Men's U19
Semi-finals:
[1] Aamir Atlas Khan (PAK)
bt [9/16] Farzan Rasheed (PAK) 9-5, 9-1, 9-2 (26m)
[2] Omar Mosaad (EGY) bt
[17/32] Rudi Willemse (RSA) 9-4, 9-2, 9-3 (28m)
Women's U19
Semi-finals:
[1] Raneem El Weleily
(EGY) bt [5/8] Joelle King (NZL) 9-7, 9-3, 8-10, 9-4
(34m)
[2] Camille Serme (FRA) bt
[9/16] Sina Wall (GER) 9-1, 9-2, 9-1 (21m)
Men's U17
Semi-finals:
[1] Mohamed El Shorbagy
(EGY) bt [5/8] Ivan Yuen (MAS) 9-5, 9-7, 6-9, 9-4 (72m)
[3/4] Andrew Wagih (EGY)
bt [5/8] Ahmed Osama Hawas (EGY) 10-8, 9-2, 9-6 (45m)
Women's U17
semi-finals:
[3/4] Heba Alaa El Torky
(EGY) bt [1] Wee Wern Low (MAS) 9-3, 9-6, 0-9, 7-9, 9-3 (52m)
[2] Alia Balbaa (EGY) bt
[3/4] Laura Gemmell (CAN) 9-6, 4-9, 9-3, 9-2 (50m)
Men's U15
semi-finals:
[1] Amr Khalid Khalifa
(EGY) bt [17/32] Owais Khan (PAK) 9-0, 9-2, 9-2 (20m)
[9/16] Nousherwan (PAK) bt
[2] Danish Atlas Khan (PAK) 5-9, 10-8, 9-10, 9-5, 9-5 (42m)
Women's U15
3rd round:
[1] Nouran El Torky (EGY)
bt [9/16] Cyrielle Peltier (FRA) 9-6, 9-3, 9-0 (20m)
[5/8] Wee Nee Low (MAS) bt
[9/16] Lucy Townley ( Cheshire ) 9-0, 9-3, 10-9 (26m)
[3/4] Salma Hany (EGY) bt
Jade Thompson (Yorks) 9-1, 9-3, 9-2 (21m)
[5/8] Harriet Ingham (
Surrey ) bt [9/16] Ankita Sharma (IND) 7-9, 9-4, 9-1, 9-4
(35m)
[5/8] Millie Tomlinson
(Derbyshire) bt [9/16] Farah Abdel Meguid (EGY) 9-3, 9-6, 10-8 (36m)
[3/4] Nour El Tayeb (EGY)
bt Melissa Alves (FRA) 9-1, 9-4, 9-2 (18m)
[5/8] Olivia Blatchford
(USA) bt [9/16] Tesni Evans ( Wales ) 9-6, 9-4, 9-4 (25m)
[2] Yan Xin Tan (MAS) bt
[9/16] Farida El Dahab (EGY) 9-6, 9-4, 2-9, 6-9, 10-9
(60m)
Quarter-finals:
[5/8] Wee Nee Low (MAS) bt
[1] Nouran El Torky (EGY) 9-6, 9-4, 9-5 (34m)
[3/4] Salma Hany (EGY) bt
[5/8] Harriet Ingham ( Surrey ) 9-6, 9-6, 9-3 (30m)
[3/4] Nour El Tayeb (EGY)
bt [5/8] Millie Tomlinson (Derbyshire) 7-9, 9-6, 4-9, 9-7, 9-6 (64m)
[5/8] Olivia Blatchford
(USA) bt [2] Yan Xin Tan (MAS) 9-3, 9-0, 8-10, 9-1
(33m)
Semi-finals:
[5/8] Wee Nee Low (MAS) bt
[3/4] Salma Hany (EGY) 9-6, 9-3, 9-0 (23m)
[5/8] Olivia Blatchford
(USA) bt [3/4] Nour El Tayeb (EGY) 9-3, 9-0, 8-10, 9-1
(33m)
Men's U13
semi-finals:
[1] Nasir Iqbal (PAK) bt
[3/4] Oliver Holland (Notts) 9-4, 9-3, 9-0 (19m)
[2] Fadi Tharwat (EGY) bt
[5/8] Nematullah Khan (PAK) 9-4, 9-3, 9-2 (28m)
Women's U13
3rd round
[1] Nour El Sherbeny (EGY)
bt [9/16] Aparajitha Balamurukan (IND) 9-1, 9-1, 9-2, (12m)
[5/8] Sue Ann Yong (MAS)
bt Heather Yong (CAN) 4-9, 9-2, 9-1, 9-5 (26m)
[3/4] Kanzy El Dafrawy
(EGY) bt [9/16] Hannah Williams ( Wales ) 9-0, 9-1, 9-2 (10m)
[5/8] Anaka Alankamony
(IND) bt [9/16] Victoria Temple-Murray ( Devon ) 9-0, 9-1, 9-1 (10m)
[5/8] Emily Whitlock (
Cheshire ) bt [9/16] Celine Yeap (MAS) 9-2, 9-0, 9-1 (15m)
[3/4] Salma Esmat (EGY) bt
[9/16] Elvira Bedjai (FRA) 9-6, 9-1, 9-5 (16m)
[5/8] Sachika Balvani (
Essex ) bt [9/16] Michelle Gemmell (CAN) 9-1, 9-1, 9-4 (18m)
[2] Saumya Karki (IND) bt
Ana Arosa (ESP) 9-2, 9-0, 9-1 (13m)
Quarter-finals:
[1] Nour El Sherbeny (EGY)
bt [5/8] Sue Ann Yong (MAS) 9-1, 9-1, 9-1 (15m)
[5/8] Anaka Alankamony (IND)
bt [3/4] Kanzy El Dafrawy (EGY) 2-9, 9-10, 9-7, 9-2, 9-3 (45m)
[3/4] Salma Esmat (EGY) bt
[5/8] Emily Whitlock (
Cheshire ) 9-3, 8-10, 10-9, 9-3 (40m)
[2] Saumya Karki (IND) bt
[5/8] Sachika Balvani ( Essex
) 9-6, 9-6, 10-9 (37m)
Semi-finals:
[1] Nour El Sherbeny (EGY)
bt [5/8] Anaka Alankamony (IND) 9-4, 9-5, 9-2 (25m)
[3/4] Salma Esmat (EGY) bt
[2] Saumya Karki (IND)
9-3, 9-2, 9-6 (21m)