 11-8, 11-4 (19m)
bye
Jake Kelly v Rhett Cumberbatch (match withdrawn)
CHILE bt PANAMA 2/0
Jaime Pinto bt Pedro Altamiranda 11-6, 11-6, 11-7 (17m)
Rafael Allendes bt Alejandro Andres 11-1, 11-7, 11-3 (17m)
Sebastian Gallegos v Andres Mendez (match withdrawn)
[2] MEXICO bye
*****
Qualifying rounds - Pool A:
[5/8] CAYMAN ISLANDS bt PANAMA 3/0
Alexander Frazer bt Alejandro Andres 11-5, 11-7, 11-3 (20m)
Cameron Stafford bt Pedro Altamiranda 11-2, 11-2, 11-6 (17m)
Jake Kelly bt Andres Mendez 11-2, 11-6, 11-4 (21m)
[1] ARGENTINA bt PANAMA 3/0
Juan Pablo Roude bt Alejandro Andres 11-4, 11-9, 11-2 (28m)
Leandro Romiglio bt Pedro Altamiranda 12-10, 9-11, 11-7, 11-7 (27m)
Robertino Pezzota bt Andres Mendez 11-3, 11-1, 11-3 (19m)
[1] ARGENTINA bt [5/8] CAYMAN ISLANDS 3/0
Juan Pablo Roude bt Christian Dube 11-3, 11-5, 11-1 (22m)
Leandro Romiglio bt Cameron Stafford 11-6, 11-4, 8-11, 5-11, 11-8 (42m)
Gonzalo Miranda bt Jake Kelly 11-2, 11-6, 9-11, 12-10 (33m)
Final positions: 1 Argentina, 2 Cayman Islands, 3 Panama

Pool B:
[5/8] BRAZIL bt BERMUDA 2/1
bye
Diego Gobbi lost to Micah Franklin 11-5, 1-11, 10-12, 11-5, 11-13 (60m)
Rafael Alarcon bt Noah Browne w/o
[2] MEXICO bt [5/8] BRAZIL 3/0
Alfredo Avila bt Pedro Mometto 11-9, 11-3, 11-9 (23m)
Cesar Salazar bt Diego Gobbi 11-7, 9-11, 11-4, 11-8 (41m)
Arturo Salazar bt Rafael Alarcon w/o
[2] MEXICO bt BERMUDA 2/1
bye
Arturo Salazar bt Micah Franklin 11-7, 8-11, 11-3, 11-4 (28m)
Alfredo Avila lost to Noah Browne w/o
Final positions: 1 Mexico, 2 Brazil, 3 Bermuda

Pool C:
[3/4] USA bt CHILE 2/1
Timothy Brownell bt Rafael Allendes 11-4, 11-5, 11-8
Chris Hanson lost to Jaime Pinto 5-11, 9-11, 6-11 (26m)
Faraz Khan bt Sebastian Gallegos 11-5, 11-5, 11-7 (33m)
CHILE bt [5/8] DOMINICAN REPUBLIC 3/0
Rafael Allendes bt Amado Hernández 11-0, 11-0, 11-2 (17m)
Jaime Pinto bt Christopher Fernandez 12-10, 11-4, 12-10 (20m)
Sebastian Gallegos bt Gonzalo Tapiz 11-3, 9-11, 9-11, 11-4, 11-7 (38m)
[3/4] USA bt [5/8] DOMINICAN REPUBLIC 2/1
Christopher Gordon lost to Christopher Fernandez 4-11, 4-11 ret. (12m)
Faraz Khan bt Amado Hernández 11-6, 11-0, 11-1 (27m)
Timothy Brownell bt Freddy Hernandez 11-2, 11-3, 11-2 (16m)
Final positions: 1 USA, 2 Chile, 3 Dominican Republic

Pool D:
[5/8] GUATEMALA bt BARBADOS 3/0
bye
Josue Enriquez bt Shawn Simpson 9-11, 11-4, 11-2, 11-6 (27m)
Mauricio Sedano bt Rhett Cumberbatch 7-11, 11-8, 5-11, 11-4, 11-3 (43m)
[3/4] COLOMBIA bt [5/8] GUATEMALA 3/0
Andrés Herrera bt Luis Quisquinay 11-9, 11-9, 11-3 (30m)
Miguel Angel Rodriguez bt Mauricio Sedano 11-6, 11-7, 11-4 (20m)
Juan Camilo Vargas bt Alejandro Enriquez 11-2, 7-11, 5-11, 11-3, 13-11 (59m)
[3/4] COLOMBIA bt BARBADOS 2/1
bye
Miguel Angel Rodriguez bt Shawn Simpson 11-6, 11-2, 11-7 (20m)
Juan Camilo Vargas lost to Rhett Cumberbatch 5-11, 7-11, 7-11 (19m)
Final positions: 1 Colombia, 2 Guatemala, 3 Barbados
 

Women's Results

Final:
[1] MEXICO bt [2] COLOMBIA 2/1
Samantha Teran bt Catalina Pelaez 11-5, 11-6, 11-7 (24m)
Diana Garcia lost to Laura Tovar 9-11, 11-8, 10-12, 6-11 (38m)
Karla Urrutia Gomez bt Maria Tovar Perez 11-6, 11-3, 11-4 (21m)

3rd place:
USA & [3/4] ARGENTINA
*****
Semi-finals:
[1] MEXICO bt USA 2/0
Samantha Teran bt Haley Mendez 6-11, 11-3, 11-8, 11-4 (41m)
Diana Garcia bt Mariam Kamal 11-8, 11-6, 9-11, 6-11, 11-9 (44m)
Karla Urrutia Gomez v Reyna Pacheco (match withdrawn)
[2] COLOMBIA bt [3/4] ARGENTINA 2/0
Catalina Pelaez bt Fernanda Rocha 11-6, 11-9, 10-12, 11-8 (30m)
Laura Tovar bt Antonella Falcione 7-11, 11-4, 7-11, 11-3, 11-6 (49m)
Maria Tovar Perez v Pilar Etchechoury (match withdrawn)
*****
Quarter-finals:
[1] MEXICO bt GUATEMALA w/o
USA bt CHILE w/o
[3/4] ARGENTINA bt [3/4] BARBADOS w/o
[2] COLOMBIA bt CAYMAN ISLANDS w/o
*****
Qualifying rounds - Pool A:
USA bt CAYMAN ISLANDS 3/0
Reyna Pacheco bt Samantha Hennings 11-7, 11-7, 11-3
Haley Mendez bt Caroline Laing 11-2, 11-5, 11-7 (23m)
Mariam Kamal bt Eilidh Bridgeman 11-6, 11-9, 11-7 (21m)
[1] MEXICO bt [3/4] ARGENTINA 3/0
Diana Gasca bt Camila Grasso 11-8, 12-10, 2-11, 5-11, 11-5 (35m)
Samantha Teran bt Fernanda Rocha 11-5, 11-5, 11-6 (20m)
Karla Urrutia Gomez bt Pilar Etchechoury 11-8, 11-5, 12-10 (21m)
[1] MEXICO bt USA 2/1
Karla Urrutia Gomez bt Reyna Pacheco 11-4, 11-8, 11-6 (20m)
Samantha Teran bt Haley Mendez 11-7, 8-11, 11-5, 11-6 (35m)
Diana Garcia lost to Mariam Kamal 0-11, 0-11, 0-11
[3/4] ARGENTINA bt CAYMAN ISLANDS 2/1
Pilar Etchechoury bt Samantha Hennings 11-3, 11-2, 11-6 (18m)
Fernanda Rocha lost to Caroline Laing 6-11, 9-11, 14-12, 12-14 (40m)
Antonella Falcione bt Eilidh Bridgeman 11-4, 11-5, 11-5 (20m)
USA bt [3/4] ARGENTINA 2/1
Reyna Pacheco bt Camila Grasso 11-8, 11-7, 13-11 (27m)
Haley Mendez lost to Antonella Falcione 5-11, 3-11, 3-11 (24m)
Mariam Kamal bt Pilar Etchechoury 11-3, 11-8, 13-11 (23m)
[1] MEXICO bt CAYMAN ISLANDS 2/1
Diana Gasca bt Samantha Hennings 13-11, 11-7, 11-9 (22m)
Diana Garcia bt Caroline Laing 11-5, 11-6, 11-0 (22m)
Karla Urrutia Gomez lost to Eilidh Bridgeman w/o
Final positions: 1 Mexico, 2 USA, 3 Argentina, 4 Cayman Islands

Pool B:
[3/4] BARBADOS bt GUATEMALA 3/0
bye
Meagan Best bt Winifer Bonilla 11-5, 11-1, 11-8
Karen Meakins bt Maria del Carmen Rimola Mijas 11-4, 11-1, 11-3 (15m)
[2] COLOMBIA bt CHILE 3/0
Maria Tovar Perez bt Camila Gallegos w/o
Catalina Pelaez bt Giselle Delgado w/o
Laura Tovar bt Anita Pinto w/o
[2] COLOMBIA bt GUATEMALA 3/0
bye
Catalina Pelaez bt Winifer Bonilla 11-3, 12-10, 11-7 (21m)
Laura Tovar bt Maria del Carmen Rimola Mijas 11-3, 11-3, 11-4 (15m)
[3/4] BARBADOS bt CHILE 2/1
Amanda Haywood bt Camila Gallegos 11-6, 11-8, 11-8 (22m)
Meagan Best lost to Giselle Delgado 11-13, 8-11, 11-7, 12-10, 6-11 (51m)
Karen Meakins bt Anita Pinto 11-7, 11-8, 11-6 (21m)
[2] COLOMBIA bt [3/4] BARBADOS 2/1
Maria Tovar Perez lost to Amanda Haywood 10-12, 10-12, 13-11, 11-6, 7-11 (43m)
Catalina Pelaez bt Meagan Best 11-7, 11-9, 8-11, 11-9
Laura Tovar bt Karen Meakins 11-2, 8-11, 11-1, 11-4
CHILE bt GUATEMALA 3/0
bye
Giselle Delgado bt Winifer Bonilla 11-5, 3-11, 11-4, 11-3 (34m)
Anita Pinto bt Maria del Carmen Rimola Mijas 11-1, 11-4, 11-6 (14m)
Final positions: 1 Colombia, 2 Barbados, 3 Chile, 4 Guatemala

 

 
REPORTS
 

 

 

 CONTACT:  SP Webmaster     Magazine Editor