PLAYOFF DRAWS/RESULTS
FINISHING POSITIONS
|
MEN'S Pools |
WOMEN'S Pools |
Pool A: |
ENG |
NED |
SWE |
DEN |
Psn
|
England |
|
4-0 |
4-0 |
4-0 |
1st |
Netherlands |
0-4 |
|
4-0 |
3-1 |
2nd |
Sweden |
0-4 |
0-4 |
|
2-2 |
4th |
Denmark |
0-4 |
1-3 |
2-2 |
|
3rd |
ENGLAND 4-0 NETHERLANDS
LEE BEACHILL 3-0 LUCAS BUIT
9/0 9/2 9/1
NICK MATTHEW 3-0 DYLAN BENNET
9/0 9/2 9/5
JAMES WILLSTROP 3-0 GABOR MARGES
9/5 9/3 9/1
ADRIAN GRANT 3-0 MARC REUS
9/2 9/4 9/0
SWEDEN 2-2 DENMARK
CHRISTIAN RAKENBERG 3-0 MIKKEZ KORSJBERG
9/2 9/2 9/0
BADR ABDEL AZIZ 3-1 MORTEN W SORENSEN
7/9 10/9 9/3 9/1
JOAKIM KARLSSON 0-3 DANNY KNUDSEN
6/9 9/10 4/9
JOHAN JUNGLING 0-3 MICHAEL HANSEN
0/9 5/9 0/9
NETHERLANDS 4-0 SWEDEN
TOMMY BERDEN 3-0 CHRISTIAN DRAKENBERG
9/4 9/3 9/1
LAURENS JAN ANJEMA 3-0 LUCAS BUIT
9/6 9/6 9/7
LUCAS BUIT 3-0 JOAKIM KARLSSON
9/1 9/3 9/0
GABOR MARGES 3-0 HENRIK LOFVENBORG
9/4 9/3 9/5
ENGLAND 4-0 DENMARK
PETER NICOL 3-0 MORTEN W SORENSEN
9/1 9/0 9/0
NICK MATTHEW 3-0 DANNY KNUDSEN
9/3 9/3 9/3
JAMES WILLSTROP 3-0 MADS KORSBJERG
9/5 9/2 9/2
ADRIAN GRANT 3-0 MICHAEL HANSEN
9/3 9/0 9/0
Wed Matches:
NETHERLANDS 3-1 DENMARK
TOMMY BERDEN 3-0 MIKKEL KORSJBERG
9/4 9/4 9/5
LAURENS JAN ANJEMA 3-0 MORTEN W SORENSEN
9/2 9/5 9/3
LUCAS BUIT 3-0 DANNY KNUDSEN
9/6 9/0 9/3
DYLAN BENNET 1-3 MADS KORSJBERG
5/9 9/4 4/9 5/9
ENGLAND 4-0 SWEDEN
LEE BEACHILL 3-0 CHRISTIAN DRAKENBERG
9/2 9/2 9/3
NICK MATTHEW 3-0 BADR ABDEL AZIZ
9/3 9/0 9/1
JAMES WILLSTROP 3-0 JOAKIM KARLSSON
10/9 9/0 9/0
ADRIAN GRANT 3-0 HENRIK LOFVENBORG
9/1 9/0 9/0
|
Pool A: |
ENG |
DEN |
FRA |
GER |
Psn |
England |
|
3-0 |
3-0 |
3-0 |
1st |
Denmark |
0-3 |
|
1-2 |
2-1 |
3rd |
France |
0-3 |
2-1 |
|
2-1 |
2nd |
Germany |
0-3 |
1-2 |
1-2 |
|
4th |
FRANCE 2-1 GERMANY
ISABELLE STOEHR 3-0 SABINE TILLMAN
9/6 9/3 9/3
LAURENCE BOIS 1-3 KATHRIN ROHRMUELLER
4/9 10/9 2/9 2/9
CORINNE CASTETS 3-1 KARIN BERIERE
9/2 8/10 9/1 9/0
ENGLAND 3-0 DENMARK
CASSIE JACKMAN 3-0 ELLEN H/PEDERSEN
9/0 9/0 9/0
VICKY BOTWRIGHT 3-0 LINE U HANSEN
9/5 9/0 9/1
JENNY DUNCALF w/o MARIE FEDDERN KRAG
DENMARK 2-1 GERMANY
ELLEN HAMBORG PEDERSEN 3-2 SABINE TILLMAN
9/7 10/8 7/9 2/9 9/2
LINE U HANSEN 2-3 KARIN BERIERE
7/9 6/9 9/6 9/3 1/9
JULIE DORN-JENSEN 3-1 KATHARINA WITT
9/3 7/9 9/2 9/7
ENGLAND 3-0 FRANCE
CASSIE JACKMAN 3-0 LAURENCE BOIS
9/1 9/1 9/2
LINDA CHARMAN 3-0 CORINNE CASTETS
9/2 9/0 9/4
VICKY BOTWRIGHT 3-0 MAUD DUPLOMB
9/1 9/0 9/0
Wed Matches:
ENGLAND 3-0 GERMANY
LINDA CHARMAN 3-0 SABINE TILLMAN
9/3 9/3 9/5
VICKY BOTWRIGHT 3-0 KATHRIN RORHMUELLER
9/1 9/0 9/3
JENNY DUNCALF 3-0 KATHARINA WITT
9/5 9/0 9/1
DENMARK 1-2 FRANCE
ELLEN H/PEDERSEN 0-3 ISABELLE STOEHR
5/9 9/10 7/9
LINE U HANSEN 3-0 LAURENCE BOIS
9/1 10/9 9/0
JULIE DORN JENSEN 0-3 CORINNE CASTETS
5/9 4/9 0/9
|
Pool B: |
FRA |
WAL |
IRL |
ESP |
Psn |
France |
|
4-0 |
4-0 |
4-0 |
1st |
Wales |
0-4 |
|
4-0 |
3-1 |
2nd |
Ireland |
0-4 |
0-4 |
|
2-2 |
4th |
Spain |
0-4 |
1-3 |
2-2 |
|
3rd |
FRANCE 4-0 WALES
THIERRY LINCOU 3-0 DAVID EVANS
10/9 9/7 9/0
GREGORY GAULTIER 3-0 GAVIN JONES
9/1 9/4 9/0
RENAN LAVIGNE 3-0 GREG TIPPINGS
9/2 9/3 9/3
JEAN-MICHEL ARCUCCI 3-0 RICKY DAVIES
9/4 9/5 9/3
IRELAND 2-2 SPAIN
LIAM KENNY 0-3 BORJA GOLAN
3/9 2/9 3/9
DEREK RYAN 3-0 IAGO CORNES
9/4 9/0 9/7
STEVE RICHARDSON 3-1 VICTOR MONTSERRAT
9/6 1/9 9/7 9/0
JOHN HURLEY 0-3 ALBERT CODINA
6/9 6/9 2/9
WALES 4-0 IRELAND
ALEX GOUGH 3-1 LIAM KENNY
9/3 7/9 9/3 9/5
DAVID EVANS 3-2 JOHN ROONEY
9/2 4/9 0/9 9/0 9/1
GAVIN JONES 3-1 DEREK RYAN
9/4 9/0 8/10 9/6
RICKY DAVIES 3-0 STEVE RICHARDSON
9/7 9/0 9/3
FRANCE 4-0 SPAIN
THIERRY LINCOU 3-0 IAGO CORNES
9/2 9/2 9/5
GREGORY GAULTIER 3-0 ORIOL SILVA
9/0 9/2 9/3
RENAN LAVIGNE 3-0 VICTOR MONTSERRAT
9/1 9/3 9/0
LAURENT ELRIANI 3-0 TINO CASAS
9/2 9/1 9/3
Wed Matches:
WALES 3-1 SPAIN
ALEX GOUGH 3-2 BORJA GOLAN
9/2 3/9 9/6 0/9 9/4
DAVID EVANS 3-0 IAGO CORNES
9/2 9/0 9/2
GAVIN JONES 3-1 ORIOL SALVIA
9/5 9/7 5/9 9/5
GREG TIPPINGS 1-3 ALBERT CODINA
9/3 5/9 4/9 6/9
FRANCE 4-0 IRELAND
THIERRY LINCOU 3-0 LIAM KENNY
9/5 9/0 9/3
GREGORY GAULTIER 3-0 JOHN ROONEY
9/1 9/3 3/3 retired
RENAN LAVIGNE 3-0 STEVE RICHARDSON
9/4 9/4 9/1
JEAN-MICHEL ARCUCCI 3-0 JOHN HURLEY
9/3 9/2 9/3
|
Pool B: |
NED |
SCO |
IRL |
BEL |
Psn |
Netherlands |
|
2-1 |
2-1 |
2-1 |
1st |
Scotland |
1-2 |
|
0-3 |
1-2 |
4th |
Ireland |
1-2 |
3-0 |
|
1-2 |
3rd |
Belgium |
1-2 |
2-1 |
2-1 |
|
2nd |
IRELAND 1-2 BELGIUM
MADELINE PERRY 3-0 KIM HANNES
9/2 9/2 9/6
AISLING BLAKE 2-3 KATLINE CAUWELS
7/9 9/2 9/1 6/9 3/9
LAURA MYLOTTE 0-3 CHARLIE DE RYCKE
7/9 5/9 4/9
NETHERLANDS 2-1 SCOTLAND
VANESSA ATKINSON 1-3 PAMELA NIMMO
4/9 9/7 0/9 3/9
ANNELIZE NAUDE 3-0 LAUREN GRAY
9/2 9/0 9/0
MAGRIET HUISMAN 3-1 FRANIA G-BUCHERT
1/9 9/0 9/7 9/3
SCOTLAND 1-2 BELGIUM
PAMELA NIMMO 3-2 KIM HANNES
9/0 3/9 9/3 3/9 9/4
SUSAN DALRYMPLE 0-3 KATLINE CAUWELS
4/9 1/9 4/9
LAUREN GRAY 0-3 ANNABEL ROMEDENNE
6/9 5/9 5/9
NETHERLANDS 2-1 IRELAND
VANESSA ATKINSON 1-3 MADELINE PERRY
2/9 10/8 6/9 7/9
ANNELIZE NAUDE 3-0 AISLING BLAKE
9/4 9/3 9/2
KAREN KRONEMEYER 3-1 LAURA MYLOTTE
9/5 6/9 9/6 10/8
Wed Matches:
SCOTLAND 0-3 IRELAND
PAMELA NIMMO 0-3 MADELINE PERRY
4/9 4/9 1/9
SUSAN DALRYMPLE 1-3 AISLING BLAKE
9/2 0/9 8/10 5/9
FRANIA GILLEN-BUCHERT 0-3 LAURA MYLOTTE
9/10 0/9 1/9
NETHERLANDS 2-1 BELGIUM
VANESSA ATKINSON 3-0 KIM HANNES
9/0 9/7 9/4
ANNELIZE NAUDE 3-0 CHARLIE DE RYCKE
9/0 9/4 9/2
KAREN KRONEMEYER 0-3 ANNABEL ROMEDENNE
9/10 6/9 7/9
|
Pool C:
1 - Scotland, 2 - Israel,
3 - Czech RepublicSCOTLAND 3-1
CZECH REPUBLIC
JOHN WHITE 3-2 JAN KOUKAL
9/3 6/9 6/9 9/2 9/5
PETER O'HARA 3-0 MARTIN STEPAN
9/1 9/1 9/5
STUART CRAWFORD 0-3 MILOS POKORNY
2/9 6/9 6/9
MARTIN WOODS 3-0 JAN VESELY
9/2 9/1 9/4
Wed Matches:
CZECH REPUBLIC 1-3 ISRAEL
JAN KOUKAL 3-0 ILAN OREN
9/2 9/7 10/8
MARTIN SPEPAN 1-3 RON LEVY
9/4 6/9 3/9 1/9
MILOS POKORNY 1-3 TOMER NOACH
7/9 10/8 4/9 5/9
JAN VESELY 1-3 DOVE DROKMAN-HARUKI
9/2 3/9 4/9 0/9
SCOTLAND 4-0 ISRAEL
JOHN WHITE 3-0 ILAN OREN
9/2 9/3 9/0
MARTIN HEATH 3-0 RON LEVY
9/5 9/0 9/3
PETER O'HARA 3-0 TOMER NOACH
9/0 9/4 9/2
STUART CRAWFORD 3-0 MOSHE SARFATY
9/0 9/1 9/0 |
Pool C:
1 -
Spain, 2 -
Wales 3 -
FinlandSPAIN 2-1 WALES
OLGA PUIGDEMONT 0-3 TEGWEN MALIK
7/9 1/9 4/9
ELISABETH SADO 3-0 HAYLEY JAMES
9/1 9/2 9/0
MARGAUX MOROS 3-0 BETH WINSTANLEY
9/2 9/1 9/4
Wed Matches:
WALES 3-0 FINLAND
TEGWEN MALIK 3-0 ELINA KONONEN
9/0 9/1 9/0
HAYLEY JAMES 3-0 JUTTA TUUNANEN
9/3 9/5 9/4
JESSICA BEVAN 3-0 EEVAMARIA VUOLO
9/5 9/6 9/3
SPAIN 3-0 FINLAND
OLGA PUIGDEMONT 3-0 ELINA KONONEN
9/1 9/2 9/4
ELISABETH SADO 3-0 JUTTA TUUNANEN
9/1 9/0 9/0
MARGAUX MOROS 3-0 EEVAMARIA VUOLO
9/2 9/3 9/0 |
Pool D:
1 -
Switzerland, 2 - Italy,
3 - Greece, 4 - HungaryGREECE
1-3 ITALY
PETROS TZAMALOUKAS 0-3 ANDREA CAPELLA
2/9 1/9 3/9
FABIAN KALAITZIS 3-1 SIMONE ROCCA
9/7 2/9 9/5 9/1
PAUL GREGORY 0-3 FRANCESCO BUSI
5/9 0/9 0/9
KONSTANTINOS KARGIOITIS 0-3 GIACOMO MAROTTA
0/9 3/9 3/9
SWITZERLAND 4-0 HUNGARY
LARS HARMS 3-0 MARK KRAJCSAK
9/1 9/3 9/2
ANDRE HOLDEREGGER 3-1 SANDOR FULOP
9/7 9/1 2/9 9/4
MARCO DATWYLER 3-0 BALAZS WELESZ
9/2 9/0 9/1
MARCEL STRAUB 3-0 ZSOLT KOVACS
9/2 9/1 9/1
Wed Matches:
SWITZERLAND 3-1 ITALY
LARS HARMS 3-0 ANDREA CAPELLA
9/2 9/4 9/6
ANDRE HOLDEREGGER 3-0 SIMONE ROCCA
9/4 9/0 9/3
MARCO DATWYLER 1-3 FRANCESCO BUSI
6/9 9/7 1/9 1/9
MARCEL STRAUB 3-0 PAOLO BUGLIONI
9/0 9/5 9/1
HUNGARY 2-2 GREECE
MARK KRAJCSAK 3-0 PETROS TZAMALOUKAS
9/0 9/2 9/2
SANDOR FULOP 3-2 FABIAN KALAITZIS
9/0 2/9 9/6 2/9 9/6
BALAZS WELESZ 0-3 PAUL GREGORY
2/9 6/9 8/9
ZSOLT KOVACS 1-3 PANNA VASSILIOU
9/10 4/9 9/4 1/9
SWITZERLAND 4-0 GREECE
LARS HARMS 3-0 PETROS TZAMALOUKAS
9/3 9/0 9/1
ANDRE HOLDEREGGER 3-0 FABIAN KALAITZIS
9/3 9/0 9/2
MARCO DATWYLER 3-0 PAUL GREGORY
9/2 9/2 9/0
MARCEL STRAUB 3-0 PANNA VASSILIOU
9/0 9/2 9/6
HUNGARY 1-3 ITALY
MARK KRAJCSAK 0-3 ANDREA CAPELLA
4/9 7/9 8/10
SANDOR FULOP 0-3 SIMONE ROCCA
5/9 7/9 5/9
BALAZS WELESZ 0-3 FRANCESCO BUSI
1/9 1/9 1/9
ZSOLT KOVACS 3-1 GIACOMO MAROTTA
9/7 9/4 5/9 9/3 |
Pool D:
1 -
Switzerland, 2 -
Austria, 3 -
ItalySWITZERLAND 2-1 AUSTRIA
MANUELA ZEHNDER 1-3 PAMELA PANCIS
1/9 9/4 7/9 2/9
GABY SCHMOL 3-2 BIRGIT COUFAL
6/9 9/4 9/7 8/10 9/3
OLIVIA HAUSER 3-0 INES GRADNITZER
9/1 9/3 9/1
Wed Matches:
AUSTRIA 3-0 ITALY
PAMELA PANCIS 3-0 MANUELA MANETTA
9/2 9/7 9/4
BIRGIT COUFAL 3-1 KATIUSCIA GROSSI
9/1 9/4 9/10 10/9
SISSI COLLI 3-0 EVELIN PANIZZI
9/1 9/2 9/3
SWITZERLAND 2-1 ITALY
MANUELA ZEHNDER 1-3 MANUELA MANETTA
1/9 4/9 9/5 0/9
GABY SCHMOL 3-0 KATIUSCA GROSSI
9/1 9/4 9/1
OLIVIA HAUSER 3-0 EVELIN PANIZZI
9/0 9/5 9/0 |
Pool E:
1 -
Finland, 2 -
Austria,
3 - Gibraltar, 4 - Isle of ManISLE OF MAN 1-3 GIBRALTAR
DAVID NORMAN 3-0 MALCOLM HEAD
9/1 9/0 9/1
JOHN KNIGHT 1-3 STEPHEN SHACALUGA
10/8 7/9 9/10 4/9
RICHARD CORLETT 2-3 CHRISTIAN NAVAS
9/7 10/8 6/9 1/9 7/9
KEVIN WATTERSON 0-3 ANTHONY BRINDLE
4/9 4/9 3/9
FINLAND 3-1 AUSTRIA
OLLI TUOMINEN 3-0 ANDREAS FUCHS
9/3 9/7 9/2
JUHA RAUMOLIN 3-1 GERHARD SCHEDLBAUER
9/5 9/1 9/1
MATIAS TUOMI 1-3 JAKOB DIRNBERGER
9/7 6/9 5/9 3/9
HAMEED AHMED 3-2 MARKUS ROSSLER
10/8 9/10 3/9 10/9 9/5
Wed Matches:
FINLAND 4-0 GIBRALTAR
OLLI TUOMINEN 3-0 STEPHEN SHACALUGA
9/1 9/0 9/0
JUHA RAUMOLIN 3-0 CHRISTIAN NAVAS
9/0 9/0 9/0
TATU MURRONMAA 3-0 ANTHONY BRINDLE
9/2 9/0 9/0
MATIAS TUOMI 3-0 LOUIS MONTEGRIFFO
9/2 9/0 9/2
AUSTRIA 4-0 ISLE OF MAN
ANDREAS FUCHS 3-0 DAVID NORMAN
9/0 9/0 9/0
GERHARD SCHEDLBAUER 3-0 KEVIN WATTERSON
9/3 10/8 9/0
JAKOB DIRNBERGER 3-0 STEVE MORLEY
9/1 9/0 9/1
MARKUS ROSSLER 3-0 LYNDON CHEETHAM
9/2 9/0 9/1
FINLAND 4-0 ISLE OF MAN
OLLI TUOMINEN 3-0 DAVID NORMAN
9/1 9/6 9/3
JUHA RAUMOLIN 3-0 JOHN KNIGHT
9/1 9/1 9/2
TATU MURRONMAA 3-0 RICHARD CORLETT
9/1 9/0 9/0
HAMEED AHMED 3-0 STEVE MORLEY
9/2 9/0 9/0
AUSTRIA 4-0 GIBRALTAR
ANDREAS FUCHS 3-0 MALCOLM HEAD
9/4 9/1 9/1
GERHARD SCHEDLBAUER 3-0 STEPHEN SHACALUGA 9/0 9/0 9/0
JAKOB DIRNBERGER 3-0 CHRISTIAN NAVAS
9/0 9/0 9/0
AQEEL REHMAN 3-0 LOUIS MONTEGRIFFO
9/0 9/0 9/2 |
|
Pool F:
1 -
Germany, 2 -
Belgium,
3 - Poland, 4 - RussiaRUSSIA
1-3 POLAND
ALEXEY SEVERINOV 3-1 ANDRZEJ WIERZBA
7/9 9/2 9/3 9/3
PAVEL SERGEEV 2-3 MARCIN LESZEWICZ
6/9 9/0 9/2 7/9 5/9
SERGUEI KOSTRYKINE 0-3 MACIEJ CHADZYNSKI
5/9 2/9 7/9
ROMAN FETISOV 0-3 JACEK HIBNER
8/10 7/9 8/9
GERMANY 3-1 BELGIUM
STEFAN LEIFELS 3-0 ROB AERTS
9/0 9/2 9/4
EDGAR SCHNEIDER 0-3 STEVE DRIES
2/9 4/9 7/9
HANSI SEESTALLER 3-0 BEN VANDEZANDE
9/3 9/4 9/2
GUIDO KIRSCHBAUM 3-2 RIK SMET
9/2 9/3 2/9 7/9 9/3
Wed Matches:
GERMANY 4-0 POLAND
STEFAN LEIFELS 3-0 ANDRZEJ WIERZBA
9/3 9/1 9/0
EDGAR SCHNEIDER 3-0 MACIEJ CHADZYNSKI
9/4 9/1 9/2
HANSI SEESTALLER 3-0 LUKASZ NITKA
9/0 9/0 9/0
JOHANNES VOIT 3-0 JACEK HIBNER
9/1 9/0 9/0
BELGIUM 4-0 RUSSIA
ROB AERTS 3-1 ALEXEY SEVERINOV
6/9 9/3 9/2 9/3
STEVE DRIES 3-0 PAVEL SERGEEV
9/0 9/1 9/1
BEN VANDEZANDE 3-0 ROMAN FETISOV
9/2 9/0 9/2
BART GOVAERTS 3-0 ANDREY BRATTER
9/0 9/0 9/0
GERMANY 4-0 RUSSIA
STEFAN LEIFELS 3-0 ALEXEY SEVERINOV
9/1 9/0 9/3
EDGAR SCHNEIDER 3-0 PAVEL SERGEEV
9/0 9/2 9/5
HANSI SEESTALLER 3-0 SERGUEI KOSTRYKINE
9/0 9/0 9/0
GUIDO KIRSCHBAUM 3-0 ROMAN FETISOV
9/0 9/0 9/2
BELGIUM 4-0 POLAND
ROB AERTS 3-0 ANDRZEJ WIERZBA
9/2 9/2 9/4
STEVE DRIES 3-0 MARCIN LESZEWICZ
9/3 9/1 9/1
BEN VANDEZANDE 3-0 MACIEJ CHADZYNSKI
9/4 9/3 9/0
RIK SMET 3-0 LUKASZ NITKA
9/1 9/3 9/0 |
|
PLAY-OFF DRAWS & RESULTS |
|