SQUASH PLAYER NEWS


The World of Squash
at Your Fingertips

HOME
NEWS
RESULTS 
CALENDAR
EVENTS
PLAYERS
CLUBS
RULES
LINKS
MAGAZINE
FEATURES
GEAR
DIRECTORY
WORKSHOP
PROMOTIONS
FEEDBACK
ARCHIVE
About SP
Squash on TV
Search
 
UK Counties
World Links

Online Store
Books, Subs, Videos

Squash Directory
Where to get it all

Classified Section
Job, Jobs, Jobs Something to sell ...

28/07/2017
World Junior Team Championship 2017

World Junior Team Championship 2017
25 - 29 Jul
 Tauranga, New Zealand

Reports & Results

RESULTS

Day 5
Day 4 Q/F
Day 3
Day 2
Opening Day

Teams
Group Line Up
 

Final
Semi-finals
5th_-_8th_place_play-offs
9th_-_12th_place_play-off
Quarter-finals
5th_-_8th_place_play-offs
9th_-_16th_place_play-offs
Qualifying rounds
 

DAY 5

Egypt & Malaysia To Contest World Final In New Zealand

The top two seeds Egypt and Malaysia will contest the final of the WSF Women's World Junior Team Squash Championship in New Zealand after 2/0 victories in today's semi-finals at the Queen Elizabeth Youth Centre in Tauranga.

Whilst hot favourites Egypt are celebrating their eighth final in a row and bidding for a sixth successive title, second seeds Malaysia are back in the final for the first time since 2007 and for only the third time ever.

In the first semi, Egypt faced fourth seeds Hong Kong - the last team to beat them, in the 2005 final. It was another quick affair, Amina Yousry putting the side into the lead after beating Chan Sin Yuk 11-4, 11-3, 11-7 in just 17 minutes and world junior championship runner-up Hania El Hammamy sealing victory with an 11-4, 11-6, 11-1 victory over Malaysian Lui Hiu Lam.

El Hammamy is desperate to go one better than she did in the individuals. The 16-year-old was top seed but lost to team-mate Rowan Reda Araby in the final. It hurt then and it still hurts now.

"I was very disappointed to lose the final of the individuals," El Hammamy said. "I didn't perform the way I wanted to and it's such a shame. But I have a chance to win the team event. I have to forget about the individuals and focus on the teams.

"We are so happy to be in the final," she added. "It's the first time for all of us to be in the team event, we're excited and we want to win it."

Malaysia beat former champions England 2/0 with Aifa Azman getting the better of Jasmine Hutton in first match. The 18-year-old from Sussex took the lead for the third seeds, but Azman recovered to take the next two games, both 12-10, before wrapping it up in the fourth.

Malaysia's number one Sivasangari Subramaniam then made short work of Lucy Turmel, winning in straight games to the delight of herself and the Malaysian team, who will play their first final in ten years.

"We knew the first was going to be crucial," said Malaysian coach Andrew Cross.

"Aifa was all over the shop mentally with the pressure, and Jasmine played well, she could and probably should have won, so we were happy to take that one. But Sivasangari was in dominant form.

"It's going to be tough tomorrow, Egypt are obviously in good form and haven't spent much time on court. There's no pressure on us, but we're probably looking at replaying two matches that both went against us in five in the individuals, so we'll just see how it goes."

Losing semi-finalists Hong Kong and England both win bronze medals.

In the 5/8 playoff semi-finals USA beat hosts New Zealand 2/0 and India beat Germany 2/0. In the 9/16 playoff semi-finals, Australia and Canada won through with 2/1 wins over South Africa and Korea, respectively, while France beat Ireland 2/1 for their first win, leaving the Irish in 14th place.

Final:                    click here for final results
[1] EGYPT v [2] MALAYSIA

5th place play-off:
[6] INDIA v [5] USA

7th place play-off:
[8] NEW ZEALAND v [10] GERMANY

9th place play-off:
[7] CANADA v [9] AUSTRALIA

11th place play-off:
[13] SOUTH AFRICA v [12] REPUBLIC OF KOREA

Semi-finals:
[1] EGYPT bt [4] HONG KONG CHINA 2/0
Amina Yousry bt Chan Sin Yuk 11-4, 11-3, 11-7 (17m)
Hania El Hammamy bt Lui Hiu Lam 11-4, 11-6, 11-1 (19m)

[2] MALAYSIA bt [3] ENGLAND 2/0
Aifa Azman bt Jasmine Hutton 6-11, 12-10, 12-10, 11-6 (43m)
Sivasangari Subramaniam bt Lucy Turmel 11-8, 11-8, 11-4 (31m)

5th - 8th place play-offs:
[6] INDIA bt [10] GERMANY 2/0
Aishwarya Bhattacharya bt Alice Kramer 11-4, 11-4, 11-5 (17m)
Akanksha Salunkhe bt Saskia Beinhard 11-5, 11-6, 5-11, 11-2 (21m)

[5] USA bt [8] NEW ZEALAND 2/0
Laila Sedky bt Camden Te Kani-McQueen 11-7, 15-13, 11-8 (29m)
Marina Stefanoni bt Kaitlyn Watts 11-9, 12-10, 11-8 (31m)

9th - 12th place play-offs:
[9] AUSTRALIA bt [13] SOUTH AFRICA 2/1
Shehana Vithana bt Helena Coetzee 7-11, 11-4, 7-11, 11-4, 17-15 (42m)
Lauren Aspinall lost to Faith Panashe Sithole 8-11, 9-11, 7-11 (24m)
Alexandra Haydon bt Jennifer Preece 11-8, 11-9, 11-6 (24m)

[7] CANADA bt [12] REPUBLIC OF KOREA 2/1
Charlotte Orcutt bt Chae Won Song 11-3, 11-2, 11-4 (16m)
Emma Jinks bt Hyoju Seo 11-7, 12-10, 9-11, 11-7 (35m)
Nicole Kendall lost to Dong Ju Song 12-14, 11-4, 4-11 (20m)

13th place play-off:
[11] FRANCE bt [14] IRELAND 2/1
Chloé Mourier bt Lily Lloyd 11-5, 11-5, 11-6 (20m)
Fanny Segers lost to Laura Neill 12-14, 5-11, 7-11 (22m)
Lauriane Maingot bt Ellie McVeigh 9-11, 11-8, 11-8, 11-6 (36m)

 

DAY 4 Q/F


Top Seeds Through To World Semis in Tauranga

As predicted by the seeding panel, the top four seeds will contest the semi-finals of the WSF Women's World Junior Team Squash Championship in New Zealand after success in today's quarter-finals at the Queen Elizabeth Youth Centre in Tauranga.

Top seeds Egypt, aiming for a sixth title in a row, eased past surprise package Germany, the tenth seeds who upset Canada to reach the last eight and make sure of their highest finish for 16 years.

In the semis they'll face fourth seeds Hong Kong, who had to recover from losing a close opening match to India. Sunayna Kuruvilla delighted her team-mates by giving the sixth seeds the lead. Hong Kong, however, were never seriously threatened in the next two matches as they went through to their sixth semi-final in the last seven editions.

"We knew the first would be close," said Hong Kong manager Dick Leung. "You can never underestimate India, they're a strong team now and their number two is very solid.

"Our second player Lui isn't in top condition, suffering from a bit of flu, so that could have been difficult, but she and Ka Wing played well under pressure.

"We're delighted to be in the last four, and we'll just go out and give 120% against Egypt."

On paper third seeds England versus fifth seeds USA was going to be close - and so it proved. Elise Lazarus - despite conceding strokes on the first three points of the match and over a dozen in all - won in straight games to put England ahead.

The Americans levelled after 14-year-old Marina Stefanoni came through in five games against Lucy Turmel - but at third string England's Jasmine Hutton dominated. The win secured England a third semi-final in a row, and ended the USA's run of three consecutive finals.

"The pressure was on us as third seeds and we knew the USA would be strong," said England coach Lee Drew. "Marina was in great form in the individual tournament so we knew it would be a tough match.

"The Americans are very tough competitors so it was going to be a challenge but that's why we are here. We can go into the next match against Malaysia or New Zealand with nothing to lose."

In fact, England will face Malaysia after the second seeds beat hosts New Zealand, taking the first two matches comfortably and then edging an entertaining best of three dead rubber.

"It always looked like we would face England, and it's going to be tough, they're a good team," said Malaysian coach Andrew Cross. "The first match is going to be crucial [tomorrow's order of play is 3, 1, 2] but we'll be giving it all to try to make the final."

In the 9/16 playoffs Republic of Korea upset France 2/1, to secure a place in the 9/12 play-offs against Canada - and make history by ensuring the country's highest-ever finish in a World Team Championship.

South Africa beat Ireland 3/0 to move through to a 9/12 play-off against Australia.

Semi-final line-up:
[1] EGYPT v [4] HONG KONG CHINA
[2] MALAYSIA v [3] ENGLAND

5th - 8th place play-offs:
[6] INDIA v [10] GERMANY
[5] USA v [8] NEW ZEALAND

9th - 12th place play-offs:
[9] AUSTRALIA v [13] SOUTH AFRICA
[7] CANADA v [12] REPUBLIC OF KOREA

Quarter-finals:
[1] EGYPT bt [10] GERMANY 3/0
Rowan Reda Araby bt Kacenka Tycova 11-6, 11-4, 11-4 (15m)
Hania El Hammamy bt Saskia Beinhard 11-6, 11-4, 11-0 (18m)
Zeina Mickawy bt Eva Nistler 11-2, 11-4 (10m)

[4] HONG KONG CHINA bt [6] INDIA 2/1
Chan Sin Yuk lost to Sunayna Kuruvilla 11-9, 6-11, 3-11, 7-11 (31m)
Lui Hiu Lam bt Akanksha Salunkhe 11-5, 11-2, 11-4 (17m)
Ka Wing Ho bt Aishwarya Bhattacharya 11-8, 11-5, 11-7 (22m)

[3] ENGLAND bt [5] USA 2/1
Elise Lazarus bt Grace Doyle 12-10, 11-4, 11-9
Lucy Turmel lost to Marina Stefanoni 11-8, 11-9, 8-11, 5-11, 3-11 (48m)
Jasmine Hutton bt Elle Ruggiero 11-6, 11-4, 11-3 (20m)

[2] MALAYSIA bt [8] NEW ZEALAND 3/0
Andrea Lee bt Anika Jackson 11-1, 11-5, 11-2 (14m)
Sivasangari Subramaniam bt Kaitlyn Watts 11-4, 11-6, 11-6 (21m)
Zoe Foo Yuk Han bt Camden Te Kani-McQueen 7-11, 15-13, 11-9 (24m)

9th - 16th place play-offs:
[9] AUSTRALIA bye

[13] SOUTH AFRICA bt [14] IRELAND 3/0
Jennifer Preece bt Ellie McVeigh 12-10, 11-9, 14-12 (31m)
Faith Panashe Sithole bt Laura Neill 11-6, 11-9, 11-6
Helena Coetzee bt Emma Lundy 13-15, 11-9, 11-9 (28m)

[12] REPUBLIC OF KOREA bt [11] FRANCE 2/1
Dong Ju Song bt Maelle Fuhrer 11-6, 11-7, 11-1 (23m)
Hyoju Seo bt Fanny Segers 11-9, 11-4, 11-6 (21m)
Chae Won Song lost to Lauriane Maingot 11-6, 4-11, 4-11 (19m)

[7] CANADA bye

 

DAY 3

Germany Claim Surprise Quarter-Final Berth

Tenth seeds Germany produced the biggest upset on the final day of qualifying in the WSF Women's World Junior Team Squash Championship in New Zealand when they beat 7th seeds Canada to claim a place in the quarter-finals of the biennial World Squash Federation event at the Devoy Squash & Fitness Centre in Tauranga.

The unexpected victory will guarantee Germany a top eight finish for the first time since 2001.

It was in the final tie in Pool B that Kacenka Tycova gave Germany hope by beating Canadian Andrea Toth 10-12, 11-6, 11-9, 12-10. The seventh seeds pulled back when Nicole Kendall defeated Alice Kramer in straight games.

But a focussed German top string Saskia Beinhard knew what she had to do - and dismissed Emma Jinks 11-1, 11-6, 11-4 to put her team into the best position for 16 years.

In the draw for the last eight play-offs, Germany were paired up with hot favourites Egypt, Pool A winners.

"Very, very happy," said German manager Rainer Mueller. "At the beginning we never thought we would qualify, but I'm very proud of the team. When we won the first match I knew we had a chance, especially with Saskia at number one. She still had to do it though, and she played unbelievably well!

"We play Egypt now, which will be difficult, but we'll enjoy tonight's success and see what happens tomorrow!"

All the other pool ties went according to seeding - with Malaysia, England and Hong Kong winning the other three pools.

Quarter-final line-up:
[1] EGYPT v [10] GERMANY
[4] HONG KONG CHINA v [6] INDIA
[3] ENGLAND v [5] USA
[2] MALAYSIA v [8] NEW ZEALAND

9th - 16th place play-offs:
[9] AUSTRALIA bye
[13] SOUTH AFRICA v [14] IRELAND
[11] FRANCE v [12] REPUBLIC OF KOREA
[7] CANADA bye

Final qualifying rounds - Pool A:
[8] NEW ZEALAND bt [9] AUSTRALIA 2/1
Anna Hughes lost to Alexandra Haydon 6-11, 7-11, 6-11 (37m)
Camden Te Kani-McQueen bt Courtney Mather 11-4, 13-11, 11-7 (18m)
Kaitlyn Watts bt Lauren Aspinall 11-3, 11-8, 11-4 (20m)

Final positions: 1 Egypt, 2 New Zealand, 3 Australia

Pool B:
[2] MALAYSIA bt [7] CANADA 3/0
Zoe Foo Yuk Han bt Nicole Kendall 11-3, 11-6, 11-3 (15m)
Aifa Azman bt Charlotte Orcutt 11-5, 11-1, 11-6 (17m)
Sivasangari Subramaniam bt Emma Jinks 11-3, 11-6, 11-1 (15m)
[10] GERMANY bt [7] CANADA 2/1
Kacenka Tycova bt Andrea Toth 10-12, 11-6, 11-9, 12-10
Alice Kramer lost to Nicole Kendall 2-11, 8-11, 2-11
Saskia Beinhard bt Emma Jinks 11-1, 11-6, 11-4

Final positions: 1 Malaysia, 2 Germany, 3 Canada

Pool C:
[6] INDIA bt [11] FRANCE 2/1
Sunayna Kuruvilla bt Maelle Fuhrer 11-5, 11-6, 11-2 (17m)
Ashita Bhengra bt Chloé Mourier 8-11, 11-4, 11-9, 11-8 (30m)
Akanksha Salunkhe lost to Fanny Segers 11-4, 11-6, 9-11 ret.
[3] ENGLAND bt [13] SOUTH AFRICA 3/0
Jasmine Hutton bt Helena Coetzee 11-4, 11-4, 11-7 (16m)
Alice Green bt Teagan Roux 11-0, 11-5, 11-3 (14m)
Elise Lazarus bt Faith Panashe Sithole 11-3, 11-8, 11-5 (19m)

Final positions: 1 England, 2 India, 3 South Africa, 4 France

Pool D:
[4] HONG KONG CHINA bt [5] USA 2/1
Chan Sin Yuk bt Grace Doyle 11-3, 9-11, 11-8, 8-11, 11-5 (42m)
Ka Wing Ho bt Elle Ruggiero 5-11, 11-4, 11-2, 12-10 (27m)
Lui Hiu Lam lost to Marina Stefanoni 9-11, 4-11, 7-11 (17m)
[12] REPUBLIC OF KOREA bt [14] IRELAND 3/0
Dong Ju Song bt Ellie McVeigh 11-6, 11-7, 7-11, 9-11, 11-9 (46m)
Chae Won Song bt Lily Lloyd 9-11, 11-7, 11-7, 11-7 (29m)
Hyoju Seo bt Laura Neill 11-7, 11-8, 11-3 (18m)
[4] HONG KONG CHINA bt [14] IRELAND 3/0
Chan Sin Yuk bt Lily Lloyd 11-0, 11-5, 11-4 (14m)
Ka Wing Ho bt Emma Lundy 11-4, 11-7, 11-3 (18m)
Cheng Nga Ching bt Ellie McVeigh 11-4, 11-7, 11-4 (21m)
[5] USA bt [12] REPUBLIC OF KOREA 3/0
Elle Ruggiero bt Dong Ju Song 11-7, 10-12, 11-3, 11-6 (34m)
Laila Sedky bt Chae Won Song 11-4, 11-2, 11-4 (16m)
Marina Stefanoni bt Hyoju Seo 11-9, 11-4, 11-2 (19m)

Final positions: 1 Hong Kong China, 2 USA, 3 Republic of Korea, 4 Ireland

 

DAY 2

Qualifying rounds - Pool A:
[1] EGYPT bt [9] AUSTRALIA 3/0
Rowan Reda Araby bt Lauren Aspinall 11-3, 11-3, 11-7 (15m)
Zeina Mickawy bt Shehana Vithana 11-6, 11-3, 11-7 (18m)
Amina Yousry bt Alexandra Haydon 11-2, 11-1, 11-7 (17m)

[1] EGYPT bt [8] NEW ZEALAND 3/0
Hania El Hammamy bt Kaitlyn Watts 11-5, 11-8, 11-8 (24m)
Zeina Mickawy bt Camden Te Kani-McQueen 11-4, 11-5, 11-3 (13m)
Amina Yousry bt Anika Jackson 11-5, 11-2, 11-5 (15m)

[8] NEW ZEALAND bt [9] AUSTRALIA 2/1
Anna Hughes lost to Alexandra Haydon 6-11, 7-11, 6-11 (37m)
Camden Te Kani-McQueen bt Courtney Mather 11-4, 13-11, 11-7 (18m)
Kaitlyn Watts bt Lauren Aspinall 11-3, 11-8, 11-4 (20m)
Final positions: 1 Egypt, 2 New Zealand, 3 Australia

Pool B:
[2] MALAYSIA bt [10] GERMANY 3/0
Andrea Lee bt Saskia Beinhard 11-8, 11-3, 11-4 (18m)
Aifa Azman bt Eva Nistler 11-1, 11-5, 11-2 (14m)
Zoe Foo Yuk Han bt Alice Kramer 11-3, 11-2, 11-3 (16m)
[2] MALAYSIA bt [7] CANADA 3/0
Zoe Foo Yuk Han bt Nicole Kendall 11-3, 11-6, 11-3 (15m)
Aifa Azman bt Charlotte Orcutt 11-5, 11-1, 11-6 (17m)
Sivasangari Subramaniam bt Emma Jinks 11-3, 11-6, 11-1 (15m)

[7] CANADA v [10] GERMANY

Pool C:
[3] ENGLAND bt [11] FRANCE 3/0
Lucy Turmel bt Maelle Fuhrer 11-7, 11-5, 11-3 (22m)
Jasmine Hutton bt Chloé Mourier 11-5, 11-0, 11-6 (20m)
Elise Lazarus bt Lauriane Maingot 11-5, 11-7, 7-11, 11-5 (26m)

[6] INDIA bt [13] SOUTH AFRICA 3/0
Akanksha Salunkhe bt Faith Panashe Sithole 11-6, 15-13, 11-4 (19m)
Aishwarya Bhattacharya bt Helena Coetzee 11-7, 11-5, 11-7 (16m)
Sunayna Kuruvilla bt Jennifer Preece 11-5, 11-5, 11-5 (20m)
[3] ENGLAND bt [6] INDIA 3/0
Lucy Turmel bt Akanksha Salunkhe 11-1, 11-5, 11-5 (18m)
Jasmine Hutton bt Aishwarya Bhattacharya 11-4, 11-5, 11-4 (18m)
Elise Lazarus bt Sunayna Kuruvilla 11-9, 11-8, 10-12, 11-8

[13] SOUTH AFRICA bt [11] FRANCE 2/1
Faith Panashe Sithole bt Fanny Segers 11-6, 11-5, 11-7 (17m)
Helena Coetzee lost to Lauriane Maingot 6-11, 6-11, 5-11 (27m)
Jennifer Preece bt Maelle Fuhrer 8-11, 11-5, 11-4, 11-7 (29m)

[6] INDIA bt [11] FRANCE 2/1
Sunayna Kuruvilla bt Maelle Fuhrer 11-5, 11-6, 11-2 (17m)
Ashita Bhengra bt Chloé Mourier 8-11, 11-4, 11-9, 11-8 (30m)
Akanksha Salunkhe lost to Fanny Segers 11-4, 11-6, 9-11 ret.

[3] ENGLAND bt [13] SOUTH AFRICA 3/0
Jasmine Hutton bt Helena Coetzee 11-4, 11-4, 11-7 (16m)
Alice Green bt Teagan Roux 11-0, 11-5, 11-3 (14m)
Elise Lazarus bt Faith Panashe Sithole 11-3, 11-8, 11-5 (19m)
Final positions: 1 England, 2 India, 3 South Africa, 4 France

Pool D:
[4] HONG KONG CHINA bt [12] REPUBLIC OF KOREA 3/0
Lui Hiu Lam bt Hyoju Seo 11-5, 7-11, 11-1, 11-2 (23m)
Chan Sin Yuk bt Chae Won Song 11-1, 11-8, 11-1 (13m)
Cheng Nga Ching bt Dong Ju Song 10-12, 11-4, 11-6, 11-9 (30m)

[5] USA bt [14] IRELAND 3/0
Grace Doyle bt Laura Neill 11-7, 11-4, 11-1 (20m)
Laila Sedky bt Emma Lundy 11-3, 11-6, 11-5 (16m)
Elle Ruggiero bt Lily Lloyd 11-2, 11-4, 11-3 (18m)

[4] HONG KONG CHINA bt [5] USA 2/1
Chan Sin Yuk bt Grace Doyle 11-3, 9-11, 11-8, 8-11, 11-5 (42m)
Ka Wing Ho bt Elle Ruggiero 5-11, 11-4, 11-2, 12-10 (27m)
Lui Hiu Lam lost to Marina Stefanoni 9-11, 4-11, 7-11 (17m)

[12] REPUBLIC OF KOREA bt [14] IRELAND 3/0
Dong Ju Song bt Ellie McVeigh 11-6, 11-7, 7-11, 9-11, 11-9 (46m)
Chae Won Song bt Lily Lloyd 9-11, 11-7, 11-7, 11-7 (29m)
Hyoju Seo bt Laura Neill 11-7, 11-8, 11-3 (18m)

[4] HONG KONG CHINA v [14] IRELAND
[5] USA v [12] REPUBLIC OF KOREA

 

DAY 1


Egypt March On On Opening Day Of World Junior Team Champs

Less than 24 hours after winning both world individual titles in New Zealand, Egypt claimed two wins on day one of the WSF Women's World Junior Team Squash Championship at the Devoy Squash & Fitness Centre in Tauranga to secure a place in the quarter-finals of the biennial World Squash Federation event.

After beating Australia 3/0 in the morning, Egypt faced hosts New Zealand in the evening as the eighth seeds bid to upset the favourites who are bidding for a sixth successive title.

With the new world champion Rowan Reda Araby rested, runner-up Hania El Hammamy put the top seeds into the lead by beating top Kiwi Kaitlyn Watts 11-5, 11-8, 11-8. Zeina Mickawy clinched victory after an 11-4, 11-5, 11-3 win over home player Camden Te Kani-McQueen before Amina Yousry made it maximum points by beating Anika Jackson 11-5, 11-2, 11-5.

Second seeds Malaysia also recorded a positive start in Pool B, beating Germany 3/0, courtesy of straight games wins by Andrea Lee, Aifa Azman and Zoe Foo Yuk Han.

Pool C favourites England, the No.3 seeds, also claimed a pair of victories - over France and sixth seeds India.

The day's only upset came when South Africa, the 13th seeds, beat France, seeded two positions higher, 2/1. 16-year-old Faith Panashe Sithole put the underdogs into the lead, but when a win by Lauriane Maingot saw France draw level, Cape Town's 18-year-old Jennifer Preece sealed victory for South Africa by beating Maelle Fuhrer 8-11, 11-5, 11-4, 11-7.

1st qualifying rounds - Pool A:
[1] EGYPT bt [9] AUSTRALIA 3/0
Rowan Reda Araby bt Lauren Aspinall 11-3, 11-3, 11-7 (15m)
Zeina Mickawy bt Shehana Vithana 11-6, 11-3, 11-7 (18m)
Amina Yousry bt Alexandra Haydon 11-2, 11-1, 11-7 (17m)

[1] EGYPT bt [8] NEW ZEALAND 3/0
Hania El Hammamy bt Kaitlyn Watts 11-5, 11-8, 11-8 (24m)
Zeina Mickawy bt Camden Te Kani-McQueen 11-4, 11-5, 11-3 (13m)
Amina Yousry bt Anika Jackson 11-5, 11-2, 11-5 (15m)

Pool B:
[2] MALAYSIA bt [10] GERMANY 3/0
Andrea Lee bt Saskia Beinhard 11-8, 11-3, 11-4 (18m)
Aifa Azman bt Eva Nistler 11-1, 11-5, 11-2 (14m)
Zoe Foo Yuk Han bt Alice Kramer 11-3, 11-2, 11-3 (16m)

Pool C:
[3] ENGLAND bt [11] FRANCE 3/0
Lucy Turmel bt Maelle Fuhrer 11-7, 11-5, 11-3 (22m)
Jasmine Hutton bt Chloé Mourier 11-5, 11-0, 11-6 (20m)
Elise Lazarus bt Lauriane Maingot 11-5, 11-7, 7-11, 11-5 (26m)

[6] INDIA bt [13] SOUTH AFRICA 3/0
Akanksha Salunkhe bt Faith Panashe Sithole 11-6, 15-13, 11-4 (19m)
Aishwarya Bhattacharya bt Helena Coetzee 11-7, 11-5, 11-7 (16m)
Sunayna Kuruvilla bt Jennifer Preece 11-5, 11-5, 11-5 (20m)

[3] ENGLAND bt [6] INDIA 3/0
Lucy Turmel bt Akanksha Salunkhe 11-1, 11-5, 11-5 (18m)
Jasmine Hutton bt Aishwarya Bhattacharya 11-4, 11-5, 11-4 (18m)
Elise Lazarus bt Sunayna Kuruvilla 11-9, 11-8, 10-12, 11-8

[13] SOUTH AFRICA bt [11] FRANCE 2/1
Faith Panashe Sithole bt Fanny Segers 11-6, 11-5, 11-7 (17m)
Helena Coetzee lost to Lauriane Maingot 6-11, 6-11, 5-11 (27m)
Jennifer Preece bt Maelle Fuhrer 8-11, 11-5, 11-4, 11-7 (29m)

Pool D:
[4] HONG KONG CHINA bt [12] REPUBLIC OF KOREA 3/0
Lui Hiu Lam bt Hyoju Seo 11-5, 7-11, 11-1, 11-2 (23m)
Chan Sin Yuk bt Chae Won Song 11-1, 11-8, 11-1 (13m)
Cheng Nga Ching bt Dong Ju Song 10-12, 11-4, 11-6, 11-9 (30m)

[5] USA bt [14] IRELAND 3/0
Grace Doyle bt Laura Neill 11-7, 11-4, 11-1 (20m)
Laila Sedky bt Emma Lundy 11-3, 11-6, 11-5 (16m)
Elle Ruggiero bt Lily Lloyd 11-2, 11-4, 11-3 (18m)

 

PREVIEW


Teams Confirmed For 2017 Women's World Junior Championship in NZ

Hosts New Zealand will lead a select group of six nations that have competed in each WSF Women's World Junior Team Squash Championship since the inaugural event in 1985 when they do so again in the 2017 championship on home soil in July.

The 17th biennial World Squash Federation championship will take place at Devoy Squash & Fitness Centre in Tauranga, the fifth largest city in New Zealand, from 25-29 July - following the Men's & Women's World Junior Individual Championships, which will be held from 19-24 July.

Australia, the first champions, together with Canada, England, Germany, USA and New Zealand have battled in all 16 previous events - sharing eight titles between them.

A total of 14 nations will take part in the 2017 championship - with seven-time champions Egypt, who began their women's world junior team campaign in 1993, bidding to defend their 2015 title.

The complete list of national teams competing in Tauranga is: Australia, Canada, Egypt, England, France, Germany, Hong Kong China, India, Ireland, Republic of Korea, Malaysia, New Zealand, South Africa and USA.

Further nations are expected to be represented by their top male and female juniors for the Individual events by the entry deadline of 1st June.

 

RESULTS

Final:                  click here for final results
[1] EGYPT v [2] MALAYSIA

3rd place:
[3] ENGLAND & [4] HONG KONG CHINA

5th place play-off:
[6] INDIA v [5] USA

7th place play-off:
[8] NEW ZEALAND v [10] GERMANY

9th place play-off:
[9] AUSTRALIA bt [13] SOUTH AFRICA 2/1
Shehana Vithana bt Helena Coetzee 7-11, 11-4, 7-11, 11-4, 17-15 (42m)
Lauren Aspinall lost to Faith Panashe Sithole 8-11, 9-11, 7-11 (24m)
Alexandra Haydon bt Jennifer Preece 11-8, 11-9, 11-6 (24m)

11th place play-off:
[13] SOUTH AFRICA v [12] REPUBLIC OF KOREA

13th place play-off:
[11] FRANCE bt [14] IRELAND 2/1
Chloé Mourier bt Lily Lloyd 11-5, 11-5, 11-6 (20m)
Fanny Segers lost to Laura Neill 12-14, 5-11, 7-11 (22m)
Lauriane Maingot bt Ellie McVeigh 9-11, 11-8, 11-8, 11-6 (36m)

Semi-finals:

[1] EGYPT bt [4] HONG KONG CHINA 2/0
Amina Yousry bt Chan Sin Yuk 11-4, 11-3, 11-7 (17m)
Hania El Hammamy bt Lui Hiu Lam 11-4, 11-6, 11-1 (19m)
Rowan Reda Araby v Cheng Nga Ching

[2] MALAYSIA bt [3] ENGLAND 2/0
Aifa Azman bt Jasmine Hutton 6-11, 12-10, 12-10, 11-6 (43m)
Sivasangari Subramaniam bt Lucy Turmel 11-8, 11-8, 11-4 (31m)
Andrea Lee v Elise Lazarus

5th - 8th place play-offs:

[6] INDIA bt [10] GERMANY 2/0
Aishwarya Bhattacharya bt Alice Kramer 11-4, 11-4, 11-5 (17m)
Akanksha Salunkhe bt Saskia Beinhard 11-5, 11-6, 5-11, 11-2 (21m)
Sunayna Kuruvilla v Kacenka Tycova

[5] USA bt [8] NEW ZEALAND 2/0
Laila Sedky bt Camden Te Kani-McQueen 11-7, 15-13, 11-8 (29m)
Marina Stefanoni bt Kaitlyn Watts 11-9, 12-10, 11-8 (31m)
Grace Doyle v Anna Hughes

9th - 12th place play-offs:

[9] AUSTRALIA bt [13] SOUTH AFRICA 2/1
Shehana Vithana bt Helena Coetzee 7-11, 11-4, 7-11, 11-4, 17-15 (42m)
Lauren Aspinall lost to Faith Panashe Sithole 8-11, 9-11, 7-11 (24m)
Alexandra Haydon bt Jennifer Preece 11-8, 11-9, 11-6 (24m)

[7] CANADA bt [12] REPUBLIC OF KOREA 2/1
Charlotte Orcutt bt Chae Won Song 11-3, 11-2, 11-4 (16m)
Emma Jinks bt Hyoju Seo 11-7, 12-10, 9-11, 11-7 (35m)
Nicole Kendall lost to Dong Ju Song 12-14, 11-4, 4-11 (20m)

Quarter-finals:

[1] EGYPT bt [10] GERMANY 3/0
Rowan Reda Araby bt Kacenka Tycova 11-6, 11-4, 11-4 (15m)
Hania El Hammamy bt Saskia Beinhard 11-6, 11-4, 11-0 (18m)
Zeina Mickawy bt Eva Nistler 11-2, 11-4 (10m)

[4] HONG KONG CHINA bt [6] INDIA 2/1
Chan Sin Yuk lost to Sunayna Kuruvilla 11-9, 6-11, 3-11, 7-11 (31m)
Lui Hiu Lam bt Akanksha Salunkhe 11-5, 11-2, 11-4 (17m)
Ka Wing Ho bt Aishwarya Bhattacharya 11-8, 11-5, 11-7 (22m)

[3] ENGLAND bt [5] USA 2/1
Elise Lazarus bt Grace Doyle 12-10, 11-4, 11-9
Lucy Turmel lost to Marina Stefanoni 11-8, 11-9, 8-11, 5-11, 3-11 (48m)
Jasmine Hutton bt Elle Ruggiero 11-6, 11-4, 11-3 (20m)

[2] MALAYSIA bt [8] NEW ZEALAND 3/0
Andrea Lee bt Anika Jackson 11-1, 11-5, 11-2 (14m)
Sivasangari Subramaniam bt Kaitlyn Watts 11-4, 11-6, 11-6 (21m)
Zoe Foo Yuk Han bt Camden Te Kani-McQueen 7-11, 15-13, 11-9 (24m)

9th - 16th place play-offs:

[9] AUSTRALIA bye
[13] SOUTH AFRICA bt [14] IRELAND 3/0
Jennifer Preece bt Ellie McVeigh 12-10, 11-9, 14-12 (31m)
Faith Panashe Sithole bt Laura Neill 11-6, 11-9, 11-6
Helena Coetzee bt Emma Lundy 13-15, 11-9, 11-9 (28m)

[12] REPUBLIC OF KOREA bt [11] FRANCE 2/1
Dong Ju Song bt Maelle Fuhrer 11-6, 11-7, 11-1 (23m)
Hyoju Seo bt Fanny Segers 11-9, 11-4, 11-6 (21m)
Chae Won Song lost to Lauriane Maingot 11-6, 4-11, 4-11 (19m)
[7] CANADA bye

Qualifying rounds - Pool A:

[1] EGYPT bt [9] AUSTRALIA 3/0
Rowan Reda Araby bt Lauren Aspinall 11-3, 11-3, 11-7 (15m)
Zeina Mickawy bt Shehana Vithana 11-6, 11-3, 11-7 (18m)
Amina Yousry bt Alexandra Haydon 11-2, 11-1, 11-7 (17m)

[1] EGYPT bt [8] NEW ZEALAND 3/0
Hania El Hammamy bt Kaitlyn Watts 11-5, 11-8, 11-8 (24m)
Zeina Mickawy bt Camden Te Kani-McQueen 11-4, 11-5, 11-3 (13m)
Amina Yousry bt Anika Jackson 11-5, 11-2, 11-5 (15m)

[8] NEW ZEALAND bt [9] AUSTRALIA 2/1
Anna Hughes lost to Alexandra Haydon 6-11, 7-11, 6-11 (37m)
Camden Te Kani-McQueen bt Courtney Mather 11-4, 13-11, 11-7 (18m)
Kaitlyn Watts bt Lauren Aspinall 11-3, 11-8, 11-4 (20m)

Final positions: 1 Egypt, 2 New Zealand, 3 Australia

Pool B:

[2] MALAYSIA bt [10] GERMANY 3/0
Andrea Lee bt Saskia Beinhard 11-8, 11-3, 11-4 (18m)
Aifa Azman bt Eva Nistler 11-1, 11-5, 11-2 (14m)
Zoe Foo Yuk Han bt Alice Kramer 11-3, 11-2, 11-3 (16m)

[2] MALAYSIA bt [7] CANADA 3/0
Zoe Foo Yuk Han bt Nicole Kendall 11-3, 11-6, 11-3 (15m)
Aifa Azman bt Charlotte Orcutt 11-5, 11-1, 11-6 (17m)
Sivasangari Subramaniam bt Emma Jinks 11-3, 11-6, 11-1 (15m)

[10] GERMANY bt [7] CANADA 2/1
Kacenka Tycova bt Andrea Toth 10-12, 11-6, 11-9, 12-10
Alice Kramer lost to Nicole Kendall 2-11, 8-11, 2-11
Saskia Beinhard bt Emma Jinks 11-1, 11-6, 11-4

Final positions: 1 Malaysia, 2 Germany, 3 Canada

Pool C:

[3] ENGLAND bt [11] FRANCE 3/0
Lucy Turmel bt Maelle Fuhrer 11-7, 11-5, 11-3 (22m)
Jasmine Hutton bt Chloé Mourier 11-5, 11-0, 11-6 (20m)
Elise Lazarus bt Lauriane Maingot 11-5, 11-7, 7-11, 11-5 (26m)

[6] INDIA bt [13] SOUTH AFRICA 3/0
Akanksha Salunkhe bt Faith Panashe Sithole 11-6, 15-13, 11-4 (19m)
Aishwarya Bhattacharya bt Helena Coetzee 11-7, 11-5, 11-7 (16m)
Sunayna Kuruvilla bt Jennifer Preece 11-5, 11-5, 11-5 (20m)

[3] ENGLAND bt [6] INDIA 3/0
Lucy Turmel bt Akanksha Salunkhe 11-1, 11-5, 11-5 (18m)
Jasmine Hutton bt Aishwarya Bhattacharya 11-4, 11-5, 11-4 (18m)
Elise Lazarus bt Sunayna Kuruvilla 11-9, 11-8, 10-12, 11-8

[13] SOUTH AFRICA bt [11] FRANCE 2/1
Faith Panashe Sithole bt Fanny Segers 11-6, 11-5, 11-7 (17m)
Helena Coetzee lost to Lauriane Maingot 6-11, 6-11, 5-11 (27m)
Jennifer Preece bt Maelle Fuhrer 8-11, 11-5, 11-4, 11-7 (29m)

[6] INDIA bt [11] FRANCE 2/1
Sunayna Kuruvilla bt Maelle Fuhrer 11-5, 11-6, 11-2 (17m)
Ashita Bhengra bt Chloé Mourier 8-11, 11-4, 11-9, 11-8 (30m)
Akanksha Salunkhe lost to Fanny Segers 11-4, 11-6, 9-11 ret.

[3] ENGLAND bt [13] SOUTH AFRICA 3/0
Jasmine Hutton bt Helena Coetzee 11-4, 11-4, 11-7 (16m)
Alice Green bt Teagan Roux 11-0, 11-5, 11-3 (14m)
Elise Lazarus bt Faith Panashe Sithole 11-3, 11-8, 11-5 (19m)

Final positions: 1 England, 2 India, 3 South Africa, 4 France

Pool D:

[4] HONG KONG CHINA bt [12] REPUBLIC OF KOREA 3/0
Lui Hiu Lam bt Hyoju Seo 11-5, 7-11, 11-1, 11-2 (23m)
Chan Sin Yuk bt Chae Won Song 11-1, 11-8, 11-1 (13m)
Cheng Nga Ching bt Dong Ju Song 10-12, 11-4, 11-6, 11-9 (30m)

[5] USA bt [14] IRELAND 3/0
Grace Doyle bt Laura Neill 11-7, 11-4, 11-1 (20m)
Laila Sedky bt Emma Lundy 11-3, 11-6, 11-5 (16m)
Elle Ruggiero bt Lily Lloyd 11-2, 11-4, 11-3 (18m)

[4] HONG KONG CHINA bt [5] USA 2/1
Chan Sin Yuk bt Grace Doyle 11-3, 9-11, 11-8, 8-11, 11-5 (42m)
Ka Wing Ho bt Elle Ruggiero 5-11, 11-4, 11-2, 12-10 (27m)
Lui Hiu Lam lost to Marina Stefanoni 9-11, 4-11, 7-11 (17m)

[12] REPUBLIC OF KOREA bt [14] IRELAND 3/0
Dong Ju Song bt Ellie McVeigh 11-6, 11-7, 7-11, 9-11, 11-9 (46m)
Chae Won Song bt Lily Lloyd 9-11, 11-7, 11-7, 11-7 (29m)
Hyoju Seo bt Laura Neill 11-7, 11-8, 11-3 (18m)

[4] HONG KONG CHINA bt [14] IRELAND 3/0
Chan Sin Yuk bt Lily Lloyd 11-0, 11-5, 11-4 (14m)
Ka Wing Ho bt Emma Lundy 11-4, 11-7, 11-3 (18m)
Cheng Nga Ching bt Ellie McVeigh 11-4, 11-7, 11-4 (21m)
[
5] USA bt [12] REPUBLIC OF KOREA 3/0
Elle Ruggiero bt Dong Ju Song 11-7, 10-12, 11-3, 11-6 (34m)
Laila Sedky bt Chae Won Song 11-4, 11-2, 11-4 (16m)
Marina Stefanoni bt Hyoju Seo 11-9, 11-4, 11-2 (19m)

Final positions: 1 Hong Kong China, 2 USA, 3 Republic of Korea, 4 Ireland
 

Teams

Day One, 25-Jul


Egypt vAustralia
England ∨ France
India v South Africa
Malaysia v Germany
Hong Kong v Korea
USA v Ireland
Egypt v New Zealand
England v India
France v South Africa
 



Day Two, 26-Jul


Malaysia v Canada
Hong Kong v USA
Korea v Ireland
New Zealand v Australia
India v France
England ∨ South Africa
Canada v Germany
Hong Kong v Ireland
USA ∨ Korea
 


The full Group line-ups (including seedings) are as follows:

Fixtures 25 July 2017

Draw

Home

-

Away

 Group C

England [3]

-

France [11]

 Group C

India [6]

-

South Africa [13]

 Group A

Egypt [1]

-

Australia [9]

 Group B

Malaysia [2]

-

Germany [10]

 Group D

Hong Kong, China [4]

-

Korea [12]

 Group D

USA [5]

-

Ireland [14]

 Group A

Egypt [1]

-

New Zealand [8]

 Group C

England [3]

-

India [6]

 Group C

France [11]

-

South Africa [13]

Fixtures 26 July 2017

Draw

Home

-

Away

 Group B Malaysia [2] - Canada [7]
 Group D Hong Kong, China [4] - USA [5]
 Group D Korea [12] - Ireland [14]
 Group A New Zealand [8] - Australia [9]
 Group C India [6] - France [11]
 Group C England [3] - South Africa [13]
 Group B Canada [7] - Germany [10]
 Group D Hong Kong, China [4] - Ireland [14]
 Group D USA [5] - Korea [12]

 

 

 CONTACT:  SP Webmaster     Magazine Editor