SQUASH PLAYER NEWS


The World of Squash
at Your Fingertips

HOME
NEWS
RESULTS 
CALENDAR
EVENTS
PLAYERS
CLUBS
RULES
LINKS
MAGAZINE
FEATURES
GEAR
DIRECTORY
WORKSHOP
PROMOTIONS
FEEDBACK
ARCHIVE
About SP
Squash on TV
Search
 
UK Counties
World Links

Online Store
Books, Subs, Videos

Squash Directory
Where to get it all

Classified Section
Job, Jobs, Jobs Something to sell ...

05/09/2017
British U23 National Championship 2017

British U23 National Championship 2017
5 - 7 May
Huntingdon, England

British U23 National Championship 2017, Hunts County Squash Club, Huntingdon, England

Women's Results
Final:

[1] Elise Lazarus (Essex) bt [2] Kace Bartley (Surrey) 10-12, 11-7, 9-11, 11-3, 11-5 (44m)

Semi-finals:
[1] Elise Lazarus (Essex) bt [3/4] Alicia Mead (Warwicks) 11-4, 6-11, 11-8, 11-4
[2] Kace Bartley (Surrey) bt [3/4] Jasmine Hutton (Sussex) 14-12, 6-11, 12-10, 11-3

Quarter-finals:
[1] Elise Lazarus (Essex) bt [5/8] Lily Taylor (Leics) 12-10, 11-7, 5-11, 11-2
[3/4] Alicia Mead (Warwicks) bt [5/8] Charlotte Jagger (Yorks) 9-11, 11-9, 11-3, 11-7
[3/4] Jasmine Hutton (Sussex) bt [5/8] Mari Taylor (Leics) 1-11, 11-6, 11-7, 11-6
[2] Kace Bartley (Surrey) bt [5/8] Alice Green (Essex) 11-4, 11-7, 11-2

1st round:
[1] Elise Lazarus (Essex) bye
[5/8] Lily Taylor (Leics) bt Amy Jones (Bucks) w/o
[3/4] Alicia Mead (Warwicks) bye
[5/8] Charlotte Jagger (Yorks) bt Emily Fuller (Cambs) 11-5, 11-9, 11-8
[5/8] Mari Taylor (Leics) bt Charlotte Fish (Yorks) 11-0, 11-3, 11-2
[3/4] Jasmine Hutton (Sussex) bye
[5/8] Alice Green (Essex) bt Tayla Mounter (Cambs) 11-3, 11-8, 11-0
[2] Kace Bartley (Surrey) bye

 

British U23 National Championship 2017
5 - 7 May
Huntingdon, England

Men's Results
Final:

[1] Joel Makin (Wales) bt [2] Richie Fallows (Essex) 11-7, 11-7, 8-11, 12-10 (69m)

Semi-finals:
[1] Joel Makin (Wales) bt [5/8] Joe Brooke (Oxon) 11-4, 11-6, 11-4
[2] Richie Fallows (Essex) bt [3/4] Ashley Davies (Derbyshire) 11-6, 11-7, 11-5

Quarter-finals:
[1] Joel Makin (Wales) bt [5/8] Adam Corcoran (Hants) 11-8, 11-3, 11-8
[5/8] Joe Brooke (Oxon) bt [3/4] Harry Falconer (Lincs) 11-4, 11-4, 12-10
[3/4] Ashley Davies (Derbyshire) bt Angus Beecroft (Suffolk) 11-4, 11-5, 11-5
[2] Richie Fallows (Essex) bt [5/8] Nicholas Wall (Yorks) 13-11, 11-7, 12-10

2nd round:
[
1] Joel Makin (Wales) bt Michael Andrews (D & C) 11-3, 11-5, 11-0
[5/8] Adam Corcoran (Hants) bt Dylan Martens (Northants) 11-6, 11-6, 11-6
[3/4] Harry Falconer (Lincs) bt Jack Mitterer (Kent) 11-5, 11-7, 11-8
[5/8] Joe Brooke (Oxon) bt James Wyatt (Bucks) 9-11, 11-3, 11-1, 11-8
Angus Beecroft (Suffolk) bt [5/8] Aaron Allpress (Essex) 11-8, 11-7, 4-11, 11-9
[3/4] Ashley Davies (Derbyshire) bt Hamish Falconer (Lincs) w/o
[5/8] Nicholas Wall (Yorks) bt George Sawrey-Cookson (ENG) 11-7, 11-7, 11-6
[2] Richie Fallows (Essex) bt William Henden (Norfolk) 11-3, 11-7, 11-5

1st round:
Michael Andrews (D & C) bt Jayden Gough (Wales) 6-11, 11-4, 11-4, 11-3
Dylan Martens (Northants) bt Robert Thirst (Norfolk) 3-11, 11-8, 11-8, 9-11, 11-8
Jack Mitterer (Kent) bt Joseph Blackmur (Essex) 11-6, 11-8, 11-9
Angus Beecroft (Suffolk) bt Connor O'Dell (Northants) 11-2, 11-6, 11-5

 


 

 

 CONTACT:  SP Webmaster     Magazine Editor