Detailed Play-off results:
Men's final:
[1]ENGLAND 3 [2]FRANCE 1
(Peter Nicol bt Thierry Lincou 9-3 9-1 9-3; Lee Beachill lost to Gregory
Gaultier 6-9 6-9; Nick Matthew bt Renan Lavigne 9-0 9-4 9-5; James Willstrop bt
Jean-Michel Arcucci 9-1 9-0 9-5)
Women's final:
[1]ENGLAND 3 [2]NETHERLANDS 0
(Cassie Jackman bt Vanessa Atkinson 9-6 9-4 10-9; Linda Charman bt Annelize
Naude 9-4 9-2; Vicky Botwright bt Karen Kronemeyer 9-3 9-4 9-1)
Men's 3rd place play-off:
[3]WALES 4 [4]NETHERLANDS 0
(Alex Gough bt Laurens Jan Anjema 9-3 10-8; David Evans bt Dylan Bennet 9-0 9-0;
Gavin Jones bt Gabor Marges 9-5 9-2 9-5; Ricky Davies bt Marc Reus 9-4 9-4 9-1)
5th place play-off:
[6]IRELAND 3 [7]SPAIN 1
(Liam Kenny bt Borja Golan 9-7 9-3 1-9 9-4; Derek Ryan bt Oriol Salvia 9-1 3-9
9-3 9-1; Steve Richardson bt Victor Montserrat 3-9 2-9 9-3 9-1 9-1; John Hurley
lost to Albert Codina 4-9 0-9 3-9)
7th place play-off:
[12]GERMANY 3 [11]FINLAND 1
(Stefan Leifels lost to Olli Tuominen 3-9 2-9 3-9; Edgar Schneider bt Tatu
Murronmaa 9-3 7-9 9-7 9-7; Hansi Seestaller bt Matias Tuomi 9-2 9-5 9-1;
Johannes Voit bt Hameed Ahmed 9-3 9-7 9-7)
9th place play-off:
[8]DENMARK 3 [10]SWITZERLAND 1
(Mikkel Korsbjerg lost to Lars Harms 1-9 5-9 0-9; Morten W Sorensen bt Andre
Holderegger 10-8 9-0 10-9; Danny Knudsen bt Marco Datwyler 9-4 9-10 9-5 9-5;
Mads Korsbjerg bt Kevin Villiger 9-3 9-3 9-2)
11th place play-off:
[5]SWEDEN 3 [9]SCOTLAND 1
(Christian Drakenberg lost to John White 0-9 3-9; Badr Abdel Aziz bt Peter
O'Hara 2-9 9-6 ret.; Joakim Karlsson bt Stuart Crawford 9-6 3-9 9-7 9-5; Henrik
Lofvenborg bt Martin Woods 9-1 9-0 9-2)
13th place play-off:
[13]BELGIUM 3 [14]AUSTRIA 1
(Steve Dries bt Andreas Fuchs 5-9 5-9 9-4 9-2 9-3; Ben Vandezande lost to
Gerhard Schedlbauer 4-9 6-9 0-9; Rik Smet bt Jakob Dirnberger 1-9 9-6 9-0 9-5;
Bart Govaerts bt Aqeel Rehman 9-4 9-1 9-2)
15th place play-off:
[17]ISRAEL 3 [16]CZECH REPUBLIC 1
(Ilan Oren lost to Jan Koukal 1-9 0-9 0-9; Ron Levy bt Martin Stepan 9-0 3-9 7-9
9-7 9-0; Dove Drokman-Haruzi bt Milos Pokorny 10-8 0-9 9-5 9-3; Moshe Sarfaty bt
Jan Vesely 10-8 9-4 9-5)
17th place play-off:
[23]ITALY 3 [18]GREECE 1 (Andrea Capella bt Petros Tzamaloukas 9-1 9-3; Simone
Rocca bt Fabian Kalaitzis 9-5 9-0 9-0; Giacomo Marotta lost to Paul Gregory 0-9
2-9 1-9; Buglioni Paolo bt Konstantinos Kargioitis 9-0 9-0 9-1)
19th place play-off:
[21]POLAND 3 [22]GIBRALTAR 1
(Andrzej Wierzba bt Malcolm Head 9-7 9-6 9-2; Marcin Leszewicz lost to Stephen
Shacaluga 8-10 5-9; Maciej Chadzynski bt Christian Navas 9-0 9-2 9-2; Lukasz
Nitka bt Anthony Brindle 9-5 9-5 10-9)
21st - 23rd place play-offs:
[19]ISLE OF MAN 3 [20]RUSSIA 1
(David Norman lost to Alexey Severinov 7-9 10-8 3-9; John Knight bt Pavel
Sergeev 9-6 9-3 9-7; Kevin Watterson bt Serguei Kostrykine 9-1 9-4 10-9; Steve
Morley bt Roman Fetisov 9-3 9-4 9-6)
Final placings: 21 Hungary, 22 Isle of Man, 23 Russia
Women's 3rd place play-off:
[5]FRANCE 2 [7]BELGIUM 1
(Isabelle Stoehr bt Kim Hannes 9-6 10-8 1-9 9-4; Laurence Bois lost to Katline
Cauwels 5-9 7-9; Corinne Castets bt Charlie De Rycke 10-8 9-7 7-9 9-2)
5th place play-off:
[8]GERMANY 2 [4]DENMARK 1
(Sabine Tillman lost to Ellen Petersen 7-9 6-9 0-9; Kathrin Rohrmueller bt Line
Hansen 9-5 9-7 1-9 9-4; Karin Beriere bt Julie Dorn-Jensen 6-9 9-5 6-9 10-9 9-2)
7th place play-off:
[6]IRELAND 2 [3]SCOTLAND 1
(Madeline Perry lost to Pamela Nimmo 6-9 4-9; Aisling Blake bt Susan Dalrymple
9-7 9-6 6-9 9-6; Nikki Ann McDowell bt Lauren Gray 9-5 6-9 9-6 7-9 9-4)
9th place play-off:
[9]SPAIN 3 [10]SWITZERLAND 0
(Olga Puigdemont bt Gaby Schmol 9-7 4-9 9-3; Elisabet Sado bt Olivia Hauser 9-3
9-0 9-5; Margaux Moros bt Gabi Hegi 9-2 9-2 9-5)
Remaining final placings: 11 Austria, 12 Wales, 13 Italy, 14 Finland
Men's Semi-Finals:
[1]ENGLAND 4 [3]WALES 0
(Peter Nicol bt
Alex Gough 9-6 9-0 9-0; Lee Beachill bt David Evans 9-3 9-0; James Willstrop bt
Greg Tippings 9-2 9-4 9-7; Adrian Grant bt Ricky Davies 9-2 9-2 9-0)
[2]FRANCE 4 [4]NETHERLANDS 0
(Thierry Lincou bt Tommy Berden 9-3 8-9 9-1
9-4; Gregory Gaultier bt Laurens Jan Anjema 9-7 9-5; Renan Lavigne bt Lucas Buit
0-9 9-0 ret.; Laurent Elriani bt Dylan Bennett 9-0 9-2 9-7)
Women's semi-finals:
[1]ENGLAND 3 [7]BELGIUM 0
(Cassie Jackman bt Kim Hannes 9-3 9-1 9-1;
Linda Charman bt Katline Cauwels 9-1 9-0 9-0; Jenny Duncalf bt Charlie De Rycke
9-6 9-4 9-3)
[2]NETHERLANDS 3 [5]FRANCE 0
(Vanessa Atkinson bt Isabelle Stoehr 9-5 9-5
9-7; Annelize Naude bt Laurence Bois 9-0 9-0 9-1; Karen Kronemeyer bt Corinne
Castets 9-3 9-3)
Men's 5th - 12th place play-offs:
[11]FINLAND 3 [8]DENMARK 1
(Olli Tuominen bt Mikkez Korsjberg 9-1 9-3 9-0; Juha
Raumolin bt Morten W Sorensen 1-9 9-7 9-3 9-1; Tatu Murronmaa lost to Mads
Korsbjerg 1-9 1-9 3-9; Hameed Ahmed bt Michael Hansen 1-9 9-3 9-2 3-9 9-2)
[6]IRELAND 2 [9]SCOTLAND 2
(Ireland win 71-69 on points countback)(Liam Kenny
lost to John White 4-9 4-9 0-9; John Rooney lost to Martin Heath 4-9 5-9 0-9;
Derek Ryan bt Peter O'Hara 9-6 9-3 9-1; Steve Richardson bt Martin Woods 9-1 9-2
9-2)
[12]GERMANY 2 [5]SWEDEN 2
(Germany win 7/6 on games countback)(Stefan Leifels
lost to Christian Drakenberg 3-9 2-9 2-9; Edgar Schneider lost to Badr Abdel
Aziz 7-9 9-1 0-9 0-9; Hansi Seestaller bt Joakim Karlsson 9-5 9-5 9-4; Johannes
Voit bt Johan Jungling 9-4 10-8 10-8)
[7]SPAIN 2 [10]SWITZERLAND 2
(Spain win 9/7 on games countback)(Borja Golan bt
Lars Harms 9-3 9-5 3-9 9-2; Oriol Salvia lost to Andre Holderegger 9-5 6-9 6-9
5-9; Victor Montserrat lost to Marco Datwyler 7-9 9-6 9-6 3-9 4-9; Albert Codina
bt Marcel Straub 10-8 9-7 9-4)
5th - 8th place play-offs:
[6]IRELAND 3 [11]FINLAND 1
(Liam Kenny lost to Olli Tuominen 7-9 3-9; John
Rooney bt Juha Raumolin 9-6 9-1; Derek Ryan bt Tatu Murronmaa 9-2 9-2 9-4; Steve
Richardson bt Matias Tuomi 9-2 9-1 9-2)
[7]SPAIN 2 [12]GERMANY 2
(Spain win 84-69 on points countback)(Borja Golan bt
Stefan Leifels 9-2 9-1 9-1; Iago Cornes lost to Edgar Schneider 6-9 4-9 2-9;
Oriol Salvia lost to Hansi Seestaller 9-10 4-9 5-9; Albert Codina bt Guido
Kirschbaum 9-4 9-1 9-5)
9th - 12th place play-offs:
[8]DENMARK 3 [9]SCOTLAND 1
(Mikkel Korsbjerg lost to John White 9-4 3-9 3-9;
Morten W Sorensen bt Martin Heath 9-6 10-8 9-0; Danny Knudsen bt Peter O'Hara
8-10 9-2 9-3 9-0; Mads Korsbjerg bt Stuart Crawford 9-5 7-9 9-4 9-0)
[10]SWITZERLAND 3 [5]SWEDEN 1
(Lars Harms bt Christian Drakenberg 9-5 9-4 9-4;
Andre Holderegger lost to Badr Abdel Aziz 1-9 2-9 1-9; Marco Datwyler bt Henrik
Lofvenborg 4-9 7-9 9-6 10-9 9-1; Kevin Villiger bt Johan Jungling 9-0 7-9 9-0
9-2)
13th - 20th place play-offs:
[13]BELGIUM 4 [22]GIBRALTAR 0
(Rob Aerts bt Malcolm Head 9-4 9-1 9-4; Steve
Dries bt Christian Navas 9-2 9-0 9-2; Rik Smet bt Anthony Brindle 9-0 9-1 9-3;
Bart Govaerts bt Louis Montegriffo 9-3 9-0 9-0)
[17]ISRAEL 3 [18]GREECE 1
(Ilan Oren bt Petros Tzamaloukas 9-8 5-9 9-4 9-1;
Tomer Noach bt Fabian Kalaitzis 7-9 9-4 5-9 9-8 9-5; Dove Drokman-Haruzi lost to
Paul Gregory 9-1 7-9 4-9 8-9; Moshe Sarfaty bt Konstantinos Kargioitis 9-3 9-0
9-2)
[16]CZECH REPUBLIC 4 [23]ITALY 0
(Jan Koukal bt Andrea Capella 9-5 9-0 9-0;
Martin Stepan bt Simone Rocca 9-6 9-5; Milos Pokorny bt Francesco Busi 9-7 9-1
9-1; Jan Vesely bt Giacomo Marotta 10-8 9-1 9-3)
[14]AUSTRIA 4 [21]POLAND 0
(Andreas Fuchs bt Marcin Leszewicz 9-2 9-5 9-1; Jakob
Dirnberger bt Maciej Chadzynski 9-2 9-2 9-1; Markus Rossler bt Lukasz Nitka 9-3
9-0 9-1; Aqeel Rehman bt Jacek Hibner 9-0 9-1 9-6)
13th - 16th place play-offs:
[13]BELGIUM 2 [17]ISRAEL 2
(Belgium win 9/7 on games countback)(Rob Aerts lost
to Ilan Oren 3-9 9-2 9-4 4-9 5-9; Steve Dries bt Ron Levy 9-8 9-4 9-0; Ben
Vandezande lost to Tomer Noach 4-9 4-9 9-5 3-9; Rik Smet bt Dove Drokman-Haruzi
9-3 9-6 4-9 9-2)
[14]AUSTRIA 4 [16]CZECH REPUBLIC 0
(Andreas Fuchs bt Jan Koukal 2-9 9-8 9-5;
Gerhard Schedlbauer bt Martin Stepan 10-8 9-1 9-0; Jakob Dirnberger bt Milos
Pokorny 10-9 9-4 10-8; Markus Rossler bt Jan Vesely 9-4 9-1 9-2)
17th - 20th place play-offs:
[18]GREECE 3 [22]GIBRALTAR 1
(Petros Tzamaloukas bt Malcolm Head 9-5 9-6 9-4;
Fabian Kalaitzis bt Stephen Shacaluga 9-3 9-1 9-1; Paul Gregory bt Christian
Navas 9-6 9-5 9-2; Konstantinos Kargioitis lost to Louis Montegriffo 8-9 9-5 3-9
6-9)
[23]ITALY 4 [21]POLAND 0
(Andrea Capella bt Marcin Leszewicz 9-1 9-2 9-3; Simone
Rocca bt Maciej Chadzynski 9-4 9-1 9-3; Giacomo Marotta bt Lukasz Nitka 9-0 9-6
8-10 9-4; Buglioni Paolo bt Jacek Hibner 9-3 9-7 9-0)
21st - 23rd place play-offs:
[15]HUNGARY 4 [19]ISLE OF MAN 0
(Mark Krajcsak bt David Norman 9-3 9-2 9-0; Sandor Fulop bt John Knight 9-0 9-2 9-5; Zsolt Kovacs bt Richard Corlett 9-2
10-8 9-2; Marton Szaboky bt Kevin Watterson 9-5 9-4 9-2)
[15]HUNGARY 4 [20]RUSSIA 0
(Mark Krajcsak bt Alexey Severinov 9-1 9-3 9-1;
Balazs Welesz bt Pavel Sergeev 9-6 9-4 9-5; Zsolt Kovacs bt Roman Fetisov 9-0
9-0 9-1; Marton Szaboky bt Andrey Bratter 9-0 9-2 9-2)
Women's 5th - 10th place play-offs:
[4]DENMARK bye
[3]SCOTLAND 2 [10]SWITZERLAND 1
(Pamela Nimmo bt Manuela Zehnder 9-1 9-3 9-2;
Susan Dalrymple bt Gaby Schmol 9-3 9-4 9-1; Lauren Gray lost to Olivia Hauser
2-9 1-9)
[8]GERMANY 2 [9]SPAIN 1
(Sabine Tillman bt Olga Puigdemont 9-3 4-9 9-3 4-9 10-8;
Kathrin Rohrmueller lost to Elisabet Sado 7-9 5-9 7-9; Katharina Witt bt Margaux
Moros 9-6 6-9 9-3 9-6)
[6]IRELAND bye
5th - 8th place play-offs:
[4]DENMARK 2 [3]SCOTLAND 1
(Ellen Petersen lost to Pamela Nimmo 7-9 0-9 2-9;
Line Hansen bt Lauren Gray 6-9 9-1 9-5 10-8; Julie Dorn-Jensen bt Frania Gillen-Buchert
9-3 9-0 10-8)
[8]GERMANY 2 [6]IRELAND 1
(Kathrin Rohrmueller lost to Madeline Perry 2-9 1-9
2-9; Karin Beriere bt Aisling Blake 9-3 9-0 4-9 9-7; Katharina Witt bt Laura
Mylotte 10-9 3-9 10-9 9-6)
11th - 14th place play-offs:
[11]AUSTRIA 2 [13]FINLAND 1
(Pamela Pancis bt Elina Kononen 10-9 9-4 9-1; Birgit
Coufal bt Jutta Tuunanen 9-0 9-3 9-1; Sissi Colli lost to Eevamaria Vuolo 9-7
1-9 2-9 3-9)
[12]WALES 3 [14]ITALY 0
(Tegwen Malik bt Manuela Manetta 9-2 9-0 9-5; Hayley
James bt Katiuscia Grossi 9-10 4-9 9-1 9-0 9-0; Jessica Bevan bt Evelin Panizzi
9-3 9-2)
11th place play-off:
[11]AUSTRIA 2 [12]WALES 1
(Pamela Pancis lost to Tegwen Malik 9-6 3-9 8-10 1-9;
Birgit Coufal bt Hayley James 6-9 9-1 9-6 9-4; Ines Gradnitzer bt Jessica Bevan
9-4 9-1 5-9 9-1)
13th place play-off:
[14]ITALY 2 [13]FINLAND 1
(Manuela Manetta bt Elina Kononen 9-4 9-1 9-10 9-3;
Katiuscia Grossi bt Jutta Tuunanen 9-6 5-9 9-1 7-9 9-0; Evelin Panizzi lost to
Eevamaria Vuolo 7-9 5-9 1-9)
|