Men's U19
- Quarter-finals:
[1] Aamir
Atlas Khan (PAK) bt [17/32] Oliver Pett (Sussex) 9-5, 9-1, 9-3
(31m)
[9/16] Farzan
Rasheed (PAK) bt [3/4] Mohd Ali Anwar Reda (EGY) 2-9, 9-5, 9-3,
10-9 (65m)
[17/32] Rudi
Willemse (RSA) bt [9/16] Choong Kam Hing (MAS) 4-9, 10-9, 9-8, 1-9, 9-6
(52m)
[2] Omar
Mosaad (EGY) bt [17/32] Neil Cordell (Yorks) 9-2, 9-4, 9-3 (25m)
Women's
U19 -
Quarter-finals:
[1] Raneem El
Weleily (EGY) bt [5/8] Shin Nga Leung (HKG) 9-5, 9-1, 9-2 (22m)
[5/8] Joelle
King (NZL) bt [3/4] Joey Chan (HKG) 0-9, 10-8, 10-8, 9-6 (41m)
[9/16] Sina Wall
(GER) bt [9/16] Amanda Cranston (NZL) 0-9, 9-4, 9-0, 10-8 (30m)
[2] Camille
Serme (FRA) bt [9/16] Victoria Lust (Beds) 9-2, 9-0, 9-2 (22m)
Men's U17
– Quarter-finals:
[1] Mohamed
El Shorbagy (EGY) bt [5/8] Gregoire Marche (FRA) 9-3, 9-2, 10-8 (41m)
[5/8] Ivan
Yuen (MAS) bt [9/16] Hywel Robinson (Wales) 9-0, 9-4, 10-8 (34m)
[3/4] Andrew
Wagih (EGY) bt [5/8] Alex Ingham (Surrey) 9-4, 9-2, 10-8 (69m)
[5/8] Ahmed
Osama Hawas (EGY) bt [2] Waqar Mehboob (PAK) 9-0, 9-1, 8-4 ret. (17m)
Women's
U17 –
Quarter-finals:
[1] Wee Wern
Low (MAS) bt [5/8] Sarah-Jane Perry (Warwicks) 9-1, 9-2, 10-8 (32m)
[3/4] Heba
Alaa El Torky (EGY) bt [9/16] Misaki Kobayashi (JPN) 9-4, 9-0, 9-2 (24m)
[3/4] Laura
Gemmell (CAN) bt [5/8] Victoria Bell (Cumbria) 9-2, 9-7, 9-5
(32m)
[2] Alia
Balbaa (EGY) bt [5/8] Liu Tsz Ling (HKG) 9-1, 2-9, 0-9, 9-4, 9-2
(52m)
Men's U15
– 3rd round:
[1] Amr
Khalid Khalifa (EGY) bt [9/16] Aditya Jagtap (JPN) 9-2, 9-2, 9-2
(26m)
[5/8] Ali Amr
Farag (EGY) bt Alex Bowden (Cheshire) 9-1, 9-3, 9-2 (19m)
[17/32] Owais
Khan (PAK) bt [17/32] David Wardle (Surrey) 9-6, 9-5, 9-1 (30m)
[3/4]
Aurangzeb Mohmund (PAK) bt [17/32] Karim Sherief Essmat (EGY) 9-4, 9-0,
9-5 (28m)
[9/16]
Nousherwan (PAK) bt [3/4] Lucas Serme (FRA) 9-1, 9-6, 9-1 (33m)
[9/16]
Mohamed El Sherbeny (EGY) bt [5/8] Ravi Dixit (IND) 9-3, 7-9, 4-9,
9-5, 10-8 (69m)
[5/8] Charles
Sharpes (Surrey) bt [17/32] Ramit Tandon (IND) 9-4, 5-9, 10-8, 9-7
(47m)
[2] Danish
Atlas Khan (PAK) bt [9/16] Nicholas Hopcroft (Surrey) 9-3, 9-0, 9-0 (23m)
Quarter-finals:
[1] Amr
Khalid Khalifa (EGY) bt [5/8] Ali Amr Farag (EGY) 7-9, 9-4, 9-2,
9-4 (57m)
[17/32] Owais
Khan (PAK) bt [3/4] Aurangzeb Mohmund (PAK) 9-3, 9-6, 5-9, 9-4 (54m)
[9/16]
Nousherwan (PAK) bt [9/16] Mohamed El Sherbeny (EGY) 7-9, 9-6, 10-9, 6-9,
9-6 (64m)
[2] Danish
Atlas Khan (PAK) bt [5/8] Charles Sharpes (Surrey) 9-7, 9-1, 9-4 (32m)
Women's
U15 – 2nd
round:
[1] Nouran El
Torky (EGY) bt Hannah Davies (Wales) 9-2, 9-0, 9-0 (15m)
[9/16]
Cyrielle Peltier (FRA) bt Hannah Payne (Essex) 9-2, 9-1, 9-3 (19m)
[5/8] Wee Nee
Low (MAS) bt Jessica Mudge (Devon) 9-0, 9-1, 9-0 (14m)
[9/16] Lucy
Townley (Cheshire) bt Fabienne Oppliger (SUI) 9-3, 9-7, 9-4 (25m)
[3/4] Salma
Hany (EGY) bt Andrea Malinova (SVK) 9-5, 9-3, 9-1 (27m)
Jade Thompson
(Yorks) bt [9/16] Ilona Lagerweij (NED) w/o
[5/8] Harriet
Ingham (Surrey) bt Emma Yong (CAN) 9-5, 9-3, 9-0 (19m)
[9/16] Ankita
Sharma (IND) bt Julia Lecoq (FRA) 9-1, 9-6, 6-9, 5-9, 9-1 (46m)
[9/16] Farida
El Dahab (EGY) bt Jemma Ockwell (Herts) 9-3, 9-0, 9-0 (14m)
[5/8] Millie
Tomlinson (Derbyshire) bt Sarah Dowson (D & C) 9-0, 9-0, 9-2 (17m)
Melissa Alves
(FRA) bt [9/16] Sophie Lemom (Essex) 5-9, 9-5, 1-9, 9-7, 9-4 (58m)
[3/4] Nour El
Tayeb (EGY) bt Annabelle Collins-Ballands (Kent) 9-3, 9-1, 9-3 (19m)
[9/16] Tesni
Evans (Wales) bt Rebecca Quiney (Glos) 9-4, 9-6, 9-3 (25m)
[5/8] Olivia
Blatchford (USA) bt Helena Muzy Cohen (FRA) 9-1, 9-2, 9-2 (20m)
[9/16] Farah
Abdel Meguid (EGY) bt Anna Batool Kardar (PAK) 9-4, 9-1, 9-0 (23m)
[2] Yan Xin
Tan (MAS) bt Katie Smith (Yorks) 9-1, 9-1, 9-1 (15m)
Men's U13
– 3rd round:
[1] Nasir
Iqbal (PAK) bt [17/32] Robin Gadola (SUI) 9-0, 9-1, 9-1 (15m)
[5/8] Mazen
Hesham (EGY) bt [9/16] Dylan Murray (USA) 9-4, 9-2, 9-6 (25m)
[3/4] Oliver
Holland (Notts) bt [9/16] Joey Verheyan (BEL) 9-0, 9-2, 9-0 (19m)
[9/16] Fares
Desouky (EGY) bt [5/8] Jordan Davies (Wales) 9-6, 9-0, 9-6 (22m)
[5/8]
Nematullah Khan (PAK) bt [9/16] Wesley Howell (Glos) 9-5, 9-4, 9-4
(18m)
[3/4] Mahesh
Mangaonkar (IND) bt [9/16] Ahmed Abdel Latif (EGY) 4-9, 2-9, 9-3,
9-2, 9-4 (45m)
[9/16]
Matthew Sidaway (Lancs) bt [5/8] Ryosei Kobayashi (JPN) 9-3, 10-9, 9-4
(31m)
[2] Fadi
Tharwat (EGY) bt [9/16] Bilal Zakir (PAK) 9-0, 9-2, 9-5 (31m)
Quarter-finals:
[1] Nasir
Iqbal (PAK) bt [5/8] Mazen Hesham (EGY) 7-9, 9-6, 9-2, 9-5 (39m)
[3/4] Oliver
Holland (Notts) bt [9/16] Fares Desouky (EGY) 7-9, 9-7, 9-0, 9-5
(42m)
[5/8]
Nematullah Khan (PAK) bt [3/4] Mahesh Mangaonkar (IND) 9-5, 10-9, 10-8
(38m)
[2] Fadi
Tharwat (EGY) bt [9/16] Matthew Sidaway (Lanc) 9-3, 9-0, 9-0 (20m)
Women's
U13 – 2nd
round:
[1] Nour El
Sherbeny (EGY) bt Hannah Shipley (Yorks) 9-1, 9-0, 9-0 (11m)
[9/16]
Aparajitha Balamurukan (IND) bt Eleanor Epke (Avon) 9-0, 9-0, 9-1
(11m)
[5/8] Sue Ann
Yong (MAS) bt Rosie Allan (Scotland) 9-2, 9-2, 9-1 (19m)
Heather Yong
(CAN) bt [9/16] Brogan Lane (Herts) 9-1, 9-6, 9-3 (28m)
[3/4] Kanzy
El Dafrawy (EGY) bt Rhianne O'Donnell (Somerset) 9-2, 9-0, 9-0 (9m)
[9/16] Hannah
Williams (Wales) bt Millie Pughe (Yorks) 9-6, 9-3, 9-5 (23m)
[5/8] Anaka
Alankamony (IND) bt Emma Payne (Essex) 9-2, 9-0, 9-0 (15m)
[9/16]
Victoria Temple-Murray (Devon) bt Katie Wilson (Surrey) 9-1, 9-1, 9-2
(12m)
[9/16] Celine
Yeap (MAS) bt Katie Burke (Yorks) 9-1, 9-4, 9-1 (17m)
[5/8] Emily
Whitlock (Cheshire) bt Shria Kathri (IND) 9-1, 9-1, 9-2 (19m)
[9/16] Elvira
Bedjai (FRA) bt Martha Possegger (Sussex) 9-0, 9-6, 9-3 (21m)
[3/4] Salma
Esmat (EGY) bt Hannah Measures (Surrey) 9-2, 9-1, 9-0 (17m)
[9/16]
Michelle Gemmell (CAN) bt Katie Campion (Yorks) 9-0, 9-0, 9-0 (14m)
[5/8] Sachika
Balvani (Essex) bt Natalie Machin (Bucks) 9-0, 9-1, 9-0 (14m)
Ana Arosa
(ESP) bt [9/16] Chloe Pearson (Warwicks) 3-9, 9-5, 9-7, 1-9, 9-5 (46m)
[2] Saumya
Karki (IND) bt Haidi Lala (EGY) 9-4, 8-10, 3-9, 9-2, 9-6 (49m)
Egypt
Leads The Way In Sheffield
Egypt,
winner of six titles a year ago, are on course to become the only country to
be represented in all eight finals of the Powerplaysports British Junior
Open Squash Championships after impressive displays by their players on
the third day of action in Sheffield, England.
Domestic
hopes in the world's biggest junior championships have already expired in
the two U19 and U17 championships, leaving Lucy Townley (Cheshire),
Jade Thompson (Yorkshire), Harriet Ingham (Surrey) and
Millie Tomlinson (Derbyshire) still fighting for places in the
quarter-finals of the Women's U15 event.
Oliver
Holland is the
first English player to claim a semi-final place: The 12-year-old from
Nottinghamshire, winner of the British National U13 crown last October, beat
Egypt's Fares Desouky 7-9, 9-7, 9-0, 9-5 in the Men's U13
quarter-finals – and will now take on Pakistan's top seed Nasir Iqbal
for a place in the final.
Three English
players are through to today's third round of the Women's U13 event -
following convincing straight games second round victories by Victoria
Temple-Murray (Devon), Emily Whitlock (Cheshire) and Sachika
Balvani (Essex).