Day 4
Marathon Battles End English Hopes In
British Junior Open
Marathon battles in the Men's U19
semi-finals of the Tecnifibre British Junior Open Squash Championships
ended English interest in the world's most prestigious junior squash event
in the Yorkshire city of Sheffield.
A titanic 94-minute effort to win his
quarter-final match clearly took its toll on 18-year-old Adrian Waller,
the reigning British Junior National champion from Enfield, in his
semi-final encounter with event favourite Mohamed El Shorbagy.
However, the UK-based Egyptian - aged just 16 - needed 50 minutes
to overcome Waller, a 3/4 seed, 9-5, 9-3, 10-8 to earn a place in his
third successive British Junior Open final.
In the other semi-final for the
Drysdale Cup, Surrey's Joe Lee was unable to exploit the upset
which took him into the last four. But the 18-year-old from
Walton-on-Thames rallied for 80 minutes against fellow 5/8 seed before
Frenchman Gregoire Marche claimed the 4-9, 10-8, 10-8, 9-4 victory
which took him into his maiden British Junior Open final.
There is also French interest in the
Women's U19 final where European Junior champion Camille Serme, the
top seed, takes on Hong Kong's No2 seed Annie Au. Serme despatched
Malaysia's Low Wee Wern 9-3, 9-3, 9-7, while Au defeated Germany's
Sina Wall 9-1, 9-4, 9-1.
David Wardle,
the 14-year-old from Woking in Surrey who is the No2 seed in the Men's U15
event, battled for 90 minutes to overcome Egypt's Ahmed Abdel Khalek
4-9, 9-3, 8-10, 9-5, 10-9 in the quarter-finals. Later in the day, the US
Junior Open U15 champion had to face Pakistan's Nasir Iqbal - and
went down to the 3/4 seed 9-2, 9-3, 10-8 in 37 minutes.
In the other half of the draw,
Nottinghamshire's Oliver Holland pulled off a significant upset
when he beat Pakistan's 3/4 seed Mohamed Aboul Ghar 10-8, 9-7, 9-0
in the quarter-finals. In the semis, however, the 13-year-old 5/8 seed
faced top seed Karim Ali Fathi, the Egyptian ultimately winning
9-2, 9-4, 9-2 in 32 minutes.
RESULTS: Tecnifibre British
Junior Open Squash Championships, Sheffield, England
Men's Under 19 semi-finals:
[1] Mohamed El Shorbagy (EGY) bt [3/4]
Adrian Waller (Herts) 9-5, 9-3, 10-8 (50m)
[5/8] Gregoire Marche (FRA) bt [5/8] Joe
Lee (Surrey) 4-9, 10-8, 10-8, 9-4 (80m)
Men's Under 17 semi-finals:
[1] Amr Khalid Khalifa (EGY) bt [5/8]
Danish Atlas Khan (PAK) 9-6, 9-1, 9-4 (36m)
[5/8] Karim Abdel Gawad (EGY) bt [5/8]
Nosherwan (PAK) 10-8, 10-8, 9-7 (56m)
Men's Under 15 quarter-finals:
[1] Karim Ali Fathi (EGY) bt [5/8] Kah Wah
Cheong (MAS) 9-1, 9-5, 9-3 (36m)
[5/8] Oliver Holland (Notts) bt [3/4]
Mohamed Aboul Ghar (EGY) 10-8, 9-7, 9-0 (37m)
[3/4] Nasir Iqbal (PAK) bt [5/8] Haroon
Rasheed (PAK) 9-3, 8-10, 9-1, 6-9, 9-5 (59m)
[2] David Wardle (Surrey) bt [5/8] Ahmed
Abdel Khalek (EGY) 4-9, 9-3, 8-10, 9-5, 10-9 (90m)
Semi-finals:
[1] Karim Ali Fathi (EGY) bt [5/8] Oliver
Holland (Notts) 9-2, 9-4, 9-2 (32m)
[3/4] Nasir Iqbal (PAK) bt [2] David
Wardle (Surrey) 9-2, 9-3, 10-8 (37m)
Men's Under 13 semi-finals:
[1] Shehab Essam (EGY) bt [17/32] Ahmed
Effat Ashoush (EGY) 9-4, 9-1, 4-9, 9-4 (39m)
[9/16] Osama Khalid Khalifa (EGY) bt [2]
Dylan Murray (USA) 9-3, 9-5, 6-9, 5-9, 9-3 (66m)
Women's Under 19 semi-finals:
[1] Camille Serme (FRA) bt [3/4] Low Wee
Wern (MAS) 9-3, 9-3, 9-7 (36m)
[2] Annie Au (HKG) bt [5/8] Sina Wall
(GER) 9-1, 9-4, 9-1 (24m)
Women's Under 17 semi-finals:
[1] Heba El Torky (EGY) bt [17/32]
Samantha Cornett (CAN) 9-5, 7-9, 9-2, 9-3 (33m)
[5/8] Dipika Pallikal (IND) bt [9/16]
Salma Nassar (EGY) 9-10, 9-7, 9-1, 9-6 (48m)
Women's Under 15 quarter-finals:
[1] Olivia Blatchford (USA) bt [5/8] Tan
Yan Xin (MAS) 10-8, 6-9, 9-2, 9-2 (36m)
[3/4] Menat Allah Naser (EGY) bt [5/8]
Emily Whitlock (Cheshire) 9-3, 9-2, 9-2 (25m)
[3/4] Sherouk Roshdy (EGY) bt Ho Ka Po (HKG)
9-6, 2-9, 9-7, 9-2 (37m)
[2] Nour El Tayeb (EGY) bt
[17/32] Amanda Sobhy (USA) 9-2, 9-4, 9-1 (22m)
Semi-finals:
[3/4] Menat Allah Naser (EGY) bt
[1] Olivia Blatchford (USA) 7-9, 9-6, 9-6, 9-2 (41m)
[2] Nour El Tayeb (EGY) bt [3/4]
Sherouk Roshdy (EGY) 9-7, 9-0, 9-1 (23m)
Women's Under 13 quarter-finals:
[1] Nour El Sherbeny (EGY) bt Natalie
Machin (Bucks) 9-1, 9-0, 9-1 (16m)
[3/4] Sue Ann Yong (MAS) bt [5/8] Fiona
Murphy (Wales) 9-0, 9-1, 9-2 (15m)
[3/4] Nouran Ibrahim (EGY) bt [5/8] Marie
Stephan (FRA) 9-1, 9-2, 9-3 (17m)
[2] Haidi Lala (EGY) bt [5/8]
Martha Possegger (Sussex) 9-0, 9-1, 9-0 (14m)
Semi-finals:
[1] Nour El Sherbeny (EGY) bt [3/4] Sue
Ann Yong (MAS) 9-3, 9-3, 9-3 (24m)
[3/4] Nouran Ibrahim (EGY) bt [2] Haidi
Lala (EGY) 2-9, 2-9, 9-5, 9-2, 9-4 (42m)
For more information, check the official
website
www.bjosquash.com